Civic FC5 Oto yıkamacılar hakkında

Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam o zaman alalı 1 ay oldu 2 ay boyunca yıkatmıyorum ondan sonra da normal yıkamacıya gidip yıkatabilir miyim fırçasız onların kullandığı köpük sorun yaratmaz mı

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Tabiki yalnız kuş pislikleri olursa onları hemen temizlemen lazım ıslak mendil ya da ıslak havlu kağıt ile tercihen daha yumuşak olanları kullanmanda fayda var birde şu dönen yıkamalara girme onlarda çiziyor boyayı ben normal benzincide köpük + basınçlı su + fırça ile yıkatıp kendim kuruluyorum neden fırça dersen bulunduğum çimento fabrikası var anasını ağlatıyor etrafın mecburiyetten yani o olmasaydı fırçaya da gerek kalmazdı aslında. Aracın içini ise 5 senedir kendim temizlerim cunku onu da yarım yamalak yapıp 50 lira istiyorlar ben 10 liraya komple yıkatmış oluyorum parayı yolda toplamıyoruz sonuçta fakat aracın metalik boya ise benim videodaki şeyi yapma yani kolonya kullanma sonuç farklı olabilir :)

Aracınız
Civic FC5 2019
Arabanızı belirli periyorlarda yıkarsanız ve cilalı tutarsanız sadece etek altına sünger veya yıkama eldiveni sürersiniz diğer yerler kaliteli foam lance köpük ile kolayca çıkıyor.

MI 6 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Tabiki yalnız kuş pislikleri olursa onları hemen temizlemen lazım ıslak mendil ya da ıslak havlu kağıt ile tercihen daha yumuşak olanları kullanmanda fayda var birde şu dönen yıkamalara girme onlarda çiziyor boyayı ben normal benzincide köpük + basınçlı su + fırça ile yıkatıp kendim kuruluyorum neden fırça dersen bulunduğum çimento fabrikası var anasını ağlatıyor etrafın mecburiyetten yani o olmasaydı fırçaya da gerek kalmazdı aslında. Aracın içini ise 5 senedir kendim temizlerim cunku onu da yarım yamalak yapıp 50 lira istiyorlar ben 10 liraya komple yıkatmış oluyorum parayı yolda toplamıyoruz sonuçta fakat aracın metalik boya ise benim videodaki şeyi yapma yani kolonya kullanma sonuç farklı olabilir :)

Yok metalik değil hocam sağolun tavsiyeleriniz için teşekkürler

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Haziran ayında aldım aracımı ve bayii seramik kaplama yapalım dedi .Malum aksesuar yada ek hizmet satmadan arabayı pek vermek istemiyorlar.2000 TL seramik yaptık bu arada seramik kaplama nedir nasıl korunur haberim yok :) sonra okudum ki yıkamak için özel şampuan iki kova ve eldiven gibi detaylar okudum ve şok oldum. Önce ki aracımda hiç dikkat etmezdim kuş kakası veya reçine varmış falan. Sıfır olunca özendim seramik kaplamaya ama onu da korumak zor olunca folyo arayışına girdim.
Folyoda başka alemmiş :)
Şeffafı var, pvc olanı var ,mat olanı var ,ppf olanı var.Ben ön ve arka tampon Hariç geri kalan tüm yerler olsun istedim. PVC olanı beğenmedim metalik rengi çok mat yapıyor ve kolay çiziliyordu .Şeffaf olan PPF de araba fiyatı masraf çıkarınca PVC ama şeffaf olan UNİFOL marka ya karar verdim ve yaptırdım. PPF kadar ince ve parlak olmasa da kimse anlamıyor folyolu olduğunu. Çok memnunum. Şimdi kuş pisliği veya kir olunca çok kafama takmıyorum. Fakat temiz olmasına özen gösteriyorum. Sürekli gittiğim bir yer var ve 30 cm uzaklıktan tabancayla yıkatıyorum.

