Fd6’dan Superb’e geçiş

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Yaklaşık 1 aydır kullanıyorum.Aracını değiştirmeyi düşünenlere referans olması açısından artı eksileri yazayım

Eksiler

- El freni elektronik değil bu segmentte daha iyi olurdu,
- dsg araç hareket ettikten hemen sonra 5 km/h i geçince vitesi 2 ye atıyor,yokuş olan yerlerde titreme yapabiliyor bu erken 2 ye alma,
- Çok miktarda sensör var,yolda giderken bir uyarı sesi geliyor aranıyorsunuz acaba noldu diye bir bakıyorum dış sıcaklık 5° nin altına düşmüş
- bagaj kapağını arka camla birlikte açmazsanız bagajın derinliklerinden bişey almanız çok zor içine girmeniz gerekiyor neredeyse(sorun mudur bilemedim)
- 225 45 R17 lastikler konforu olumsuz etkiliyor,üzerindeki kış lastikleri ve istanbulun muhteşem yollarıyla mükemmel bir birliktelik :) 225 55 R16 ise aracın büyüklüğüyle birleşince uzun yolda salınımının fazla olduğu ve güven hissinin kaybolduğunu okuyorum
- Yağmur sensörü 1-2 defa arka arkaya sildi şaşırabiliyor
- Orjinalinde navigasyon olmaması kötü
- Cam silecek suyu çabuk bitiyor,farlarla birlikte yıkadığı için olabilir.Bitince ekranda uyarı veriyor su atmak istediğinizde pompa çalışmıyor bu iyi bişey arızaya karşı
- hız sabitleyicinin direksiyon solundaki sinyal kolu üzerinde olması bence kötü ,direksiyon üzerindeki tuşlara konulabilirdi

Hoşuma giden artılar

- Park asistanı/otomatik park iyi çalışıyor,hem sağ hem sol tarafa park mümkün
- Koltuk ısıtmayı bu kadar çok kullanacağımı düşünmezdim kış ayları için çok iyi
- Eşimle birlikte kullandığımız için hafızalı koltuk/ayna olayı iyi
- Koltuk ayarı çok iyi oturmak istediğiniz pozisyona geliyor. Focus kullanmıştım 400 km lik yolda bir türlü rahat edemedim bel ağrısıyla indim araçtan,istediğim pozisyona bir türlü gelmemişti koltuk
- 1.6 tdi motor benim için yeterli ekonomi odaklı.Civicten sonra dizel ve torklu bir araca geçince iyi bile hissettiriyor.Çok uçarım kaçarım kafasında olmadığım için yeterli.Biraz akıcı trafikte gayet ekonomik.
- İç hacim ciddi iyi daha büyüğü bu sınıfta yok sanırım.Arka koltuklarda bacak bacak üstüne atabilirsiniz
- Arka koltuk ısıtma,arka bilgi ekranı,arka çakmaklık (telefon şarj için önemli) ve arka havalandırma olması arka koltuklarda oturanları önemsediklerini göstermiş
- Navigasyon olmamasına rağmen müzik sistemi iyi,dokunmatiği güzel çalışıyor ve basit. Bluetooth bağlantısı kolay.
- Bagaj içerisinde sağ ve solda 2 tane kapaklı eşya gözü mevcut savrulmasını istemediğiniz şeyler konulabilir ayrıca 12V çakmaklık girişi bagajda da var.

Şimdilik dikkatimi çeken şeyler bunlar

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

fd112

Özel Üye
Aracınız
Civic FD6 2012
Çok sağlam level atlamışsıniz, bu devirde çok iyi seçim hayırlı olsun inşallah kaza beladan uzak olsun keyfiyetle sürün

Süperb F/P yönünden gerçekten güzel bir konumdaydı.
Malesef o zaman bütçem i10 almaya yetecek kadar azdı , imkanım olsaydı düşünürdüm bile..
Şuan için mantığını yitirmiş durumda. Prestige donanım seviyesi ile Elegance Passat neredeyse yakın fiyat etiketlerine ulaştı.
En avantajlı yönleri geniş yaşam alanı ve D segmenti standartları içinde arka bölüm için sunduğu fazla cüretkar (makam perdeleri , 12V soket , havalandırma mazgalları , koltuk ısıtma) donanımlar.
Teknik anlamda yumuşak yapılı süspansiyon sunuyordu. Tevazu gösterilmesine sebep olsa da sürüş dinamikleri Passat ile mukayese edilemeyecek durumda.
Orta yaş statüsünde aile babaları için daha ideal bir araba kıvamında görüyorum.
Peugeot 508 1.6 GT aslında favorim , malesef Passat Elegance ile kafa kafaya satılıyor. :) Araların da bariz bir fiyat farkı olsaydı 2 yıl kullanım keyfini çıkarmak çok isterdim.
Accord 1.5 T Çin pazarında makyajlandı , Türkiye'ye yakın dönemde gelirse daha mükemmel olacağını düşünüyorum.
Hatta Passat üretimden kalktığında pazarın hakimi muhtemelen Accord olacak..

Geri