yalıtım sıkıntısı..

Ad Soyad
Zeynel Uzun
Aracınız
Civic FE1 2021
bu zamana kadar bir çok araç kullandım ilk kez başıma böyle bir sorun geldi.tekerleklilerin üstünde ki davlumbazlarda yalıtım yok.en ufak bozuk çakıllı yolda giderken tekerden seken taşlar davlumbazlara vuruyor ve sesleri direk arabanın içinde duyuyorum.can sıkıcı bir durum.sürekli çok seslide olmasa çat-pat sesleri duyuyorum.demin yetkili servisi aradım yalıtım konusunda ne yapılabilir diye araştırıp dönecez dediler.bunu çözmem lazım acilen.

Xedos

Özel Üye
maalesef gerçektende öyle ama ya :)

arkadaşlar araç üzerinde Bridgestone uzun ömür amaçlı üretilmiş sert hamurlu lastiklerle geliyor ve haliyle sert hamur titreşim üretir, herkes takmış bir lastik DB etiketine oysa bir lastik sadece dönmekle ses üretmez (etiketdeki lastiğin dönme kaynaklı üretiği ses) bir lastik sertliği sebebiyle alt takıma iletiği titreşimlede kabinde sese sebeb olur.

lütfen rica ediyorum bu aracı birde Hankook Ventus Prime 4 alarakta bir deneyin göreceksinizki aracın ruhu değişecek, çok daha konforlu olacak,daha az titreşimli ve bir tıkda olsa daha sessiz.

Bu araclarda cok farkediyor lastigin sessizligi. Yazliklarda Hankook yerine Goodyear Eagle Asymmetric 6 (5 filan degil) ve daha ucuz Falken Azenis 520 en sessizlerdendir. Kisliklarda ise acik ara sessiz lastik Continental Wintercontact Ts870 ya da TS870P.

Yumusak lastik de az ses yapar zannetmeyin. O tam olarak dogru degil. Michelin Primacy 5 ya da Pilot Sport 4 ve 5 konforlu ve yumusak olmalarina ragmen testlerde en gurultulu lastiklerden cikiyorlar.

Veriler lastik testleriyle unlu siteden alinmistir. Ayni zamanda bahsi gecen tum lastikler grubumuzca denenmistir.

<> 2020 Honda Civic Sport+ Man.

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
Bu araclarda cok farkediyor lastigin sessizligi. Yazliklarda Hankook yerine Goodyear Eagle Asymmetric 6 (5 filan degil) ve daha ucuz Falken Azenis 520 en sessizlerdendir. Kisliklarda ise acik ara sessiz lastik Continental Wintercontact Ts870 ya da TS870P.

Yumusak lastik de az ses yapar zannetmeyin. O tam olarak dogru degil. Michelin Primacy 5 ya da Pilot Sport 4 ve 5 konforlu ve yumusak olmalarina ragmen testlerde en gurultulu lastiklerden cikiyorlar.

Veriler lastik testleriyle unlu siteden alinmistir. Ayni zamanda bahsi gecen tum lastikler grubumuzca denenmistir.

<> 2020 Honda Civic Sport+ Man.

yumuşak lastik az ses yapar demiyorum ama ben...?

dedimki sadece etiket değerine bakılmamalı özetle hem etiket değeri düşük hem yumuşak hamurlu olur ise en ideali budur= Hankook ventus prime 4

Falken Azensis 520 bir değil 2 kez kullanmış biri artı Goodyear efficiency grip performance 4 kanallı kullanmış biri olarak şahsi görüşüm Falken yakınına bile yaklaşamaz her anlamda çok uzak bir lastik , goodyear ise yumuşaklıkta aynı,seste (real sadece etiket değil) eşdeğer hatta ileri gidecem bir tık daha bile yüksek ama fiyatı x1.5 katı

ki buda efficiency grip için yorumum emin olmamakla beraber tahminim assymetric 6 hem daha sert,hem daha sesli olacaktır değilse bile zaten çok kısa ömrü sebebiyle çokda tavsiye edeceğim bir sınıf değil sport yada supersport serileri.

