Civic FC5 Trabzon'da 1 kişi göçük davasını kazanmış para iadesi alacak, karar emsal niteliğinde

Ugr60

0
Yani şimdi artık göçüklü olanlar araçlarını iade edebilecekler mi ? Yada el değiştirmiş araçlar 2. Yada 3. Sahibi içinde bu durum geçerli olacak mı? Aklımda deli sorular:)

LG-H850 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Yani şimdi artık göçüklü olanlar araçlarını iade edebilecekler mi ? Yada el değiştirmiş araçlar 2. Yada 3. Sahibi içinde bu durum geçerli olacak mı? Aklımda deli sorular:)

LG-H850 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

benım bildiğim ayıplı malın iadesi için, ilk sahibinin olması gerekiyor. 2. veya 3. şahıslarda bu durum olmayabilir.

j c K

0
Aracınız
Civic FC5 2018
internetten hesaplattığım kadarıyla 30-35bin TL civarı faiz gelecek. 115+35 desek 150bin TL'ye yeni Turbo alınabiliyor mu? (RS) Sahibinden ilanlarına göre ikinci elini dahi alamıyor.

Aracınız
Civic FD6 2010
3 sene dava sürecek, 3 sene önceki parayı vermeye hükmedecek (faizi ile bile verse, yine zararda davacı taraf) Kazanma dediğin, ya aracın şu anki nakit satış değerini verir, ya da sıfırını. (Ben burda zaman kaybından başka birşey göremiyorum)

Aracınız
Hocam öyle ama bizimle aynı hukuk sistemine sahip ülkelerde de benzer süreler var. Üç ayda sonuç alınıyor gibi bir durum yok. Almanyada vs bu süreler iki ay falan değil iki yıldan az olmadığı da kesin. Bence adalet yerini bulmuş gecikme faizi vs zaten karşılayacaktır. En önemlisi firmalar kendine çeki düzen verecektir.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Yok hocam yanlış anladınız beni. Benim en sevmediğim şeydir yok Avrupa da şöyle yok Amerika da şöyle lafları. Karar o günkü sıfır araç fiyatı değil de güncel sıfır fiyatı iadesi yada yeni araç olarak çıksa daha bi adaletli olabilirmiş. Hem faiz işleri olmazdı işin içinde.

Kün feyekün..

Aracınız
Civic FC5 2019
Yok hocam yanlış anladınız beni. Benim en sevmediğim şeydir yok Avrupa da şöyle yok Amerika da şöyle lafları. Karar o günkü sıfır araç fiyatı değil de güncel sıfır fiyatı iadesi yada yeni araç olarak çıksa daha bi adaletli olabilirmiş. Hem faiz işleri olmazdı işin içinde.

Kün feyekün..

Hukuk mahkemesi taleple bağlıdır. Kişi ödediği parayı ve dava süresince işleyecek yasal faizi talep ettiği için mahkeme davacıyı haklı gördüğünde taleple bağlı olduğu için ne eksik ne fazla ödenen meblağ+faizi vermiş. Dava açılırken ileride oluşabilecek değer artışı ve bu sebeple mahrum kalınacak kar içinde hukuki bir talep oluşturulsaydı mahkeme bunu da değerlendirirdi. Hatta dava süresince aracı kullanmayıp yedieminde beklese başka bir araç kiralasa ona masraf yapsa o masraf bile talep edilebilirdi. Tabi mahkeme verir miydi tartışılır. Ama görünen o ki böyle bir talep oluşturulmamış. Sadece ödediği parayı ve faizi istemiş. Diğer masrafları da avukat biraz öngörülü olsa isterdi.

Bu yıl ötv yi devlet kaldırsa bu defa fiyatlar aşağı çekilmiş olacaktı sıfır araba parasına hükmetse bu defa kişinin daha aleyhine bir sonuç ortaya çıkardı. Sadece ödediği parayı istese mahkeme faize hükmetmezdi. İşin özü vatandaşın haklılığı hukuken resmiyet kazanmış. Bu tarz dava açacak arkadaşlar ilerleyen süreçte oluşacak değer artışından kaynaklı mahrum kalınacak karı ve aracı kullanamayıp başka araç alma veya kiralama sebebiyle yapılacak masrafları da istemeli.

