FD6 alt takımları

Fd6 cıvıc ile ne tür alt takım sorunları yaşadınız ? Sizce alt takım bakımından sağlam bir araba mı ?

Milliyetçilik, milleti olmayanlar için faşizmdir. - Hüseyin Nihal Atsız

Aracınız
Civic FD6 2007
2 haftadır kullanıyorum. Gördüğüm ve forumlardan okuduğum kadarıyla arka amortisörleri ve helezonları sıkıntılı.
Özellikle arkada yolcu veya yükte olduğu zaman sürtme yapabiliyor.
Genelde LPG tankının ağırlığına bağlanmış ama neredeyse tüm benzinli araçları lpg’li kullanıyoruz.
Ön takım olarak bence standart araç kapasitesinde.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Eski FD6ımda benden önceki sahibinin muhtemelen soldan kazası kaynaklı dış aks kafasını değiştirdim.
Satmadan önce de z rotları değiştirmiştim, bence genele göre basit olmasınında etkisi ile uzun ömürlü bir alt takımı var.
Ama ülkemiz yollarında maalesef 200binlerde sesler kendini belli etmeye başlıyor :unsure:

Arka helezonlarla ilgili şu konuya bakılabilir,

Aracınız
Civic FD6 2007
Peki tecrübene dayanarak soruyorum. Türkiyede 2001-2005 arası civic arka helezonlarını aldığımız zaman bizim kasaya bire bir uyuyor mu? Yoksa işlem gerekiyor mu?

Aracınız
Civic FD6 2010
2 haftadır kullanıyorum. Gördüğüm ve forumlardan okuduğum kadarıyla arka amortisörleri ve helezonları sıkıntılı.
Özellikle arkada yolcu veya yükte olduğu zaman sürtme yapabiliyor.
Genelde LPG tankının ağırlığına bağlanmış ama neredeyse tüm benzinli araçları lpg’li kullanıyoruz.
Ön takım olarak bence standart araç kapasitesinde.
LPG tankı olmayınca da durum pek farklı değil. Aracımda LPG yok mesela, arkaya 2-3 kişi binince tedirgin oluyor ha sürttü ha sürtecek diye. Bir de fazlasıyla yaylanıyor seyir halindeyken.
Benim aracım 200 bin kmnin üzerinde ve herhangi bir alt takım sorunu yaşamadım hala. Benden önceki sahibi de arkadaşımız, onda da öyle bir problem yoktu.
Ben yol koşullarına göre gayet yeterli olduğunu düşünüyorum.

Aracınız
Civic FD6 2010
Aldığımdan beri 65bin km. içerisinde anlam veremediğim konulardan birisi. Aynı kasise 10 km hız ile girince , 20 km den daha fazla darbe hissi veriyor(hem arka hem ön). Geçtiğimiz haftalarda yine başıma gelen , ana yolda 100-110km/s arası giderken aniden (frensiz) girmek zorunda kaldığım çukurlarda ön takım korktuğum kadar sarsılmasada arka takım (heleki bagajda yük ya da arkada oturan varsa) sağlam sert bir şekilde vuruyor, yolcular bile irkiliyor. Dün farkettim, sol arka teker sağ arka tekere göre davlumbazı referans alınca tam merkezli durmuyor, tampon tarafına 1 parmak daha yakın. Ha buna rağmen sağa-sola çekme gibi bir davranışı yok, yine dehaftasonu göstereceğim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Aldığımdan beri 65bin km. içerisinde anlam veremediğim konulardan birisi. Aynı kasise 10 km hız ile girince , 20 km den daha fazla darbe hissi veriyor(hem arka hem ön). Geçtiğimiz haftalarda yine başıma gelen , ana yolda 100-110km/s arası giderken aniden (frensiz) girmek zorunda kaldığım çukurlarda ön takım korktuğum kadar sarsılmasada arka takım (heleki bagajda yük ya da arkada oturan varsa) sağlam sert bir şekilde vuruyor, yolcular bile irkiliyor. Dün farkettim, sol arka teker sağ arka tekere göre davlumbazı referans alınca tam merkezli durmuyor, tampon tarafına 1 parmak daha yakın. Ha buna rağmen sağa-sola çekme gibi bir davranışı yok, yine dehaftasonu göstereceğim.
Sol arka teker bölgesinden hiç kazası varmı?

Yük altında dipleme sorunu FD6ların kronik bir sorunu diyebilirim, çözümü daha sert özellikte yaylara geçmek veya yayların üstüne yükseltici aparat takmak, linkteki konuyu inceleyebilirsiniz.

Aracınız
Civic FD6 2010
Ben de 3,5 sene ve yaklaşık 60 bin km'dir kullanıyorum, LPG mevcut değil. Aracım 110 bin km oldu ön takımda bir sorun yaşamadım şuana kadar. Ancak denildiği gibi arka tarafa 2 yetişkin bindiğinde ve bir çukura girdiğiniz an o vuruntuyu beyninizde hissetmek gerçekten yıldırıyor adamı.

Aracınız
Civic FD6 2010
Sol arka teker bölgesinden hiç kazası varmı?

Yük altında dipleme sorunu FD6ların kronik bir sorunu diyebilirim, çözümü daha sert özellikte yaylara geçmek veya yayların üstüne yükseltici aparat takmak, linkteki konuyu inceleyebilirsiniz.

O bölgeden bir kazası yok. Link için teşekkürler,dikkate alacağım.

Geri