Aracınız
Civic FC5 2017
önce insanlara zorla 260-280 bin tl'ye otomobil aldırıyorlar (zam gelecek, kur artacak vs...,diye) tabi vatandaş aracın boyasını verniğini alırken sorgulamıyor gözü kapalı mangırları sayıyor bayiye. sonra adamlar farkında ya boyanın ve verniğin dandikliğinden, önce boya çizilmesin dökülmesin diye bi ton paraya seramik kaplama denen belli belirsiz birşey yaptırıyorlar, sonra seramiğe zarar gelmesin diye pahalı pahalı temizlik ürünleri aldırıyorlar. ne acayip bir düzendir yahu.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
önce insanlara zorla 260-280 bin tl'ye otomobil aldırıyorlar (zam gelecek, kur artacak vs...,diye) tabi vatandaş aracın boyasını verniğini alırken sorgulamıyor gözü kapalı mangırları sayıyor bayiye. sonra adamlar farkında ya boyanın ve verniğin dandikliğinden, önce boya çizilmesin dökülmesin diye bi ton paraya seramik kaplama denen belli belirsiz birşey yaptırıyorlar, sonra seramiğe zarar gelmesin diye pahalı pahalı temizlik ürünleri aldırıyorlar. ne acayip bir düzendir yahu.
Maalesef sistem tüketiciye sürekli mal satmaya ve satılan ürünleride kasıtlı eskitmeye yönelik oluşturulmuş :(
İsterlerse elimizdeki ürünlerden çok daha dayanıklı malzemelerle çok çok uzun ömürlü araç ve parçalarda üretebilirler ancak üreticiler bunu istemiyorlar.
Aracın yaşı 2-3'ü geçti mi eskimesini, eskimiş görünmesini istiyorlar. Bu konuda Japonlar yine diğer markalardan daha iyi, özellikle Fransız araçları hafif sert kullanımla 2-3 yıl sonra dökülmeye başlıyorlar.
Aracın neresini tamir edeceğinize şaşırıyorsunuz :)

Son düzenleme:

akif

0
Aracınız
Maalesef sistem tüketiciye sürekli mal satmaya ve satılan ürünlerinde kasıtlı eskitmeye yönelik oluşturulmuş :(
İsterlerse elimizdeki ürünlerden çok daha dayanıklı malzemelerle çok çok uzun ömürlü araç ve parçalarda üretebilirler ancak üreticiler bunu istemiyorlar.
Aracın yaşı 2-3'ü geçti mi eskimesini, eskimiş görünmesini istiyorlar. Bu konuda Japonlar yine diğer markalardan daha iyi, özellikle Fransız araçları hafif sert kullanımla 2-3 yıl sonra dökülmeye başlıyorlar.
Aracın neresini tamir edeceğinize şaşırıyorsunuz :)
Fb7'den önce 2010 focus'um vardı kuş pisliği bir gün kalsa bile boyaya zarar veremiyordu ben öyle boyası kalın araba görmedim, kullanmayı da özlemedim değil focus'un sürüşü de ayrı zevklidir :) Uzun ömürlülük konusunda focus adına konuşuyorum civic'den aşağı kalmaz hocam yağ değişimi haricinde tek masraf çıkartmamıştı sağlam arabadır ki bende 1.6 atmosferik otomatik vitesli modeli vardı babamda da hâlâ emektar 2009 model 1.6 tdci 110 hp var sanırım km 300 bine dayanmıştır onda da maliyetli bir arıza çıkmadı turbo hortumu yırtılıyor iki üç yılda bir onu değiştiriyoruz birde egr iptali yaptırdık saat gibi çalışıyor maşallah ama düzenli yağ değişimi yapılıyor kesinlikle shell harici yakıt alınmıyor :)

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Fb7'den önce 2010 focus'um vardı kuş pisliği bir gün kalsa bile boyaya zarar veremiyordu ben öyle boyası kalın araba görmedim, kullanmayı da özlemedim değil focus'un sürüşü de ayrı zevklidir :) Uzun ömürlülük konusunda focus adına konuşuyorum civic'den aşağı kalmaz hocam yağ değişimi haricinde tek masraf çıkartmamıştı sağlam arabadır ki bende 1.6 atmosferik otomatik vitesli modeli vardı babamda da hâlâ emektar 2009 model 1.6 tdci 110 hp var sanırım km 300 bine dayanmıştır onda da maliyetli bir arıza çıkmadı turbo hortumu yırtılıyor iki üç yılda bir onu değiştiriyoruz birde egr iptali yaptırdık saat gibi çalışıyor maşallah ama düzenli yağ değişimi yapılıyor kesinlikle shell harici yakıt alınmıyor :)

Bakımlı aracın ömrü uzun olur :) bence sizin bilinçli kullanıcı olmanız araçtaki parçaların ömürlerini uzatmıştır.

