FC8 İçin Hangi Antifriz?

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba.

2018 1.6 dizel araç için hangi antifriz kullanılmalı?

Kitapçığında Honda Tip 2 antifriz kullanılmalı yazıyor ancak servislerde bu ürünü bulamadım.

Farklı marka antifriz kullanacaksanız silikat içermemeli şeklinde yazıyor.

Araçtaki antifriz mavi renkte.Renk değiştirmeden silikat içermeyen antifriz kullanmak istiyorum ancak piyasada bulamadım.

Merhaba.

2018 1.6 dizel araç için hangi antifriz kullanılmalı?

Kitapçığında Honda Tip 2 antifriz kullanılmalı yazıyor ancak servislerde bu ürünü bulamadım.

Farklı marka antifriz kullanacaksanız silikat içermemeli şeklinde yazıyor.

Araçtaki antifriz mavi renkte.Renk değiştirmeden silikat içermeyen antifriz kullanmak istiyorum ancak piyasada bulamadım.
Doğru bir noktaya odaklandınız.
Honda mavi renkli antifiriz kullanıyor yani mineral bileşenli olan gruptan kullanmakta.
Organik yani kırmızı , pembe gibi renklere çalan spesifiklerde ürünler 5 yıl kullanılabilir...
Fakat mineral olanların kullanım ömrü maksimum 2 yıldır , yetkili servisler bile dikkat etmiyor bu duruma.
Benim mevcutta aracım 2017 model 50 küsür km de servis bakımlı olmasına rağmen bir defa bile soğutma suyu değişimi yapılmamış. Laf olsun diye sorguladığım da değişimi 5 yılın sonunda yapıyoruz diye cevap aldım. :)
50.000 km de LPG'li modeller de buji değişimi diye sızlanmayı biliyorlar bu durumu neden önemsemiyorlar anlayamadım.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2018
Doğru bir noktaya odaklandınız.
Honda mavi renkli antifiriz kullanıyor yani mineral bileşenli olan gruptan kullanmakta.
Organik yani kırmızı , pembe gibi renklere çalan spesifiklerde ürünler 5 yıl kullanılabilir...
Fakat mineral olanların kullanım ömrü maksimum 2 yıldır , yetkili servisler bile dikkat etmiyor bu duruma.
Benim mevcutta aracım 2017 model 50 küsür km de servis bakımlı olmasına rağmen bir defa bile soğutma suyu değişimi yapılmamış. Laf olsun diye sorguladığım da değişimi 5 yılın sonunda yapıyoruz diye cevap aldım. :)
50.000 km de LPG'li modeller de buji değişimi diye sızlanmayı biliyorlar bu durumu neden önemsemiyorlar anlayamadım.

Yetkili servisi aradığımda Shell Mavi Konsantre antifriz kullandıklarını öğrendim.

Aynı antifrizi n11 üzerinde bulup satıcıya silikat içerip içermediğini sordum.İçermediğini belirtti.Deneme amaçlı 1 litre satın aldım.

Kutunun üzerinde silikat içerip içermediğine dair bir ibare yok.Satıcı ile görüştüğümde üretici firma ile görüşün yanıtını aldım.

Shell ile durumu görüştüm.Teknik birimin yardımcı olabileceğini belirtti ve mail adreslerini iletti.Mail gönderdim ancak 3 gündür yanıt yok.

Aracı yeni aldım.Antifrizin değiştiğini hiç sanmıyorum.Bu nedenle doğru bir şekilde değiştirmek önceliğim.Piyasada silikat içermeyen birkaç antifriz buldum ancak hepsi kırmızı renkte.Kırmızı olanlarla organik diye biliyorum.Araç üzerindeki ise mavi yani inorganik.

Hangi antifrizi sorunsuz bir şekilde kullanabilirim bilmiyorum.

Yetkili servisi aradığımda Shell Mavi Konsantre antifriz kullandıklarını öğrendim.

Aynı antifrizi n11 üzerinde bulup satıcıya silikat içerip içermediğini sordum.İçermediğini belirtti.Deneme amaçlı 1 litre satın aldım.

Kutunun üzerinde silikat içerip içermediğine dair bir ibare yok.Satıcı ile görüştüğümde üretici firma ile görüşün yanıtını aldım.

Shell ile durumu görüştüm.Teknik birimin yardımcı olabileceğini belirtti ve mail adreslerini iletti.Mail gönderdim ancak 3 gündür yanıt yok.

