? Güncel > Benzin / Motorin / Lpg Fiyatları

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Elektrikli aracı olan var mıydı aramızda?

Deli zam gelmiş abi onun bile önünü kestiler ?
Hocam elektrikli araç sahibi olup maddi durumu iyi olan bilinçli kullanıcılar müstakil evleri varsa çatılarını komple güneş paneli döşüyor :)
Şebekeye de çift taraflı sayaç ile bağlanıp ihtiyaç fazlasını şebekeden alıyorlar, evde olmadıkları zamanda panellerin ürettiği elektriği şebekeye satıyorlar.
Önümüzdeki süreçte maddi durumu müsait birçok kişinin bu panel sistemine geçeceğini düşünüyorum çünkü güneşli iklimde yaşayan kullanıcılar için zamana yayılacak şekilde ciddi tasarruf imkanı sağlıyor.

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Hocam elektrikli araç sahibi olup maddi durumu iyi olan bilinçli kullanıcılar müstakil evleri varsa çatılarını komple güneş paneli döşüyor :)
Şebekeye de çift taraflı sayaç ile bağlanıp ihtiyaç fazlasını şebekeden alıyorlar, evde olmadıkları zamanda panellerin ürettiği elektriği şebekeye satıyorlar.
Önümüzdeki süreçte maddi durumu müsait birçok kişinin bu panel sistemine geçeceğini düşünüyorum çünkü güneşli iklimde yaşayan kullanıcılar için zamana yayılacak şekilde ciddi tasarruf imkanı sağlıyor.
Hocam, müstakil evin gideri, Güneş paneli maliyeti, elektrikli araç maliyeti ile birlikte zaten adam 5 yıllık benzin masrafını önden harcamış oluyor, resmen hobi olarak tasarruf yapıyorlar :)))) ama çok güzel sistem. Müstakil ev olsa düşünmeden yaparım.

Redmi Note 7 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Bu kur fiyatlarıyla motorin benzin fiyatları 13-14 TL ye , lpg fiyatı da 9 TL civarına gelecek gibi görünüyor. LPG daha önceden fiyatlandığı için şuan zam görmedi ama 3-5 gün içerisinde LPG’ye de 70-1200 krş arası zam gelecektir

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Lpg-Benzin-motorine artık 50 krş ve üzeri zam geleceğini düşünmüyorum.
Lpg = 9,30
Benzin = 13,20
Motorin= 14
civarında fiyatlamalar bekliyorum.Yani oturup hesap yaptığınızda aracı olun her kişi km başına yaklaşık 1 tl maliyetle seyehat edecek ş.içinde. (1.2 tdi polo tarzı yada elektrikli/hybrit araç harici)
Araç fiyatlarında da yeni bir ötv düzenlemesi beklemiyorum.Akaryakıt ve araç fiyatları açısından uygun ortam oluşturulmaya çalışılıyor.Bu ortamı insanları yerli araca geçmeyi mecbur bırakmak için yapıldığını düşünüyorum.Biraz zaman alabilir. Günümüz fiyatlarıyla baz alındığında passat 1M tl üzerinde,300-400 bin tl altında sıfır araç kalmadı.Çoğu marka 2025 yılından itibaren içten yanmalı motor üretmeyeceğini açıkladı vs.Tüm bunları düşününce akaryakıt fiyat artışlarıyla insanları bu masraftan bıktırıp elektrikli araca yönelimleri sağlanacak gibi görünüyor.Çoğu kişide önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde 600 yerine 750 vereyim akaryakıt fiyatı ne oldu ilgilenmeyim fikri oluşabilir.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ya yok hocam ne uğraşacak bizim millet müstakil eve güneş enerjisi falan. O kadar çağdaş değiliz biz. İlk yatırım maliyeti yüksek, amortisman 10+ yıl falan. Elektriğe biraz daha zam gelsin bak gör o elektrikli araç kullananlar sorar LPG takılmıyor mu diye bu elektirikli araca vsdusjahdasd öyle de cahiller. Ben tanıyorum Porche Taycan falan kullanan kıroları. Ülkemizin zengini "elit" değil, eğitimli değil %95 oranında.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@cagdasozkan @İsmail Beşiroğlu hocalarım sadece akaryakıt bazında düşünmeyin, bu sistemler esas evin toplam elektrik yükünü azaltıyor, üretilen enerji kullanılmadığında da sisteme satılıyor. Yani uzun vadeli bir yatırım yapmış oluyorsunuz. Enflasyonunda ne seviyelere geldiğini gözönüne alırsanız, amorti sürecinin düşündüğümüzden daha kısa olacağını düşünüyorum.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
@cagdasozkan @İsmail Beşiroğlu hocalarım sadece akaryakıt bazında düşünmeyin, bu sistemler esas evin toplam elektrik yükünü azaltıyor, üretilen enerji kullanılmadığında da sisteme satılıyor. Yani uzun vadeli bir yatırım yapmış oluyorsunuz. Enflasyonunda ne seviyelere geldiğini gözönüne alırsanız, amorti sürecinin düşündüğümüzden daha kısa olacağını düşünüyorum.
Hocam sistemi ben çok iyi biliyorum. Yeni yaptığımız fabrikaya kurmak istendi (Ankara/Kazan), teklifler geldi değerlendirildi 5000m^2'lik bir alan için. İlk yatırım maliyeti çok yüksek geliyor. Destek de var devletin bu bağlamda da iyi.

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
@m2hamid @İsmail Beşiroğlu

Ben olsam, kendi evime ya da fabrikama kesinlikle yaptırırdım ama ekonomik ve politik olarak daha stabil bir yerde yaşasaydım :) burada birçok kişi uzun vadede is yapamıyor, çünkü riskler çok fazla. O sebepten ilk kurulum maliyeti fazla geliyor, yarın ne olacağı belli değil. Bu da en önemli etkenlerden biri. Yarın hangi kanunun çıkacağı, nasıl bir verginin geleceği hep belirsiz. O yüzden her şeyde hızlı ve ucuz olana, hazır olana kaçıyoruz; maalesef.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Valla ben de yaptırırdım hatta bizim gibi fosil yakıtlardan enerji elde edilen (elektrik üretimi) her ülkede her alanda yapılmalı. Yapılmaması çok büyük kayıp. Ben her avm çatısına, her otobüs, metrobüs durağına vs. yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yatırımlar bu yönde yürümüyor bizde. Biz inşaat üzerinden hes, ya da termik santral ile gidiyoruz daha çok. Rüzgar vs yatırımları var ama yeterli değil.

Son düzenleme:

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Valla ben de yaptırırdım hatta bizim gibi fosil yakıtlardan enerji elde edilen her ülkede her alanda yapılmalı. Yapılmaması çok büyük kayıp. Ben her avm çatısına, her otobüs, metrobüs durağına vs. yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yatırımlar bu yönde yürümüyor bizde. Biz inşaat üzerinden hes, ya da termik santral ile gidiyoruz daha çok. Rüzgar vs yatırımları var ama yeterli değil.
Aynen öyle. O yüzden benzine veya başka şeylere habire zam gelince kimsenin de diyecek sözü yok, paşa paşa kullanmaya devam ediyoruz. Harika bir tüketim toplumu örneğiyiz (kendimi de sonuna kadar dahil ediyorum :)))))

Geri