Lastik konusunda yardım

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
1-güvenlik(kuru zemin frenleme, ıslak zemin frenleme, suda kızaklama, ıslak zemin yol tutuş)
2-ekonomi( yakıt verimliliği, kilometre ömrü)
3-konfor(yoldaki pürüzleri emme, yol tutuşu, yuvarlanma gürültüsü)
Konularında bağımsız bir şekilde tarafsız sonuçlar elde eden ve bu konuda uzmanlaşmış kuruluşların test sonuçlarına göre hazırlanmış olduğu belirtilen verilere göre bir kaç markanın puanlarına göz attım. Ayrıca sitede yurt dışında yapılan sonuçlar ve belglerde mevcut. Sitenin doğruluğu konusunda daha bilgili arkadaşlar vardır.
Continental Eco contact 6 ve premium concact 6 ,michelin primacy4+ ,falken sincera snııo , goodyear eagle f1 asymetric 6 bunalrın yuvarlanma gürültüsü 10 üzerinden 6.6 puan. Pirelli cinturato p7 6.7 puan. Good year efficirnt grip performance 2 7.8 puan. Yuvarlanma gürültüsü konusunda en başarılı lastiklerden bazılarının falken ziex ze310 ecorun 9.3 puan ve dunlop sport maxx rtao 9.7 puan.
Ancak lastiklerin yuvarlanma gürültüsü çok düşükken suda kızaklama,, kuru zemin fren ….vb konularda puanlar çok farklılık gösteriyor.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Falken lastiği kışlıkta deneyen oldu mu?

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Falken kullanmadım. Fakat ağır kışta kullandığım nokian wrd3 lastiklerden çok memnun kalmıştım. Ben kullanırken wrd4 modeli çıkmıştı. Az önce baktım d5 modeli çıkmış ve d5’in desen olarak wrd3 e çok benzediğini farkettim. Kışlıkta Nokian’a bi bakmanı öneririm.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Falken kullanmadım. Fakat ağır kışta kullandığım nokian wrd3 lastiklerden çok memnun kalmıştım. Ben kullanırken wrd4 modeli çıkmıştı. Az önce baktım d5 modeli çıkmış ve d5’in desen olarak wrd3 e çok benzediğini farkettim. Kışlıkta Nokian’a bi bakmanı öneririm.

Wrd4 kullandım 4 yıl o kadar km gitmeme rağmen karda kışta üzmedi ama şuan fiyatlar uçmuş şekilde başka seçenekler arıyorum daha f/p olsun diye.

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Kar yağar halde veya taze yağmış durumda iken lastiklerin tutunma kalibiyeti genel olarak yüksek oluyor. Fakat buzlu veya kızaklama riskinin yüksek olduğu durumlarda lastiğin farkı/kalitesi ön plana çıkıyor. Karlı buzlu yollar farklı bir tecrübe hızlı gitmek durumunda kaldığımız zamanlarda oldu.Onun için kış lastiği yazdan çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Ben kış lastiğinde 400-500 fazla veririm kafam daha rahat olsun diye.Yaşadığınız veya kullanacağınız yolları, günde ne kadar kullanacağıızı bilmiyorum. Kazasız belasız sürüşler dilerim.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Fazla don vs durumlarıyla karşılaşmıyorum yoksa dediğiniz gibi buzlanma olunca lastiğin kalitesi ortaya çıkıyor. Nokian tanesi 3000 TL civarında olunca insan bir düşünüyor :unsure:

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Fazla don vs durumlarıyla karşılaşmıyorum yoksa dediğiniz gibi buzlanma olunca lastiğin kalitesi ortaya çıkıyor. Nokian tanesi 3000 TL civarında olunca insan bir düşünüyor :unsure:

Ben de 4 sene WR A4 kullandıktan sonra bu sene yenilerini alacağım. Takipteyim :)

Geri