Civic FC5 RS Honda Civic RS Brc lpg sistemi

Aracınız
Civic FC5 2018
Nitekim her zaman düz yolda 110km sabit kullanılmayacak araç, üstüne ekstra bakım masrafları vs de eklendimi onun kendini amorti etmesi en az 100.000km, ki o da araçta bir sorun çıkartmazsa... Şahsen aşırı kilometre yapmama rağmen sonradan böyle bir işe asla girmem. yakıtını karşılayamıyorsam da zaten o araca hiç binmem, bütçemin el verdiği bir araca yönelirim. Gerçi RS hali hazırda zaten az yakan ekonomik bir araç ama...

Aracınız
Civic FC5 2018
35 kuruş tasarruf saçma geldi bana.
Araç maximum 50 kuruş yakıyor zaten. Siz şehir içinde 15 kuruş mu yaktıracaksınız lpgliyken ?

evet size saçma gelir çünkü aracı kullanan benim.ama bakkal hesabı yapsanız bile anlarsınız.şehir içi 10 litre benzin yakarsınız 6.9 litresi 70 tl eder yani 70 kuruş yani sizin ki 50 kuruş yakması için ya benzini 5 liradan alıyor olmalısın ya da araba 7 litre yakmalı asıl saçmalık da bu olur..iki kere daha zam gelsin benzine ki gelecektir fark 40 kuruş üstüne çıkacak..

Aracınız
Civic FC5 2018
Bende Samsun'dayım, sizin aracın aynısından bende bir ay kadar önce aynı yerden yaklaşık aynı fiyatlara ve aynı km lerde almışız. Sizin aracın fotoğraflarını Facebook da Berlin otogazın sayfasında gördüm ilgimi çekti. Şimdi size sormak istediğim,
Malum bu araç garantiden çıktı. Bakımlarını serviste mi yoksa dışarıda mı yaptıracaksınız? Dışarıda yaptıracaksınız nerede?
Bu araca prins vsi 2 de var bildiğim kadarıyla bunu Berlin Otogaz yapıyor mu? Yapıyorsa garanti veriyor mu?

ben önceki 1.6 civic de aynı yerde lpg taktırdım..garantieden de çıkmadı..nerede çıkardılar 2 bakımı kendi özel servisimde yaptırdığım için...kendi adıma garantinin bana göre hiç bir önemi de yok..aracın önündeki parlak metal panjur ve siyah plastik kısım çatladı dye bana 7 bin tl servis ücreti çıkardılar üstüne de tramer binecek kaskon delinecek ben 500 tl ye yaptırdım..şimdi kim bu durumda servislere gider ki?aracınız arıza yapsın gidin garantiye başvurun sizi hatalı çıkartmak için de ellerinden geleni yaparlar..ben genel olarak diyorum honda anlamında değil..benim aracımda lpg sistemi ile alakasız bir arızayı da garantiden çıkartamazlar..

brc hondanın verdiği 3 sene garantiyi kendisi yazılı olarak veriyor...lpg li olarak aracı teslim aldığım gün 490 tl ye yağ bakımını yaptırdım...servisten orjinal hava filtresini 170 tl ye aldım..bir dahaki bakımda ona da en fazla 50 tl veririm. .servise bakım ücretini sordugumda çalışan arkadaş eğer yaptıracaksanız fiyat verelim ya da fiyat araç bakıma girdiğinde belli olur dedi..neden dediğimde ne çıkacağı belli olmuyor dedi ben de ne olabilir ki ? mesela şanszıman yağı değişebilirmiş...biz bir şey bilmiyoruz ya peki dedik yine kendi ustama gittim...gülsan da onurlu honda servisi Bülent bey var gidin tanışın selamımı iletin başka yere daha gitmezsiniz

berlin benim 4 aracıma lpg sistemi taktı hepsinde de uzun süre düşünür karar verirdik..prisn montajı ben internette de izledim...testte aracın arıza ışıkları yanıyordu..ayrıca karma olduktan sonra bana göre pek anlamı yok...ben hem benzin hem lpg parası vermek istemedim...berlin otogaz Fatih bey bu işin uzmanı açıkçası başkası olsaydı ben taktırmazdım...gidip onunla da tanışın benim anlatmama da gerek olmaz size çok daha iyi açıklar neden prins olmayacağını..isterseniz beni de çağırırsınız gittiğinizde gelirim de

Aracınız
Civic FC5 2018
Nitekim her zaman düz yolda 110km sabit kullanılmayacak araç, üstüne ekstra bakım masrafları vs de eklendimi onun kendini amorti etmesi en az 100.000km, ki o da araçta bir sorun çıkartmazsa... Şahsen aşırı kilometre yapmama rağmen sonradan böyle bir işe asla girmem. yakıtını karşılayamıyorsam da zaten o araca hiç binmem, bütçemin el verdiği bir araca yönelirim. Gerçi RS hali hazırda zaten az yakan ekonomik bir araç ama...

