LPG hangi firma dan alınmalı.

Ad Soyad
Arif SERÇEOĞLU
Aracınız
Civic ES7 2004
1 Elin 5 parmağı bile Bir değil iken;
Mesela, Opet Aygaz gazı kullanıyorken bile sadece Aygaz bayilerinde en az 20-30 kuruş daha ucuzuna aynı marka aynı gaz bile satılıyorken sırf ucuz olduğu için ciddi anlamda yakıt performans farkı çıkıyor. Kaldı ki O Opet ile Shell arasında zaten az da olsa fark olacağı normaldir. Ben bilimsel deney test yapıp söylemiyorum bunları ama 30000 km dir aynı aracı kullanıyorum. İstanbuldan Ankaradan Yozgattan Ağrıdan Erzurum dan yakıt aldım kullandım. Shell'in diğerlerine göre çok iyi olduğunu hissediyorum..

EVR-L29 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Rafineriden sonra her marka coğrafi şartlara ve kendi mühendisliğine göre farklı katkılar kullanır arkadaşlar. Bölgesel olarak tavan ve taban fiyat uygulamasıda zaten bu yüzden vardır.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2017
Rafineriden sonra her marka coğrafi şartlara ve kendi mühendisliğine göre farklı katkılar kullanır arkadaşlar. Bölgesel olarak tavan ve taban fiyat uygulamasıda zaten bu yüzden vardır.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Onla alakası yok fiyatın fiyatın patronla alakası var patron derse bu fiyattan satıcaksın o fiyattan satılır yani katkı maddesi ile alakası yok

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2015
İyi aksamlar
Herkes farklı yorum yazmış :)
Bende önceliğim Opet sonra Shell opetten şaşmam yaşadığım şehirde devamlı aynı istasyondan alırım
Gaz kalmamışsa opet veya shell yoksa hiç almam benzinde devam ederim ve 3 yıldır opetten alırım hic zararını görmedim
Shell sanki aracı hızlandırıyor gibi bende öyle hissettiriyor ama önceliğim opet.
BP den aldım ilk defa ve arac tekleye tekleye istop etti daha da almam.

[HUAWEI Mate 20 lite] cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
2015 Fb7

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Çoğu firmanın LPG satış fiyatı, kendi satış politikasını yansıtıyor. Aldığı gazın kalitesini değil. Firmanın yeri kendinindir ucuza satar, müşteri çekmek ister ucuza satar vs.

LPG'nin formülasyonu bellidir. Dağıtım yapan firmalar bellidir. Yaz - kış belli oranları var propan - bütanın. Bundan dolayı bir fark hissedilir, performans ya da menzil olarak genelde.

Bunun dışında bizim araçlar sanki LPG hassasiyeti yüksek gibi hissettiriyor. Aynı markanın farklı bayilerinden bile aldığımda farklı hissediyorum performansını. Sebebi konusunda değişik tahminlerde bulunabiliriz ama sanırım örnek alıp analiz etmek ile belki bir şeyler ortaya çıkar.

Bir de Aygaz almayın diyor servis... Geçen 10bin km'de 5-6bin km sadece aygaz aldım kalanı da aytemiz. LPG filtresini değiştirmeye gittiğimde de usta değiştirmesek de olur filtre çok temiz dedi.

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Hocam shell hariç derken. sizden anladıgım kadarıyla en iyi lpg shell demi. yaşadıgım şehir de shell de 3,49 tl diğer markaşar da 3,39 tl. shell iyi diye 0.10 fazla ödeyelim litre başı. ne tavsiye edersiniz
'Akılı kelden yakıtı Shell den alacan' demiş atalarımız. bi bildikleri vardır heralde :) İşin esprisi bir yana, konunun özü şudur; Motora giren dört materyal vardır;
1. Hava
2. Soğutma sıvısı (Su+Antifiriz)
3. Yakıt
4. Yağ.
Bu dört materyali kaliteli kullanmak lazım. Kaliteli bir hava filtresi, Uygun oranda ayarlanmış distile su+kaliteli bir antifiriz karışımı, kaliteli yakıt ve kaliteli yağ ile verim, performans ve ekonomi sağlanır.

Shell de dahil olmak üzere kurumsal firmaların hepsinin kaliteli yakıt sattığını düşünüyorum ben. Fakat Shell ve Total in aracısız (Aynen banka şubesi mantığı ile) işlettiği istasyonları var TR de. (Mesela Shellin Maslak Atatürk Oto Sanayi girişinde, Natiliusun yanında, vb. Totalin de E-5 Ankara İstikameti Kozyatağı civarında, Maltepe de vb.) Oralarda hile hurda hiç olmayacağını değerlendiriyorum. Kurumsal firmaların tüm istasyonlarındaki standartları aynı tutulmaya çalışılır ama nedense kendilerine ait olanlar ayrı bir güven verir bana.

Ben yaklaşık 6-7 aydır Total gaz alıyorum ve çok memnum. (Şu aralar 3.29 fiyatı. E-5 Sahrayıcedit Optimum yanındaki)

Aracınız
Civic FC5 2019
Bu arada su an lpg ile benzin fiyat farkı iki kattan fazla. Abartılı olmazsa sakin kullanımda 250cc motosiklet kadar yakıyor aracım

MI 6 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Bu arada su an lpg ile benzin fiyat farkı iki kattan fazla. Abartılı olmazsa sakin kullanımda 250cc motosiklet kadar yakıyor aracım

10 yıllık parite LPG lehine 2016 dan sonra en yüksek seviyede. Halihazırda benzin/lpg paritesi 2,30.... EK teki dosyada10 yıllık parite var.

Ekli dosyalar

• lpg benzin motorin 10 yıllık parite.pdf
    401.8 KB · Görüntüleme: 11
Aracınız
Civic FB7 2015

Bende 20 kasımda izne ayrıldım. Ailemle ardahan kahramanmaraş, Kahramanmaraş ordu ve ordu ardahan güzergahında 2100 küsür km yaptım toplamda 560 liralık (ardahanda fullediğim dahil) lpg almışım. Giderken 2 yetişkin 2 çocuk kış lastikli. Dönüşte 4 yetişkin 2 çocuk ve malum izin dönüşü bagaj ayrıca 2 buçuk saatlik Hopa ardahan tırmanışı. (0'dan önce 2200'e sonra ardahana 1900 rakıma) düşünüyorum da bizim arabalar harbi az yakıyor otomatik olmasına rağmen. Yakıtı ise her zaman aytemizden aldım. Arada total BP alpet ortaya karışık. En uzun gittiğim Erzurum dan aldığım aytemiz gaz ile Malatya kale ilçesine kadar olan mesafe olmuştur. Ben marka fanatiği değilim ama genelde bilindik markalardan almak her zaman iyidir. Bir arkadaş yazmış kötü bir istasyon varsa asla almam benzinde giderim daha iyi diye aynen öyle yoksa çok gördük aldığı kalitesiz gazdan dolayı yolda kalan arabaları.

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri