Pasta cila önerisi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar araçım malum siyah olunca bakımı daha zor oluyormuş öğrendim
Ankara da pasta cila yapan deneyip memnun olduğunuz tavsiye edebileceğiniz yer var mı?
Forumdan şampuan cila tarzı ürünleri takip ediyorum sonax hızlı cila gibi amatör ürünleri kullananan oldu mu

POT-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Sonax’ın BSD ve normal Hızlı Cila’larını sürekli kullanıyorum ve memnunum :)
AutoFinesse’ninde ürünleri iyidir.
Ankara’da meşhur olan benim bildiğim 3 tane detailing merkezi (vintage detailing, dby detailing, detailing dükkanı) var, 3ü de çok iyi uygulama yapıyor ancak fiyatları da aynı şekilde biraz tuzlu.

Aracınız
Civic FC5 2020
Biraz bütçe meselesi Fairy deterjan + fırça veya süngerle yıkayıp, direk G3 pastayı basıp 300 liraya yapan yer de var.
Araç çizik içinde olmasına rağmen Çift kova + eldiven tekniğiyle yıkayıp - demirtozu temizliği - kil temizliği yapıp - polisajda ise Menzerna, Tac System vs gibi düzgün ürünleri kullanarak yapan yerler de var.
Önemli olan husus fırça veya süngerle yıkıyorsanız hiç yaptırmayın derim. 3-5 yıkama sonra şu an ki haline geri döner boya.
Eğer yaptırmaya karar verirseniz, işlem yapıldıktan sonra çizilmesin, eski haline dönmesin istiyorsanız; çift kova + eldiven tekniği ile yıkamanız gerekir.
Sonax' ın PH Nötr konsantre şampuanını (sarı şişe) kullanıyorum biraz çabuk kuruyor ancak fiyat performans olarak iyi bir ürün.
Hızlı cila olarak ise kuru yüzey üstüne uygulanan Sonax Brilliant Shine Detailer (mavi şişe ) ürününü kullanıyorum. Araçta seramik varsa ömrünü uzatıyor. Seramik olmayan araçlarda ise seramik etkisi yapıyor ve 2 ay kadar duruyor.
Eldiven ve bez de alırım derseniz şimdiden önermiş olayım eldiven olarak meguiar's wash mitt, bez olarak ise auto finesse aqua deluxe bezini mutlaka ama mutlaka bu ürünlerden almanızı öneririm.
Ankara da uygulama merkezi olarak Detailing dükkanı yada Vintage Detailing ikisi de işini düzgün yapan yerler.
Arkadaşlar araçım malum siyah olunca bakımı daha zor oluyormuş öğrendim
Ankara da pasta cila yapan deneyip memnun olduğunuz tavsiye edebileceğiniz yer var mı?
Forumdan şampuan cila tarzı ürünleri takip ediyorum sonax hızlı cila gibi amatör ürünleri kullananan oldu mu

POT-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

'?? ??? ???. (??????)
'?? ??? ???. ?-???? ??-? (?????)
'?? ??? ???. ?-???? (Ş??????? ?????)

Aracınız
Civic FC5 2018
Uzun lafın kısası honda araçlarımızın boya
El ile sadece hızlı cila olur arkadaşlar. Ömrü verniğin yüzey temizliğine göre değişkenlik gösterir. Maximum dayanımı 15 gündür. Buna bağlı olarak iyi bir markkanın carnauba wax uygulama pedi ile yapabilirsiniz. Soft 99 un ürünleri bu konuda başarılıdır. Parlaklık kısa ömür, su iticilik istersenizde daha uzun dayanımı olur kişisel tercihinize göre seçeceğiniz ürünler değişir.

El ile pasta ve cila olayına girerseniz iş değişir. Şunu unutmayın en ile çizik gideremezsiniz en fazla ufak hareleri giderir birde parlaklık sağlarsınız ama benden söylemesi saatler sürer yanınızada bol bol aklet almayı unutmayın :)

El ile ürünleri söylüyorum : Auto Finess Tripple, Dual Foam Applicator kullanın, sonra isteğe göre Auto Finesse Ultra Glaze ve Auto Finesse Carnauba Wax kullanıp bitirin.