Biraz konudışı olacak ama bahsetmeden geçemeyecem :)
Focusları kullanım hissiyatı olarak bende beğeniyorum ancak dayanıklılık konusunda bir civic olacağını düşünmüyorum.
Özellikle alt takımları Japonlara göre yıpranmaya çok müsait, benim eski FD6ya yağ değişimi yapılırken yanda alt takımı yenilenen 2016 model Makyajlı 3.nesil Focus’u usta ile birlikte inceledim, usta’nın ifadesiyle kısaca salıncaklar ince, burçlar dayanıklı değil, aynı şekilde rot-rotil başları da pek uzun ömürlü değil, ecoboostlar’dan uzak dur, yine de parçası piyasada rahatça bulunabiliyor diye anlatmıştı (Genelde Ford tamiratı ile uğraştığı için Fordlara hakimdi).
Ayrıca ford’un son zamanlardaki yeni nesil ecoboost motorlar ile benzinli motorların powershift şanzımanları çok soru çıkarttı, birçok kişiyi mağdur etti. Sonradam tam otomatik şanzımana dönmek durumuda kaldılar.

akif

0
Aracınız
Bakımlı aracın ömrü uzun olur :) bence sizin bilinçli kullanıcı olmanız araçtaki parçaların ömürlerini uzatmıştır.

Biraz konudışı olacak ama bahsetmeden geçemeyecem :)
Focusları kullanım hissiyatı olarak bende beğeniyorum ancak dayanıklılık konusunda bir civic olacağını düşünmüyorum.
Özellikle alt takımları Japonlara göre yıpranmaya çok müsait, benim eski FD6ya yağ değişimi yapılırken yanda alt takımı yenilenen 2016 model Makyajlı 3.nesil Focus’u usta ile birlikte inceledim, usta’nın ifadesiyle kısaca salıncaklar ince, burçlar dayanıklı değil, aynı şekilde rot-rotil başları da pek uzun ömürlü değil, ecoboostlar’dan uzak dur, yine de parçası piyasada rahatça bulunabiliyor diye anlatmıştı (Genelde Ford tamiratı ile uğraştığı için Fordlara hakimdi).
Ayrıca ford’un son zamanlardaki yeni nesil ecoboost motorlar ile benzinli motorların powershift şanzımanları çok soru çıkarttı, birçok kişiyi mağdur etti. Sonradam tam otomatik şanzımana dönmek durumuda kaldılar.
Benim tecrübelerim focus 2.5 kasa hocam haklı olabilir siniz zaten focus alınacaksa dizel alınmalı ben otomatik vites mecburiyetinden ötürü atmosferik olanı almıştım performansının kötü olmasından dolayı da satmıştım. Focus 3'te 1.6 atmosferik motor ve powershift şanzıman ikilisinden kesinlikle uzak durulması gerekir kronik sorunlu bir şanzıman kavrama da değiştirseniz titreme sorunu geçmiyor çözümüde yok ve motoru lpg'ye tam uyumlu değil subab değişimi gerekiyor. Otomatik vites alınacaksa focus 3.5 kasaların 1.5 tdci powershift şanzımanı alınmalı hem daha sorunsuz bir şanzıman motoru da oldukça performanslı bir motordur dediğiniz gibi en son kasa da tam otomatik vitese geçtiler zaten.

Aracınız
Civic FB7 2013

Aslında en doğru tespit sizin yorum olmuş şimdi aracı ilk aldığım günlere dönecek olursak faturaya baktım benzer şeyleri bana da satmışlar boya koruma ve kaput koruma altında ve sonra ne mi oldu hemen aşağıda ;

1 - Basınçlı su ile yıkamada kaput koruma dedikleri zımbırtı önce çatladı sonra ise yırtılmaya başladı servise söylediğimde bana dedikleri şey kullanıcı hatası oldu göya 1 sene garantili sattıkları kaput korumanın çatlaması garanti kapsamına girmezmiş hikaye :)

2 - Su bazlı boya tabiki zorlanmaya başlayınca yıkamalarda bu kez de boya koruma masalı ortaya çıkıverdi ve tabiki tahmin edeğiniz üzere yine kullanıcı hatası her ne kadar aracı kendim yıkamasamda yıkamacıya gitmek hataymış öyle buyurdu servis müdürü.

3 - Araç daha yeni ön cam plastikleri yerlerinden oynamış tutkalı az kullanılmış büyük ihtimalle malum yıkamada su gelince sonuç yine kullanıcı hatası usta başka bir FD6 Civic aracın aynı yerine baktı aaa bunda da böyle sorun olmaz dedi Türk usulü çözüm herkes mutlu :)

Geri