S vitesi hakkında

Aracınız
Civic FC5 2019
Merhabalar kazasız sürüşler, s vitesi ile ilgili bir konu hakkında değerli fikirlerinizi almak istiyorum. Özellikle inişlerde araç ivme kazanınca s vitesini motor fireni gibi kullanıyorum. Yani s vitese çekince araç Bi yavaşlama yapıyor hem ses olarak hoşuma gidiyor hem de Manuel kullanıyormuşum hissi veriyor. Işıklara gelmeden de yapıyorum bu arada, bu hareketimin şanjımana Bi zararı olur mu? Hata mı yapıyorum acaba? Dip not: eşim benden görünce o da doğru bişeymiş sanıp o da yapıyor :)

Merhabalar kazasız sürüşler, s vitesi ile ilgili bir konu hakkında değerli fikirlerinizi almak istiyorum. Özellikle inişlerde araç ivme kazanınca s vitesini motor fireni gibi kullanıyorum. Yani s vitese çekince araç Bi yavaşlama yapıyor hem ses olarak hoşuma gidiyor hem de Manuel kullanıyormuşum hissi veriyor. Işıklara gelmeden de yapıyorum bu arada, bu hareketimin şanjımana Bi zararı olur mu? Hata mı yapıyorum acaba? Dip not: eşim benden görünce o da doğru bişeymiş sanıp o da yapıyor :)
S'ye almadan kulakçıktan yapıyorum ben de, sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Öz yurdunda garip, öz vatanında parya!
Arabası olanın kapalı garajı da olmalı.

Merhaba, herhangi bir sıkıntı olusturacagini sanmiyorum neticede bir nevi vites durusurmus gibi devir yukselterek motor freni yapmis oluyorsunuz. Ama kulakciklardan yapsaniz daha saglikli olur bence zira vites topuzunu her s ye almada neticede mekanik olarak ordaki disli az da olsa asinmis oluyor. Hos bu durum da kisa vadede herhangi bir sorun oluşturacağını pek sanmiyorum ama kulakciklardan vites dusurup bu islemi yapmak hem daha pratik hem daha saglikli hem de daha cok vites dusurup deviri yukseltebileceginiz icin daha islevsel olur kanaatindeyim.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
CVT şanzımanın ömrü açısından ben çok doğru bulmuyorum motor frenini.
Ayrıca siz S'e almasanız bile araç eğimli yolu farkediyor ve frene basma sertliğine göre D konumunda olsa bile deviri yükseltiyor.
Böylesi bile daha doğru ama ben genede acil frenleme ihtiyacım yoksa + kulakçığıyla vitesi yükseltip balataların daha çabuk bitmesini göze alarak ayak freni ile yavaşlatmaya devam ediyorum.
%100 bu böyledir diyemem ama kendimce düşüncelerim bunlar.

Aracınız
Civic FC5 2019
Hepinize teşekkür ediyorum. Ben pek kulaklık kullanmayı bilmiyorum bundan sonra kulakçık kullanmayı deneyeyim.

Aracınız
Civic FD6 2010
Hepinize teşekkür ediyorum. Ben pek kulaklık kullanmayı bilmiyorum bundan sonra kulakçık kullanmayı deneyeyim.

Bence sizin doğanızda manuel vites kullanımı var :). Benim tavsiyem kurcalamamak, CVT şanzıman kompleks bir yapıda değil malum, içerisindeki mekanik parça sayısı da diğer otomatiklere göre daha sade bunun avantajı arıza ihtimali azalıyor, bence dezavantajı ise arıza çıkarsa ciddi masraf açar diye düşünüyorum.

sesta

0
Kılavuza bakmanız faydalı olabilir. Fk7 için:

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200806-173520_Drive.jpg
    Screenshot_20200806-173520_Drive.jpg
    82.8 KB · Görüntüleme: 118
Aracınız
Civic FC5 2017
Geçen hafta İznik rampasını inişte kendi kendine devir yükseltince paniklemiştim bir problem mi var yoksa diye durdum her yerini dinledim. %10dan fazla eğimli olursa tetikte bekliyor gibi. 5 kmye yakın bir rampanın yarısını frenle indim, artık frenden ses gelmeye başlamıştı.

D modunda da S modunda da kulakçıkla vites değiştirme yapılabiliyor. S modu ECON kapalıyken ani hızlanmalarda daha performanslı çalışıyor gibi hissettim.

CIVIC 2017 FC5 RS

LEON 2009 MK2 1.4 TSI

Aracınız
Civic FC5 2019
Belki hadi canim dersiniz ama, ben yinede hareket halinde iken otm sanzimanin pek kurcalanmasi taraftari değilim.
Kulakcik haric. Çünkü bende yok
.

Geri