Civic FC5 Fren Hidroliği

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Aracınız
Civic FB7 2015
Hocam diskleri kaç bin gibi değiştiniz, ne kadar dayanıyor diskler ?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Değişimin yapıldığı gün 104520 km'de idi araç. Orijinal balataları 60k km'de değiştirmiştim. Balatalar ikinci set oldu. Yukarıdan bakınca balatalar iyi gibi görünüyordu ama hemen hepsi dengesiz aşınmıştı ve bitmek üzereydi. Dengesiz aşınmanın sebebinin ilk balata değişimindeki hatalı ya da özensiz montaj olduğunu tahmin ediyorum. Şu konuda fotoğraf paylaşmıştım:

Disklerde de balatalar gibi dengesiz aşınma vardı ve en dışında oluşan seviye farkına bakınca minimum kalınlığına ulaşmışlardı. Disk ve balataların tam ömrünü kestirmek kolay değil, çünkü kullanım şartlarına göre çok değişken. Dört senedir hafta içi her gün 10 km yokuş çıkıp iniyor araç, disklerdeki yoğun aşınmanın bu süreçte olduğunu tahmin ediyorum. Bu nedenle benim aracın disk ve balataları biraz erken bitmiş olabilir. Belki torna ile düzeltilip bir süre daha kullanılabilirdi ama kütlesi azalan disklerin yeterli fren performansı verebilmesi pek mümkün olmadığından değiştirmek daha sağlıklı bence.

Bu arada aracım 2015 Otomatik FB7.

Son düzenleme:

ywzckr

0
@joseph41 bilgiler için teşekkürler hocam. Benim balatalarda sonlarını yaşıyor gibi hissettiriyor bana fren performansı azaldı arabanın 52binde araç, en son bakımda 30 bin daha gider böyle kullanırsan demişti ustalar. Belki lastiklerden de olabilir tabi. Seneye aracı %30 indirime sokarsalar balataları serviste değişebilirim.

Arkadaşlar samsundaki ustamı bakım için aradım fren hidroliği için orjinalini mi kullanıyosunuz diye sordum (balatalar nissin diye hatırlıyorum disk ve yağı kastetti diye sanıyorum elindeki malı satmak için de demiş olabilir), 27 yıllık honda ustasıyım hondanın kendine ait yağı bulunmamaktadır fren ekipmanlarını da bosch dan tedarik etmekte dedi, makinayla değişim yapıyorlarmış 134 lira yağ değişimi 230 lira dedi. Biraz şaşırdım çünkü bosch un dot4 ü 3 yıl değişim periyodu olacak kadar iyi bir yağ değil sizin fikriniz nedir ? Başka bir frencide liqui moly sl6 alıp manuel değiştirtsem mi ?

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2015
@joseph41 bilgiler için teşekkürler hocam. Benim balatalarda sonlarını yaşıyor gibi hissettiriyor bana fren performansı azaldı arabanın 52binde araç, en son bakımda 30 bin daha gider böyle kullanırsan demişti ustalar. Belki lastiklerden de olabilir tabi. Seneye aracı %30 indirime sokarsalar balataları serviste değişebilirim.

Arkadaşlar samsundaki ustamı bakım için aradım fren hidroliği için orjinalini mi kullanıyosunuz diye sordum (balatalar nissin diye hatırlıyorum disk ve yağı kastetti diye sanıyorum elindeki malı satmak için de demiş olabilir), 27 yıllık honda ustasıyım hondanın kendine ait yağı bulunmamaktadır fren ekipmanlarını da bosch dan tedarik etmekte dedi, makinayla değişim yapıyorlarmış 134 lira yağ değişimi 230 lira dedi. Biraz şaşırdım çünkü bosch un dot4 ü 3 yıl değişim periyodu olacak kadar iyi bir yağ değil sizin fikriniz nedir ? Başka bir frencide liqui moly sl6 alıp manuel değiştirtsem mi ?

Diskleriniz henüz epey iyi durumdadır muhtemelen, orijinal balatalar da ustaların dediği gibi iyi durumda olabilir. Jant dışından balataların kalınlıklarına bakarsanız zaten iyi kötü bir fikir verir. Fren performansındaki azalma fren hidroliğinin özelliğini kaybetmeye başlamasından ya da lastiklerden de kaynaklı olabilir.

