Sony XM-N1004 Anfi, Alpine SPG-17C serisi hoparlörler, SWE-815 aktif subwoofer

Aracınız
Civic FB7 2012
Hoparlörler: Alpine SPG-17C2 Coaxial, 17CS Component, SWE-815 Active Subwoofer

Hoparlörler: Alpine SPG-17C2 Coaxial, 17CS Component, SWE-815 Active Subwoofer

Siparişleri verdim. Malzemeler yolda.

ALPINE SPG 17C2 16 cm 240 W 2 Yollu Coaxial Hoparlör
- 169,00 TL, MediaMarkt, daha önceden gelmişti takıldı
ALPINE SPG-17CS 6½ inç 16,5 cm Komponent 2 Yollu Hoparlör
- 229,00 TL, MediaMarkt, ürün tükenmiş :)
ALPINE SWE 815 20 cm Dahili Amfili Aktif Subwoofer
- 399,00 TL, MediaMarkt, ürün tükenmiş :)
Sony XM-N1004 4/3/2 Kanal Stereo Güç Amplifikatörü
- 244,90 TL, Hepsiburada, geldi, bagajda yatarken diğer arkadaşları bekliyor.

Umarım tedarik sorunu yaşamam.

Düzenleme: Bağlantılar eklendi

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Ynt: Sony XM-N1004 Anfi, Alpine SPG-17C serisi hoparlörler, SWE-815 aktif subwoofer

Ynt: Sony XM-N1004 Anfi, Alpine SPG-17C serisi hoparlörler, SWE-815 aktif subwoofer

[member=251]Mesudum[/member] Hocam hayırlı olsun, cihazları net üzerinden aldıysanız linklerini paylaşabilir misiniz?

Can

0
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2017

Bu konu gözümden nasıl kaçtı bilmiyorum. Aracıma ses sistemi montajını kendim yaptım. Danışmak istediğiniz kısım olursa yardımcı olabilirim. Kullanılan malzemeler gayet güzel, sonuç tatmin edici olacak :)

Aracınız
Civic FB7 2012

[quote author=NoFeaR link=topic=930.msg20387#msg20387 date=1416505729]
[member=251]Mesudum[/member] Hocam hayırlı olsun, cihazları net üzerinden aldıysanız linklerini paylaşabilir misiniz?
[/quote]

Aceleyle yazmıştım. Hatırlatınca mesajımı düzenledim. İnşallah daha yararlı olmuştur.

[quote author=Can link=topic=930.msg20408#msg20408 date=1416513391]
Bu konu gözümden nasıl kaçtı bilmiyorum. Aracıma ses sistemi montajını kendim yaptım. Danışmak istediğiniz kısım olursa yardımcı olabilirim. Kullanılan malzemeler gayet güzel, sonuç tatmin edici olacak :)
[/quote]

[member=3]sk67a[/member] Sami hocanın ilgisi olabildiği zamanlar sağ olsun, elden geldiğince yol göstermişti. Siz belki de konu başlığı yeterince açıklayıcı olmadığı için fark etmediniz. Düzenleme sonrası ilgilisi için daha dikkat çekici olmuş olabilir. :)

Şimdilerde de okuyup okuyup teorik tahminlerle, ve de sislerin görüş ve önerilerinizle, ilerlemeye çalışıyoruz.

Keşke ekipmanım olsaydı da öncesiyle sonrası arasını ölçebilseydim. (Ölçmek diyorum özellikle, sadece hissetmek değil :D) Telefonumla yaptığım ölçümlerin yeterli hassasiyette olmayacağını tahmin ediyordum ama bu kadar zayıfını da beklemiyordum doğrusu.

Mediamarkt sanırım son ürünleri bana satmış. 17'sinde verdiğim sipariş hala yolda görünüyor. Mağazadan kaldırılmışlar. İnşallah tedarik derdine düşmem. Oysa niyetim hafta sonuna bu işi tamamlamaktı. Neyse, "Kısmet" diyelim, "Geç olsun, Güç olmasın" diyelim.

Montaj yapmayı kendim çok isterdim. Ama deneme için sadece ön kapıları değiştirdim ve bu işin malzemesiz olmayacağını gördüm. Arkadaşlar sadece 60 lira karşılığında hem ara kabloları hazırladılar, hem kasnak bulup monte ettiler. Benim gibi tecrübesi biri için kapıların yerinden çıkarılması bile mesele oysa.

Şimdi kalan kısım için daha fazla işçilik desteğine ihtiyacım olacak. Ana ünitenin sökülüp Aux Audio kablolarının anfiye çekilmesi, anfinin tahminen yolcu koltuğu altına alınması, döşemelerin altından gizli ve temiz olarak güç, sinyal ve hoparlör kablolarının çekilmesi, eşiklerin içinden güzergah işlenmesi, özellikle öndeki koaksiyellerin arkaya montajı, mini subwoofer ünitenin bagaja çekilmesi...

Bende kablo bile yok. Bağlantı yaparım, aletlerim var, ama kablom, klemensim? Açıkçası riske değmeyeceğini düşünüyorum. Ama montaj esnasında kesinlikle orada olacağım, inşallah.