Xedos

Özel Üye
yumuşak lastik az ses yapar demiyorum ama ben...?

dedimki sadece etiket değerine bakılmamalı özetle hem etiket değeri düşük hem yumuşak hamurlu olur ise en ideali budur= Hankook ventus prime 4

Falken Azensis 520 bir değil 2 kez kullanmış biri artı Goodyear efficiency grip performance 4 kanallı kullanmış biri olarak şahsi görüşüm Falken yakınına bile yaklaşamaz her anlamda çok uzak bir lastik , goodyear ise yumuşaklıkta aynı,seste (real sadece etiket değil) eşdeğer hatta ileri gidecem bir tık daha bile yüksek ama fiyatı x1.5 katı

ki buda efficiency grip için yorumum emin olmamakla beraber tahminim assymetric 6 hem daha sert,hem daha sesli olacaktır değilse bile zaten çok kısa ömrü sebebiyle çokda tavsiye edeceğim bir sınıf değil sport yada supersport serileri.
Hocam hızlı okumayın; biraz daha açayım çünkü sanıyorum bundan yanlış anlaşılmış. Öncelikle yazayım; etiket konusunda hem fikiriz zaten. Etiket bilgileri gerçek hayattan farklı sonuçlar verebiliyor.

Yumuşak lastik daha az ses yapar diye düşünülmesin. Bu size değil herkese sözüm. Genel bir kanıdır çünkü. Yumuşak olması yetmez anlamında ki siz de aslında son cümlenizde onu iddia etmişsiniz. Lastik sert olursa da ses yapar diye düşünüyorsunuz ki bu da tam olarak doğru değil. Daha doğrusu lastik sert ya da yumuşak olabilir ama gürültüsü sadece bununla ilgili değil. En yumuşak lastiklerden biri olan Michelin Pilot Serileri oldukça gürültülü lastiklerdir mesela.

İkincisi Efficient Grip modeli geçmiyor o mesajımda ama şimdi ekliyorum onu da. Asymmetric 6 daha sert ve eşittir sesli değil. Ben önyargı ile tespit yapmıyorum. Yapmamamız gerekir çünkü bilimsel değil. Bakın yazdım oraya, yazdığım bilgiler test sonuçlarıdır. Üşenmeyip aşağıya da ekliyorum bir kaç test sonucu.

Test 1: 50 farklı lastik modeli yarışıyor
https://www.tyrereviews.com/Article/2023-ADAC-Summer-Tyre-Test.htm

Test Genel Sıralaması:
1. Goodyear EfficientGrip Performance 2
9. Hankook Ventus Prime 4

Gürültü/Sessizlik:
15. Goodyear EfficientGrip Performance 2
38. Hankook Ventus Prime 4

Aşınma/Ömür:
2. Goodyear EfficientGrip Performance 2 (65700 Km)
13. Hankook Ventus Prime 4 (42200 Km)

Bu testte görünen şu: Hankook'un bahsettiğiniz modeli hem daha gürültülü hem de daha kısa ömürlü. Ayrıca diğer özellikler toplandığında da Goodyear'ın bu modeli birinci olmuş. Hankook kötü mü? Kesinlikle değil. 50 marka/model arasında 9. olmuş genel sıralamada. Gürültü konusunda ortalamanın altında kalmış sadece ki bakmayın aslında içinden bir kaç premium markayı çıkardığınızda çoğu modeli arabalarımıza takmayız bile.

Test 2: 13 farklı lastik modeli incelenmiş
https://www.tyrereviews.com/Article/2023-Tyre-Reviews-Summer-Tyre-Test.htm

Test Genel Sıralaması:
4. Goodyear EfficientGrip Performance 2
7. Hankook Ventus Prime 4

Gürültü/Sessizlik:
5. Goodyear EfficientGrip Performance 2
13. Hankook Ventus Prime 4

Konfor:
2. Goodyear EfficientGrip Performance 2
2. Hankook Ventus Prime 4

Bu testte Hankook hem genel sıralamada hem konfor hem de sessizlik anlamında EfficientGrip'ten kötü çıkmış ama özellikle gürültü açısından testin en kötüsü çıkmış. Halbuki konfor açısından Goodyear ile birlikte ikinci olarak çok iyi bir derece almış. Hankook kötü lastik mi? Tabi ki hayır. Şu açıdan bakabiliriz; bu test en üstteki testin aksine öyle her önüne gelenin girdiği bir test değil. Yani genel sıralamada 13 model içinde 7. olmak da gayet iyi. 7. olarak bile tavsiye edilir denmiş bu model için. Ancak özellikle sessizlik değil iddiası.

