Civic FB7 Marş motoru gacırtısı hakkında

Aracınız
Merhabalar, şu mars motorundan soğuk havalarda ve özellikle motor soğuk iken 1 sn kadar surtme sesi geliyor. Marş motoru çok pis bir yerde emme manifoldunun altında kalıyor. Bunun için saftin sokulmesinden filan. Bahsetti bir tamirci doğru mu bu ? Mafsal ile bunu sokmek mümkün değilmidir ? Ortalama maliyeti ne kadar ? Bu konuda tecrübeli arkadaşlar varsa sevinirim garajda yapmıyor sıcak olduğu için.

GM 5 Plus d cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Aracın alt tarafından Marş motorunu söküyorlar Elektirikçi motoru açıp içindeki parçaları tiner gibi birşeyle temizliyor sonra yağ ve gres ile bütün parçaları yağlıyor. Hergün gırçlayan marş motoru bir haftadır sıkıntısız.

Aracınız
Civic FB7 2014
bu gıcırtı akü kaynaklı olabilir mi? voltaj az ise ve hava soğuk ise aküyü zayıflatıyor ve ilk marşa yeteri kadar güç gitmiyor ve marş takılmış gibi oluyor (ses araç çalışırken tekrar marşa basınca gelen iç sızlatan ses ile aynı :) 2. marşta ya da sıcak havada olmuyor çünkü. bizim araçların aküsü de 47 Amper.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
bu gıcırtı akü kaynaklı olabilir mi? voltaj az ise ve hava soğuk ise aküyü zayıflatıyor ve ilk marşa yeteri kadar güç gitmiyor ve marş takılmış gibi oluyor (ses araç çalışırken tekrar marşa basınca gelen iç sızlatan ses ile aynı :) 2. marşta ya da sıcak havada olmuyor çünkü. bizim araçların aküsü de 47 Amper.
Pek sanmıyorum, ben gıcırtıyla karşılaştığımda akü iyi durumdaydı ve soğuk marşta ses harici en ufak gecikme yoktu.
Mekanizma yapı olarak sağlam olsa da zamanla dişlilerin arasındaki gres özelliğini kaybedince sesler başlıyor diye düşünüyorum. Benzer durum FD6nin amortisör kulelerinde de oluşabiliyor, bilyalar yağsız kaldığı için ses yapmaya başlıyor.

Aracınız
Civic FB7 2013
Hiç ilgisi yok hocam. Aküye hiç dokunmadan marş temizlenip yağlandı 2 aydır sorun yok.

Aracınız
Civic FB7 2015
Bazen akü kaynaklı olma ihtimali de var, akü zayıf olunca zorlanmaya bağlı oluyor olabilir. Aküyü değiştirmeden önce normalde hiç olmadığı halde birkaç sefer marş motoru sesi oldu. Akü değiştikten sonra uzun süredir ses yok. Aküyü de arada kontrol etmekte fayda var.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Aküden olma ihtimali çok düşük, kronik sorun bu ben temizlettikten sonra 1 sene geçti sanırım hiç yapmadı aynı akü vardı öncesinde de.

Etacli

0
Uzun zamandır aynı sorun vardı geçen yıl bir elektrikçiye götürdüm şak diye dedi ki bunların marş motorunda kronik bir sorun temizlenip geri takılması lazım kömürle alakası yok dedi sök tak temizledi mis gibi oldu 300 tl aldı 2021 sonbaharında ama zahmetli bir iş

Geri