Civic FD6 Honda FD6 Fren Sorunu

Aracınız
Civic FD6 2008
Merhabalar öncelikle aracımın sorunundan bahsetmek istiyorum. Hafif frene basarken bazı çukurlarda kayıyor galiba abs devreye giriyor balataları yeni değiştirdim bu sebepten dolayı düzelmedi. Ne yapmam lazım acaba?

Ad Soyad
Fatih Cesur
Aracınız
Civic FD6 2009
Merhabalar. Bende 2010 otomatik fd6 var. Fren pedalim rampada ışıkta beklerken yavas yavas asagi doğru kaymaya basladi, haliyle araba da hareket ediyor, daha fazla basmaya basliyorsun. Ayagini kaldirip tekrar basinca duzeliyor, bekleyince yine ayni. Bu böyle git gide artti. Havasi alindi, balata kontrol edildi sorun yok. Bi cok ustaya sordum gösterdim, fren ana merkezi arizali dedi. Basladim fiyat almaya, yedek parca aramaya, taktiracak usta aramaya. Bazi ustalar yan sanayisini takmam, takarsam yine ayni olacak papaz oluruz falan dedi. Daha oncede karsilasmis bu durumla çünkü. Neyse parca ararken ozel honda servisi gördüm onada sordum taabi parca var mi diye. Oda neden arıyorsun o parcayi dedi. Soyledim fren pedalım asagi kayiyor falan. Bu sefer oda 26 yil adana tekbas honda servisinde çalıştım fren ana merkezinin ariza yaptigini gormedim dedi. E ne olacak peki? Sen en son nezaman fren hidrolik yagi degistin dedi, hatırlamıyorum arabayi alali 3 yildan fazla oldu. Degismezsen abs beynin bu sekilde ariza yapar dedi, sokecez tamire yollayacaz, masrafa bakacaz dedi. Emin misin, eminim olmazsa butun masraf bana ait dedi. Tamam ozaman. Söktü, yolladi abs beynini, iki gun sonra geldi, beynin dışı değişmiş, artik baska ne islem varsa bilmiyorum, ama o fren pedalinin düşmesi düzeldi. Lastikler yeni michelin primacy 4. Gayet guzel frenlemesi var. Memnunum. Ama Aradan bi kac ay zaman gecti, bu seferde arkadaşın soyledigi sorun peydah oldu. Hafif hafif frenlerken, küçük cukurdan gecerken abs devreye girip araç durmuyor, küt küt ayagimin altinda fren abs devre de ilerlemeye devam ediyor. Abs calisiyor ama fren cok kötü, ses var fren yok nerdeyse. Ben kendim sert fren yapiyorum, hic sorun yok, yani nezaman yapacagini da kestirmek zor. Cok tehlikeli. Ayrica birde araba stop edip, 5 dakika beklesin, arac hala stop halindeyken fren pedali demir gibi sert. Gram basamazsin. Çalıştığında normale dönüyor. Stop haldeyken frene basinca olur zaten ama ben hic basmiyorum 5 dakika sonra kendi halindeyken demir gibi sert olmus.
Bu abs devreye girme olayini cok arastirdim çözüm bulamadım. Neyle alakali, usta mi bu hale getirdi, abs tamir gorunce mi oldu, fren pedalınin yumusamasi baska ariza miydi, cevap bulamadim. Bulan birisi varsa paylasirsa cok sevinirim. Aracimi cok seviyorum ama kendinden sogutuyor bu durumlar.
Merhaba, fren pedalında çökme sorunu bende de var. Bir honda ustası fren hidroliğini değiştir sonra bakalım dedi. Hidroliği değiştirince sorun düzelmedi. Sorunun abs beyninde olduğunu söylüyor. Bir yer ile görüştüm. 1 yıl garantili 6 bin tl’ye yapabileceklerini söylediler ama sonrasında sizin bahsettiğiniz olayları yaşayan bir kaç kişi duydum. Yakın zamanda abs beynini söktürüp tamire göndereceğim. Tehlikeli bir durum.

Ad Soyad
DOĞAN
Aracınız
Civic FD6 2011
ABS beyninin mekanik olan kısmında arıza varmış(elektronikte sorun olmadığı için arıza isigi yanmıyor) fren hidroligi sağ ön tekerlege hiç gitmiyormus ve aracın frenleme esnasında 3 tekerlek frenleme yaptığı için sürekli ABS devreye girip fren boşalması ve sapma vardı sağolsun ustam gerekli müdahaleyi yaptı ve sorun tamamen çözüldü lastik balata fren merkezi vb işlemler yaptırmıştım 2 yıldır ama kesinlikle bir çözüm bulamadım
Ben de bozuk yollarda sık sık hafif frene basınca abs devreye giriyor araç zor duruyordu. Önce ATE marka fren hidroliği değişimi yaptım biraz düzelme oldu. Sonra fren diski ve balataları değiştirdim, arka balatalar bitmişti zaten ama değiştirmişken 4 teker komple disk ve balata değiştirdim. Değişim sırasında usta aynı şekilde arka sol tarafa hidrolik yağı gelmiyor dedi, uğraştı bir şeyler yaptı yağ gelmeye başladı.

Sonrasında bu sorun hemen hemen düzeldi. 4 ayda 1-2 kez yaptı ama bozuk yolda ve çok düşük hızda yaptığı için umursamadım, aracın fren performansından şu an memnunum.

Ad Soyad
sarp ertu
Aracınız
Civic FD6 2011
Ben de bozuk yollarda sık sık hafif frene basınca abs devreye giriyor araç zor duruyordu. Önce ATE marka fren hidroliği değişimi yaptım biraz düzelme oldu. Sonra fren diski ve balataları değiştirdim, arka balatalar bitmişti zaten ama değiştirmişken 4 teker komple disk ve balata değiştirdim. Değişim sırasında usta aynı şekilde arka sol tarafa hidrolik yağı gelmiyor dedi, uğraştı bir şeyler yaptı yağ gelmeye başladı.

Sonrasında bu sorun hemen hemen düzeldi. 4 ayda 1-2 kez yaptı ama bozuk yolda ve çok düşük hızda yaptığı için umursamadım, aracın fren performansından şu an memnunum.

hocam bu iş istanbul anadolu yakasında bir usta tavsiye edebilir misiniz?
aynı sorun bizim honda da var.

Geri