Diğer okuyucular için de belirtmekte yarar var. Aslında lastik ebatlarıyla alakalı olarak modeller de değişiyor. Yani 16" kullanıcıları için Hankook Ventus Prime Serisi, 17" ve 18" için Ventus Evo serisine bakmak gerekiyor. Aynı şekilde bu Goodyear için Efficient Grip yerine Eagle Asymmetric serisi anlamına geliyor. ASLA aynı marka olduğu için farklı seri de olsa sonuç benzer diyemeyiz. Her model kendi bacağından asılır. Yani 16" için A markası daha sessizken 18" için tersine B markası A markasından çok daha sessiz olabiliyor. Sadece şöyle bir korelasyon yapılabiliyor gördüğüm kadarıyla: ebatlar büyüdükçe ses de artıyor.

Şimdi son paragrafınızdaki kısma geleyim;
Supersport ve sport serileri konusunu ayıralım çünkü supersport serisi 18" hatta özellikle 19" ve yukarısı için geçerli bir sınıf (SUV harici) ve bu lastiği kullanan araçların bahsettiğimiz modelleri kullanma şansı pek yok ebattan ötürü. Yani bu araçlar 16" ve 17" ebatlarda modelleri kullanamazlar zaten ve lastikleri de özellikle pist öncelikli oluyorlar. Yani siz ve ya ben istesek de bu sınıfın lastiklerini tavsiye edemeyiz 16"-17" kullananlara, yazınızı yanlış anlamadıysam.

Sport lastiklerde ise aslında ömür çok az olacak diye bir kural yok. Altta sonuçları görebiliriz.

Test 3: 21 farklı lastik modeli incelenmiş
https://www.tyrereviews.com/Article/2023-AutoBild-UHP-Summer-Tyre-Test.htm

Test Genel Sıralaması:
1. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6
8. Falken Azenis FK 520
12. Hankook Ventus S1 Evo 3

Aşınma/Ömür:
1. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 (63200 Km)
4. Falken Azenis FK 520 (44800 Km)
13. Hankook Ventus S1 Evo 3 (35200 Km)

Teste göre sport serisi bir lastik 63bin kilometre yol katetmiş. Aynı markanın daha yukarıdaki 2 numaralı testteki ürünü ise 65bin KM yol yapmıştı. Yani binek sınıf ile spor sınıf lastikler ömür konusunda yarı yarıya farkedecek diye bir kural da yok.

Şimdi bir diğer konuya, fiyata gelecek olursak yukarıdaki testlerde fiyat ya da değer disiplinleri de olabiliyor ancak bunu dünya üzerindeki hiç bir testte dikkate alamayız. Bunun sebebi ise basit. Fiyat çok değişken bir konu. Hepimiz elli bir marka ve ebat lastiği çok çeşitli fiyatlara bulabiliriz. Dolayısıyla fiyatlar çok farkedebiliyor. Genel olarak baktığımızda aynı sınıf ürünlerde en yüksek fiyat hemen her zaman Michelin. Hemen ardından yine genellikle Continental geliyor. Sonrası biraz karışık. Pirelli, Goodyear, Bridgestone markaları karışık sıra alırken, Hankook, Nokian, Yokohama geliyor. En alt sıralama olarak kıytırık Çin mallarını saymazsak Falken, Kumho, Sumitomo, Petlas, Lassa, Sava gibi markalar geliyor. Tabi bunlar da değişebiliyor çünkü kimi lastikler yabancı markasına sahip olmasına rağmen yerli üretim avantajına sahipken aynı markanın ithal edilen modeli rakiplerine göre de yüksek kalabiliyor. Kısacası Falken Azenis FK520 fiyat/performans oranıyla alınabilecek en ideal lastik Civic için eğer ebatları aracınıza uygunsa. 18" bir modeli bile 1600 liraya alınabiliyor. Daha iyisi spor kategoride henüz fiyatı belirsiz Continental Sport Contact 7 (tek dezavantajı yüksek gürültüsü) ve 2600 lira adet fiyatıyla Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6.

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
hocam kendi attığınız testde siz demişsinizki Hankook en konforsuzu çıktı ama testi okuyorum belki ben o noktayı yakalayamadım ama öyle bir yorum göremiyorum? testde hankook Subj.Comfort sıralamasında 2inci görünüyor sizin birebir atmış olduğunuz listede:

ama en önemlisi hocam ben bu testleri ciddiye almayalı çok oldu çünkü bir lastik her arabada aynı davranmaz, her ebatdada aynı seri aynı davranmaz.
ha yol gösterirmi belki ama kesinlikle her araçta her lastik çok farklıdır yani atıyorum süspansiyonu yumuşak bir Golf'de bir yumuşak hamurlu lastiğin davrandığından çok farklı davranabilir aynı lastik sert süspansiyonlu atıyorum bir clio 4de. gibi gibi

siz internetden testleri sunuyorsunuz ben size bizzat vede subjektif yorum olmaması için sadece çok abartılı fark edebildiğim artık kesinlikle,gönül rahatlığıyla ifade edebilirim dediğim bariz farkları söylüyorumki onlar:

