serviste şanzıman yağ değişim maliyeti?

Hakan Uzun

0
Yönetici
Bu sanziman yaginida nasil degistiriler bi turlu anlamadim kimi der 3 litre kimi der 8 litre kimi makinayla kimi yag gibi bosalt doldur kimse filtre degismez cok muallak bi olaydir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2019
Mayıs 28 de değiştirdiler 2. Yıl bakımında ama daha araba 13 bin km idi değişmesi gerek dediler kitapta 4 yıl 40 bin olmalı yanlış hatırlamıyorsam 850 aldılar güya kampanyalı fiyat o zaman toplam bakıma 2200 vermiştim kaç lt ne yaptılar bilmiyorum servise güvenmekten başka şans yok

POCOPHONE F1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Bu sanziman yaginida nasil degistiriler bi turlu anlamadim kimi der 3 litre kimi der 8 litre kimi makinayla kimi yag gibi bosalt doldur kimse filtre degismez cok muallak bi olaydir

Kesinlikle en netameli mevzu. :) Orjinal yağ konusuna hiç girmeyelim, o konuda ben hepten muhalifim. :) Ancak bakım aralığında da yine ticari hile söz konusu, normal yağ değişim periyodu 80 bin iken ağır kullanım koşullarında 40 bine düşüyor, ama servis herkese 40 bin diyor. İstanbul'da yaşayanlar için haklı bir talep olabilir, ama hiç trafiğin olmadığı Anadolu şehirlerinde yaşayanlar için bu çok gereksiz.

3 lt mi 8 lt mi konusuna gelince, fabrika yağ değişimi için 3 lt yeterli demiş, hiçbir zaman batıda "flush" denen sistemdeki bütün yağın değişmesi gerektiğinden bahsetmemiş. Hani belki olur da yanlış yağ filan konulur, ancak o zaman düşünülecek bir şey; veya 2. el bir araba alırsınız da 200 k yağı değişmemiştir, o zaman makul olur. Yoksa düzenli periyodik bakımları yapılmış bir araçta hiçbir zaman bütün sistemdeki yağı değiştirmeye gerek yoktur.

Hakan Uzun

0
Yönetici
Kesinlikle en netameli mevzu. :) Orjinal yağ konusuna hiç girmeyelim, o konuda ben hepten muhalifim. :) Ancak bakım aralığında da yine ticari hile söz konusu, normal yağ değişim periyodu 80 bin iken ağır kullanım koşullarında 40 bine düşüyor, ama servis herkese 40 bin diyor. İstanbul'da yaşayanlar için haklı bir talep olabilir, ama hiç trafiğin olmadığı Anadolu şehirlerinde yaşayanlar için bu çok gereksiz.

3 lt mi 8 lt mi konusuna gelince, fabrika yağ değişimi için 3 lt yeterli demiş, hiçbir zaman batıda "flush" denen sistemdeki bütün yağın değişmesi gerektiğinden bahsetmemiş. Hani belki olur da yanlış yağ filan konulur, ancak o zaman düşünülecek bir şey; veya 2. el bir araba alırsınız da 200 k yağı değişmemiştir, o zaman makul olur. Yoksa düzenli periyodik bakımları yapılmış bir araçta hiçbir zaman bütün sistemdeki yağı değiştirmeye gerek yoktur.

Yag konusuna muhalifim derken ben 130 bin bakiminda kendim eneos kullandim.

Aracınız
Yag konusuna muhalifim derken ben 130 bin bakiminda kendim eneos kullandim.

Ben de önceki 94 model aracımda eneos ve valvoline kullandım. Aracı 8 sene 180 bin kullandım ve araç halen abimde 375 bine geliyor ve şanzıman henüz işlem görmedi. Muhalif olduğum kısım orjinal yağ dayatması. Yalnız şunu da hatırlatmadan geçmeyeyim, eneos'un çok fazla taklit ürünü var.

Hakan Uzun

0
Yönetici
Ben de önceki 94 model aracımda eneos ve valvoline kullandım. Aracı 8 sene 180 bin kullandım ve araç halen abimde 375 bine geliyor ve şanzıman henüz işlem görmedi. Muhalif olduğum kısım orjinal yağ dayatması. Yalnız şunu da hatırlatmadan geçmeyeyim, eneos'un çok fazla taklit ürünü var.

Dogrudur o eneos a ozgu degil ama ya her markanin taklit urunu var youtube da surekli karsima cikiyor sahte yag videolari.

Aracınız
Civic FC5 2018
2016 fb7 eco executive aracım var tork konvertörlü şanzımana sahip.

15/07/2021 tarihinde serviste şanzıman yağı ve şanzıman filtre değişimi yapıldı. 4 adet buji takıldı. Subap ayarı yapıldı. Ödediğim ücret 2100 tl.

Şanzıman yağı hassas bir konu ben standart bakımımı özel serviste yapan biri olarak şanzıman için servise gittim. Hondanın kendi şanzıman yağını kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü içinde 2 litre kadar yağ kalıyor iki yağı karıştırmış oluıyorsunuz başka marka kullanarak. Buji konusuna gelince eco olarak üretilen araçlara honda ngk nın sonu ds ile biten ürününü öneriyor. Benim aracımdan çıkan buji de takılan buji de oydu.

İşlem bittikten sonra direk uzun yola çıktım. Araba yolu resmen ısırıyordu. Subap ayarı da buji değişimi de yapılması gereken bir şey bence. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim :)

Geri