Aracınız
Civic FD6 2010
Hukuk mahkemesi taleple bağlıdır. Kişi ödediği parayı ve dava süresince işleyecek yasal faizi talep ettiği için mahkeme davacıyı haklı gördüğünde taleple bağlı olduğu için ne eksik ne fazla ödenen meblağ+faizi vermiş. Dava açılırken ileride oluşabilecek değer artışı ve bu sebeple mahrum kalınacak kar içinde hukuki bir talep oluşturulsaydı mahkeme bunu da değerlendirirdi. Hatta dava süresince aracı kullanmayıp yedieminde beklese başka bir araç kiralasa ona masraf yapsa o masraf bile talep edilebilirdi. Tabi mahkeme verir miydi tartışılır. Ama görünen o ki böyle bir talep oluşturulmamış. Sadece ödediği parayı ve faizi istemiş. Diğer masrafları da avukat biraz öngörülü olsa isterdi.

Bu yıl ötv yi devlet kaldırsa bu defa fiyatlar aşağı çekilmiş olacaktı sıfır araba parasına hükmetse bu defa kişinin daha aleyhine bir sonuç ortaya çıkardı. Sadece ödediği parayı istese mahkeme faize hükmetmezdi. İşin özü vatandaşın haklılığı hukuken resmiyet kazanmış. Bu tarz dava açacak arkadaşlar ilerleyen süreçte oluşacak değer artışından kaynaklı mahrum kalınacak karı ve aracı kullanamayıp başka araç alma veya kiralama sebebiyle yapılacak masrafları da istemeli.

Dava açılırken ilerde doğacak ödeme için açmış olsa ve davayı da kaybetmiş olması durumunda, elindeki arabadan da olurmuş gibi bir durum ortaya çıkıyor, bu durumda. Avukat ileriye dönük hak talebinde bulunmamış (ya davayı kaybedersek diye sanırım, davayı açma aşamasında; kaldı ki bu şekilde dava açması durumunda yatması gereken harç ve ücretler biraz daha fazla, davayı kaybetmesi durumunda da ödeyeceği meblağ fazla olacaktır)

Aracınız
Civic FC5 2018
Adam arabayi 3 yil kullanmis ona ragmen sifir parasi arti faizini aliyor. 3 yil bindigide yaninda kâr. Ben makul buluyorum. 3 yillik arabanin bugunku sifir fiyatından iade alinmasi hukuken kabul edilemez zaten. Bu 3 yilda araba fiyatlarindaki anormal artislar olmasaydi bu süreçte ve hesapta bir magduriyet olmazdi.

SM-G950F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Dava açılırken ilerde doğacak ödeme için açmış olsa ve davayı da kaybetmiş olması durumunda, elindeki arabadan da olurmuş gibi bir durum ortaya çıkıyor, bu durumda. Avukat ileriye dönük hak talebinde bulunmamış (ya davayı kaybedersek diye sanırım, davayı açma aşamasında; kaldı ki bu şekilde dava açması durumunda yatması gereken harç ve ücretler biraz daha fazla, davayı kaybetmesi durumunda da ödeyeceği meblağ fazla olacaktır)

Yok hocam ne yaptın arabayı kaybetmek falan olmaz öyle birşey. Harç ve ücret talep edilen miktarla ölçülür. Siz 200 bin liradan mahrum kaldım derseniz kaybettiğinizde 200 bin üzerinden masraf ödersiniz ama fazlaya ilişkin haklar saklı kalmak kaydıyla 1000 lira deseniz kaybettiğinizde 40 50 lira ekstra masraf çıkar kazanırsanız zaten fazlaya ilişkin hakkını saklı tuttuğun için bir sorunla karşılaşmazsın. Biraz teknik konu düşündüğünüz gibi değil.

Geri