Civic FD6 Fd6 için motor yağı tavsiye

Aracınız
Civic FD6 2010
Servislerin Fb7'ye 0w20 konusunda diretmesi bir yana fd6'ya da 10w40 koymaları sizce de çok komik değil mi ? ?

5w40 lpg + Ankara kuru sıcağı ve performanslı kullanım için sağlıklı bir yağ. Daha önce buna yakın kalınlıkta yağ kullanılmışsa tercih edilebilir ancak marka ve modeli önemli yağın. A3 sertifikalı bir yağ ise olabilir.
Ancak 10w40 ve 5w40 yağlar bizim araçları kışın yorar gerçekten. Kalın yağlar ve yakıt sarfiyatını ciddi oranda arttırabilmekteler 5w30 ve 0w20'ye göre. Benim önerim idealinden bir 5w30 olacaktır. Motul eco energy 5w30, mobil 1 0w30, total 9000 futurre nfc 5w30 gibi acea a5 yağlardan biri tercih edilebilir 5w40 yerine.

Hocam,

Öncesinde 10w40 kullanılmış olan aracımda, 5w30 kullansam ne olur?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam,

Öncesinde 10w40 kullanılmış olan aracımda, 5w30 kullansam ne olur?
Merhabalar, yağ değişimi sırasında yağların tamamı boşaltılamadığı için bir kısım eski yağ sistemde kalmakta. Bu yağ büyük oranda mineral bir yağdır ve 5w30'a göre farklı viskozitede olduğu için, yeni koyduğunuz yağ tam özelliklerini gösteremez ilk değişimde. Ancak daha hızlı ısınma, daha düşük yakıt tüketimi gibi pozitif katkıları olur size.

Aracınız
Civic FD6 2010
Merhabalar, yağ değişimi sırasında yağların tamamı boşaltılamadığı için bir kısım eski yağ sistemde kalmakta. Bu yağ büyük oranda mineral bir yağdır ve 5w30'a göre farklı viskozitede olduğu için, yeni koyduğunuz yağ tam özelliklerini gösteremez ilk değişimde. Ancak daha hızlı ısınma, daha düşük yakıt tüketimi gibi pozitif katkıları olur size.

Hocam performansa da katkısı olur diye bir takım yazılar okudum. Sizin düşünceniz nedir bu konuda?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam bu polen filtresi uyuyor mu fd6'ya?
Evet kendimde kullandım, 6 aylık kullan-at amaçlı bence gayet mantıklı (y) FD6 ile FB7nin filtreleri birebir aynı.

Buradan nasıl değiştirileceğine bakabilirsiniz,

Aracınız
Civic FD6 2010
Evet kendimde kullandım, 6 aylık kullan-at amaçlı bence gayet mantıklı (y) FD6 ile FB7nin filtreleri birebir aynı.

Buradan nasıl değiştirileceğine bakabilirsiniz,

2 tane aldım Hocam. Yağ değişimi için gidecem ustaya, diğerlerini de yaptırırım artık.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam performansa da katkısı olur diye bir takım yazılar okudum. Sizin düşünceniz nedir bu konuda?
Abartarak bir örnek verecek olursam : 10w40'ı bal kabul edin, bu bal içinde motor parçalarının hareketinin zor olacağını düşünebiliriz. Ancak bal ısındıkça akışkanlaşır değil mi ? Viskozitesi düşer yani ve parçaların hareket etmesi daha da kolaylaşır.
İşte yağdaki bu iç sürtünmeler bir güç kaybına sebep olabilmekte ancak bunun çok fazla olacağını düşünmüyorum bu viskozite seviyelerinde. Deneyip test etmek lazım belk bizim araçların torku zayıf olduğu için oransal olarak etki dikkate alınacak kadar fazladır. Ancak soğuk havadaki 10w40'ın araç ısınana kadar bir performans kaybına sebep olabileceğini düşünebilirsiniz bu bal örneğinden. Özellikle sık start-stop yapanlar yani kısa mesafeli sık seyahatler için ince yağ şart.