Can

0
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2017

60 lira bence o montaj için çok yani kapı sökmek çok kolay youtube'da videoları da var. Kabloları önden arkaya götürmek de zor değil. Beni en çok zorlayan önden güç kablosu çekmek oldu. Ön tarafta şaseden içeri giren kablolar var. Orada bulunan lastik parçayı 2 tornavida sokarak arasını açıp genişlettim kabloyu içeri ittirdim. Torpidonun arkasından çektim sonra, diplerde yer alıyor. Sonraki kısım aracın yan taraflarını söküyorsunuz arkaya kadar kablo oradan gidiyor. Akü kablosu ile ses kablolarını ayrı yerden götürün. Tavsiyem amfiyi de bagaja koyun sub'ın arkasına dayarsınız, koltuk altında tekmelenmeye maruz kalacak çünkü :) Ben de 2 hafta araştırıp giriştim bu işe ama sonuç güzel oldu bence kendiniz 1 haftasonunuzu ayırıp yapabilirsiniz

Aracınız
Civic FB7 2012

[quote author=Can link=topic=930.msg20492#msg20492 date=1416561650]
60 lira bence o montaj için çok yani kapı sökmek çok kolay youtube'da videoları da var. Kabloları önden arkaya götürmek de zor değil. Beni en çok zorlayan önden güç kablosu çekmek oldu. Ön tarafta şaseden içeri giren kablolar var. Orada bulunan lastik parçayı 2 tornavida sokarak arasını açıp genişlettim kabloyu içeri ittirdim. Torpidonun arkasından çektim sonra, diplerde yer alıyor. Sonraki kısım aracın yan taraflarını söküyorsunuz arkaya kadar kablo oradan gidiyor. Akü kablosu ile ses kablolarını ayrı yerden götürün. Tavsiyem amfiyi de bagaja koyun sub'ın arkasına dayarsınız, koltuk altında tekmelenmeye maruz kalacak çünkü :) Ben de 2 hafta araştırıp giriştim bu işe ama sonuç güzel oldu bence kendiniz 1 haftasonunuzu ayırıp yapabilirsiniz
[/quote]

İlla ki yaparım. Ancak malzeme bulmak benim için sorun. Teorik kısım kadar güvenmiyorum kendime.

Anfiyi özellikle arkaya koymuyorum. Oradan besleyeceğim önemli bir şey yok. Hem aküden anfiye olan kalın kablonun mesafesini de kısa tutmuş olacağım. Anfi ile ön kapıya ve arka pandizota mesafe de kıs olacak böylece

Can

0
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2017

[quote author=Mesudum link=topic=930.msg20497#msg20497 date=1416563980]
İlla ki yaparım. Ancak malzeme bulmak benim için sorun. Teorik kısım kadar güvenmiyorum kendime.

Anfiyi özellikle arkaya koymuyorum. Oradan besleyeceğim önemli bir şey yok. Hem aküden anfiye olan kalın kablonun mesafesini de kısa tutmuş olacağım. Anfi ile ön kapıya ve arka pandizota mesafe de kıs olacak böylece
[/quote]Güç kablosunun çok kısa olması farketmez. Oradan kısaltırken bu sefer diğer kablolar uzayacak. Ses ve akü kabloları aynı yerden geçmemeli. Biri sağdan biri soldan giderse parazit yapmaması açısından daha iyi olur. Tercih sizin yine de

Çok doğru diyosun can. Güç kabloları sese yakın olunca deep ses yapiyo distorsiyon oluyo. Bence en önemli detay

Aracınız
Civic FB7 2012

[quote author=Can link=topic=930.msg20498#msg20498 date=1416564162]
Güç kablosunun çok kısa olması farketmez. Oradan kısaltırken bu sefer diğer kablolar uzayacak. Ses ve akü kabloları aynı yerden geçmemeli. Biri sağdan biri soldan giderse parazit yapmaması açısından daha iyi olur. Tercih sizin yine de
[/quote]

Öğlen saati yetişmem gerektiği için detaylı yazamamıştım.

Kuşkusuz güzergah konusunda haklısınız. Burada güzelce bilgi (fikirden önce ve illa ki bilgi) ve tecrübe alışverişi yapıyoruz.

Besleme kablosundaki zayıflamayı anfi zaten kendi içinde düzeltiyor. Ancak çıkıştaki kablonun uzaması veya incelmesi sonucu oluşacak zayıflama düzeltilemiyor. Bu nedenle anfiyi aracın ortasına yakın bir yere, tabii ki fiziksel darbelerden de üzerinin örtülmesi veya direkt güneş ışığı gibi nedenlerle ısınma etkilerinden de korumak gerekir. Anfiyi özellikle ön hoparlöre uzak tutmamak lazım ki ne parazitler ne zayıflamalar sistemin verimini düşürmesin. Anfini bagaja konmasının asıl sebebi ise, özellikle yüksek güçlü seçilen bass anfisinden geçen yüksek akımların, kablolardaki ufacık direnç değişimlerine hassas olması nedeniyle subwoofera'a en kısa mesafeden bağlanabilmesi.

[tt]Kabloların direnci üç parametreye bağlıdır: Malzemenin öz direnci, uzunluğu ve kesiti. Bakır safsa az kayıplı olur. Kablo boyu uzarsa direnç artar, kesit kalınlaşırsa düşer.[/tt]

Son olarak meraklılar için hoparlör ve anfi üreticilerinin yanında Crutchfield gibi sistem uzmanları da güzel rehberler hazırlamış.

Can

0
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2017

Aracın içinde kablo dolaşması da çok iyi değil açıkcası. bir taraftan güç kablosuyla ses kabloları yan yana gitmek zorunda kalacak bu da parazite sebep olabilir o açıdan bagaja almanızı tavsiye ettim.

Geri