Civic FB7 Fb7 tuhaf hırıltı sesi - V Kayış Gergisi sorunu

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar arabayı alalı 10 gün oldu. Aldığım ilk günden beri bu ses var. Araba özellikle düşük devirlerde hırıltı sesi çıkarıyor, tam olarak ne olduğunu da anlamıyorum ama bi bakar mısınız ? Videonun linkini aşağıya ekliyorum..

Çözüm
Bu parçayı bende bugün değiştirdim, parçayı linkteki adresten yılbaşı kampanyası ile 402 liraya aldım.
Parça kodu INA 534053410. FB7lerdeki gerginin üstünde R0A kodu bulunuyor, FD6larda bu kod yok.

Gelen ürün bu, üretim yılı 2020 görünüyor.
gergi-jpg.263630

Eski gergi ile yeni gerginin kodlarını karşılaştırdım ve birebir uyuyor gibi görünüyor, eski gerginin amortisör kısmı nerdeyse bütün yağını kaçırmış ve kirle birlikte kapkara hale gelmiş ? Üretim yılı da 2012 gibi duruyor, nerdeyse 8 yaşını geçmiş bir gergiye göre bence iyi dayanmış diyebilirim :)
Değişim sonrası...
Aracınız
Civic FC5 2020
Havaların soğuması ile beraber benim FB7 de çalıştıktan itibaren ilk 15 dakika rölantiden 1500 devre kadar belli belirsiz çok ince şekilde hırıltı sesi yapıyor. Yarım debriyaj esnasında daha çok belli ediyor.
V Kayışı 2 ay önce değişti.
Yakın zamanda üzerinde R0A ibaresi bulunan INA marka gergi alan varsa ürün linki atarsa sevinirim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Havaların soğuması ile beraber benim FB7 de çalıştıktan itibaren ilk 15 dakika rölantiden 1500 devre kadar belli belirsiz çok ince şekilde hırıltı sesi yapıyor. Yarım debriyaj esnasında daha çok belli ediyor.
V Kayışı 2 ay önce değişti.
Yakın zamanda üzerinde R0A ibaresi bulunan INA marka gergi alan varsa ürün linki atarsa sevinirim.
Hocam bence ses iyice belirginleşene kadar (yazın klimayı açtığınızda yükle birlikte tak tak şeklinde vurur) kullanın, sonrasında avare bilyası ile birlikte değiştirin.
Belirttiğiniz R0A kodlu gerginin tam kodu INA 534053410, rulmancılardan bu kodla sorgulatabilirsiniz diye düşünüyorum.
Ben geçen yıl aşağıdaki linkten almıştım ve birebir aynısı gelmişti ama güncelde nasıldır bilmiyorum.

Aracınız
Civic FB7 2013
Selam;

Motor sogukken Civic'i calistirdiktan hemen sonra vites'e takinca dizel motor sesi gibi bir ses geliyor. Motor biraz isininca bu ses ortadan kalkiyor. Honda civic konusunda uzman bir arkadas bu sesi analiz ederken gergi kutugunun arizali oldugunu belirtti. Bu parcanin Honda yetkili servisteki fiyatini bilmemekle birlikte buyuk olasilikla artan kura bagli olarak cok pahali bir rakam cikacagini dusunuyorum. Yan sanayi versionu ile degistirmek sizce ne kadar mantikli?

Aracınız
Civic FB7 2012
Selam;

Motor sogukken Civic'i calistirdiktan hemen sonra vites'e takinca dizel motor sesi gibi bir ses geliyor. Motor biraz isininca bu ses ortadan kalkiyor. Honda civic konusunda uzman bir arkadas bu sesi analiz ederken gergi kutugunun arizali oldugunu belirtti. Bu parcanin Honda yetkili servisteki fiyatini bilmemekle birlikte buyuk olasilikla artan kura bagli olarak cok pahali bir rakam cikacagini dusunuyorum. Yan sanayi versionu ile degistirmek sizce ne kadar mantikli?
Yan sanayide sıkıntı yasayanlar oldu orjinali ina marka gergi kutugunun nettede satılıyor.Ama v kayısını degiserekte sesi ortadan kaldıran tanıdiklarim var v kayısı zamanla uzama yapıyor bu yuzdende ses yapıyor 6pk 2090 iyi bi marka v kayısiyla sorununuz cozulebilir daha az maliyetli olur baktıniz kesilmedi ozaman gergi kutugunu netten alip degistirirsiniz benim fikrim bu yonde karar sizin

SM-J720F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2013
Bilgi icin tesekkurler. Once kayisi degistirme yoluna gideyim. Bu arada sadece kayis degistirmek cozum olmazsa INA marka orjinali alabilecegim, bildiginiz web sayfasi linki varsa paylasirsaniz sevinirim.