Asıl pasta cila işlemi makina ve iyi ürünlerin kombinasyonu (araç boyanıza durumuna bakılarak) ile yapılır. Boya kalınlığı ölçülür hangi yüzeyde nasıl işlem yapılacağının kararı verilir. Ön yıkama foam lance, çift kova yöntemi ile yıkama, demir tozu sökücü uygulama, kil, ipa ile temizlik, ön yıkamadan sonra yüzey hazır olur sonra çizik ve boyanın durumuna göre kullanılacak ürün belirlenir. Ben makina ile en az yüzde 50 bölgesel çalışmayı seviyorum bu yüzey genişliğine kullanılacak ped ve boya durumuna göre değişir ki bir yüzeyi 4 e bölüpte çalışabilirsiniz. Önemli olan işlem yaparken ısıyı kaybetmemek vernik katmanından fazla yememek. Örnek çok kötü aşındırıcı ile başladınız, sonra hare giderici ile devam edip finishing ile aracı 3 kat geçtiniz sonra koruma ne olacak o kadar işlem yaptık. Boya koruma yaptırırız dediğinizi duyar gibiyim ben tavsiye etmiyorum. Ya yüzeye gyeon veya gtechniq en iyi seramik kaplamasını kullanın ki bu bütçenize göre değişir tabi arkasındanda aynı ürürün su iticilik ürününü kullanacaksınız ki yaptığınız iş tam olsun yada istediğiniz alana poliüretan şefrar kaplama yapacaksınız bakın pvc demedim piyasa pvc kaynıyor en az 150 mikronluk poliüretan olacak sonra taş geldi o geldi çizildi üstüne bir sıcak su güneşi gördümü çiziklerden eser yok neden kendini yenileme özelliğine sahip ki buda uzun uzun konuşulacak bir konu.

Uzun lafın kısası honda araçlarımızın boyasının mikrono düşük ufak bir taş sıçramasında boya aşınıyor size tavsiyem bakın plastik aksam hariç paranıza yazık plastik aksama yapmayın imkanınız var ise kaput ve çamurluklarınızı yaptırın bunun haricinde örnek ön grill piano black typer grill ile değiştirdiniz bunada yapın çünkü piano black kısımlarda zamanla kireç lekeleri ve ne ile silerseniz silin kılcar çizikler başlar.

Saygılarımla,

Hocam merhaba mikron düşük meselesını çok duydum. Corona kredi faizlerini düşürünce bende fd6 satıp fc5 aldım. Maddi olarak varımı yoğumu bastığım için biraz değerli oldu araba gözümde :)

Ben önce pasta cila sonra seramik kaplama düşünüyordum. Pasta cila istememin sebebi ufak tefek cizikler var geçebilecek bunlar geçsin ardından da temiz ve parlak dursun kalsın diye seramik istiyorum.

Poliüretan kaplamayı sadece ön kaputa mı yaptırayım? Sizce nasıl ilerleyeyim? Derdim araba uzun yıllar temiz kalsın temiz bineyim.

Aracınız
Civic FC5 2017
Hocam merhaba mikron düşük meselesını çok duydum. Corona kredi faizlerini düşürünce bende fd6 satıp fc5 aldım. Maddi olarak varımı yoğumu bastığım için biraz değerli oldu araba gözümde :)

Ben önce pasta cila sonra seramik kaplama düşünüyordum. Pasta cila istememin sebebi ufak tefek cizikler var geçebilecek bunlar geçsin ardından da temiz ve parlak dursun kalsın diye seramik istiyorum.