:) ya başka arkadaş 55-60 bin km demişti de gülmüştüm sizin ki tam bomba olmuş...ben de 110 km sabit hızda kullanmayayım diyerek lpg ye geçtim zaten...siz performanslı kullanınca benzin daha fazla yanmıyor mu şimdi ben de ne kadar fazla basarsam benzin lpg farkı o kadar daha fazla olacak..her açıklamada özellikle belirtiyorum...rs nispeten çok yakmıyor evet ama işte tıntın kullanırsan yakmıyor..100 km hızla bir depo benzin maksimum 620 km yapıyordu..şimdi ki benzin fiyatına göre 50 kuruş üstüdür bu...ben 40 lt lpg ile 600 km yaparım net yuzde 50 yarsını da şehir içine ekle benzin lpg farkı şu anda 35 kr.çok basit hesapla bakın benzin daha da artacak o zaman euro da artmış olur zaten bugun 14 bin tl yarın 20 binlere dayanır...ben bile 6 liradan verdim 14 bin tl şimdi kur ile 14.500 oldu 1 haftada 500 tl arttı...sene de 30 bin km yapacaksanız ve en az iki sene de binerim diyoranız fırsat varken yapın bana da dua edersiniz

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
evet size saçma gelir çünkü aracı kullanan benim.ama bakkal hesabı yapsanız bile anlarsınız.şehir içi 10 litre benzin yakarsınız 6.9 litresi 70 tl eder yani 70 kuruş yani sizin ki 50 kuruş yakması için ya benzini 5 liradan alıyor olmalısın ya da araba 7 litre yakmalı asıl saçmalık da bu olur..iki kere daha zam gelsin benzine ki gelecektir fark 40 kuruş üstüne çıkacak..
Sürüş değerlerinizi bekliyoruz o zaman dört gözle :eek:

Aracınız
Civic FC5 2018
:) ya başka arkadaş 55-60 bin km demişti de gülmüştüm sizin ki tam bomba olmuş...ben de 110 km sabit hızda kullanmayayım diyerek lpg ye geçtim zaten...siz performanslı kullanınca benzin daha fazla yanmıyor mu şimdi ben de ne kadar fazla basarsam benzin lpg farkı o kadar daha fazla olacak..her açıklamada özellikle belirtiyorum...rs nispeten çok yakmıyor evet ama işte tıntın kullanırsan yakmıyor..100 km hızla bir depo benzin maksimum 620 km yapıyordu..şimdi ki benzin fiyatına göre 50 kuruş üstüdür bu...ben 40 lt lpg ile 600 km yaparım net yuzde 50 yarsını da şehir içine ekle benzin lpg farkı şu anda 35 kr.çok basit hesapla bakın benzin daha da artacak o zaman euro da artmış olur zaten bugun 14 bin tl yarın 20 binlere dayanır...ben bile 6 liradan verdim 14 bin tl şimdi kur ile 14.500 oldu 1 haftada 500 tl arttı...sene de 30 bin km yapacaksanız ve en az iki sene de binerim diyoranız fırsat varken yapın bana da dua edersiniz
Siz sadece yakıtta kuruş hesabı yapıyorsunuz, lpg'den ekstra doğacak bakım, ayar, parça vb masrafları es geçiyorsunuz gördüğüm kadarıyla. Onun da haricinde benim dediğime gelmişsiniz işte, performanslı kullanınca yakıtı karşılayamadığınızdan lpg taktırdığınızdan bahsediyorsunuz. Derdiniz tasarruf ise performanslı araç alarak hata yapmışsınız. Yok, derdiniz performans ise ondan tasarruf etmek için lpg taktırarak daha büyük bir hata yapmışsınız bence. RS performanslı kullanılsa da çok yakmayan bir araç, tabi dizel fiat vb araçları baz alıyorsanız ayrı. bu arada 40lt lpg ile yarısı şehir içide 600 km, bende buna güldüm asıl, tek gülen de olmadığıma eminim :)
neyse karşılıklı birbirimizi güldürmüşüz, ne güzel. ömrümüz uzadı :)

İşin şakası bir yana, herkese açık bir forumda yoruma açık bir konu açtıktan sonra, yazılan her yorumda kendinizi ya da fikrinizi diğerlerine kabul ettirmek zorunda hissetmeyin, herkesin düşüncesi kendinedir.
Onun da haricinde foruma üye olur olmaz kendinizi tanıtmadan, hatta nezaketen isminizi bile yazma gereği duymazken direk belli bir markanın ve belli bir servisin ismiyle konuya dalıp, herkese tek tek savunmanız bana biraz garip geldi, sanırım forum kurallarına da aykırı bir durum ama site adminleri daha iyi bilirler.