1) birebir aynı 2022 executive plus aracımda bariz şekilde en sesli ,en titreşimli ve en konforsuz lastik Bridgestone lardı oysa etiket değerini referans alsak,int testlerini ciddiye alsak aksini düşünebilir insan ama gel görki bizim aracın kendinde bu böyle değil

2) yine aynı araçta Michelin Primacy 4+ kullandım, daha konforluydu, daha sessizdi, kayma eğilimi daha azdı ama etiket değerine baksanız bridgestone ile aynı çıkması gerekiyordu?

3) son olarak Hankook Ventus Prime 4 kullandım, az buz değil bariz bir şekilde daha konforlu , daha sessiz olduğuda kesin üstelik bu yorumu Michelin karşısındada belirtiyorum oysa etiket değerine göre hele heleki sizin teste göre benim değil sevinmem üzülmem bile lazım.

bu adam sallıyor diyecek arkadaşlar olabilir diye hususi aynı araçta takılı bridgestonelu,michelinli ve hankooklu fotolarını atmaya çalışacam, şahsi yorumum goodyear,michelin dan çok daha memnun etti hankook 215/50/17 ebadında,2022 honda civicte dinlemek dinlememek okurlara kalmış ben birşey kazanmıyorum bu iddiamdan.

Aracınız
Civic aracım yok
hocam kendi attığınız testde siz demişsinizki Hankook en konforsuzu çıktı ama testi okuyorum belki ben o noktayı yakalayamadım ama öyle bir yorum göremiyorum? testde hankook Subj.Comfort sıralamasında 2inci görünüyor sizin birebir atmış olduğunuz listede:

ama en önemlisi hocam ben bu testleri ciddiye almayalı çok oldu çünkü bir lastik her arabada aynı davranmaz, her ebatdada aynı seri aynı davranmaz.
ha yol gösterirmi belki ama kesinlikle her araçta her lastik çok farklıdır yani atıyorum süspansiyonu yumuşak bir Golf'de bir yumuşak hamurlu lastiğin davrandığından çok farklı davranabilir aynı lastik sert süspansiyonlu atıyorum bir clio 4de. gibi gibi

siz internetden testleri sunuyorsunuz ben size bizzat vede subjektif yorum olmaması için sadece çok abartılı fark edebildiğim artık kesinlikle,gönül rahatlığıyla ifade edebilirim dediğim bariz farkları söylüyorumki onlar:

1) birebir aynı 2022 executive plus aracımda bariz şekilde en sesli ,en titreşimli ve en konforsuz lastik Bridgestone lardı oysa etiket değerini referans alsak,int testlerini ciddiye alsak aksini düşünebilir insan ama gel görki bizim aracın kendinde bu böyle değil

2) yine aynı araçta Michelin Primacy 4+ kullandım, daha konforluydu, daha sessizdi, kayma eğilimi daha azdı ama etiket değerine baksanız bridgestone ile aynı çıkması gerekiyordu?

3) son olarak Hankook Ventus Prime 4 kullandım, az buz değil bariz bir şekilde daha konforlu , daha sessiz olduğuda kesin üstelik bu yorumu Michelin karşısındada belirtiyorum oysa etiket değerine göre hele heleki sizin teste göre benim değil sevinmem üzülmem bile lazım.

bu adam sallıyor diyecek arkadaşlar olabilir diye hususi aynı araçta takılı bridgestonelu,michelinli ve hankooklu fotolarını atmaya çalışacam, şahsi yorumum goodyear,michelin dan çok daha memnun etti hankook 215/50/17 ebadında,2022 honda civicte dinlemek dinlememek okurlara kalmış ben birşey kazanmıyorum bu iddiamdan.

konuyu biraz yalıtımın dışına çıkaracağım fırsat bulmuşken, dostların affını isterim.

Yalıtım sorununu köpük sık halı ser müzik sesi aç yaparak halledemeyeceğimize kani oldum, yeni lastik arayışına girdim. Siz de üstüne basa basa hankook ventus prime 4 öneriyorsunuz. Sessizliği ok ama peki yol tutuşu ve yakıt tüketimi nasıl hocam?
Ben daha önce primacy 4 kullandım, düz yolda uçan halı gibiydi arabam, sessiz, keyifli. ama bir viraja gelince gaz bassan kafadan açıyordu. Sattım kurtuldum.

