Civic FC5 Fren Hidroliği

ywzckr

0
Araştırmalarım sonucu alınabilir yağlar dot 4 için;
Mobil dot 4 esp
Liqui moly sl6
Ate typ 200
Motul dot 4 lv
Bosch dot 4 hp
Piyasada sadece mobil dot4 esp ve liqui moly sl6 satışta bulunabilir durumda, piyasada birçok dot 4 yağın kaynama noktası 230 anca bu da değişim periyodunu en fazla 2 yıl olur bazıları 2 yıl bile dayanmayabilir. Yukarıda yazdıklarımın hepsi 260-270 civarlarında kaynama noktaları ve esp asr abs li araçlar için hepsi, nerdeyse çoğu dot 5.1 değerlerine yakın. sadece dot 4 yazanlar abs li araçlar için pek uygun değil yorumu çıkarılabilir buradan. Ate bulabilirseniz 3 yıl yada dot 5.1 koymanız lazım honda kullanım kitapçığındaki gibi 3 yıl dayanabilmesi için( ate ve diğer yazdıklarım hiçbir yerde yok şuanda) belki lazım olan olur bilgilerinize.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2015
Az önce Liqui Moly dot 4 sl6 1 lt sipariş verdim. Dediğiniz gibi kaliteli yağların çoğunu bulmak zor. Aslında çoğu malzeme şu anda piyasada yok. Muhtemelen fiyatları değiştirdikleri için stok yok gösteriyorlar. Tam 1 hafta önce disk takımı siparişi verdim, kargolamadıkları için bugün mecbur iptal ettim. Bu bir haftada satıcı 2 kez fiyat yükseltti. Markanın tedariğinde sorun olduğunu bahane ediyorlar, stokta yoksa niye satıyorsun diyince cevap yok. Paramız bu şekilde değer kaybetmeye devam ettikçe kaliteli ürünleri bulmak da zorlaşacak gibi görünüyor.

Bu arada geçen ay sormuştum serviste, orijinal Honda fren hidroliği 500 ml 140 TL olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

Son düzenleme:

ywzckr

0
Az önce Liqui Moly dot 4 sl6 1 lt sipariş verdim. Dediğiniz gibi kaliteli yağların çoğunu bulmak zor. Aslında çoğu malzeme şu anda piyasada yok. Muhtemelen fiyatları değiştirdikleri için stok yok gösteriyorlar. Tam 1 hafta önce disk takımı siparişi verdim, kargolamadıkları için bugün mecbur iptal ettim. Bu bir haftada satıcı 2 kez fiyat yükseltti. Markanın tedariğinde sorun olduğunu bahane ediyorlar, stokta yoksa niye satıyorsun diyince cevap yok. Paramız bu şekilde değer kaybetmeye devam ettikçe kaliteli ürünleri bulmak da zorlaşacak gibi görünüyor.

Bu arada geçen ay sormuştum serviste, orijinal Honda fren hidroliği 500 ml 140 TL olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

Değişimine 300 istiyorlar serviste hocam 1 ay oldu olmadı bende soralı, 140 liralık yağ 80 e geliyor olsa kdv kâr 140 olur tahminimce yukarıda yazdığımız yağlara benzer bi yağ kullanıyorlar, bakım için 3400 lira dediler belki yaptırım diye sormuştum ama en az 5 bakım yaparsın dışarıda bu fiyatlara, motulun rbf 600 ve 660 da var ama motul yağların sahtesi var hocam motulde internete pek güvenmiyorum. Fren hidroliği bile bulunamaz hale gelmiş. Liqui moly de 1 litresi gayet uygun bende almayı düşünüyordum değişimden sonra durum nedir hocam bilgi verir misiniz?

Aracınız
Civic FB7 2015
Değişimine 300 istiyorlar serviste hocam 1 ay oldu olmadı bende soralı, 140 liralık yağ 80 e geliyor olsa kdv kâr 140 olur tahminimce yukarıda yazdığımız yağlara benzer bi yağ kullanıyorlar, bakım için 3400 lira dediler belki yaptırım diye sormuştum ama en az 5 bakım yaparsın dışarıda bu fiyatlara, motulun rbf 600 ve 660 da var ama motul yağların sahtesi var hocam motulde internete pek güvenmiyorum. Fren hidroliği bile bulunamaz hale gelmiş. Liqui moly de 1 litresi gayet uygun bende almayı düşünüyordum değişimden sonra durum nedir hocam bilgi verir misiniz?

