FB7 Şanzıman Yağı Değişimi Hk.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam darbeyi örnek olarak vermiştir, rutinde darbe alabilecek bir yerde değil.
Benim aklıma takılan husus kullanım kitapçığının bakım bölümünde şanzıman filtresi de triger zinciri gibi belirtilmemiş. Bana da bu durum filtre ömrünün oldukça uzun olduğunu düşündürüyor.
Açıkçası bir sorun, uzun süre yağ değiştirmeme ve titreme gibi durumlar olmadıkça filtreyi 150binli hatta 200binli kmlerden önce değiştirmeyi düşünmüyorum.
Evet hocam asla darbe alacak bir yerde değil, kaza sonrası falan anca belki... Değişiyor olmaması çok sevindirici. Çünkü servis epey yüksek bir fiyat çekiyor ona. Cidden iki bakımda bir değiştiren de vardır, olmuştur da öyle dendiği için . İyi oldu bunu öğrenmem. Gelen filtre de yedekte durur.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Evet hocam asla darbe alacak bir yerde değil, kaza sonrası falan anca belki... Değişiyor olmaması çok sevindirici. Çünkü servis epey yüksek bir fiyat çekiyor ona. Cidden iki bakımda bir değiştiren de vardır, olmuştur da öyle dendiği için . İyi oldu bunu öğrenmem. Gelen filtre de yedekte durur.
Aynen öyle, elinizdekini de şanzıman tepkilerinde değişiklik farkettiğinizde yağ değişimi ile birlikte değiştirirsiniz (y)

Aracınız
Honda CRV
Bence şanzıman fıltresinın de degısmesı gerekıyor. Motor yağını degısırken de o zaman yağ filtresini degısmeyelım. Niye değişiyoruz fıltreyi? İki bakımda bır mın degısmesı gerekıyor Yoksa degısen yagın bı anlamı kalmaz bence gereksız
Ben 2 ay önce honda ayisiginda sanziman yagini degistirdim. O zaman sormustum filtre degisimine gerek varmi diye. Filtrede bir deformasyon kiriklik yoksa darbe vs gelmemisse degistirmeye gerek yok dediler.

Redmi Note 5 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Bana da soylenen bu.. Filtre kontrol edilir, ona gore karar verilir.. rutin degisen bir parca degil sanziman filtresi..ama tabi yag degismisken filtreyi de degismek de fayda yok mu? Var oglu var!

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bence şanzıman fıltresinın de degısmesı gerekıyor. Motor yağını degısırken de o zaman yağ filtresini degısmeyelım. Niye değişiyoruz fıltreyi? İki bakımda bır mın degısmesı gerekıyor Yoksa degısen yagın bı anlamı kalmaz bence gereksız
Bu hususu bende çok düşünmüştüm ama önemli bir noktayı atladığımı farkettim.
Şanzımanda motor içindeki gibi yakıt-hava karışımının buji patlaması ile yanması şeklinde güç açığa çıkışı, ve buna bağlı oluşan güçle ani hareket eden bir silindir veya subap hareketi yok.
Şanzıman nihayetinde birbine mekanik kilitli dişlilerden oluşan bir sistem ve bu sistemdeki parçaların aşınma/yıpranma durumu motor içine göre çok çok daha düşük.

Aracınız
Civic FB7 2014
Bu hususu bende çok düşünmüştüm ama önemli bir noktayı atladığımı farkettim.
Şanzımanda motor içindeki gibi yakıt-hava karışımının buji patlaması ile yanması şeklinde güç açığa çıkışı, ve buna bağlı oluşan güçle ani hareket eden bir silindir veya subap hareketi yok.
Şanzıman nihayetinde birbine mekanik kilitli dişlilerden oluşan bir sistem ve bu sistemdeki parçaların aşınma/yıpranma durumu motor içine göre çok çok daha düşük.
Aynen de oyle. Sanziman kapali sistem icerde hava yakit karisimi falan girmiyor..sanziman yagi da oyle patlayan pistonlarin falan etrafinda dolanmiyor :) isteyen 2 seneye bir degissin tabi sanziman filtresini.

sketen

0
Aracınız
Manuel şanzıman yağı farklı mı? Hangş yağı kullanmam gerekiyor? Kaç litre yağ alıyor bilgisi olan var mı?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Manuel şanzıman yağı farklı mı? Hangş yağı kullanmam gerekiyor? Kaç litre yağ alıyor bilgisi olan var mı?
Manuel olan, Honda MTF manuel şanzıman yağı olarak geçmekte. Kaç litre koyulacağını servisi arayıp sorabilirsiniz.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Manuelin şanzıman yağı ile otomatiğin pek alakası yoktur. Manuelin 4 yılda veya 60bin km.de (hangisi önce dolarsa) bir değişir. Şanzıman HONDA MTF dir.
Kullanım kitapçığına göre 1.4 lt. civarı değişim oluyor ama ben her zaman yağın ölçülü bir kaba boşaltılmasını istiyorum (eski bir motor yağ kutusunu kullanabilirsiniz, kenar kısımlarında seviye ölçüleri vardır), araçta sorun yoksa çıkan yağ kadar yağ dolduruyorum (y)

Kullanım klavuzuna göre 1,4 lt civarı belirtiliyor ama bende 1.5 lt. olarak biliyorum.
253461
Ben Mart ayında aşağıdaki satıcıdan 3 lt. otomatik şanzıman yağı almıştım ve 1500 km. sonrasında bir sorunla karşılaşmadım, sizin değişim için 2lt yağ almanız gerekecek.
Her halikarda hem değişim 60binkm/4 yılda bir olduğu hemde lt. az olduğu için otomatiğe göre oldukça düşük maliyetli olacaktır (y)

sketen

0
Aracınız
Manuelin şanzıman yağı ile otomatiğin pek alakası yoktur. Manuelin 4 yılda veya 60bin km.de (hangisi önce dolarsa) bir değişir. Şanzıman HONDA MTF dir.
Kullanım kitapçığına göre 1.4 lt. civarı değişim oluyor ama ben her zaman yağın ölçülü bir kaba boşaltılmasını istiyorum (eski bir motor yağ kutusunu kullanabilirsiniz, kenar kısımlarında seviye ölçüleri vardır), araçta sorun yoksa çıkan yağ kadar yağ dolduruyorum (y)

Kullanım klavuzuna göre 1,4 lt civarı belirtiliyor ama bende 1.5 lt. olarak biliyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 253461
Ben Mart ayında aşağıdaki satıcıdan 3 lt. otomatik şanzıman yağı almıştım ve 1500 km. sonrasında bir sorunla karşılaşmadım, sizin değişim için 2lt yağ almanız gerekecek.
Her halikarda hem değişim 60binkm/4 yılda bir olduğu hemde lt. az olduğu için otomatiğe göre oldukça düşük maliyetli olacaktır (y)

Teşekkürler,

2 lt mtf 79.9x2tl
eneos 0 20 175tl
bosch yağ filtresi 36tl

371tl hallediyorum bakımı o zaman :)

Geri