Benim için tamam konfor önemli ama yol tutuşu daha önemli, yakıt tüketimi de eh işte önemli diyen dostlara da cevap mahiyetinde, üstte tartışılan Goodyear ve Hankook modellerinin sessizliğinin yanı sıra yol tutuş ve yakıt perofrmanslarına dair de kısa bir tercrübelerinize dair bilgilendirme yapılsa, bir taşla bir kaç kuş vurmuş oluruz kanaatimce. :)

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
konuyu biraz yalıtımın dışına çıkaracağım fırsat bulmuşken, dostların affını isterim.

Yalıtım sorununu köpük sık halı ser müzik sesi aç yaparak halledemeyeceğimize kani oldum, yeni lastik arayışına girdim. Siz de üstüne basa basa hankook ventus prime 4 öneriyorsunuz. Sessizliği ok ama peki yol tutuşu ve yakıt tüketimi nasıl hocam?
Ben daha önce primacy 4 kullandım, düz yolda uçan halı gibiydi arabam, sessiz, keyifli. ama bir viraja gelince gaz bassan kafadan açıyordu. Sattım kurtuldum.

Benim için tamam konfor önemli ama yol tutuşu daha önemli, yakıt tüketimi de eh işte önemli diyen dostlara da cevap mahiyetinde, üstte tartışılan Goodyear ve Hankook modellerinin sessizliğinin yanı sıra yol tutuş ve yakıt perofrmanslarına dair de kısa bir tercrübelerinize dair bilgilendirme yapılsa, bir taşla bir kaç kuş vurmuş oluruz kanaatimce. :)

önceden belirtiğim gibi tesadüfen benim bir önceki aracım (yine FE kasa 182lik 2022 EXE +) aracımda lastiğim Michelim Primacy 4 dü ama 4+ (plus) idi,
şahsen konfor anlamında bridgestone'a kıyasla daha konforluydu ama 10 üzerinden bridgestone 5.5 konforlu ise Michelin 7 Hankook ise 9 yani hatrı sayılır derece daha konforlu her ikisindende.

yol tutuş anlamında ben Adana-Gaziantep otobanını acil sebebiyeti olan bir durum yüzünden neredeyse tam gaz gittim en ufak sorun yaşamadım Michelin ile ama şöyle garip birşey vardı hiç kestiremediğim bir noktada araç yavaşken orta üstü gaz verdiğim noktada bile kafadan kayma yaşatabiliyordu yada yine hiç beklenmedik yerde kızaklayabiliyordu fakat aynı hızda başka bir gündede garip şekilde zımba gibi tutunup çok iyi ani fren yapabiliyordu tabi bunun sebebini hiç bilmiyorum (hava derecesi,nem?) sonuçta lastiklerimin basıncını neredeyse ayda bir kontrol eden ve sabahları araç yatmış haldeyken şişiren adamım o sebeble basınç olmadığına baya eminim.

neyse Hankook için şöyle diyeyim, eğer otobanda son sürat gezen bir insansanız stabilite anlamında hankookun michelinden geri kalır en ufak bir yanı yok,
garip bir şekilde sadece 160kmh üstünde hankook sesli olmaya başlayabiliyor 0 ile 140kmh arası cidden sessiz olan bu lastik 150-160 gibi biraz ses üretmeye başlıyor ve bu süratlarda daimi şekilde uzun mesefa yapan insansanız michelin daha iyi ama tersine daha çok şehir içi veya 120kmh sabit süren biriyseniz Hankook cidden sessiz.

yol tutuş anlamında makaslara vs giriyorsanız lastik ne kafadan nede arkadan kaymıyor ama sık sık virajları sert alan biriyseniz yumuşak yanakları olduğunu belli eden bir lastik yolu bırakmasada yanağının esnediğini hissediyorsunuz ama unutmayınki burada çok abartılı sürüşlerden hani yakışmayacak derecede hızlı sürmekten bahsediyorum normal sürüşde asla bu his yok.

fakat şimdiye kadar lastik ne kızakladı,ne önden veya arkadan kendini bırakmadı, 182hp az buz bir güç değil kalkış sırasında kafadan kaymasın istiyorsanız heleki önden çekişli bir arabada o bu sınıf yaz lastiği,touring serisi lastiklerde pek realistik değil öyle bir beklentiniz var ise performans lastiklerine geçiş yapmanız lazım ama onlarda maalesef çok çok kısa ömürlü genelde.