Fren hidroliği konusunu ise usta sallamış maalesef, Honda 0.5 litrelik orijinal kutusunda fren hidroliği var. İki ay önce serviste de gördüm, fiyatı 140 TL idi. İllaki bir firmaya ürettiriyorlardır ama Bosch değil. Değişimi yapacak yer ile anlaşırsanız Liqui Moly iyi bir tercih olacaktır. Muhtemelen 1 lt yağ yeterli de olur.

Bir de orijinal balatalar nissin marka değil, en azından benim araçtan çıkanlar değildi, NBK marka olması lazım diye hatırlıyorum.

ywzckr

0
Diskleriniz henüz epey iyi durumdadır muhtemelen, orijinal balatalar da ustaların dediği gibi iyi durumda olabilir. Jant dışından balataların kalınlıklarına bakarsanız zaten iyi kötü bir fikir verir. Fren performansındaki azalma fren hidroliğinin özelliğini kaybetmeye başlamasından ya da lastiklerden de kaynaklı olabilir.

Fren hidroliği konusunu ise usta sallamış maalesef, Honda 0.5 litrelik orijinal kutusunda fren hidroliği var. İki ay önce serviste de gördüm, fiyatı 140 TL idi. İllaki bir firmaya ürettiriyorlardır ama Bosch değil. Değişimi yapacak yer ile anlaşırsanız Liqui Moly iyi bir tercih olacaktır. Muhtemelen 1 lt yağ yeterli de olur.

Bir de orijinal balatalar nissin marka değil, en azından benim araçtan çıkanlar değildi, NBK marka olması lazım diye hatırlıyorum.

Hocam telefonda pek anlaşamamışız sanırım yoğunluktan anlamamış, adamın günahını almayayım hondanın fren hidroliği yağ markasını belirten bi ibare yok yağı da gösterdi ama ben mobil dot 4 yada bosch dot 4 kullanıyorum bakım fiyatlarını daha uyguna getirmek için diye dedi. Yağı da araçları nasıl kullandığınız önemli şanzuman yağını aracı zorluyosanız 2 yıla kesin değişin çok fazla cvt arızası var ama 4 yılda 40 bin yapmış emekli bi abimiz var yağı değiştik yağ iyi durumdaydı aracı çok ağır kullanmış hiç bişe olmamıştı sizin kullanımınıza bağlı dedi, fren yağına baktı bi dahaki bakıma değişiriz hocam dedi fren balataları da iyi durumda lastikte 5mm çıktı, diskler iyi durumda balatalar yarıya anca gelmiş çok zorlamazsan 100 bini görebilirsin böyle dedi ama ben 70-80 bin gibi değişirim herhalde lastik hamuru sertleşmeye başlamıştır o yüzden farklı hissediyosundur dedi.

Ad Soyad
KRVN
Aracınız
Civic FK7 HB 2020
Merhaba, fren hidroliği konusu tam bir muamma, kitapçıkta DOT 3 ve DOT 4 uygun şeklinde belirtilmiş fakat miktar mevcut değil.

Yurt dışı forumlarında gördüğüm kadarıyla 1500ml gibi bir ibare var. Burada ise 500 ml yetiyor diyende var yaklaşık 1lt diyende 1.5 diyende.

Kesin bilgisi olan varmı ?

Aracınız
Merhaba, fren hidroliği konusu tam bir muamma, kitapçıkta DOT 3 ve DOT 4 uygun şeklinde belirtilmiş fakat miktar mevcut değil.

Yurt dışı forumlarında gördüğüm kadarıyla 1500ml gibi bir ibare var. Burada ise 500 ml yetiyor diyende var yaklaşık 1lt diyende 1.5 diyende.

Es7ler için debriyaj ve fren hidroliğine 1 litre tam yetiyor.

mturker

Özel Üye

Merhaba, Komple fren hidrolik yağ değişiminde 500×2 adet lazım .

RMX3263 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
KRVN
Aracınız
Civic FK7 HB 2020
Tekrar merhaba, durumu tecrübe ederek öğrenmiş olduk.

FK7 aracımın fren hortumlarını ingiltereden getirttiğim çelik fren hortumları ile değiştirttim, tabi hidrolikte komple boşalıp tekrar yeni dot 4 ile doldu.
2x500Ml yeterli oldu. bu bilgide burada dursun :)

Geri