Aracınız
Civic FB7 2012
Bilgi icin tesekkurler. Once kayisi degistirme yoluna gideyim. Bu arada sadece kayis degistirmek cozum olmazsa INA marka orjinali alabilecegim, bildiginiz web sayfasi linki varsa paylasirsaniz sevinirim.
satıcı guvenilir sepette 494 tlye düsuyor.daha uygun fiyatlı bulamadim en uygun bu gozüküyor

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
satıcı guvenilir sepette 494 tlye düsuyor.daha uygun fiyatlı bulamadim en uygun bu gozüküyor

Hocam bu parça FD6lar için FB7'ye de uyuyor ama FB7'nin kendi parçası bu değil.
FB7'nin parçasının üzerinde "R0A" kodu mevcut.
Ben aloparça'dan almıştım ama stoğu bittiği fiyat 2 katı olacak şekilde görünüyor.
@raknerak INA 534053410 kodlu satılan parçayı bulmanız lazım, orjinal parça bu.
gergi-jpg.263630

EK: Konu daha önce açılan ilgili konuya eklenmiştir.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2013
Kayışın orijinali piyasada kesinlikle yok. 6PK2093 için Bursa İnallar Nilüfer 560 TL KDV dahil işçilik hariç fiyat verdi. Bando 6PK2090 170 TL. Dün satın alım yaptım ama servis şunu söyledi. Aradaki 3 mm lik fark diğer bileşenlere zarar verir. Daha gergin olacağı için rulmana vs fazla baskıdan dolayı. Tabi bu mantık çerçevesinde bir yorum mu yoksa tecrübe edilmiş gerçekler mi emin olamıyoruz. İkilemdeyim. Öneriniz nedir?

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Ortalama 100k giden bir parca icin riske girmeyin orijinal taktırın. Bende önce 2090 takmıştım daha sonra serviste 2093 taktım kasnaklara baskı yapıyor kısa olan usta değişirken kasnakların dişlerini parlatmış demişti.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2013
Bu parçayı bende bugün değiştirdim, parçayı linkteki adresten yılbaşı kampanyası ile 402 liraya aldım.
Parça kodu INA 534053410. FB7lerdeki gerginin üstünde R0A kodu bulunuyor, FD6larda bu kod yok.

gergi-jpg.263630

Eski gergi ile yeni gerginin kodlarını karşılaştırdım ve birebir uyuyor gibi görünüyor, eski gerginin amortisör kısmı nerdeyse bütün yağını kaçırmış ve kirle birlikte kapkara hale gelmiş ? Üretim yılı da 2012 gibi duruyor, nerdeyse 8 yaşını geçmiş bir gergiye göre bence iyi dayanmış diyebilirim :)
Değişim sonrası kırmızı ışıkta biraz dikkatlice dinlediğimde hissettiğim o tıkırdama sesi şu anda gelmiyor gibi, ilerde farklı bir gelişme olursa yazarım.

Ekli dosyayı görüntüle 263648
n11.com'dan INA Honda Civic FD6 FB7 1.6 16V Otomatik Gergi Rulmanı 2006-2016 seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

Hocam bu ürün sizin linkini verdiğiniz ürünle aynı mı? Bunu sipariş geçtim ama henüz gönderilmedi. İptal edebilirim. Mesajla parça kodu 534053410 mu diye sordum, hayır cevabı aldım.

gergi-jpg.263630

Değişim sonrası kırmızı ışıkta biraz dikkatlice dinlediğimde hissettiğim o tıkırdama sesi şu anda gelmiyor gibi, ilerde farklı bir gelişme olursa yazarım.

Ekli dosyayı görüntüle 263648

Geri