Yağ bugün geldi, zaten kaliteli bir yağ bir sorun çıkaracağını sanmıyorum. Bunu da nette satan sadece bir satıcı vardı ve 165 TL ye aldım. Honda servis yağının yarım listesinin 140 lira olduğu düşünüldüğünde fiyatı gayet makul oluyor. 1-2 hafta içinde müsait olduğumda ön arka fren disk ve balataları tamamen yenileyip yağı da o zaman değiştireceğim. Sonrasında durumu paylaşırım.

Serviste şanzıman yağı ve zaruri olan parçalar dışında bakım yaptırmak artık gerçekten çok gereksiz hale geldi. Sadece garantisi devam edenler için gerekli olabilir. 30 bin km den sonra şanzıman yağı değişimi dışında servise bakım yaptırmadım. En son 100 bin bakımına geçen ay yine şanzıman yağı değişimi nedeniyle gittim ve kampanya var diye 1090 TL ye standart bakımı da yaptırdım. Bu fiyatın içinde taktıkları polen filtresi basit kağıt filtre ve yanlış hatırlamıyorsam 213 TL yazmışlar bunun için. Halbuki defalarca sormuş ve onay almıştım filtrenin karbonlu olduğuna dair. Bakımdan sonra durumu farkedip sorunca biraz tartıştık serviste ama en son Honda'nın yolladığı orijinal filtre bu, bunu kullanıyoruz, size yanlış bilgi vermişler kusura bakmayın deyip işin içinden çıktıklar. Bilmem kaç tane noktayı kontrol ediyoruz falan işleri de hikaye bence. Bakımdan sonra geçenlerde V kayışında çatlamaların başladığını fark ettim, her yeri kontrol eden servis bunu görmemiş her nasılsa. Özellikle kontrol edin diye sorduğum fren disk ve balatalarının durumu içinse henüz iyi durumda dediler ama ben zaten değişmeleri gerektiğini biliyordum :). Galiba bu adam nasılsa disk ve balata için servisin uçuk fiyatlarını ödemez deyip salladılar :). Kısacası, yetkili servislerde yüksek fiyatlara rağmen vadedilen kalitede hizmet alamadığımızı düşünüyorum. Zorunlu durumlar dışında da yetkili serviste bakım yaptırmaya gerek görmüyorum.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2020
Serviste iyi bir ustanız yoksa yada işini düzgün yapmıyor ise zaten gidilmez size katılıyorum ama Kayseri için söylüyorum tanıdığım iyi ustalar var lakin parçacılar ustalarıma yalan söylüyor ustam beni uyarıyor işçilik garantisi sorun değil ama parçada bişi yapamam güvenmiyorum diyor o yüzden gene servise gidiyorum gitmem şu serviste de 2 tane servis sorumlusu usta başılarım var ve sadece rica ederim benim arabamın bakımını ve arızasını sizler yapın diğer personel elini vurmasın ve orijinal parça istiyorum takmadan öncede parçaları görmek istiyorum diyorum servis alanına götürüp gösteriyorlar ve başka bir arızam olduğumda yada aynı sorun tekrar ederse başından sağmıyor randevusuz şekilde gittiğimde bile yardımcı olmaya çalışıyorlar arıza tespit ücretide almıyorlar aracım 2006 MODEL FD6 CİVİC serviste faiş fiyatlara bile yaptırsanız düzgün yapmıyorlar sanayide ucuz değil buji sordum 4 tane 1 takım yani 650 dedi orijinal mi dedim anlıyamasın dedi gelince ararız dedi japon parçacı bende servise sordum takma dahil 700 dedi tamam hemen randevu verin geleyim dedim fren hidroliğine de 300 TL dedi işçilik dahil onuda değiştirin dedim sanayi değişimine 200 TL dedi İŞÇİLİK YOK ama hangi hidrolik belli değil çoğu zaman servisle sanayi yaklaşık aynı fiyat oluyor iyi takip etmek gerekiyor bazen servis bile daha ucuz olabiliyor

