Civic FD6 Honda FD6 Fren Sorunu

Aracınız
Civic FD6 2008
Merhabalar öncelikle aracımın sorunundan bahsetmek istiyorum. Hafif frene basarken bazı çukurlarda kayıyor galiba abs devreye giriyor balataları yeni değiştirdim bu sebepten dolayı düzelmedi. Ne yapmam lazım acaba?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Burdaki durumlara bakinca servo da sorun yok gibi. Sıkıntı şu, arabayi stop ettim, hic birseye basmadan, dokunmadan 5 dakika geçsin, hala stop haldeyken frene basayim demir gibi sert. Normal sartlarda bunun pompalayinca olmasi gerekir. Calistirinca düzeliyor gayet normal sekilde yumusuyor, normal bir frenmis gibi devam ediyor. Tabi yukarda anlattigim sorun da var. Yani yavas yavas frenlerken, bi cukurdan falan gecerken sanki araba kendini kayacakmis gibi hissedip, abs devreye giriyor ama nerdeyse sifir frenleme küt küt ilerlemeye devam ediyor. Herzaman yapmıyor. Cok sert frenler yapiyorum ozellikle hiç sorun yok. Bu olayi ozellikle yavas yavas frenlemelerde yapiyor.
Eğer aracı kapattıktan sonra fren pedalı pompalanmadan sertleşiyorsa sistemde kesin bir kaçak vardır diye düşünürüm, yoksa dediğiniz gibi en az bir iki pompalama sağlayacak kadar fren gücünün sistemde kalması lazım.
Fren hidroliğinde hiç azalma oluyor mu?
Belki westing-house’a giren veya çıkan fren hortumlarında eskime veya sertleşmeye bağlı kaçak olabilir, en temizi frenle ilgili bütün hortum ve kabloları detaylıca kontrol etmek diye düşünüyorum.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Bu fren sorunu ile eski FD6mı ilk aldığımda karşılaşmıştım, sonrasında subap ayarı-balata değişimi ve aracın üzerine orjinal jant-lastik takınca bir daha karşılaşmadım. Özellikle subap ayarının düzgün olmadığı koşullarda soğuktayken ilk anda fren tutmayacakmış gibi hissediyordum ama subap ayarı sonrası böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Ben sübap ayarıyla frenin alakasını anlayamadım hocam , ne gibi bir ilişki var aralarında açıklayabilir misiniz?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bildiğim kadarı ile fren westing-house veya fren servosu denilen esas fren kuvvetini üreten parça temel olarak gücünü motordan özel bir vakum hortumu ile alır. Subap ayarı bozulmaya başladığında motorun ürettiği güçte de bir miktar azalır, dolayısıyla fren servosuna ilettiği güçte azalır. Normal motor devrinde bu kayıp hissedilmez ancak motorun çok düşük devirde olduğu koşullarda bu durum hissedilir hale gelebiliyor.
Benim geçmişte yaşadığım durumda bunu destekler nitelikte,

Aracınız
Civic FD6 2008
Burdaki durumlara bakinca servo da sorun yok gibi. Sıkıntı şu, arabayi stop ettim, hic birseye basmadan, dokunmadan 5 dakika geçsin, hala stop haldeyken frene basayim demir gibi sert. Normal sartlarda bunun pompalayinca olmasi gerekir. Calistirinca düzeliyor gayet normal sekilde yumusuyor, normal bir frenmis gibi devam ediyor. Tabi yukarda anlattigim sorun da var. Yani yavas yavas frenlerken, bi cukurdan falan gecerken sanki araba kendini kayacakmis gibi hissedip, abs devreye giriyor ama nerdeyse sifir frenleme küt küt ilerlemeye devam ediyor. Herzaman yapmıyor. Cok sert frenler yapiyorum ozellikle hiç sorun yok. Bu olayi ozellikle yavas yavas frenlemelerde yapiyor.
Hocam selamlar, bu sorunu çözebildiniz mi? Aynı sorun benim aracımda da mevcut... İlk başta normal sürüş esnasında da sertleşti. Sonra yumuşadı. Şuanda arabayı çalıştıracağım zaman kontrol ediyorum fren demir gibi, çalışınca yumuşuyor. (Subap ayarı yaptırdım, Arka diskleri ve fren balataları değişti, kaliper arızalıydı tamir edildi, test esnasında hidroliği tazyikli basmadı, abs beyninin arızalı olduğu söylendi. Sizde durum nedir?

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Hocam selamlar, bu sorunu çözebildiniz mi? Aynı sorun benim aracımda da mevcut... İlk başta normal sürüş esnasında da sertleşti. Sonra yumuşadı. Şuanda arabayı çalıştıracağım zaman kontrol ediyorum fren demir gibi, çalışınca yumuşuyor. (Subap ayarı yaptırdım, Arka diskleri ve fren balataları değişti, kaliper arızalıydı tamir edildi, test esnasında hidroliği tazyikli basmadı, abs beyninin arızalı olduğu söylendi. Sizde durum nedir?
Aracı çalıştırmadan önce birkaç sefer pedalin sert olduğunu ben de gözlemledim. Ama sorun neyden kaynaklıdır bilemiyorum. Aracın fren disk ve balatalari yeni. Herhangi bir kaçak yok. ABS lambası yanmıyor. Hidrolik yeni ve seviyesi de Max hizasinda. Subap Ayarı da yapılalı 7 k.oldu. Ben de ilk harekette bazen fren tutmama konusunda sıkıntılar yaşıyorum. Sanırım bu sorunların net bir açıklaması yok.

Aracınız
Civic FC5 2020
Aracı çalıştırmadan önce birkaç sefer pedalin sert olduğunu ben de gözlemledim. Ama sorun neyden kaynaklıdır bilemiyorum. Aracın fren disk ve balatalari yeni. Herhangi bir kaçak yok. ABS lambası yanmıyor. Hidrolik yeni ve seviyesi de Max hizasinda. Subap Ayarı da yapılalı 7 k.oldu. Ben de ilk harekette bazen fren tutmama konusunda sıkıntılar yaşıyorum. Sanırım bu sorunların net bir açıklaması yok.
Vakum pompası olma ihtimali çok yüksek

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Ebubekir Dumlu
Aracınız
Civic FD6 2009
Bu sorunu kökten çözebilen varsa helal olsun. Ben Brembo fren diski ve en pahalısıdan (markasını hatırlamıyorum) fren balatası altım. Fren ana merkez ve westinghouse u değiştirdim. 4 tane sıfır Hankook lastik aldım. Yine aynı sayılır. %20 belki iyileşme anca oldu.
Takip......

LG-H930 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bende aynı problemi iki yıldır aktif bir şekilde yaşadım ve bugün itibariyle sorununun kaymağını bulup çözdüm artik ne bozuk yolda ABS nin saçma sapan devreye girmesi kaldı ne de fren pedalinin dibe gidip bosalmasi

Moderatörün son düzenlenenleri:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bende aynı problemi iki yıldır aktif bir şekilde yaşadım ve bugün itibariyle sorununun kaymağını bulup çözdüm artik ne bozuk yolda ABS nin saçma sapan devreye girmesi kaldı ne de fren pedalinin dibe gidip bosalmasi
Çözüm nedir anlatabilirmisiniz?

Geri