Civic FB7 FB7 LPG Tüketimi

Hocam simitin üzerinde ltsi yazar . Bunun yüzde 80 ini alır . Fiyatların farklı olmasının sebebi rekabettir . Kötü olduğundan değil
Hocam Nevşehir yolunda gidiyorum opette 3.30 lara lpg var Ereğli tarafına geldiğimde aynı opet 3.97 yani fark 60 krstan fazla olunca şüpheye düştüm Aksaray Ereğli arası moilde de 3.29 a var yakitini hesapladım kuruş hesabı yapınca aşağı yukarı aynı gidiyor nevsehirde aldığım lpg ile pahalı olanı alsam daha fazla gideceğine de inanmıyorum açıkçası

MI 5 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Kendi tecrübelerimi paylaşacak olursam,
Kalite olarak yaz ve kışa göre değişen bütan-propan oranlarına, istasyon tank temizliğine ve bakımına, rafineriye yakınlığına ve ana dağıtıcı ile anlaşmasına göre fiyatlar değişir.
Yani LPGde kalite olayı aslında bayinin özeni ve kalitesine bağlı. Ben genelde Shell ve BP'nin LPGsini kullanmaya çalışıyorum. Bu iki firmanın gazında çekiş pek düşmüyor.
Daha önce deneyipte çekişte sorun yaşamadığınız ve tekleme ile karşılaşmadığınız istasyon varsa buraları tercih edin. Bulunduğunuz yerdeki uzun süredir LPG kullanan kullanıcılara danışın.
Tavsiyem eğer bulabilirseniz BPnin kendi işlettiği yakıt istasyonları var, bunlar genelde en uygun ve kaliteli yakıtları veriyorlar çünkü arada aktif bir bayi yok ama Ankara-İstanbul dışında pek yoklar.
Aygaz'ın LPGsi çekişi biraz daha arttırıyor ama hafif yağlı içeriği LPG filtresini çabuk dolduruyor, ben pek hoşlanmadım ve uzun süredir kullanmıyorum.
Total'in LPGsi eskiden çok kaliteli idi ama Total Türkiye Demirören grubuna geçtikten sonra hiç kullanmadım.
Daha önce dediğim gibi yakıtta kalite/performans durumu bayinin ahlaki ve maddi gücüne bağlı değişiyor, kullanıcı tecrübeniz ile en mantıklı istasyonu bulmaya çalışın.

Kendi tecrübelerimi paylaşacak olursam,
Kalite olarak yaz ve kışa göre değişen bütan-propan oranlarına, istasyon tank temizliğine ve bakımına, rafineriye yakınlığına ve ana dağıtıcı ile anlaşmasına göre fiyatlar değişir.
Yani LPGde kalite olayı aslında bayinin özeni ve kalitesine bağlı. Ben genelde Shell ve BP'nin LPGsini kullanmaya çalışıyorum. Bu iki firmanın gazında çekiş pek düşmüyor.
Daha önce deneyipte çekişte sorun yaşamadığınız ve tekleme ile karşılaşmadığınız istasyon varsa buraları tercih edin. Bulunduğunuz yerdeki uzun süredir LPG kullanan kullanıcılara danışın.
Tavsiyem eğer bulabilirseniz BPnin kendi işlettiği yakıt istasyonları var, bunlar genelde en uygun ve kaliteli yakıtları veriyorlar çünkü arada aktif bir bayi yok ama Ankara-İstanbul dışında pek yoklar.
Aygaz'ın LPGsi çekişi biraz daha arttırıyor ama hafif yağlı içeriği LPG filtresini çabuk dolduruyor, ben pek hoşlanmadım ve uzun süredir kullanmıyorum.
Total'in LPGsi eskiden çok kaliteli idi ama Total Türkiye Demirören grubuna geçtikten sonra hiç kullanmadım.
Daha önce dediğim gibi yakıtta kalite/performans durumu bayinin ahlaki ve maddi gücüne bağlı değişiyor, kullanıcı tecrübeniz ile en mantıklı istasyonu bulmaya çalışın.
Bilgi için teşekkür ederim hocam o zaman yapacağım ilk iş deneme yanılma işi olacak tamamen bitirip farklı bir istasyon deneyeyim hangisi daha iyi ise ona göre alayım çünkü ben sürekli Ereğli Aksaray arası gidiş geliş yapıyorum tasarruf benim için oldukça önemli şuan

MI 5 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Konuya bir hareket getireyim, Ankara-Mersin yolculuğumda dün Şereflikoçhisar ve Aksaray tarafında cidden çok trafik vardı, yolda olan arkadaşlar buralarda dikkatli olsunlar (y)
Hızımı genelde cruise'de 115e sabitleyip yol almaya çalıştım (y) Cruise ve normal kullanım ile Civicler aslında iyi bir uzun yol aracı diyebilirim :)
Daha pompa hesabı yapmadım, bugün pompa hesabı da yapmayı planlıyorum, ama tahminen LPGde 6-6,5 lt. arası tüketmesini bekliyorum :)
Alttaki tüketimler birbirinden bağımsızdır (y) Aksaray'da LPGyi doldurup tekrardan sayacı sıfırladım.

Şereflikoçhisar-Aksaray arası yol tuketimi (Tuz gölü çevresi)
252751

Aksaray-Mersin arası yol tüketimi (Toros tırmanış ve iniş dahil)
252752

Son düzenleme:

neasy

0
Aracınız
İstanbul İzmir arası.
İstanbuldan 115 TL ye aldığım 34 litre lpg 399.4 km de bitti. Otobanda genelde 150, çevre yolu kilitti Mustafakemalpaşa dağ yolunda 60,70 km hızla, sonrası ise 100 130 aralığında akhisarı geçince lpg bitti.
100 km de 8.5 litre lpg yakmışım .
Kuruş olarakta 28.75 krş.
Bu agresif ve trafikli kullanıma göre bence çok iyi. Aynı kullanım koşullarında dizel bir araçla bu değerleri göremezdim.
Aracım 2012 fb7 premium otomatik

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
2012 FB7 Civic OV Elegance Atiker kit.

Bayram yolculuğu İnegöl-Ankara gidiş seferinde birazda Ankara şehiriçi olmak üzere 28.55 lt LPG ile 445 km yol yaptım.
Ankara-İnegöl dönüş seferinde bir saat önce LPG fulledim döndükten sonra az şehiriçi kullanıldı 28.56 lt LPG ile 394 km yol yaptım.

Ankaraya yola çıkarken 100 tllik benzin almıştım maum kronik benzin ibre düşmesi sonucu Ankaradayken Fuel Low uyarısı verdi İnegöle dönerken hiç benzin almadım o uyarıyla geldim halada uyarı duruyor.

LPG tüketimi gayet iyi geliyor bana. Bu zamanda bu kadar az ücretle bu kmler yapmak çok iyi.

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Bu seferki ölçüm bir depo 30 lt ile;

120 km şehir içi
200 km şehir dışı

Toplam 320 km

Geri