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2015

Bugün tüm fren disk-balata takımı ile birlikte fren hidroliğini değiştirdim. Ancak maalesef satın aldığım yağı kullanamadım. Değişimi yaptırdığım usta hem 1 litrenin yetmeyeceğini, hem de kullandığı vakum makinesi içinde halihazırda kendi yağı olduğu için vakumlu makine değişim yaparsa benim yağı kullanamayacağını söyledi. Halbuki makine hortumunu verdiğim yağ kutusuna bağlasa olay hallolacak, işine öyle geldi. Vakumlu makine ile hidroliği değiştirebileceğim başka yer olmadığı ve zaten fren disk ve balatalar söküldüğü için açıkçası hoşuma gitmese de mecbur kaldım. Kullanılan yağ Würth Dot 4, kötü bir yağ olmasa da Liqui Moly Dot 4 SL 6 çok daha iyi ve boş yere yağa tekrar para vermiş oldum. Fren hidroliği değişimine yaklaşık 1,5 litrelik yağ ile 250 TL, fren disk- balataları değişimi + V kayışı değişimi işçiliğine de 250 TL ödedim. Toplasan 1 saatlik işi 4 saatte ancak halledebildiler,. Küçük yerde yaşamanın bu tür sorunları oluyor maalesef, hem olmadık paralar istiyorlar hem de istendiği şekilde iş yaptırmak mümkün olmayabiliyor. Fren hidroliği tamamen yenilenmiş oldu, hatta aslında tüm eski yağ ve kirlerin akması için biraz fazladan yağ harcadı usta. Aldığım yağı da (04/2021 üretimi) gerekirse seneye kullanır fren hidroliğini tekrar yenilemiş olurum diye düşünüyorum. Yetkili serviste fren hidroliği değişimi üzerinden tam 3 yıl geçmiş, kayıtlardan baktığım kadarıyla 1 litre kullanılmış ve çıkan yağ oldukça bozuktu. Şu an için tüm disk ve balatalar ile birlikte, fren hidroliği tamamen yenilenmiş oldu. Frenlere ilk alıştırma (bedding) işlemini de yaptım ve şu an için bir sorun görünmüyor.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2020
Bugün tüm fren disk-balata takımı ile birlikte fren hidroliğini değiştirdim. Ancak maalesef satın aldığım yağı kullanamadım. Değişimi yaptırdığım usta hem 1 litrenin yetmeyeceğini, hem de kullandığı vakum makinesi içinde halihazırda kendi yağı olduğu için vakumlu makine değişim yaparsa benim yağı kullanamayacağını söyledi. Halbuki makine hortumunu verdiğim yağ kutusuna bağlasa olay hallolacak, işine öyle geldi. Vakumlu makine ile hidroliği değiştirebileceğim başka yer olmadığı ve zaten fren disk ve balatalar söküldüğü için açıkçası hoşuma gitmese de mecbur kaldım. Kullanılan yağ Würth Dot 4, kötü bir yağ olmasa da Liqui Moly Dot 4 SL 6 çok daha iyi ve boş yere yağa tekrar para vermiş oldum. Fren hidroliği değişimine yaklaşık 1,5 litrelik yağ ile 250 TL, fren disk- balataları değişimi + V kayışı değişimi işçiliğine de 250 TL ödedim. Toplasan 1 saatlik işi 4 saatte ancak halledebildiler,. Küçük yerde yaşamanın bu tür sorunları oluyor maalesef, hem olmadık paralar istiyorlar hem de istendiği şekilde iş yaptırmak mümkün olmayabiliyor. Fren hidroliği tamamen yenilenmiş oldu, hatta aslında tüm eski yağ ve kirlerin akması için biraz fazladan yağ harcadı usta. Aldığım yağı da (04/2021 üretimi) gerekirse seneye kullanır fren hidroliğini tekrar yenilemiş olurum diye düşünüyorum. Yetkili serviste fren hidroliği değişimi üzerinden tam 3 yıl geçmiş, kayıtlardan baktığım kadarıyla 1 litre kullanılmış ve çıkan yağ oldukça bozuktu. Şu an için tüm disk ve balatalar ile birlikte, fren hidroliği tamamen yenilenmiş oldu. Frenlere ilk alıştırma (bedding) işlemini de yaptım ve şu an için bir sorun görünmüyor.
Hayırlı olsun bende değiştim bana da 0.25 litre yazmışlar yapılan işin kötüsü olmaz kazasız belasız kullanırsınız İNŞALLAH

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0

Hocam diskleri kaç bin gibi değiştiniz, ne kadar dayanıyor diskler ?

Geri