Poliüretan kaplamayı sadece ön kaputa mı yaptırayım? Sizce nasıl ilerleyeyim? Derdim araba uzun yıllar temiz kalsın temiz bineyim.
Çamurluk ve kaput ayrıca kapı acma kollarının altına yaptır . Bunları yaptırmadan önce arabayı yukarıdaki arkadasın anlattığı sekılde hazırlaman gerekiyor. Arkadaş eksik siz anlatmış sanırım detaiyling işinde calısıyor veya bu konu üzerine yogun bir ilgisi var

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
fırça veya süngerle yıkayıp, direk G3 pastayı basıp 300 liraya yapan yer de var.
Araç çizik içinde olmasına rağmen Çift kova + eldiven tekniğiyle yıkayıp - demirtozu temizliği - kil temizliği yapıp - polisajda ise Menzerna, Tac System vs gibi düzgün ürünleri kullanarak yapan yerler de var.
Önemli olan husus fırça veya süngerle yıkıyorsanız
Çamurluk ve kaput ayrıca kapı acma kollarının altına yaptır . Bunları yaptırmadan önce arabayı yukarıdaki arkadasın anlattığı sekılde hazırlaman gerekiyor. Arkadaş eksik siz anlatmış sanırım detaiyling işinde calısıyor veya bu konu üzerine yogun bir ilgisi var

Aynen güzel yazmışta konuya uzağım mesela iki kova + eldiven nedir? Bilgisi olduğunu düşündüğüm için aklımdan şöyle bir yardım geçiyordu mesela; sonax a git xxx paketini yaptır yada y firmasına git sunu z firmasında da su olabilir gibi bir yardım süper olur :)

Aracınız
Civic FC5 2020

Detailing' in sektöründe olmasam da mutfağındayım diyebilirim

'?? ??? ???. (??????)
'?? ??? ???. (????? ??????? :)

Aracınız
Civic FC5 2020
Aynen güzel yazmışta konuya uzağım mesela iki kova + eldiven nedir? Bilgisi olduğunu düşündüğüm için aklımdan şöyle bir yardım geçiyordu mesela; sonax a git xxx paketini yaptır yada y firmasına git sunu z firmasında da su olabilir gibi bir yardım süper olur :)
Firma pek önemli değil burada
İstanbul dan örnek vereyim meguiars ın iki şubesini karşılaştırdığımda biri AVM altında yıkama yapan bir şube. Boya koruma yapıyoruz diyor yaptığı şey köpük + su ve pasta cilayı hazırlıksız şekilde basmak.
Diğeri Meguiars ismini hakeden bir şube ve boya koruma anlayışı sırasıyla şu şekilde ;
-Yüzey hazırlığı (demirtozu ve kil temizliği)
-İzopropil alkolle yüzeydeki yağı almak
-Polisaj işlemi ve Boya koruma ürünlerinin uygulanması şeklinde.

Malatya' da detailing işiyle uğraşan bir yer bilmiyorum malesef. Malatya da yaşayan forumdaşlarımız yer önerisinde bulunabilir.
Ancak dikkat etmeniz gereken husus istediğiniz işlemi her nereye yaptırırsanız yaptırın, polisaj öncesinde bahsettiğim yüzey hazırlama uygulamalarını yapıyor mu ?
Eğer yapmıyorsa dükkanın önünden bile geçmeyin aksi halde boyaya yarardan çok zarar verilir.

>Çift kova yıkama tekniği için ise YouTube' da Detailing Tube diye bir kanal var. Çift kova ile yıkama videosu da mevcut bu kanalda.
Videoyu İzleyip daha detaylı görebilirsiniz :)

'?? ??? ???. (??????)

Aracınız
Civic FC5 2017
Arkadasın sana tek solıyecegım PVC kaput film yaptırma. Poliüretan veya stek olmalı kesinlikle nerde yaptırdıgın onemlı değil işçilik genelde aynı olur ama malzemenin Orjinal olması önemli atıyorum sana stek diye PVC kaplama yapabılır bunun için kurumsal fırma tercıh etmelısın.

Aracınız
Civic FC5 2017
Detailing' in sektöründe olmasam da mutfağındayım diyebilirim

'?? ??? ???. (??????)
Alperen yanlış anlama ama
toprakyalın için demiştim ama sende bu konuda baya bir bilgilisin

şu forumdan biri gelsede şu arabayı bi yikasa yaw @aykutoglu
ile sen baya bir bılgılı ve ılgılısıniz

Geri