Subap ayarı gereken araç nasıl çalışır

Aracınız
Ben kilometre şartına inanmıyorum. Es7kasa kullanıyorum ağırlıklı uzun yol yaparım. Kışın kullanımda 40bin km de bir ise yazın 30bin kmde bir gerekiyor diyebilirim.

Bu arada 1800 saat lpg 32 saat benzinde kullanım görünüyor geçen lpg programından baktım. 125bin km yapmış araba 1832 saatte. Kullanımı siz hesap edin.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar tecrübe ettiğim kadarıyla ve şahsi fikrim doğrultusunda Subap ayarı gerektiren aracın belirtileri bana göre şu şekilde:

1. Aracın şıkırtılı olarak çalışması
2. Aracın geç çalışması, marş uzaması
3. Araç içerisindeki titreşimler
4. Yakıt artışı, performans düşüklüğü,
5. Eksozdan yoğun, acımsı bir benzin kokusunun gelmesi (boşluk fazla olduğunda)
6. Motor çalışmasına ilaveten arada küçük tık tık şeklinde yatak vurma sesine benzer ama küçük çapta sesler. (Subaplar sıkı olduğunda)
7. LPG programında yada arıza teşhis cihazlarında okunan sensör değerlerinde map basıncının 0.25 ten yüksek olması yani 0.30 ve daha yukarısı.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar tecrübe ettiğim kadarıyla ve şahsi fikrim doğrultusunda Subap ayarı gerektiren aracın belirtileri bana göre şu şekilde:

1. Aracın şıkırtılı olarak çalışması
2. Aracın geç çalışması, marş uzaması
3. Araç içerisindeki titreşimler
4. Yakıt artışı, performans düşüklüğü,
5. Eksozdan yoğun, acımsı bir benzin kokusunun gelmesi (boşluk fazla olduğunda)
6. Motor çalışmasına ilaveten arada küçük tık tık şeklinde yatak vurma sesine benzer ama küçük çapta sesler. (Subaplar sıkı olduğunda)
7. LPG programında yada arıza teşhis cihazlarında okunan sensör değerlerinde map basıncının 0.25 ten yüksek olması yani 0.30 ve daha yukarısı.
@Emirbey26 arkadaşa katılıyorum...

Ayrıca bişey söylemek istiyorum....Aracınızda gerçekten bu belirtiler varsa ***Subap Ayarı*** yaptırın....Yoksa Subap ayarı zamanının gelmesini bekleyin.....Çünkü sonuçta motor üst kapak (külbütör kapağı) sökülüp takılıyor...Bir sürü iş...Gerek yoksa elletmeyin motorunuzu.
En azından bu benim şahsi düşüncem..İyi günler

Son karar tabiki araç sahibinin...Saygılar

Ad Soyad
Şükrü Bengü
Aracınız
Civic FC5 2018
Servis ve kitapçik 40 bin km de bir subap ayarı yapılır diyor ama gerçekten gerekli mi 40 bin km de. Çok erken değil mi bu?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Servis ve kitapçik 40 bin km de bir subap ayarı yapılır diyor ama gerçekten gerekli mi 40 bin km de. Çok erken değil mi bu?
Araç LPGli ise erken değil. Subap ayarının düzgün olması bu motorun düzgün çalışması için özellikle LPGde oldukça önemli.

mturker

Özel Üye
Merhaba, sanırım daha önceleri subap ayarı yaptirmadiniz? subap öncesi ve sonrası farkı fark etmediniz?
Benzinde 50-60bin kadar gidiyor ama LPG de erkene teşfik ediyor malesef.

RMX3263 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Şükrü Bengü
Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba, sanırım daha önceleri subap ayarı yaptirmadiniz? subap öncesi ve sonrası farkı fark etmediniz?
Benzinde 50-60bin kadar gidiyor ama LPG de erkene teşfik ediyor malesef.

Doğrudur daha önce yaptırmadım. 80 binde Hiç bir sorun yok şimdilik, 40 binde önceki sahibi yapmış.

Ust kapakta hafif yag sızıntısı da var, subap ayarı yaparsak onu da hallederim, gelecek bakımda.

mturker

Özel Üye
Doğrudur daha önce yaptırmadım. 80 binde Hiç bir sorun yok şimdilik, 40 binde önceki sahibi yapmış.

Ust kapakta hafif yag sızıntısı da var, subap ayarı yaparsak onu da hallederim, gelecek bakımda.
Subap ayarı sizlere yakıt ve performance açısından bı tık iyileştirme sağlayacaktır.

Üst kapak conta değişimide yağ kacaginizi giderecektir. Yağ degisimini ne zaman yaptınız bilmiyorum ama cöp etmeyin eksiltmeyin derim motor yaginizi.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Benim aracım 2018 FC5 Eco elagance otomatik....Bakım kitapcık resmini aşağıya atıyorum...Subap boşluğu 120.000 km diyor ..

FD6 /FB7 /FC5 1.6. Civicler..
Atmosferik 125 HP Motorları aynı motor olduğuna göre....

Burdan şunu anlıyorum...Subap ayarı..Aracın kullanımına göre 120.000 km ye kadar rahat rahat gider..sürücüyü üzmez.

Aracın LPG li olması Subap ayar zamanını düşürür...Buna da katılıyorum.

İyi günler..Screenshot_20221015-164710_Gallery.jpg

Son karar tabiki sizin. Saygılar

Son düzenleme:

mturker

Özel Üye
Benim aracım 2018 FC5 Eco elagance otomatik....Bakım kitapcık resmini aşağıya atıyorum...Subap boşluğu 120.000 km diyor ..

FD6 /FB7 /FC5 1.6. Civicler..
Atmosferik 125 HP Motorları aynı motor olduğuna göre....

Burdan şunu anlıyorum...Subap ayarı..Aracın kullanımına göre 120.000 km ye kadar rahat rahat gider..sürücüyü üzmez. İyi günler..Ekli dosyayı görüntüle 270393

Son karar tabiki sizin. Saygılar
Hocam bu söylenen benzin için geçerli LPG li aracda yarı yarıya fark eder.

Geri