? Güncel > Benzin / Motorin / Lpg Fiyatları

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Arkadaşlar ben 21 kasımda lpg ve benzin kıyaslaması yaptım. Öncelikle Hopa'da petrol ofisinde benzin ve lpg fulledim. İlk önce 100 km lpg'de gittim. Ardından benzine aldım aracı. 104 km de benzin de kullanarak petrol ofisine gittim ve her ikisini de fulledim. Sonuç olarak benzin 30 TL aldı, lpg 41 TL aldı. İstikamet Hopa Trabzon sahil yolu yokuş iniş rampa viraj yok. Hava 15 derece ve kış lastikli olarak. Her iki durumda da hızım 115'e sabitlendi. Bu hızda kullanmamın sebebi uzun yolda genelde kimse 90 - 100 ile gitmez. Bu arada lpg ve benzinde sonuna kadar basıldı. Pompa atsa da doluma devam edildi. Daha önce böyle bir test yapıldı mı bilmiyorum. Ertesi gün Ordu-ünye-Ordu güzergahında da aynısını denedim. Tam 66 km. Yine benzin lpg den 5 lira az yaktı. Bunu iki kez denemiş biri olarak söylüyorum ki eğer benzin lpg den 5 lira fazla fazla yaksaydı da yine benzin kullanırım. Eskiden Benzin 6 liraya verilirken lpg 2.50 kadardı. Yani %60 daha ucuzdu. Şimdi bırak ucuzluğu fark 2 liranın altında. Benim hesaplarıma göre - ki genelde tutar- benzin ile lpg arasında en az %40 fark olmalı ki tasarruf yapalım. Şu durumda benzin lpg den 3 kuruş fazla bile yaksa benzin daha iyi. Ama görünen ortada benzin uzun yolda az maliyetli. Şehir içi nasıldır bilemem.

M2003J15SC cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Güzel bir deneme olmuş, ben bunu lpg bitene kadar kullandım ş.içi 370 km /285 tl . Aracı çoğunlukla da eşim kullandı pek gaz ayarını falan da önemsemez bir araç ne kadar yakabilirse okadar yaktırır sonra benzini fulleyip 370 km de benzinde kullandı 300 tl de öyle aldı. Dediğiniz gibi çok bir fark yok. Hatta 2 gün önce trafiksiz saatte (01-00/03:00) pendik-avcılar git gel yaptım.Aracın çekişinde ciddi fark yaratıyor. Lpg bir depoda 50 tl ve fazlası fark yaratmıyorsa kullanımı gereksiz

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2015
Güzel bir deneme olmuş, ben bunu lpg bitene kadar kullandım ş.içi 370 km /285 tl . Aracı çoğunlukla da eşim kullandı pek gaz ayarını falan da önemsemez bir araç ne kadar yakabilirse okadar yaktırır sonra benzini fulleyip 370 km de benzinde kullandı 300 tl de öyle aldı. Dediğiniz gibi çok bir fark yok. Hatta 2 gün önce trafiksiz saatte (01-00/03:00) pendik-avcılar git gel yaptım.Aracın çekişinde ciddi fark yaratıyor. Lpg bir depoda 50 tl ve fazlası fark yaratmıyorsa kullanımı gereksiz

Şehir içi lpg daha az yakıyor galiba.

M2003J15SC cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic aracım yok
Devamke !!!!
8.27 Ankara en pahalısından sanırım

Ekli dosyalar

• 20211126_093439.jpg
    20211126_093439.jpg
    79.6 KB · Görüntüleme: 94
Aracınız
Civic aracım yok
İstanbul yolu değil mi hocam, çiftlik kavşağında gelmeden:) oradan aldım bir iki defa da o istasyon pahalı
Evet Acity yakın olan . Karşılığına gelen shell de de 8.1 di. Shell den vaz geçiceğim bu gidişle en uygunu ve tanıdık olan bayiler petrol ofisleri gördüğüm kadarıyla

ywzckr

0
Bilen arkadaşlar yazabilir mi acaba, eski ÖTV oranları devam edip güncel petrol hammadde fiyatlarına göre fiyatlama yapılsaydı, yani iki yıl önceki hesaba göre, litre başına hangi rakamlarla karşılaşacaktır...
...veya bu gidişin normali(!) kaçtır?

