LPG Ayarını kendi yapanlar

Aracınız
Civic FB7 2014
Yok yaptirmamistim..baktim kacis yok bugun yaptirdim...:)
45bin kmye kadar hic yapilmamis ayar.. yapan usta subaplarin sıkılasmıs oldugunu soyledi...bakalim sonuc ne olacak..gaz ayarlari yapildi,yol ayari yapildi... yapan arkadasla klima acik 15dk kadar oldukca zorlayici bir test yaptik ve stop etme olmadi..haftaya kadar gozlemleyecegim..kesin sonuc almissam yazarim yine..

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
45bin kmye kadar hic yapilmamis ayar.. yapan usta subaplarin sıkılasmıs oldugunu soyledi...bakalim sonuc ne olacak..gaz ayarlari yapildi,yol ayari yapildi... yapan arkadasla klima acik 15dk kadar oldukca zorlayici bir test yaptik ve stop etme olmadi..haftaya kadar gozlemleyecegim..kesin sonuc almissam yazarim yine..
Mis gibi olmuş. Şimdi aracınızı seversiniz.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Aracınız
Civic FB7 2014
Mis gibi olmuş. Şimdi aracınızı seversiniz.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.
Insallah ahmet bey..Umarim dediginiz gibi olmustur..Hayirlisi artik, bekleyip gorecegiz sonucu..desteginiz icin tesekkur ederim. 1 hafta sonra tekrar bu konuyla ilgili sonucu paylasacagim

Aracınız
Civic FB7 2014
@vanheru yol ayarından kastınız afr ayarı mı?
Hakan bey brc kitlerde afr ayarini ecu zaten kendi yapiyormus..opeen loop ayari yapildiginda close loop ayarini sistem duzeltiyormus..ayar yapan kisi yolda degisik devirlerde ve yukte ve klima acik basinc degerlerine ve yakit haritasina bakiyor sanirim..ayardan sonra beraber yola ciktik devir kesiciye kadar klimada ve klimasiz basti araca..herhangi bir problem cikmadi.. cok kisa araliklarla dur kalk sert fren ani dip gaz sert fren yapti yine herhangi bir rolanti problemi veya stop etme olmadi.bu esnada basinc degerini surekli kontrol etti ve 1000mb nin altina hic dusmedi.. v.s

Aracınız
Civic FB7 2014
Ilaveten sunu dedi: artik aracin lpg ayarindan kaynakli bir stop etme olmaz dedi..ayarlar bir kez yapildigi zaman da bozulmaz dedi..subap ayarindan onceki stop etme olayinin lpgde sistemin hatayi tolore etme oraninin benzine gore cok dusuk oldugundan yaptigini soyledi..yani benzinde neden yapmiyor dedim,benzinde ecu yuzde 15e kadar bir hatayi tolore edebilirken ,lpgde en fazla yuzde 5e kadar bir duzeltme yapabilir dedi..bu yuzden subap ayarinin yapilmasi iyi olmus dedi.. v.s v.s

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Siz ilk ve en önemli adımı atlamışsınız demekki :unsure:
Bu tip durumlarda öncelikle uzun süredir yapılmamışsa subap ayarı yapılır (y)
Motorun rahat çalışması için en azından 40bin km.de bir subap ayarının yapılmasını öneriyorum (y)

Aracınız
Civic FB7 2014
Hamid bey pazartesinden bu yana aracta ne klimada ne klimasiz stop etme veya rolanti teklemesi yasanmadi..muhtemel sorunu astik gibi.. subap ayari ise yaramis gorunuyor.. brc bayisi 40bin km de bir subap ayari tavsiye ediyor..sert kullaniyorsaniz 20ila30bin de ayar yaptirin diyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hamid bey pazartesinden bu yana aracta ne klimada ne klimasiz stop etme veya rolanti teklemesi yasanmadi..muhtemel sorunu astik gibi.. subap ayari ise yaramis gorunuyor.. brc bayisi 40bin km de bir subap ayari tavsiye ediyor..sert kullaniyorsaniz 20ila30bin de ayar yaptirin diyor.
Hayırlı olsun diyeyim :)
Çoğunlukla problem kısmında hep soru soranlara subap ayarı en son yaptırdınız diye sorup duruyorum :) hatta kısa süre önce bir konuda 40binde bir subap ayarı gereksizdir görüşü belirtildi ama katılmadığımı belirtmiştim, bence subap ayarı motorun sağlıklı çalışması için çok önemli (y)
Özellikle LPGli Civic motorlarındaki garip davranışlarda (yakıt artışı-çekiş düşüklüğü-rolantide düzensizlik) öncelikle ilk düzeltilmesi gereken subap ayarıdır (y)
Normalde benzinli kullanımda yaklaşık 100bin km.lere kadar bozulmayan subap ayarını LPG sistemi çok daha erken bozuyor.
Ama sadece ayar bozulması aslında bir nevi koruma bence,
Otomatik subap ayarlı araçlarda LPG yüzünden bu ayarlama mekanizması subap ayarlamasını ideal şekilde yapamadığından zaman bozulup bozuk ayarla uzun süre subapların çalışmasına neden oluyor ve sonrasında subaplar zarar görüyor. Civiclerde ise subaplar zarar görmeden gibi şekillerde belirtiler ortaya çıkıyor, bu sayede kullanıcı ayarı erkenden yaptırabiliyor.

Aracınız
Civic FD6 2009
Arkadaslar nozul buyutme ve lpg ayarim sonucunda sehir ici ve cok dik güzergahimda 37 litre lpg ile 350 km. Buna ilave olarak 3bin devirde 10 dakika calistirma 10 dk. Rolantide calistirma birkac kez gaz ayari tahminen 30-40 dakika ona ragmen 350 km.yi gordum. 100 km.de 10.57 litre lpg. 3.49 tl den 0.36 kurus. Bugun de uzun yol verisini gordum 1.ışık normalde 50 km.de sonerdi bugun 97 kmde 1 dis dustu. 2.dis te 95 km. 3.dis 80 km. Son dis te 63 kmde sondu ama en az 10 litre belkide fazla var diye tahmin ediyorum. Kirmizi yaninca 140 km. Gidiyordu 405 km.yapmis bulunmaktayim. Kendi yapmis oldugum ayar ise yaradi :)
maşallah diyorum brc marka var bende de 106 tl ile 240 km yapıyorum arabayı yakacam :mad:

Geri