Civic FB7 Fb7 tuhaf hırıltı sesi - V Kayış Gergisi sorunu

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar arabayı alalı 10 gün oldu. Aldığım ilk günden beri bu ses var. Araba özellikle düşük devirlerde hırıltı sesi çıkarıyor, tam olarak ne olduğunu da anlamıyorum ama bi bakar mısınız ? Videonun linkini aşağıya ekliyorum..

Çözüm
Bu parçayı bende bugün değiştirdim, parçayı linkteki adresten yılbaşı kampanyası ile 402 liraya aldım.
Parça kodu INA 534053410. FB7lerdeki gerginin üstünde R0A kodu bulunuyor, FD6larda bu kod yok.

Gelen ürün bu, üretim yılı 2020 görünüyor.
gergi-jpg.263630

Eski gergi ile yeni gerginin kodlarını karşılaştırdım ve birebir uyuyor gibi görünüyor, eski gerginin amortisör kısmı nerdeyse bütün yağını kaçırmış ve kirle birlikte kapkara hale gelmiş ? Üretim yılı da 2012 gibi duruyor, nerdeyse 8 yaşını geçmiş bir gergiye göre bence iyi dayanmış diyebilirim :)
Değişim sonrası...
Aracınız
Civic FB7 2012
merhaba, avare rulman dediğiniz hangisi acaba? arkaya dogru bir siyah makara vvar o mu yoksa gerginin uzerinde mi?
siz gerginin sadece bilyasinimi degistiniz yoksa komple kutuguylemi degistiniz kutukte amortisorde mevcut komple degistiyseniz ina markaylami degistiniz

SM-J720F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Üretimi yeni görünüyor, muhtemelen oldukça azaltacaktır, kayış sadece kauçuk yapıda mı yoksa ağ örgülü tarzda bir yapıda mı?
İki katman şeklinde kanallı kısım daha yumuşak bir yapıda dış kısım daha sert dokulu bir yapıda yandan bakınca ip tarzı birşey gözüküyor.67E701C1-3290-40B5-B6AE-0E68ADC40A26.jpegA5BE7BB3-5DCA-422D-9A32-32BF7E5644D0.jpeg

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2012
Arkadaşlar merhaba. Foruma yeni üye oldum. Bir hatam olursa şimdiden özür dilerim.

Aracım 2012 fb7 kasa otomatik civic. Ankara'da ikamet ediyorum. Yaklaşık 5 yıldır aabayı kullanıyorum. Bundan 2 yıl önce araçta sabah ilk çalıştırmada motor soğukken d veya r ye aldığımda dizel gibi ses gelmeye başladı. Araba lpg de veya benzinde olsun ilk çalıştırmada 1000-1300 devir civarıdan dizel gibi ses yapıyor. P ve N de ses yok. Vitese alınca traktör motoru gibi ses geliyor. Hareket etmeye başlayınca ses azalıyor ama frene basınca ses artıyor. Motor biraz ısındığında rölantisi düştüğü zaman trafik ışıklarında durduğumda ses gelmiyor. Motor sıcakken de durup tekrar hızlandığımda o devire geldiğinde geçiş yaparken hırıltı yapıyor. Motor sıcakken ses gelmediğinden dolayı ustaya gösterdiğimde kimse anlamıyor. Bir sıkıntı olmadığını söyleyip gönderiyorlar beni.

İki senedir bu sorun var. Buna benzer bir ses olmuştu o zaman V kayışı değişmişti. Bu anlattığım durum ondan sonra ortaya çıktı. 3 tane şanzıman ustasına gösterdim, arabayı kullandılar sorun yok dediler. Gerçekten de vites geçişlerinde herhangi bir vuruntu, tekleme veya titreme de yok. Tek sorun bu ona da bir çözüm bulamadılar. Ancak o kadar sinir bozucu oluyor ki arabadan soğuttu beni. Buna benzer bir durumla karşılaşan oldu mu ve çözüm önerileriniz nedir? Teşekkür ederim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar merhaba. Foruma yeni üye oldum. Bir hatam olursa şimdiden özür dilerim.

Aracım 2012 fb7 kasa otomatik civic. Ankara'da ikamet ediyorum. Yaklaşık 5 yıldır aabayı kullanıyorum. Bundan 2 yıl önce araçta sabah ilk çalıştırmada motor soğukken d veya r ye aldığımda dizel gibi ses gelmeye başladı. Araba lpg de veya benzinde olsun ilk çalıştırmada 1000-1300 devir civarıdan dizel gibi ses yapıyor. P ve N de ses yok. Vitese alınca traktör motoru gibi ses geliyor. Hareket etmeye başlayınca ses azalıyor ama frene basınca ses artıyor. Motor biraz ısındığında rölantisi düştüğü zaman trafik ışıklarında durduğumda ses gelmiyor. Motor sıcakken de durup tekrar hızlandığımda o devire geldiğinde geçiş yaparken hırıltı yapıyor. Motor sıcakken ses gelmediğinden dolayı ustaya gösterdiğimde kimse anlamıyor. Bir sıkıntı olmadığını söyleyip gönderiyorlar beni.

