İlk bakımım gelmeden kaza :(

Ygt

0
Aracınız
Herkese selamlar
Alkollü bir sürücünün yandan çarpmasıyla kaza yaptım. 8/8 karşı taraf kusurlu. Yetkili servise çektik araçta 42bin tl masraf çıktı. Resimlerdeki gibi tam ortadan çarptı kapılar gitti ve yan airbaglar açıldı. Expert perte çıkaralım dedi tamam dedim kasko şirketi pert için çok komik bir rakam önerdi (95bin tl) yoksa tamir edeceğiz diyor. Ben de 0km alınan bir aracın bu hasarla onarılıp bana verilmesini anlayamıyorum. Bu arada aracın yeni değer klozu var sanırım ödememek için pert etmiyorlar. Tekrar itiraz edip e devlet üzerinden de bakanlığa şikayette bulundum. Tekrar değerlendiriliyormuş. Expertin pert demesi, sovtaj değeri yeterli demesi ama kasko şirketinin onarımda ısrarı çok can sıkıcı. Var mı buna benzer bir durum yaşan ? Amaçları ne acaba.
Yardımlar için şimdiden teşekkürler kimsenin başına gelmesin umarım

iPad cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Geçmiş olsun öncelikle. Mümkün olduğunca pert konusunda direnin hakkınızı arayın. Sonradan pişman olmayın. Benim araç zamanında terör eyleminden dolayı epey hasar aldı. Pert vermediler herhangi bir değer kaybı da almadım şimdi sağından solundan ses geldikçe midem bulanıyor. Bildiğim kadarıyla pazarlık ediyorlar sigorta şirketiyle.

Birde bu işi yapanlar var tam detayını bilmiyorum fakat adama bütün haklarınla satıyorsun arabayı değer kaybı kaskodan alınacak onarım bedeli vs. onlar daha güzel teklifler veriyor. Bir arkadaşın başına gelmişti buda.
Tekrar geçmiş olsun.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Çok geçmiş olsun sağlığınıza bir şey olmamış en azından can sıkıcı bir durum maalesef böyle sorumsuz mahlukatlar insanın hayat düzenini bozuyor. Forumda kaza yaşayan insanlar oldu biraz araştırın illaki işinize yarayacak bir şeyler çıkacaktır.

OnurHas

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Çok büyük geçmiş olsun, siz ne kadar dikkat etseniz de böyle adamlar yüzünden bela gelip sizi bulabiliyor işte ne yazık ki...
Hakkınızı sonuna kadar arayın, sizin hiçbir kabahatiniz yok bu olayda sonuçta. Umarım en kısa zamanda durum lehinize sonuçlanır. tekrar geçmiş olsun...

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Geçmiş olsun.
Pert konusunu değerlendirin bence, 46 bin hasar görünmesi sıkıntı yaşatır ileride

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu konuyla ilgili geçmişte çok faydalı gördüğüm bir yazıyı eklemek istiyorum. Umarım forum üyelerinin işine yarar.

Kaynak: https://forum.donanimhaber.com/pert-arac-rayic-bedel-uyusmazligi-sigorta-tahkim--121652777#121766639

------------------

Sanırım bu konuda kimsenin bir bilgisi yok. İnternette de araştırmalarımda da bu konuda çok da aydınlatıcı bir bilgiye ulaşamadım. Kendi sorunumu kısmen de olsa sigorta tahkime gitmeden çözdüm sayılır. İnsanların bilgilenmesi açısından sigorta şirketiyle kullanıcılar arasındaki uyuşmazlıkların nasıl çözüleceğine dair bilgilerimi burdan paylaşıyorum.

Çoğu kullanıcı araçları pert olduğunda (veya çalındığında) sigorta şirketlerinin verdiği ilk teklifi kabul ediyorlar. Hatta bunların da bir çoğunun teklifi kabul etmeyip sigorta şirketinden teklifin yeniden değerlendirilmesini yani fiyatın yükseltilmesini talep etme haklarının olduğundan haberleri yok. Sigorta şirketleri kullanıcıların bu bilgisizliğinden faydalanarak düşük fiyat verip, karlarını yükseltiyorlar. Zaten bu durumda olan 100 kişiden en fazla 5-10 kişi itiraz ediyordur hatta bu konuda sigorta tahkime giden sayısı da az. Benim düşünceme göre, “biz düşük fiyat teklif edelim, itiraz eden olursa gitsin Sigorta Tahkime ordan sonuç alırsa sadece o kişilere ödeme yaparız. Diğerlerine az ödeme yaparak karımızı yükseltiriz” zihniyetindeler. Tabi bizim ülkemizdeki adalet sistemine güven az olduğundan bu konuda hakkını arayan da az maalesef.

