Vitesi R den alınca gelen ses (FD6/Oto.)

Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar merhaba,

Bu ses çok uzun zamandır var, performans ya da başka bir sorun çıkarmadığı için sormak yeni aklıma geldi.

Manevra için geri geri gidiyorum, manevrayı tamamlıyorum, frene basıp durduktan sonra vitesi N ye alıyorum ve 0,5-1 sn sonra aracın dışından,kaputun altından " tık" sesi geliyor. Ses hafif tok ama metal çarpması sesi. Araçta herhangi bir titreşime neden olmuyor, aracın içinde daha zor duyuluyor. (Orjinal honda yağ kullanıyorum ve bu yaz değiştirdim)

Aracın km. si ve yaşı artttığı için artık endişeleniyorum. Konu hakkında fikrim olmadan da bir yere göstermek istemiyorum.

Sizlerden fikir, yorum, öneri, tecrübe ne varsa bekliyorum :)

Aracınız
Civic FC5 2018
BENİM SIFIR 9 BİN KM DE BENDE DE VAR OSES 10.BİN BAKIMINDA SORUCAM BİRDE DÜŞÜK DEVİRDE HER ZAMAN DEĞİL AMA 5 E GEÇERKEN DÜŞÜK DEVİRDE BİR TIKLAMA VAR SİNİR ETTİ BENİ OLMAZ SA SATICAM ARABAYI

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Son düzenleme:
Aracınız
Civic FD6 2010
Muhtemelen dişlinin kavramadan çıkma yada kavrama sesi, isterseniz videoya kaydedip paylaşın.
Peki aracı Dye aldığınızda öyle bir ses varmı?
FB7lerde Dye aldığımızda da bir TIK tarzı ses oluyor, hatta böyle bir konusu vardı.

Bugün tekrar daha dikkatli dinleyeceğim + kayıt da ... Galiba geri gitikten sonra ileri için D ye alınca oluyordu :unsure: . Aşağıdaki varyasyonlarda deneyeyim.
Varyasyonlar;
1- R den hemen D ye alma
2- R den alıp N de bekleyip D ye alma
3- Motor (şanzıman) sıcaklığına göre deneme.
4- Yukarıdakileri geri gitmeden sadece Rye alıp tekrar N ve D ye çekerek deneme.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bugün tekrar daha dikkatli dinleyeceğim + kayıt da ... Galiba geri gitikten sonra ileri için D ye alınca oluyordu :unsure: . Aşağıdaki varyasyonlarda deneyeyim.
Varyasyonlar;
1- R den hemen D ye alma
2- R den alıp N de bekleyip D ye alma
3- Motor (şanzıman) sıcaklığına göre deneme.
4- Yukarıdakileri geri gitmeden sadece Rye alıp tekrar N ve D ye çekerek deneme.
R den d ye aldığınızda ayağınızı frende bekletin 1sn falan sonra bırakın ses gelmiyor genelde öyle yapınca.

Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar,
Kayıt pek verimli olmayacak gibi. Ses anlaşılmıyor, sessiz bir ortama denk gelmek gerek.
İlk yazdığım yanlış, yani R den D ye alınca ses geliyor (geri geri gitmiş olmak şartı ile ve N de beklesem de beklemesem de)
Motor (dolaylı yoldan şanzıman) sıcaklığında bağımsız. Araç yeni de çalışsa yol da yapmış olsa durum aynı.

Yukarıda İsmail Bey' in dediğini de deneyeceğim. Ama tersi yönde denemiş bulundum. Bugün her zamankinden başka bir yere (yokuş aşağı) aracı park ettim. Burada denemeleri yaparken, D den R ye alırken de ses geldi (ileri gitmiş olmak şartı ile). Yokuş olduğu için ayağım frendeydi.

Bu ses sorun olmayacak olsa bile nedenini ciddi anlamda merak ediyorum. Araç yükü alırken aktarma kuvveti tork konvertörü üzerinden geçtiği için (yağın sıkıştırılması ile güç aktarımı yapılıyor) böyle bir çok saçma geliyor. Şanzımanda yön değişimi sırasında tadsız birşeyler oluyor gibi.

Aracınız
Civic FD6 2010
Önerileriniz çerçevesinde denemelerimi bitirdim,

1- R den hemen D ye alma / SES VAR
2- R den alıp N de bekleyip D ye alma / SES VAR
3- Motor (şanzıman) sıcaklığına göre deneme./ FARKETMİYOR
4- Yukarıdakileri geri gitmeden sadece Rye alıp tekrar N ve D ye çekerek deneme. / GERİ GİTMEZ İSEM SES YOK
R den d ye aldığınızda ayağınızı frende bekletin 1sn falan sonra bırakın ses gelmiyor genelde öyle yapınca.
FARKETMİYOR ,YİNE DE SES VAR

Bu ses bazen gelmiyor ama o şartı henüz tespit edemedim.

Geri