bu arada sırf merakımdan ötürü FE kasa aracına lastik almak zorunda kalan bir yakınıma Goodyear efficient performans 2 aldırdım (215/50/17) ve yaptığım kısa denememde gözlemlediğim Hankook ondan daha konforlu ama Gooyearda 10 üzerinden 8 alır diyebileceğim kadar konforluydu ,yanakları goodyearın
Hankookdanda yumuşaktı virajda pek güven veren bir hissi yoktu, sessizlik anlamında etiket değerine göre ve int yorumlarına göre daha sessiz olmasını beklerdim michelindende,hankookdanda sesliydi.

Aracınız
Civic aracım yok
önceden belirtiğim gibi tesadüfen benim bir önceki aracım (yine FE kasa 182lik 2022 EXE +) aracımda lastiğim Michelim Primacy 4 dü ama 4+ (plus) idi,
şahsen konfor anlamında bridgestone'a kıyasla daha konforluydu ama 10 üzerinden bridgestone 5.5 konforlu ise Michelin 7 Hankook ise 9 yani hatrı sayılır derece daha konforlu her ikisindende.

yol tutuş anlamında ben Adana-Gaziantep otobanını acil sebebiyeti olan bir durum yüzünden neredeyse tam gaz gittim en ufak sorun yaşamadım Michelin ile ama şöyle garip birşey vardı hiç kestiremediğim bir noktada araç yavaşken orta üstü gaz verdiğim noktada bile kafadan kayma yaşatabiliyordu yada yine hiç beklenmedik yerde kızaklayabiliyordu fakat aynı hızda başka bir gündede garip şekilde zımba gibi tutunup çok iyi ani fren yapabiliyordu tabi bunun sebebini hiç bilmiyorum (hava derecesi,nem?) sonuçta lastiklerimin basıncını neredeyse ayda bir kontrol eden ve sabahları araç yatmış haldeyken şişiren adamım o sebeble basınç olmadığına baya eminim.

neyse Hankook için şöyle diyeyim, eğer otobanda son sürat gezen bir insansanız stabilite anlamında hankookun michelinden geri kalır en ufak bir yanı yok,
garip bir şekilde sadece 160kmh üstünde hankook sesli olmaya başlayabiliyor 0 ile 140kmh arası cidden sessiz olan bu lastik 150-160 gibi biraz ses üretmeye başlıyor ve bu süratlarda daimi şekilde uzun mesefa yapan insansanız michelin daha iyi ama tersine daha çok şehir içi veya 120kmh sabit süren biriyseniz Hankook cidden sessiz.

yol tutuş anlamında makaslara vs giriyorsanız lastik ne kafadan nede arkadan kaymıyor ama sık sık virajları sert alan biriyseniz yumuşak yanakları olduğunu belli eden bir lastik yolu bırakmasada yanağının esnediğini hissediyorsunuz ama unutmayınki burada çok abartılı sürüşlerden hani yakışmayacak derecede hızlı sürmekten bahsediyorum normal sürüşde asla bu his yok.

fakat şimdiye kadar lastik ne kızakladı,ne önden veya arkadan kendini bırakmadı, 182hp az buz bir güç değil kalkış sırasında kafadan kaymasın istiyorsanız heleki önden çekişli bir arabada o bu sınıf yaz lastiği,touring serisi lastiklerde pek realistik değil öyle bir beklentiniz var ise performans lastiklerine geçiş yapmanız lazım ama onlarda maalesef çok çok kısa ömürlü genelde.

bu arada sırf merakımdan ötürü FE kasa aracına lastik almak zorunda kalan bir yakınıma Goodyear efficient performans 2 aldırdım (215/50/17) ve yaptığım kısa denememde gözlemlediğim Hankook ondan daha konforlu ama Gooyearda 10 üzerinden 8 alır diyebileceğim kadar konforluydu ,yanakları goodyearın
Hankookdanda yumuşaktı virajda pek güven veren bir hissi yoktu, sessizlik anlamında etiket değerine göre ve int yorumlarına göre daha sessiz olmasını beklerdim michelindende,hankookdanda sesliydi.

hocam sağolun. yalıtım sıkıntısına güvenli bir çözüm önerisi oldu. ben şahsen dikkate alıyorum :)
lastikleri değişme fırsatı bulduğumda yalıtımı ile ilgili tecrübelerimi burada paylaşacağım.

Geri