Uzun Yolda Yakıt Ekonomisi

Uzun Yolda Yakıt Ekonomisi için

• Hız sabitleme kullanırım

• Hız sabitlemem kullanmam

• Econ mod açık giderim

• Econ modu ara ara açarım

• Econ modu hiç açmam

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Aracınız
Civic FC5 2020
Arkadaşlar uzun yoldaki deneyimlerinizi anket altında ve yorumlarda görerek diğer arkadaşlarımızla bu deneyimlerinizi paylaşırsanız, uzun yola çıkarken yakıt ekonomisini sağlamak adına neler yapabiliriz?
Deneyimlerimizi paylaşarak tartışalım. Ankette 2 tercih olduğu için 2 oy kullanma hakkınız var arkadaşlar.

Aracınız
Civic Type R
Uzun yolda gerçekten ekonomi yapmak istiyorsak :
Eco mod açık
Araç içi havalandırma AUTO ise klimayı ara sıra çalıştırıcaktır , klima bölümünden A/C kısmını tamamen kapatarak.
Cruise Control kapalı (Radardan tereddüt ediyorsanız LIM kullanılabilir.)
Yolun eğimine göre hızımızı uyarlamalıyız. (Rampa çıkarken 95 e düşüp Rampadan inerken 105 110'a çıkmak gibi)
Hız ise tamamen sizin sabrınıza bağlı. ( Bölünmüş yolda 90'dan aşağısı sürüş güvenliğiniz açısından tehlike yaratacağı için asgari hız olarak 90 diyebiliriz)

Son düzenleme:

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Benim tecrübem fd6 otomatik için şu yönde;
Ortalama hızınız 105-110 giderken yolun neresinde yokuş tırmanacağınızı biliyorsanız eğer ,öncesinde (1-2 km kadar) hafif hafif hızınızı 130-135 lere çıkarın,gaza abanmayın.Yokuşa 130-135 gibi başlayıp 100 le bitirirsiniz.Bu yokuş ortasında aracın vites düşürüp devir yükseltmesinin önüne geçecektir. Yokuşta 4e düşürüp 3-3500 devirle tırmanmakla düzde 3000 li devirleri aracı kasmadan görmek arasında yakıt farkı oluyor

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Kendi deneyimlerimden bahsedecek olursam, genelde hız sabitleme kullanırım klimayı duruma göre açar kapatırım sürekli açık tutmam ancak bu yakıt ekonomisi için değil kendi tercihim olduğu için.
Econ modu hiç açmadım gerekte duymadım. Malum LPG’li olunca araç uzun yolda cebimizi hiç üzmüyor aksine çok kez sevindiriyor. 5 kişinin otobüsle 500 liraya gideceğe yere 120 liralık yakıtla gittiğimi bilirim. Öyle 90-90 da değil 110-120km hız aralığında.

Aracınız
Civic FB7 2015
Ben yukarıdaki yorumlara katılmıyorum. Neden mi bu Kasım ayında ardahandan ailem ve full bagaj ile birlikte kahramanmaraşa gittik. Kış lastikleri takılı. Orda bir hafta gezdik. Ardından eşimin memleketi orduya gittik. Bir kaç gün orda gezdik. Ardından ardahana geldik. Hopadan ardahana giden yolu bilen bilir. 0 rakımdan 2000 metreye çıkıyorsun ve tam 3 saat sürüyor. Dönüş yolunda 6 kişi (annem babam) olarak döndük. Toplamda 2120 km yol yaptık. Ardahana gelip lpg'yi fulleyip hesapladığımızda 560 liralık gaz aldık. 26 kuruş yapıyor. Şu karda kışta o lastikler ile hiç acımadım yeri geldi 150 yaptım yeri geldi Bingöl rampasında öndeki araba ile kapıştım. Hız sabitlemeyi hiç açmadım. Sadece Karadeniz sahil yolunda limit 115 ile geldim. Eco tuşu nerde deseniz sadece bir kere ilk aldığımda kullandım 2 sene önce. Bence 20 lira az yaktırıcam diye ufak hesaplara gerek yok. Lpg her türlü ekonomik. Ayrıca unutmadan benim aracım 90 ile giderken 120 ile gittiğinden daha çok yakıyor. Sanırım yüksek hızlarda rahat devir çevirmesinden neyse durum bu bende

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2013
90 km hızla 5. Viteste giderim çoğunlukla,
Hız sabitleyici uykumu getiriyor onun için çok kullanmam.
Kimseyi sollamak gibi bir derdim yok kaşınan olmazsa tabi
Mütevaziyane
Lastiklerim eskimesin diye dipgaz yapmam,
Sert dönüş yapmam mesela
Gereksiz eşya koymam mendil bile olsa
Devir saatine çok dikkat ederim

Aracınız
Civic FB7 2013
3. Şeritte giderim kamyoncularla iyi oluyo

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Genelde mümkün mertebe 115-120 km. hız arası düz yolda cruise kullanıyorum, eğimli yollarda ise yokuş öncesi hızlanıp yokuşta aracın yığılmasının önüne geçiyorum veya hız kaybı istemiyorsam yokuşta yığılmasına izin vermeden uygun vitese kulakçıktan alıyorum.
ECON’u nerdeyse hiç kullanmıyorum, ECON sadece gaz tepkisini zayıflatıyor.
Açıkçası uzun yolda belirttiğim sakin kullanımda Civic 1.6 motorların gayet ekonomik olduğunu düşünüyorum, örnek olarak bir foto ekleyeyim :)

1561918909244.png

Son düzenleme:

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Econ kapalı komple gerek duymuyorum. Hızlanmaları yavaşça yapıp, rampa inerken daha çok hızlanıp çıkarken avantaj sağlayarak, düz yol haricinde hız sabitleyici kullanmadan sürüldüğünde gayet ekonomik oluyor.
Bir de şu ekranda yeşil yanan bir ışık var onu beyaza döndürmeyin ekonomik sürüşe yardımcı oluyor ;)

Geri