serviste şanzıman yağ değişim maliyeti?

Aracınız
Fiyatlara zam gelmiş, 890 olan şanzıman yağı ve filtre değişimi 1100 Terakki den 950 Çamkıran dan fiyat verdiler... bayram sonrasına randevu aldım, 60 bin km. 2012 model için Buji değişimi gerekiyor mu? Yada yakıt filtresi değişimi ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Fiyatlara zam gelmiş, 890 olan şanzıman yağı ve filtre değişimi 1100 Terakki den 950 Çamkıran dan fiyat verdiler... bayram sonrasına randevu aldım, 60 bin km. 2012 model için Buji değişimi gerekiyor mu? Yada yakıt filtresi değişimi ?
Eger ateşleme sisteminde veya benzinli kullanımda sorun yoksa bence gerek yok.
Şanzıman yağını da kampanyalı dönem harici serviste değiştirmek pek mantıklı olmuyor.

Aracınız
Civic FC5 2018
Kesinlikle en netameli mevzu. :) Orjinal yağ konusuna hiç girmeyelim, o konuda ben hepten muhalifim. :) Ancak bakım aralığında da yine ticari hile söz konusu, normal yağ değişim periyodu 80 bin iken ağır kullanım koşullarında 40 bine düşüyor, ama servis herkese 40 bin diyor. İstanbul'da yaşayanlar için haklı bir talep olabilir, ama hiç trafiğin olmadığı Anadolu şehirlerinde yaşayanlar için bu çok gereksiz.

3 lt mi 8 lt mi konusuna gelince, fabrika yağ değişimi için 3 lt yeterli demiş, hiçbir zaman batıda "flush" denen sistemdeki bütün yağın değişmesi gerektiğinden bahsetmemiş. Hani belki olur da yanlış yağ filan konulur, ancak o zaman düşünülecek bir şey; veya 2. el bir araba alırsınız da 200 k yağı değişmemiştir, o zaman makul olur. Yoksa düzenli periyodik bakımları yapılmış bir araçta hiçbir zaman bütün sistemdeki yağı değiştirmeye gerek yoktur.
66 BİN KM ilk şanzıman yağı değişimi bende sizin gibi düşünüp 119 bin km ye kadar kullandım. Vites geçişlerinde takılmalar başladı. ayağımı gazdan çekiyorum hemen vites düşürmüyor. Seri vites atmıyordu. Yağ değişimi yaptım şu an hiçbir sıkıntı kalmadı. tıkır tıkır geçiyor vitesler. Hissedilir derecede oyalamaya başlamıştı vites geçişleri.

Aracınız
Civic FC5 2018
Selamlar; aracımın şanzıman yağını + filtresini 2018-ağustosta yetkili serviste değitirdim. KM. olarak daha en fazla 30 bin km. yaptım ama yıl olarak 3 yıl dolduğu için bu yıl değiştirmeyi planlıyorum; sizce erken mi ?
bir de yetkili serviste en son bu işlem 550 TL. ye maloldu şu anda aşağı yukarı ne kadar istenir? var mı yakınlarda değiştiren arkadaş?
yardımcı olursanız sevinirim.
4 yıl dolunca veya aracınız 70 bin km ye gelince değiştirmeniz gerekir.

Hakan Uzun

0
Yönetici
66 BİN KM ilk şanzıman yağı değişimi bende sizin gibi düşünüp 119 bin km ye kadar kullandım. Vites geçişlerinde takılmalar başladı. ayağımı gazdan çekiyorum hemen vites düşürmüyor. Seri vites atmıyordu. Yağ değişimi yaptım şu an hiçbir sıkıntı kalmadı. tıkır tıkır geçiyor vitesler. Hissedilir derecede oyalamaya başlamıştı vites geçişleri.

Viteslerde yag degisiminden once 1 den 2 ye vuruntu varmiydi. Bende yag degisimi yaptim uzerinede 1000 km de yol yaptim pek begenmedim bu isi yag eneos orijinal degil pismanim napcam bilmiyorum keske degismeseydim diyorum hatta filtreyide degistirdim oda orijinal degil oysa araba 130 binde ve butun bakimlari yetkili serviste yapilmis bi an gaza gelip yaptirdim uzun yola cikcam diye ozellikle uzun yolda sonra belirginlesen 1den 2 ye vuruntu ve 2 den 1 e vuruntu net artti.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aracınız
Civic FC5 2018
Viteslerde yag degisiminden once 1 den 2 ye vuruntu varmiydi. Bende yag degisimi yaptim uzerinede 1000 km de yol yaptim pek begenmedim bu isi yag eneos orijinal degil pismanim napcam bilmiyorum keske degismeseydim diyorum hatta filtreyide degistirdim oda orijinal degil oysa araba 130 binde ve butun bakimlari yetkili serviste yapilmis bi an gaza gelip yaptirdim uzun yola cikcam diye ozellikle uzun yolda sonra belirginlesen 1den 2 ye vuruntu ve 2 den 1 e vuruntu net artti.

hayır vuruntu olmadı hiç benim şanzımanda sadece vitesler geç atıyordu. değişince düzeldi. Şu an sıkıntısız çalışıyor. sizin önce serviste sadece filtre değiştirip denemeniz lazım. düzelmezse şanzımandaki tüm yağı orjinali ile değiştirmeniz gerekir bence. 7 litre kadar yağ alıyor diye biliyorum.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013

Orijinal olmayan filtre yağı süzerken ekstra bir direnç gösterip sistemdeki yağ basıncı etkiliyor olabilir buda vites geçişlerini etkileyebilir yani tek suçlu eneos yağ olmayabilir. Ford araçlarda mesela bazı motor yağ filtreli arıza ışığı yakmasına sebep olabiliyordu.

Geri