Söylentileri ben çok fazla kaale almıyorum. Yani aracı bakıma soktuğunuzda sadece yağı değişmiyor. Performansa etki eden filtreler de değişiyor. Belki subap ayarı yapılıyor ve performansta bir artış gözlemleniyor. Ancak bakımı yaptıran kullanıcı 5w30'dan, 0w20'ye geçtim araç bi rahatladı daha hızlı devirleniyor diyebiliyor. Oysaki buradaki performans kazanımı yağdan değil...

Bu test için atıyorum : Aracın bakımı yapılmıştır, yağı 0w40 koymuşsunuzdur dyno'da performans testi yaparsınız 5 kez. Ortalamasını alırsınız. Araç soğur ve yağı değiştirilir sonra tekrar 5 kez test yaparsınız ortalamasını alırsınız. Çıkan fark yağın yarattığı farktır diyebiliriz.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu konu üzerinden 0w20 ile ilgili bir ürün hakkında soru sorayım,
Geçenlerde dikkatimi çeken Shell Helix Ultra SN 0W20 ürünü dikkatimi çekti, dayanım olarak Motul ve Liqui Moly'dan daha iyi yoğun bir yapısı var gibi ama HTHS değeri katalogda mevcut değil.
Bu ürünü hiç deneyen oldu mu, @İsmail Beşiroğlu hocam sizin fikriniz nedir?

1566751680095.png

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bu konu üzerinden 0w20 ile ilgili bir ürün hakkında soru sorayım,
Geçenlerde dikkatimi çeken Shell Helix Ultra SN 0W20 ürünü dikkatimi çekti, dayanım olarak Motul ve Liqui Moly'dan daha iyi yoğun bir yapısı var gibi ama HTHS değeri katalogda mevcut değil.
Bu ürünü hiç deneyen oldu mu, @İsmail Beşiroğlu hocam sizin fikriniz nedir?

Ekli dosyayı görüntüle 253972
Bu yağın hths değeri >2.9 hocam. Viskozite değerleri iyi. Turbolu rs lere ben motul 0w20 yerine bunu önermiştim eski konularda bu hths değerlerinden dolayı. Ama hammadde kalitesi olarak motuldan düşük api sn plus olmadığından dolayı. Fiyatı da kısmen yüksek olduğundan turbosu olmayan kullanıcıların pek almaya çalışmasına gerek yok bence.

Moderatörün son düzenlenenleri:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu yağın hths değeri >2.9 hocam. Viskozite değerleri iyi. Turbolu rs lere ben motul 0w20 yerine bunu önermiştim eski konularda bu hths değerlerinden dolayı. Ama hammadde kalitesi olarak motelden düşük api sn plus olmadığından dolayı. Fiyatı da kısmen yüksek olduğundan turbosu olmayan kullanıcıların pek almaya çalışmasına gerek yok bence.
Hocam SN Plus versiyonu var ama ülkemizde yok. Ben bir sonraki bakımda daha yüksek HTHS'li bir yağ düşündüğüm için Shell düşündüm ama siz çokta gerekli değil diyorsunuz :unsure:
Birde bunun ACEA A1/B1 sertifikası da var.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam SN Plus versiyonu var ama ülkemizde yok. Ben bir sonraki bakımda daha yüksek HTHS'li bir yağ düşündüğüm için Shell düşündüm ama siz çokta gerekli değil diyorsunuz :unsure:
Birde bunun ACEA A1/B1 sertifikası da var.
Fiyatı 260tl 5lt olduğundan dolayı. Motul ile litre olarak benzer fiyata sahip aslında. F/p olarak pek bilinmese de valvoline synpower 0w20 iyi 5lt 200tl A1 ve tbn 8.2 (Avrupa). Viskozite endeksi de aynı gibi Shell’le.

Datasheet için: https://www.valvoline.com/en-europe/our-products/engine-oil/synpower

Geri