Şanzıman yağı değişimi

Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar merhaba benim sıkıntım aracım 2010 civic 159 bin km de aracı alalı yaklaşık 1 sene oldu eski sahibine ulaşabilme şansım yok şanzıman yağını kaç km de değiştirdi yada hiç değiştirdi mi bilmiyorum yağı değiştirmeye gerek var mı yok mu anlama şansımız varmı acaba bide ustalar 2 ye bölünmüş durumda kimi şanzıman yağının değişmesine eksilmediği sürece gerek yok derken bir kısmı değişmeli diyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Tamamını değiştiremeyeceksiniz derken niye değiştiremiyoruz.
Tek seferde maximum 3 lt değişim gerçekleşebiliyor ancak şanzıman içinde 6 lt. civarı yağ var. Yani komple yağın tamamı boşaltılıp yeni yağ konulamıyor, bu nedenle değişim aralıkları ilk seferden sonra 2 yıl yada 40bin km olarak öneriliyor (y)

Aracınız
Civic FD6 2010
Tek seferde maximum 3 lt değişim gerçekleşebiliyor ancak şanzıman içinde 6 lt. civarı yağ var. Yani komple yağın tamamı boşaltılıp yeni yağ konulamıyor, bu nedenle değişim aralıkları ilk seferden sonra 2 yıl yada 40bin km olarak öneriliyor (y)
2. Ve 3.Vtese geçerken biraz sarsıntı oluyor şanzıman yağından olabilir mi?

Vitesin olduğu bölümde yani harflerin olduğu yere elinizi koyduğunuzda sıcaklık fazlaysa ve gaza bastıkça vites geçişlerinde hafif bi sarsıntı gibi oluyorsa otomatik şanzıman yağınızı HONDA ATF veya ENEOS ECO ATF 3 litre alarak yağ değişimini yaptırmalısınız.
Benim 2008 otomatikte öyle olmuştu.
Diğer mesajımdaki NGK iridyum buji değişimi ve Subap ayarı yaptırıp enaz 300 km benzinle tabi aracınız lpg liyse gezdikten sonra lpg ayarını yaptırınca arabaya doyum olmaz :)
Harflerin olduğu kısımdaki sıcaklık ondan değildir bence . Ampulün verdiği ısı diye düşünüyorum.

cıvıc diye yazılır
sivik diye okunur

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Tamamını değiştiremeyeceksiniz derken niye değiştiremiyoruz.

Aracınız tam otomatik bir şanzuman. Bu şanzumanda bir kartel alanında yağ birikmekte ve dişlilerin bulunduğu alana kısaca soğutma sistemi üzerinden devirdaim olmaktadır. Bu durum basınç ve selenoid yönlendirmesi ile olur. Tork konvertörün bulunduğu alanda tahminim 8 lt, kartelde de 3-4 lt yağ hazır bulunmaktadır. Siz sadece kartelde bulunan yağı alacaksınız. Sonraki her 40 bin kmde de değiştirmeye bu şekilde devam edeceksiniz.

Geri