Aracı yeni aldım.Antifrizin değiştiğini hiç sanmıyorum.Bu nedenle doğru bir şekilde değiştirmek önceliğim.Piyasada silikat içermeyen birkaç antifriz buldum ancak hepsi kırmızı renkte.Kırmızı olanlarla organik diye biliyorum.Araç üzerindeki ise mavi yani inorganik.

Organik antifirizler fosfat ve silikat içermez , doğru.
İnorganikler yani mineral yapılı olanlar ise tam tersidir.
Bu sebeple de daha fazla koruyuculuğu vardır aslında mineral olanların fakat kullanım ömürleri de keza daha kısadır.
50.000 km veya 2 yılda mutlaka yenilenmesi gerekmektedir.
Shell'in spesifiklerini bilmiyorum ama rengi aldatıcı olabilir. Eğer ki Honda hybrid organik antifiriz kullanıyor ise onlar da silikat içermeme durumu söz konusu. Fakat kullandıkları Shell mineral standartlarını karşılıyor ise ortada tam bir çelişki var. Çünkü söylediğim gibi ömrü 2 YILDIR...

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001

Fabrika antifriz suyu kılavuzda kaç sene veya kilometre diye geçiyor? (Fc5 için 100.000 kilometre veya 5 sene diye biliyorum.)
Antifiriz dereceniz kaç çıkıyor?
Genelde Honda fabrikasyon olarak koyduğu antifiriz piyasada kullanılan pek çok antifirizden daha uzun ömürlü ve kalitelidir.

Aracınız
Civic FC5 2018
Fabrika antifriz suyu kılavuzda kaç sene veya kilometre diye geçiyor? (Fc5 için 100.000 kilometre veya 5 sene diye biliyorum.)
Genelde Honda fabrikasyon olarak koyduğu antifiriz piyasada kullanılan pek çok antifirizden daha uzun ömürlü ve kalitelidir.
Dereceye bakmayacağım.Aracı bayandan aldım.Yakıt ekleyip kullanmış sadece.Tüm sıvıları değiştirdim.Antifriz kaldı sadece.

Kitapçık araçta.

Yarın bakıp yazacağım.

Aracınız
Civic FC5 2018
Kitapçığı kontrol ettim.

Antifriz değişimine dair bir süre veya km belirtilmemiş.Görsel: motor.png

Orjinal Honda antifrizi bulamadım piyasada.Servisler farklı marka kullanıyor.Ne marka kullanacağıma karar veremedim.Silikatsız mavi olmalı ancak piyasada yok.

Fd6 için 10 yıl yazıyor kitapçıkta ben 16 yıl sonra değiştirdim ne derecesi düşmüş ne rengi değişmiş nede çamurlaşmış hala inanamıyorum

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İyi cesaret.Ben değiştirmesem muhtemelen tamamı çürümüştü.

Aracınız
Civic FB7 2012
Kitapçığı kontrol ettim.

Antifriz değişimine dair bir süre veya km belirtilmemiş.Görsel: Ekli dosyayı görüntüle 267139

Orjinal Honda antifrizi bulamadım piyasada.Servisler farklı marka kullanıyor.Ne marka kullanacağıma karar veremedim.Silikatsız mavi olmalı ancak piyasada yok.

İyi cesaret.Ben değiştirmesem muhtemelen tamamı çürümüştü.
Bakim aralıklarının yazdığı kısma bakarsınız göreceksiniz. Aşağıya bıraktığım görselde FB7 kasa için 200.000 km / 10 yıl değişim aralığını görebilirsiniz. Sizin aracınız için de benzer aralıklar olacaktır. Bu sebeple antifriz değişimi için çok erken diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• 23599BB8-009A-4ACE-BD29-0F84FFE75BB9-5969-000003307B9617A7.png
    23599BB8-009A-4ACE-BD29-0F84FFE75BB9-5969-000003307B9617A7.png
    113.7 KB · Görüntüleme: 23
Aracınız
Civic FC5 2018
Bakim aralıklarının yazdığı kısma bakarsınız göreceksiniz. Aşağıya bıraktığım görselde FB7 kasa için 200.000 km / 10 yıl değişim aralığını görebilirsiniz. Sizin aracınız için de benzer aralıklar olacaktır. Bu sebeple antifriz değişimi için çok erken diye düşünüyorum.

Antifriz için herhangi bir süre belirtilmemiş.

motor2.png

Geri