Civic FC5 HONDA CİViC LPG Mİ DİZEL Mİ GERCEK YAKIT TESTİ

Aracınız
Civic FC5 2018
Son zamanlarda bu tarz konular cok gundeme geliyor. Herkesin kendince bir hesabi var, kimisi icin ekonomi onemlidir kimisi icin performans kimisi icin sessizlik. Bu noktada insanlarin birbirini elestirmesini anlamiyorum acikcasi. Bizim insanimiz
kendi dogrulariyla insanlari yargilamayi/degerlendirmeyi cok seviyor maalesef :)

Sahsi dusuncem;

- Yakit konusunda problemini olmasa Turbo Benzin
- Ilk alis maliyeti cok yuksek olmasa Turbo Dizel
- Son olarak LPG

tercih ederim ki LPG'li kullaniyorum :)

Aracınız
Civic FB7 2012
Meslek olarak mühendisliği seçince, sayısal bölümlerin çoğu gibi teknik konularda teknik konuşup, duygusallığı arkaya atmak zorunda kalırız. Ancak kimi somut gerçekleri ortaya koymak zorundayız.
"Mühendis ikna etmez, ispat eder!" ciddi bir düsturdur bizim dünyamızda.
Sonrasında, ister mühendis olun, ister doktor olun, hareket tarzı konusunda kimseyi kanun ve yönetmeliklerin dışında zorlayamayız. Zorlamayız da.

Daha önceki iki aracımı dizel tercih etmiştim ve aklın yolu buydu. Honda aldığım 2012 yılında dizel mantıklıydı belki ama en yakın eşdeğer araç olan Toyota 1,4 D-4D Elegant aracın dengelenme menzili 120.000 km üstüydü ve yine de tercih edilebilirdi. Zaman içinde hem motorin zamlandı, hem benzinli araçların tüketimleri düşürülmeye başlandı ve dizel araç almak için özel nedenler aranmaya ihtiyaç duyuldu.
Bu arada, gelişmiş ülkelerdeki çevre duyarlılığının henüz bizde yeterli seviyeye gelemediğinin de farkındayım.

Şimdi güncel rakamlarla kimi hesaplamaları ortaya koyalım da tercihler bilinçli olsun.

İki aracı satın aldığımızda, hangi sürüş stiline göre ne kadar km sonrasında maliyetlerin eşitleneceğini hesaplatıyorum:
Yanında 2 yazan sütunlarda 2.el fiyatları da hesaba katılan değerlerdir.

• 1579159849271.png
Turbo benzinli araç ile dizel mukayesesine göre, LPG kitini dikkate alırsak dizelin ekonomik çıkma şansı yok. Benzinde kullanılırsa 10 yıllar alacaktır.

• 1579159969271.png
Düz benzinli aracı ister LPG ile, ister benzinle kullanın, dizel almak için özel nedenlerinizin olması gerekli.

Yararlandığım teknik veriler şöyle:
1579160167269.png

Ekli dosyalar

• 1579158995174.png
    1579158995174.png
    18 KB · Görüntüleme: 49
  • 1579160130808.png
    1579160130808.png
    25.5 KB · Görüntüleme: 48
Aracınız
Civic FC5 2019
benim bahsettiğim konuda dizel kullananlara karşı saygısızca bir ifadem yok, olamaz da.. ben sadece kişisel fikrimi söyledim. 3 ay öncesine kadar hep dizel araç kullandım. enjektör bakımları partikül filtresi dpf vs.. bi sürü gereksiz masraf çıktı karşıma. bunlara istinaden kendi düşüncelerimi yazdım. yanlış anlaşılmasın lütfen. herkese kazasız belasız aracıyla mutlu yıllar dilerim..

SM-A605F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Meslek olarak mühendisliği seçince, sayısal bölümlerin çoğu gibi teknik konularda teknik konuşup, duygusallığı arkaya atmak zorunda kalırız. Ancak kimi somut gerçekleri ortaya koymak zorundayız.
"Mühendis ikna etmez, ispat eder!" ciddi bir düsturdur bizim dünyamızda.
Sonrasında, ister mühendis olun, ister doktor olun, hareket tarzı konusunda kimseyi kanun ve yönetmeliklerin dışında zorlayamayız. Zorlamayız da.

Daha önceki iki aracımı dizel tercih etmiştim ve aklın yolu buydu. Honda aldığım 2012 yılında dizel mantıklıydı belki ama en yakın eşdeğer araç olan Toyota 1,4 D-4D Elegant aracın dengelenme menzili 120.000 km üstüydü ve yine de tercih edilebilirdi. Zaman içinde hem motorin zamlandı, hem benzinli araçların tüketimleri düşürülmeye başlandı ve dizel araç almak için özel nedenler aranmaya ihtiyaç duyuldu.
Bu arada, gelişmiş ülkelerdeki çevre duyarlılığının henüz bizde yeterli seviyeye gelemediğinin de farkındayım.

Şimdi güncel rakamlarla kimi hesaplamaları ortaya koyalım da tercihler bilinçli olsun.

İki aracı satın aldığımızda, hangi sürüş stiline göre ne kadar km sonrasında maliyetlerin eşitleneceğini hesaplatıyorum:
Yanında 2 yazan sütunlarda 2.el fiyatları da hesaba katılan değerlerdir.

Turbo benzinli araç ile dizel mukayesesine göre, LPG kitini dikkate alırsak dizelin ekonomik çıkma şansı yok. Benzinde kullanılırsa 10 yıllar alacaktır.

Düz benzinli aracı ister LPG ile, ister benzinle kullanın, dizel almak için özel nedenlerinizin olması gerekli.

Yararlandığım teknik veriler şöyle:
Ekli dosyayı görüntüle 256594
Teknık olarak paylaşım yaptıgınız için tesekkur ler..

Amacımız tartısma ortamı yaratmadan forumlaşmak lütfen yanlıs anlamayın arkadaşlar herkes in tercıhı kendine göre farklıdır buna kesinlikle saygı duyuyoruz..

Ama sunuda sölemeden gecemeyecegim madem amacınız hız tork rs turbo ne güne duruyor fiyat denge si bakımından ....
BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2012
RS 2019'da kaldı.
Artık 182 PS düşünülüyorsa 1,5 Executive + alınacak

Geri