Araçlar pert olduğunda sigorta şirketlerinin ilk teklifi genelde düşük olur. Sizin bu rakama 2 kez itiraz etme hakkınız vardır. İşte 2 kez itiraz etmenize rağmen tatmin edici bir fiyatın verilmemesi durumunda araya Sigorta Tahkim Komisyonu giriyor. Şuan çoğu sigorta şirketi zaten Sigorta Tahkim üyesidir. Bu poliçenizde de yazar. (şirket Sigorta Tahkim Üyesidir diye)
İkinci El rayiç fiyat belirlerken sigorta poliçenizde rayiç bedel klozu kısmında aracın kaza veya çalıntı anında piyasadaki fiyatının ne olduğunu tespit etmek için genelde sahibinden.com arabam.com gibi sitelerdeki fiyatları baz alacaklarını yazarlar. Türkiye Sigorta Birliğinin yayınlamış olduğu kasko değer listesinde ise aracınızın kasko değerini görebilirsiniz. Bazı sigorta şirketleri bu kasko değerinden yüksek olmamak kaydıyla piyasa bedeli ödenir gibi cümleler eklerler poliçeye. Ama sigorta tahkim komisyonunun bu cümleye takmadan daha yüksek rayiç bedel belirlediğine dair kararları vardır.

Şimdi gelelim izlenecek yola:
Aracınız pert olduğunda size aracı acenteniz vasıtasıyla teklif gönderdiler ama siz beğenmediniz fiyatı. Aracı acentenizden teklifin yenilenmesini isteyin. 500-1000 TL gibi bir artış yapacaklardır. Siz yine beğenmediğinizi, teklifin yeniden revize edilmesini talep edin ve istediğiniz rakama çıkmaması durumunda uyuşmazlığı sigorta tahkim komisyonuna taşıyacağınızı belirtin. (Sigorta şirketleri sigorta tahkimi duyunca fiyatı biraz arttırırlar çünkü oraya gidince 1500-2000 TL masraf yapacaklar.) Size son olarak bir fiyat vereceklerdir. Bu teklifi kabul edin. Ancak mutabakatnameyi imzalarken “Fazlaya ilişkin alacaklarımın saklı kalması kaydıyla kabul ediyorum – veya xxxx numaralı hasar dosyasındaki tüm yasal haklarımın saklı kalması kaydıyla imza ediyorum” şeklinde yazarak imzalayın ve bir örneğini şirketten alın. Parayı şirketten tahsil ettikten sonra sigorta şirketine aracınızın rayiç bedelinin aslında xxx rakam olduğunu, eksik kalan tutarın tarafınıza yatırılmasını belirten bir dilekçe yazın. Bu dilekçeyi mail yolu ile de yazabilirsiniz. Sigorta tahkime giderken gönderdiğiniz mailde sigorta şirketinin mail adresinin gözüktüğü çıktıyı almanız gerekecek. Sigorta şirketi size olumsuz yanıt verir veya 15 gün içerisinde cevap vermezse bu dilekçe veya mail çıktısını alarak, gerekli formu doldurup sigorta Tahkime başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yaparken, sahibinden.com gibi internet sitelerinde sizin araca emsal olabilecek 10-15 adet araç ilanının çıktısını alın. İlanların galeri ilanları olmasına özen gösterin. Çünkü itiraz dilekçenizde bu işin ticaretini yapan firmaların emsal fiyat belirlemede uzman olduklarını belirtirsiniz. Sigorta tahkim şirketi sizin başvuruda sunduğunuz araçların fiyatlarının ortalamasını alarak rayiç fiyatı belirler. Bilirkişi atayıp fiyat araştırması yaptırmıyorlar. Yani örneğin size sigorta şirketi en son 60.000 TL fiyat verdi. Sizin verdiğiniz ilanlardaki fiyatların ortalaması da 66.000 TL olsun. 1000 TL yi de pazarlık payı olarak düşerek başvuruda 65.000 TL nin rayiç olduğunu, eksik ödenen 5.000 TL nin tarafınıza ödenmesini isteyin. Tabi sigorta şirketine parayı aldıktan sonra göndereceğiniz dilekçede de aracın piyasasının 65.000 TL olduğunu, aradaki fark olan 5.000 TL nin kendinize ödenmesini isteyeceksiniz. Farklı fiyatlar yazmayın.

Bu arada bir bilgi: Sigorta tahkim komisyonunda 5.000-TL altındaki uyuşmazlıklarda verilen kararlar kesindir. İtiraz ve yargı yolu kapalıdır. Yani sigorta şirketi ile aranızdaki uyuşmazlığı 5000 TL nin altına düşürmeye çalışın ki, verilen kararlara itiraz edemesinler.
Ben kendi adıma sigorta şirketiyle aramdaki uyuşmazlığı çözdüm. Fiyatı 68.000 den 73.000’e çıkardılar. Bunda son gönderdiğim dilekçenin etkisi çok oldu zira dilekçede kanun maddeleriyle, sigorta tahkim emsal kararlarıyla, örnek araç ilanlarıyla isteğimi desteklemiştim. Sanırım daha fazla uğraşmak istemediler.
Bu arada bu konuyla ilgili Sigorta Tahkim Komisyonunun emsal kararı alttaki linkte var. En baştan 3. Uyuşmazlık. Ordan da konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
http://www.sigortatahkim.org/files/KararDergisiS20.pdf

Umarım bu konuda bilgi arayan, bu duruma düşen kişilere yol gösterme açısından faydalı olur.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Çok geçmiş olsun öncelikle canınıza bir şey gelmemiş.

Pertte düzgün bir değer verilmeyip tamir olursa, sigorta şirketinden sonrasında 2. eldeki değer kaybını talep edebiliyorsunuz diye biliyorum.

Geri