İki senedir bu sorun var. Buna benzer bir ses olmuştu o zaman V kayışı değişmişti. Bu anlattığım durum ondan sonra ortaya çıktı. 3 tane şanzıman ustasına gösterdim, arabayı kullandılar sorun yok dediler. Gerçekten de vites geçişlerinde herhangi bir vuruntu, tekleme veya titreme de yok. Tek sorun bu ona da bir çözüm bulamadılar. Ancak o kadar sinir bozucu oluyor ki arabadan soğuttu beni. Buna benzer bir durumla karşılaşan oldu mu ve çözüm önerileriniz nedir? Teşekkür ederim.
Tahminlerim,
Subap ayarının bozukluğu,
Motor kulağı,
V kayış gergisi.
Bu ayar/parçaları kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

Aracınız
Civic FB7 2013
Öncelikle hepinize merhabalar, hayırlı ramazanlar. 2013 model Eco-Premium, otomatik, Benzin+LPG aracımızı Ekim ayında aldık. İlk aracımız. Araç yaklaşık 89 Bin km. Sorunumuz şu: araç çalıştıktan ve ısındıktan sonra malumunuz üzere LPG' ye geçiyor. Birazcık daha ısınmadan sonra motor titreşimi ve sesi değişiyor. Hele bir de klimayı açar, kaputun altını dinlersek araçtan soğumamak elde değil.

Benzer durumları yaşayan arkadaşların yazılarını okudum, denk geldiği videoları dinledim. Net bir fikir oluşması açısından yeni bir başlık açayım dedim. Aşağıya durumu izah eden bir video linki koyuyorum. Konu ile alakalı tecrübesi, bilgisi olan arkadaşlar yorumlarını esirgemesin.

Merhabalar. Aracımız 1.6 fabrikasyon LPG . Motor çalışıp ısındıktan sonra LPG ye geçince garip bir ses geliyor. 30. Saniyeden sonra klimayı açıp en soğukta çalıştırdım. Gördüğünüz gibi daha farkli bir ses gelmeye başlıyor. V kayışı rulmanina dikkat ederseniz 30. Saniyeden sonra, bir yalpalama var gibi geldi bana. Yaşadığımız soruna dair yorum ve tecrübelerinizi paylasmanizi bekliyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Öncelikle hepinize merhabalar, hayırlı ramazanlar. 2013 model Eco-Premium, otomatik, Benzin+LPG aracımızı Ekim ayında aldık. İlk aracımız. Araç yaklaşık 89 Bin km. Sorunumuz şu: araç çalıştıktan ve ısındıktan sonra malumunuz üzere LPG' ye geçiyor. Birazcık daha ısınmadan sonra motor titreşimi ve sesi değişiyor. Hele bir de klimayı açar, kaputun altını dinlersek araçtan soğumamak elde değil.

Benzer durumları yaşayan arkadaşların yazılarını okudum, denk geldiği videoları dinledim. Net bir fikir oluşması açısından yeni bir başlık açayım dedim. Aşağıya durumu izah eden bir video linki koyuyorum. Konu ile alakalı tecrübesi, bilgisi olan arkadaşlar yorumlarını esirgemesin.

Merhabalar. Aracımız 1.6 fabrikasyon LPG . Motor çalışıp ısındıktan sonra LPG ye geçince garip bir ses geliyor. 30. Saniyeden sonra klimayı açıp en soğukta çalıştırdım. Gördüğünüz gibi daha farkli bir ses gelmeye başlıyor. V kayışı rulmanina dikkat ederseniz 30. Saniyeden sonra, bir yalpalama var gibi geldi bana. Yaşadığımız soruna dair yorum ve tecrübelerinizi paylasmanizi bekliyorum.
Sizdeki durum bence zamana bağlı olarak ortaya çıkan V kayışın zamanla sıkılığını kaybetmesi ile kayış gergisinin zamanla yağını salmaya başlaması sonrası ses yapması. Özellikle klimayı açınca V kayış gergisine binen yük arttığı için ses daha da belirginleşiyor gibi.
Tavsiyem eğer hiç değişmediyse V kayışını değiştirin, ses konusunda hiç düzelme yoksa ve gergi kütüğünün üzerinde yağlanma bariz görülüyorsa gergiyi değiştirmeniz.
Ayrıca mesajınızı da ilgili gördüğüm konuya aktardım, parça bilgileri ve kodları açısıdan aktarılan konuyu da incelemenizi tavsiye ederim.

Geri