Civic FB7 Motor yağı

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar 0w20'ler arasında bile alt viskozite olarak tabir ettiğiniz değerler arasında ciddi viskozite farklılıkları mevcut. 0w30 ve 5w30 aralarında da yine farklılıklar oluyor. Yani bu alt viskozite olayı sizi şaşırtır bunun temel sebebi de viskosite endeksi arttırıcı katkılardır. Misal 0w30 Shell helix ect'nin 40 derecedeki viskozitesi 65 birimken, Eneos hyper multi 5w30'da bu değer 53 birim. Yani 5w dediğimiz normalde daha kalın olması gerekirken daha ince... Bir diğer örnek olarak da castrol edge proffesional c5 0w20'nin 40 derecedeki değeri 34birimken, Mobil 1 advanced. fuel economy'de bu değer 45 birim. 0w30 ve 0w20 seçecekseniz Shell tercih ederseniz kısmen daha iyi yaparsınız çünkü hem donma sıcaklıkları daha düşük yani yağ soğukta daha akıcı hem de viskozite endeksleri yüksek olduğu için yağ ısındıkça stabilitesini kaybetmiyor çok incelmiyor. 0w20 olarak Ulra SN+, 0w30 olarak da Ultra A5 öneririm. Daha kalını isterseniz de HTHS 3.5 ve üzeri yağlara bakmalısınız. 3.5hths 5w30 yağların çoğu da düşük kül oranına sahiptir ve dizel araçlar için olsa da kullanmanızda pek bir sakınca yok. 0w30 olup da 3.5hths isterseniz de bildiğim tek yağ bu noktada Castrol Edge Proffesional LL III 0W-30 VW 504/507 Türkiye'de var mı bilmiyorum.

Aracınız
Arkadaşlar 0w20'ler arasında bile alt viskozite olarak tabir ettiğiniz değerler arasında ciddi viskozite farklılıkları mevcut. 0w30 ve 5w30 aralarında da yine farklılıklar oluyor. Yani bu alt viskozite olayı sizi şaşırtır bunun temel sebebi de viskosite endeksi arttırıcı katkılardır. Misal 0w30 Shell helix ect'nin 40 derecedeki viskozitesi 65 birimken, Eneos hyper multi 5w30'da bu değer 53 birim. Yani 5w dediğimiz normalde daha kalın olması gerekirken daha ince... Bir diğer örnek olarak da castrol edge proffesional c5 0w20'nin 40 derecedeki değeri 34birimken, Mobil 1 advanced. fuel economy'de bu değer 45 birim. 0w30 ve 0w20 seçecekseniz Shell tercih ederseniz kısmen daha iyi yaparsınız çünkü hem donma sıcaklıkları daha düşük yani yağ soğukta daha akıcı hem de viskozite endeksleri yüksek olduğu için yağ ısındıkça stabilitesini kaybetmiyor çok incelmiyor. 0w20 olarak Ulra SN+, 0w30 olarak da Ultra A5 öneririm. Daha kalını isterseniz de HTHS 3.5 ve üzeri yağlara bakmalısınız. 3.5hths 5w30 yağların çoğu da düşük kül oranına sahiptir ve dizel araçlar için olsa da kullanmanızda pek bir sakınca yok. 0w30 olup da 3.5hths isterseniz de bildiğim tek yağ bu noktada Castrol Edge Proffesional LL III 0W-30 VW 504/507 Türkiye'de var mı bilmiyorum.

Hocam peki Gundelik kullanim disinda ara ara devir cevirmeyi seven biri olsaydiniz

Eneos 0W 20 mi tercih ederdiniz yoksa
Shell 0W 30 mu ?

Yaglar hakkinda size guveniyorum daha once 0W 30 Eneos kullanmistim ama dizel motorlar icin oldugundan tekrar kullanmamistim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
11.11 de motul 0w20 eco lite 8100 almıştım onu koyacağım yine kafalar karışık ?

Sanki shell emsallerine göre daha iyi onu anladım. Doğru mudur?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
@M.Akif Ozturk 0w20 yağlar 2.6hths değerine sahip. 130 derece üzerine çıkarsa yağ 6bin rpm için sıkıntı oluşturabiliyor. Normal kullanımda gayet iyi koruma sağlarlar ki belki de en iyisi. Performanslı kullanımda 0w30 yine yetersiz kalır. Bu sebeple 3.5hths önerdim. Yağ sıcaklığını vs. ölçebileceğimiz şekilde bir gösterge olsaydı daha kontrollü olurdu. LPG ve performanslı kullanım beni de yağ seçimi noktasında daha güvenli bir viskoziteye itiyor bilinmezliklerin çoğalmasından ötürü. Bunun dışında elbette kam mili ve piston segmanları üzerindeki etkiler direk yağ ile bağlantılı olduğundan tedbirli olmakta fayda var.

@bLind 0w20 eco lite ile devam hocam :)

@engin484 evet Shell GTL bazlı yağlarıyla belli noktalarda en iyi seçeneklerden biri.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Bende Polo vardı dizel yağ sıcaklığını gösteriyordu 110 u geçtiğini hiç görmedim tabi sistem ve motor farklı karşılaştırmak doğru olmaz. Biz 130 derecenin üstü yağ sıcaklığına çıkıyor muyuz acaba ?
ecolite ??? @İsmail Beşiroğlu

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bende yeni nesil araca uygun görmem, 10\40 yağı fakat Efe hondadan telefon ile öğrendim bu yağı kullanıyormuş ilginç

Efe Honda 2 sene önce aracıma 0w20 koymuştu. 3 sene de olabilir hatırlayamadım tam. Fb7 araca bahsediyorsunuz değil mi?

Armour

0
Aracınız
Honda CRV
Bende yeni nesil araca uygun görmem, 10\40 yağı fakat Efe hondadan telefon ile öğrendim bu yağı kullanıyormuş ilginç
Hondanın LPG li araçlar için ürettiği bir yağ var üzerinde Honda LPG yazan gri kutulu orijinal yağ. Piyasada yok, sadece servislerde var. Bu yağın hiç bir yerinde numarası yazmıyor. Özel bir yağ Honda tarafından formüle edilen. Ancak LPG li araçlar için çeşitli firmalar (PO, OPET, ELF, CASTROL vb.) tarafından özel geliştirilen yağlar genelde 10/40 hatta 20/50 bile var. Sadece OPET in LPG lilere özel geliştirilen 5/30 yağı var. Genelde çoğunluğu 10/40. Buradan hareketle, Bu yağ da 10/40 ayarı bir yağ olabilir diye değerlendiriyorum. Onun için servis size dürüst davranıp 10/40 kullanıyoruz demiş olabilir. Sadece bir tahmin.

Geri