Aracınız
Civic FC5 2018
Siz sadece yakıtta kuruş hesabı yapıyorsunuz, lpg'den ekstra doğacak bakım, ayar, parça vb masrafları es geçiyorsunuz gördüğüm kadarıyla. Onun da haricinde benim dediğime gelmişsiniz işte, performanslı kullanınca yakıtı karşılayamadığınızdan lpg taktırdığınızdan bahsediyorsunuz. Derdiniz tasarruf ise performanslı araç alarak hata yapmışsınız. Yok, derdiniz performans ise ondan tasarruf etmek için lpg taktırarak daha büyük bir hata yapmışsınız bence. RS performanslı kullanılsa da çok yakmayan bir araç, tabi dizel fiat vb araçları baz alıyorsanız ayrı. bu arada 40lt lpg ile yarısı şehir içide 600 km, bende buna güldüm asıl, tek gülen de olmadığıma eminim :)
neyse karşılıklı birbirimizi güldürmüşüz, ne güzel. ömrümüz uzadı :)

İşin şakası bir yana, herkese açık bir forumda yoruma açık bir konu açtıktan sonra, yazılan her yorumda kendinizi ya da fikrinizi diğerlerine kabul ettirmek zorunda hissetmeyin, herkesin düşüncesi kendinedir.
Onun da haricinde foruma üye olur olmaz kendinizi tanıtmadan, hatta nezaketen isminizi bile yazma gereği duymazken direk belli bir markanın ve belli bir servisin ismiyle konuya dalıp, herkese tek tek savunmanız bana biraz garip geldi, sanırım forum kurallarına da aykırı bir durum ama site adminleri daha iyi bilirler.

Aracınız
Civic FC5 2018

eğer yazdıklarımı okusanız extra lpg bakım masrafı olmadığını görürsünüz...1.6 eco larda olan 10 bin km bakımı bunda 30 bin km de olacak bakım da sadece lpg filtesi değişimi 70 tl ...belki lpg yakıt katkısı verirler vs onu zaten vermeselerde ben alırım.yine yazdım ama okumadığınız için görmemişsiniz sistem kendi ayarını yapıyor dışardan kesinlikle müdahale etme şansınız yok..parça ise benzin dizel lpg şansınıza artık arıza yapma ihtimali hepsinde var...bu serviste 4 aracıma lpg takıldı biri s320 iki honda bir ford hepsi ile de en az 60 bin km yapıldı lpg ile ilgili tek şikayetim tek parça değişimi olmadı..hepsi aynı serviste yapıldı bunu söylemek reklamsa tamam reklam olsun ne yapayım babamın oğlu değiller ama nasıl şikayetimiz olunca falan yer de şöyle oldu diyoruz işini iyi yapanı da söylemek gerek..
yine eğer okuyorsanız şunları da fark etmiş olurdunuz...hem performanslı olsun hem az yaksın bunu kim istemez burada..ben yazılım yaptırarak araca ekstra 20-30 beygir artış yapabilirdim ama lpg ile bunu sağladım 198 bg tam olarak da zorlanmadan gördü sisteme ellenmedi herhangi bir yazılım yapılmadı kötü yanı 207 km de gaz kesmesi...95 oktanlık benzin yerine 110 oktan lpg kullanacağım...yazdıklarımı yukardan aşağı okusanız 600 km hedefinin şehirdışı oldugunu görürsünüz...ben üst tarafa bakın şehirdışı en az 550 km yapacaktır dedim buna şehir içi farkını da eklerseniz ciddi tasarruf farklı olacaktır diyorum..ben nerede yakıtı karşılayamıyorum diye bir şey söylemedim şimdi kalkıp kendi reklamamı da yapmayayım öyle konulara girmeye gerek yok yani burada kendimi tanıtmak zorunluluğum da yok ama isteyenle de irtibata geçerim dün de talep olmadığı halde bir arkadaşa telefonumu da verdim aradı beni hem tanıştık hem de elimden geldiği kadar yardım sözü verdim.

