Civic FC5 Motor soğutma suyu hakkında

Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar konu dışı olabilir belki ama sizlere bi şey sormak istiyorum. Aracım yeni cam suyu donmuştu cam suyuna antifriz koyacaktık babamla birlikte akşam vakti cam suyu yerine motor soğutma yerine koymuşuz ben de dikkat etmedim koyduktan sonra fark ettim bi sorun olur mu olmaz diyorlar ama ben yine de sizlere de danışmak istedim yardımcı olursanız çok memnum olurum

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Servise gidip motor suyunu yeniletin. Muhtemelen özelliğini kaybetmiştir.
Aracı yıllarca bu şekilde kullanacaksınız, motor suyu aracın dolaşım sistemidir. Özelliği bozulursa parçalarınız paslanır.
Radyatörler geliyor sahadan, içi tıkanmış, leş gibi paslanmış. Nasıl oldu diye bakıyoruz, Çeşme suyu doldurdukları İçin sudaki kireç çökelip radyatörü tıkıyor.
Bu konular hassas. Rengine bakıp da motora su alıp doldurmayın. Renk özelliğini göstermez. Mavi diye piyasadan mavi ürün alıp doldurmayın.
Renk hiçbir şey söylemez.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Servise gidip motor suyunu yeniletin. Muhtemelen özelliğini kaybetmiştir.
Aracı yıllarca bu şekilde kullanacaksınız, motor suyu aracın dolaşım sistemidir. Özelliği bozulursa parçalarınız paslanır.
Radyatörler geliyor sahadan, içi tıkanmış, leş gibi paslanmış. Nasıl oldu diye bakıyoruz, Çeşme suyu doldurdukları İçin sudaki kireç çökelip radyatörü tıkıyor.
Bu konular hassas. Rengine bakıp da motora su alıp doldurmayın. Renk özelliğini göstermez. Mavi diye piyasadan mavi ürün alıp doldurmayın.
Renk hiçbir şey söylemez.

Hocam cam suyu karışımı için hiç tolerans aralığı yok mu?

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Biraz karışık bir durum olmuş :unsure:
Eğer sadece antifriz eklemişse muhtemelen bir sorun olmayacaktır ama kendim kafam rahat olsun diye komple motor suyunu değiştirirdim.

Aracınız
Civic FC5 2019
Eğer sadece antifriz eklemişse muhtemelen bir sorun olmayacaktır ama kendim kafam rahat olsun diye komple motor suyunu değiştirirdim.

Yarım litre kadar antifrizli cam suyu ekledik sonra çoğunu motor geri attı babam başta olmak üzere bi şey olmaz değiştirme diyenler var ama benim de kafama takılıp duruyor bi yandan da

Aracınız
Civic FC5 2019

Hocam aracın 1000 km bakımı da gelmişti servisi aradım hem bakımını yaptıracam hem de motor suyunu değiştirecem dediğiniz gibi kafam rahat olsun en iyisi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam aracın 1000 km bakımı da gelmişti servisi aradım hem bakımını yaptıracam hem de motor suyunu değiştirecem dediğiniz gibi kafam rahat olsun en iyisi

1000 km bakımında normalde ücretsiz kontrol yapılıyor, motor soğutma suyunun derecesini ölçüyorlar bildiğim kadarı ile, yanlız araçla kontrole gittiğinizde antifrize camsuyu koyduğunuzu bence servis kağıdına yazdırmayın, sonradan araçta oluşacak alakasız bir arıza da suçu bu duruma istinaden size yüklemeye çalışabilirler.
Durumu bakımdaki teknisyene sorun ve ısrarla motor suyunun rengini ve kıvamını kontrol etmek istediğinizi söyleyin, eğer soğutma suyunda fazla bir renk değişikliği ve anormallik varsa değiştirirsiniz.

Şunu da bilin Honda'nın kendi Tip 2 antifrizi çok uzun ömürlü (200bin km/10 yıl) olduğu için bayağı pahalı satılıyordu (en son litresini 80 lira olarak hatırlıyorum), şu anda daha da fazla olabilir :unsure:

Aracınız
Civic FC5 2019
1000 km bakımında normalde ücretsiz kontrol yapılıyor, motor soğutma suyunun derecesini ölçüyorlar bildiğim kadarı ile, yanlız araçla kontrole gittiğinizde antifrize camsuyu koyduğunuzu bence servis kağıdına yazdırmayın, sonradan araçta oluşacak alakasız bir arıza da suçu bu duruma istinaden size yüklemeye çalışabilirler.
Durumu bakımdaki teknisyene sorun ve ısrarla motor suyunun rengini ve kıvamını kontrol etmek istediğinizi söyleyin, eğer soğutma suyunda fazla bir renk değişikliği ve anormallik varsa değiştirirsiniz.

Şunu da bilin Honda'nın kendi Tip 2 antifrizi çok uzun ömürlü (200bin km/10 yıl) olduğu için bayağı pahalı satılıyordu (en son litresini 80 lira olarak hatırlıyorum), şu anda daha da fazla olabilir :unsure:

Hocam orijinal antifriz Honda’nın kendi antifrizi diye özellikle belirterek sordum maliyet olarak 290 lira dediler yarın servise gidip bakımını yaptıracağım inşallah. Öncelikle rengini ve kıvamını kontrol ettireyim gerekirse mi değiştireyim ? Zaten onlar bakıp değiştirmeye gerek olup olmadığını söylerler demi hocam ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam orijinal antifriz Honda’nın kendi antifrizi diye özellikle belirterek sordum maliyet olarak 290 lira dediler yarın servise gidip bakımını yaptıracağım inşallah. Öncelikle rengini ve kıvamını kontrol ettireyim gerekirse mi değiştireyim ? Zaten onlar bakıp değiştirmeye gerek olup olmadığını söylerler demi hocam ?

Bence derecesinde/özelliğinde sorun yoksa değiştirmeyebilirsiniz ama camsularinin içindeki deterjan içeriği biraz soru işareti :unsure: Normal sartlarda derecesine bakip sorun var/yok diyebilmeleri lazim ama kıvamını anlayamama ihtimali de var.

Aracınız
Civic FC5 2017
Ek bilgi olarak normal şartlarda herhangi bir kaçak-sızıntı durumu yoksa fabrikasyon antifrizin ömrü 200bin km/10 yıldır (y)
Teşekkürler bılmıyordum bunu pekı servıste eklenen antifriz de bu sekılde ömüre sahip midir ??

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Teşekkürler bılmıyordum bunu pekı servıste eklenen antifriz de bu sekılde ömüre sahip midir ??

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Orjinal Honda’nın Tip 2 antifriz fabrikanın kullandığı antifriz ancak kullanım kitapçığında değişim periyotları için ilk değişim sonrası 5 yıl/100nin km. olarak tavsiye edilmiş, tahminim eskiyen motorun hararet riskinin tamamen önüne göçmek için tedbiren süreyi yarıya indirmişler.
Eski 2010 model FD6mın fabrikasyon duran antifrizini 165bin küsürlerde kontrol ettirmiştim ve -30 çıkmıştı, Kullanıcı deneyimi olarakta ilk 10 yıllık sürenin doğru olduğunu kendimce teyit etmiştim diyebilirim(y)

Geri