Civic FD6 Fd6 sağ motor kulağı hakkında?

Merhabalar herkese. 2010 fd6 aracımda sabahları çalıştırdığım da gürültülü bi ses ve geri vitese taktığımda titreme oluyor. Sanayide gösterdim sağ motor kulakçığı değişmesi lazım dedi. kronik bi sorunmuş. Birebir orjinal 600₺ ye değiştiririm dedi usta.
Sorum şu: yetkili servisle görüştüm 870₺ fiyat verdi, sanayide ki ustanın birebir orjinal dediğiyle mi değiştireyim? yoksa yetkili servisi mi tercih edeyim? Tecrübe ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Yetkili servisin kullandığı malzemeyi dışardan tedarik edemezmiyiz peki daha uygun fiyata?

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
İkisi de olabilir, v kayışını hiç değiştirmediyseniz kayışta zamanla oluşan gevşemeye bağlı da gergi sesli çalışmaya başlayabilir.
Bu hırıltı olayını bir özel servise sormuştum oda motor takozuna baktı sonra gergi kısmına baktı arabayı soğukken dinlememiz gerekiyor ama v kayışı kötü görünüyor o uzama yaptıysa ondanda olabilir bakım zamanı kayışı değiştiririz düzelmezse sonra kütüğe filan bakarız demişti.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Yetkili servisin kullandığı malzemeyi dışardan tedarik edemezmiyiz peki daha uygun fiyata?
Bu husus forumda daha önce çok konuşuldu.
Piyasada orjinal ürün yok çünkü resmi ithalatçı Honda Türkiye fabrikası (sahibi Honda Global) ve yetkili servisler dışında piyasaya kesinlikle parça vermiyor.
Honda Global'de Türkiye'ye kendi fabrikası haricinde ithalat yapmak isteyen hiçbir firmaya normal fiyatına ürün vermiyor, ithalatçı da servisle aynı fiyata ürünü satamayacağı için replikalara yöneliyor, dolayısıyla orjinal ürün sadece Honda Türkiye ve yetkili servislerde mevcut.
Üstüne üstün son 2-3 yıldır Çin tarafından o kadar orjinale benzeyen replikalar geliyorki, orjinalle replikanın farkını dışardan anlamak parçacılar için bile çok zor hale geldi.
Birçok parçacı geçen senelerde orjinal diye kutulama yapılmış (Orjinal ürün kutusuna konulmuş) replika ürün satmaya çalıştı ve çoğunluğu ürünün replika olduğunun farkında değildi.
Bu yüzden ülkemizde Honda'nın yedek parça konusu Ford, Renault, Fiat gibi markalara göre oldukça sorunlu.
Şükürki Honda'nın orjinal parçalarının dayanım ömrü yüksek ve arızası düşük, bu sayede parça pahalı da olsa uzun süre hizmet edeceğine dair kafanızda şüphe kalmıyor (y)

Son olarak eğer ingilizceniz ve araştırma yeteneğiniz iyi ise Amazon.com'dan bireysel olarak ufak tefek ürünler gümrükleri ödenerek alınabiliyor, Amerika'da yedek parça sektörü gelişmiş olduğu için orjinal parçalar normal değerlerinde satılıyor ve gümrük vergisi ile birlikte bile oldukça uyguna geliyor (y)

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Az önce Honda Cem servisi ile görüştüm sağ motor kulağı %30 indirim varmış indirimli fiyatı 690 lira söyledi işçilik ortalama 150 civarı çıkar dedi. Nasıl sizce fiyat 850 liraya serviste yaptırmak mı 400 liraya yan sanayi taktırmak mı. Bir sorum daha sağ motor kulağı değiştikten sonra subap ayarını da yapıyor mu Servis acaba adaptasyonunu filan yoksa sadece motor kulağı değişimi ne mi alıyor işçilik ücretini

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Az önce Honda Cem servisi ile görüştüm sağ motor kulağı %30 indirim varmış indirimli fiyatı 690 lira söyledi işçilik ortalama 150 civarı çıkar dedi. Nasıl sizce fiyat 850 liraya serviste yaptırmak mı 400 liraya yan sanayi taktırmak mı. Bir sorum daha sağ motor kulağı değiştikten sonra subap ayarını da yapıyor mu Servis acaba adaptasyonunu filan yoksa sadece motor kulağı değişimi ne mi alıyor işçilik ücretini
Sizce ne yapmalı orjinali mi çakma mı ? Ucuzu mu pahalısı mı?

subap ayarı konusunda da servisi tekrar arayıp bilgi almanız en doğrusu...

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Sizce ne yapmalı orjinali mi çakma mı ? Ucuzu mu pahalısı mı?

subap ayarı konusunda da servisi tekrar arayıp bilgi almanız en doğrusu...
Neyse artık 400 liradan kaçmayıp orjinale yönelecez kafam rahat olur en azından.. Tamam bilgi alayım işçiliğe subap ayarıda dahilse çok iyi olur sanmıyorum gerçi ama

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bence indirimli fiyatı ile kafa rahatlığını öncelik görüyorsanız gayet mantıklı(y)

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Bugün Florya Radar Şeref ustaya gösterdim kulakta sorun yok dedi. Anlamadım Başka usta kulak değişmesi lazım demişti herkes bişey söylüyor. Ben değiştirmeyi düşünmüyorum açıkçası ona vereceğim parayla şanzıman yapı ve filtresini değiştiririm.

Ad Soyad
Erhan Turhan
Aracınız
Civic FC5 2021
Aracı yıllardır çalıştığımız ustaya gösterdim sağ kulak ve sol şanzıman üst kulağının değişmesi gerektiğini söyledi. Hatta şanzıman üst kulağı nın kopuk olduğunu söyledi. Bu şekilde kullansam motora bir zarar verir miyim? Servisten ikisinin değişimi işçilik ile beraber 2000 lirayı buluyor.

Geri