klimadan gelen motor sesi

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba,

Aracım 2018 model civic rs. Sorum şu olacak. En düşük kademe de klima ayıpta kompresör devreye girdiği an bir uğultu veya vızırtı gibi bir ses geliyor. Bu ses Klima pervane veya fıslama sesi değil çünkü klimayı off moduna alıp sadece havalandırma açıkken ses kesiliyor. Kompresör devreye girdiği an gelen bir ses. Belki daha iyi özetlemek adına şunu söyleyebilirim eskiden ses tesisatı yapılan arabalarda güzel ayarlama yapılmazsa teypten araç motor devir sesi gelirdi. Gelen klima kompresör sesi ona benziyor. Aracın 2. sahibiyim henüz km gelmediği için daha servise gitmedim. Sizce bir sorun mu var servise göstermem gerekir mi yoksa normal midir?

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Henüz bunlar kadar değil ama ben bariz sesi duyuyorum. Normal havalandırma moduna aldığım an ses kesiliyor. Zannediyorum benim de ilerde bu şekilde olma ihtimali yüksek. Dediğim gibi bakıma gideceğim ama servis ilgilenir mi bilemiyorum.
Arabayı satın aldım 10 bin bakımı gelmeden sesi farkettim servise bakımda gidince söyledim turbodan oluyordur gibi saçma bir cevap verdi bilgisi yoktu servisin bu konuda. Şu an hala var bu ses bende. @cvc07

cvc07

0
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Arabayı satın aldım 10 bin bakımı gelmeden sesi farkettim servise bakımda gidince söyledim turbodan oluyordur gibi saçma bir cevap verdi bilgisi yoktu servisin bu konuda. Şu an hala var bu ses bende. @cvc07

Aynı ses bende de mevcut alındığı günden beri. Ses klima kompresöründen değil, değişken hızlı fan motorundan geliyor. aynı sesi klima kapalıyken soğutma fanı devrede olduğunda yüksek devirde de duyuyorsunuz. Klima açıkken fark etmenizin sebebi, klimayı açınca klima kompresörü ile birlikte fanın da devreye giriyor olması. Araç devri yükseldikçe fan devir hızı da artan bir fan motoru tasarımı var. Haliyle bu ses tamamen fan motorundan geliyor ve çalışa prensibi maalesef bu.

Aracınız
Civic FC5 2017
Aynı ses bende de mevcut alındığı günden beri. Ses klima kompresöründen değil, değişken hızlı fan motorundan geliyor. aynı sesi klima kapalıyken soğutma fanı devrede olduğunda yüksek devirde de duyuyorsunuz. Klima açıkken fark etmenizin sebebi, klimayı açınca klima kompresörü ile birlikte fanın da devreye giriyor olması. Araç devri yükseldikçe fan devir hızı da artan bir fan motoru tasarımı var. Haliyle bu ses tamamen fan motorundan geliyor ve çalışa prensibi maalesef bu.
o senin dediğin başka bu o değil bu ses başka
bu ses klimayı devreye sokunca geliyor klıma kapalı iken gelmıyor
BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Aynen cok denemem oldu klimayi off konuma alip normal havalandirmaya gectigi an ses kesiliyor. Klimayi devreye alir almaz hemen motor deviri ile birlikte islik gibi gelmeye basliyor.

cvc07

0
Aracınız
Civic FK7 HB 2017

Kardeş yazdığımı detaylı okursan daha iyi anlarsın. Klima kapalı iken olmaz, ama klima kapalı iken aracın fanını devreye sokacak kadar ısıt ve fan devreye girsin, gazla aynı sesi yine duyacaksın. Servis mastertechi ile bunu deneyimledik netleştirdik. O başka bu başka demeden önce yazılanı iyi okursan sevinirim.

Aynen cok denemem oldu klimayi off konuma alip normal havalandirmaya gectigi an ses kesiliyor. Klimayi devreye alir almaz hemen motor deviri ile birlikte islik gibi gelmeye basliyor.

Klima açıkken hep var evet. Benim aracım Turbo benzinli, bunlar çok çabuk ısınan ve fan açan motorlar. Sizinkilerin soğutma fanı hemen devreye girmiyor olabilir ancak klima kapalı iken olmayan o ses, fan devreye girdiğinde 3.000 devire getirin aracı aynı sesi duyacaksınız. Klimayı açınca da direkt devreye kompresörle birlikte fan girdiğinden ve bu fan araç motor devrine göre değişken devirli olduğundan bu sesi çıkarıyor.

Aracınız
Civic FC5 2018
Klima açıkken hep var evet. Benim aracım Turbo benzinli, bunlar çok çabuk ısınan ve fan açan motorlar. Sizinkilerin soğutma fanı hemen devreye girmiyor olabilir ancak klima kapalı iken olmayan o ses, fan devreye girdiğinde 3.000 devire getirin aracı aynı sesi duyacaksınız. Klimayı açınca da direkt devreye kompresörle birlikte fan girdiğinden ve bu fan araç motor devrine göre değişken devirli olduğundan bu sesi çıkarıyor.
Benim aracim da turbo rs model. Peki sorum su o halde. Bunda yapilebilecek birsey yok dogru mu anliyorum ? Veya sikintili bir durumda yok. Benim aracta videodakiler kadar gelmiyor henuz. Ilerde o sekilde cogalma sansi olur mu?

Aynı ses benim aracımda da var hatta aynı ses tüm BMW 320 i ed araçlarda da var. Ben bu sesin yeni nesil eco klimalardan dolayı olduğunu klimayı cakistirdigimizda radyatör fani da çalışıyor sanırım artık o fan fazla güç harcaması diye artık değişken hızlı yapılmış eskiden klima kompresör devreye girdiği anda bu fan tam güç çalışırdı. emin değilim ama öyle tahmin ediyorum cunki yeni nesil ev klimari böyle. Sesde aynı onun gibi.

cvc07

0
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Benim aracim da turbo rs model. Peki sorum su o halde. Bunda yapilebilecek birsey yok dogru mu anliyorum ? Veya sikintili bir durumda yok. Benim aracta videodakiler kadar gelmiyor henuz. Ilerde o sekilde cogalma sansi olur mu?

Maalesef yok kardeş yapılabilecek bir şey. Bu bir arıza değil çalışma prensibi. 2017 hazirandan beri aracımı kullanıyorum ilk çıktığında aldım. Ses hiç artmadı. Hep aynı.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Maalesef yok kardeş yapılabilecek bir şey. Bu bir arıza değil çalışma prensibi. 2017 hazirandan beri aracımı kullanıyorum ilk çıktığında aldım. Ses hiç artmadı. Hep aynı.
Benim de aldığım günkü gibi çoğalma olmadı çalışma prensibi bu şekilde olduğundan ses geliyor.

Geri