Ötv oranlı kullanılmamakta hocam matrah türk lirası olarak belirleniyor sabit oranlı değil yani, sadece ötv için 2,15 tl şuanda alınan vergi pandemi öncesi 2.49 tl idi eskiye dönerseler fiyatı 11 filan anca olabilir.
Sorunuz mevcut hükümet öncesi ise 99 depremi sonrası ötv gelirleri depremzedelere ödensin diye araçlara 1 döneme mahsus %26 ötv olarak getirildi devamında kaldırılacaktı ama hükümet değişti ve %27 %46 %50 olan ötv her geçen gün artıralarak, %45 %50 %80 %130 %150 %220 olarak güncellendi. Yani 20 yıl önce herhangi 1 arabaya 1.49 araba ile 1.77 araba arası para ödenirken bugün 1 arabaya 1.71 araba ile 3.77 araba parası arasında ödenmektedir. Örneğin yeni civic için 1 araba alabilmek için 2.12 araba parası ödemekteyiz. Bu birçok kalemde böyle bu vergiler alkol tütün araba vb tüketimler için ( mesela sigaranın 20 dalından nerdeyse 17 si vergi konumunda) sadece 1 yıllığına getirildi ama daha sonradan kalıcı hale getirilip oranları da çok yükseltildi. 20 yıldan daha öncesinde 1 arabaya 1.18 araba parası ödeniyordu sadece. Günümüzde Dolardaki 1 liralık artış bize vergiler yüzünden katlanarak yansıyor malesef. Depremzedelere üzülüyorum ama 99 da keşke bu vergileri hiç getirmeselermiş kalıcı hale getiremezlerdi. Bu vergi oranlarıyla yapılan hizmetler zaten bizden alınan aşırı fazla vergiler ile yapılmakta bunu mucize gibi yansıtmalarına gerek yok diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2013
Fb7 aracım beninde 8-9 lt ortalama ile gezerken ne zaman lpg de kullansam 10-11 litre ortalama altında inemiyorum. LPG de yakında 1 tl yakacağım.

Aracınız
Ötv oranlı kullanılmamakta hocam matrah türk lirası olarak belirleniyor sabit oranlı değil yani, sadece ötv için 2,15 tl şuanda alınan vergi pandemi öncesi 2.49 tl idi eskiye dönerseler fiyatı 11 filan anca olabilir.
Sorunuz mevcut hükümet öncesi ise 99 depremi sonrası ötv gelirleri depremzedelere ödensin diye araçlara 1 döneme mahsus %26 ötv olarak getirildi devamında kaldırılacaktı ama hükümet değişti ve %27 %46 %50 olan ötv her geçen gün artıralarak, %45 %50 %80 %130 %150 %220 olarak güncellendi. Yani 20 yıl önce herhangi 1 arabaya 1.49 araba ile 1.77 araba arası para ödenirken bugün 1 arabaya 1.71 araba ile 3.77 araba parası arasında ödenmektedir. Örneğin yeni civic için 1 araba alabilmek için 2.12 araba parası ödemekteyiz. Bu birçok kalemde böyle bu vergiler alkol tütün araba vb tüketimler için ( mesela sigaranın 20 dalından nerdeyse 17 si vergi konumunda) sadece 1 yıllığına getirildi ama daha sonradan kalıcı hale getirilip oranları da çok yükseltildi. 20 yıldan daha öncesinde 1 arabaya 1.18 araba parası ödeniyordu sadece. Günümüzde Dolardaki 1 liralık artış bize vergiler yüzünden katlanarak yansıyor malesef. Depremzedelere üzülüyorum ama 99 da keşke bu vergileri hiç getirmeselermiş kalıcı hale getiremezlerdi. Bu vergi oranlarıyla yapılan hizmetler zaten bizden alınan aşırı fazla vergiler ile yapılmakta bunu mucize gibi yansıtmalarına gerek yok diye düşünüyorum.

Eski arabalar daha hacimli motorlar oluyor.
Sebebi bu. 0.9 , 1.3 gibi saçma sapan motorlar var şimdi. Bana göre en az 1.8 motordan başlamalı araba dediğin. Vites sayılarını arttırdılar motor bağırmasın diye şimdi.. Yani engelli vatandaşların aldığı fiyata alıyor olacaktık arabaları..

Geri