bakın ben Brc değil prins veya atiker herhangi marka hangisi yapsaydı burada onu anlatıyor olurdum..kendi lpg servisim hepsinin de bayisi..ama Brc tıpkı 1.6 da oldugu gibi sadece Rs için bu sistemi yapmış..ben detaylara da girmedim örnek vereyim aracın orjinal yakıt basınç pompası söküldü her lpg dönüşümünde yapılan bir işlemdir..bu parçaya yeni bir yuva açılıyor lpg çıkışı sğlanıyor..Şimdi Brc bunu kendisi yapacağını kesinlikle başka yerde yapılmamasını istedi...ve pazartesi akşam biz söküp istanbul'a yolladık oradan İtalya'ya gitti işlem yapıldı geri istanbul ve oradan samsun'a geldi...pazartesi çıkan parça cuma günü araca takıldı...yani buradan bile anlarsınız firmanın ne kadar bu sisteme önem verdiğini...bunlar reklam değil sizlerle bildiklerimi paylaşmak...sadece bu foruma değil diğer gördüğüm forumlara da yazdım..kişisel tahminim rs sahiplerinin yarısı bence 1 sene sonra bu kiti taktırmış olur..bu benim reklamımla olmayacak mantıklı düşünen kişiler zaten yapacaktır..ama maalesef insanlar önyargılı oluyor yeni şeylere karşı...tamam ben de söyleyeceğimi zaten söyledim sizlere de bilgi verdim...reklam yapmıyorum montaj resimleri facebook samsun berlin otogaz da var....bunu şunun için diyorum kendiniz de düşünürseniz kendi servisiniz de bulundugunuz yerde takılmasını isterseniz en azından oradan ustalarınız fikir alışverişinde bulunabilirler..forum yöneticileri de kusura bakmasın öyle aktif olarak forumları kullanan biri değilim bundan sonra da yazmam zaten hoşçakalın

Aracınız
Civic FB7 2012
@ucarleyli
Küsmek yok hocam. Bilgi veriyorsunuz, biz de ilgileniyor ve değerlendiriyoruz. Aslında sorgulanıyor olmanız ortamın kalitesini de gösteriyor. Öyle havadan propaganda ve reklam yapan da, boş kötüleme yapan da kısa sürede açığa çıkıyor bu ortam sayesinde. Bu konularda, özellikle güncel teknolojilerde ve alternatif yakıt tekniklerinde doğru dürüst yazan olmadığı için (ben pek göremedim), yazanı bulunca yapışıyoruz doğal olarak. ;)

Uzun süreli kullanım sonunda gerçek maliyetleri paylaşmanızı rica ediyorum. Bilirsiniz: Mühendis ikna etmez, ispat eder!

Aracın kullanımında, kalkışta, motorun ısınmasında olsun benzin kullanılması ve sonrasında LPG'ye geçilmesi bilinen bir uygulama. Doğrudan enjeksiyonlarda buna gerek kalmıyor mu diyorsunuz? Bence bu konuyu tekrar sorgulayın, sonucu burada vurgulayın. Genel maliyetlerde, özellikle bizim düz motorlarda, özellikle kışın kısa mesafelerde neredeyse benzin+LPG başa baş maliyetlere yol açıyorlar.

Aracın ekranında görünen sarfiyat değerleri ile pompacıya gittiğinizde karşılaştığınız değerlerin mukayesesi çok önemli. Mesela düz motorda aynı şartlarda test edildiğinde LPG/Benzin sarfiyat oranı ortama 1,18! Yani Benzinde 10 litre yakan araç LPG ile 11,8 yakmaktaydı. İlk 3-4 km boyunca hesap hatası çok olacağı için, mesela 50 km menzilde elde edilecek ölçümler neredeyse laboratuvar kalitesi(!) verecektir. Bu uzun süreli ölçüm ve bakım aralığında bütün maliyetler ortaya çıkarılıp sistemin kendini ne kadar sürede amorti edeceği hesap edilebilecek hale gelir.

Paylaşmaya devam edin lütfen!

Yakıt1 x Sarfiyat1 x Menzil +Periyodik maliyetler = Yakıt2 x Sarfiyat2 x Menzil + Periyodik maliyetler
Buradan amortisman menzilini aramaktayım.

Aracınız
Civic FC5 2018
samsun-ürgüp arasında gidip geldim..gece gittim hava sıcaklığı sıfır derece civarıydı gelirken de yine aynı şekilde soğuktu...40k m kadarı şehir içi olmak üzere kayseri nevşehir vs toplamda 992 km yol yol yapıldı toplam harcanan lpg 67 litre..ortalama 3.5 tl den aldım iki sefer gaz 24 kuruş yakıt sarfıyatı..hemen hemen hep 100-105 km hız sabiyetliyicide kullandım .haftaya karadeniz sahil yıolunda kullanacağım orada kesinlikle daha düşük olacaktır

Geri