yalıtım sıkıntısı..

Ad Soyad
Zeynel Uzun
Aracınız
Civic FE1 2021
bu zamana kadar bir çok araç kullandım ilk kez başıma böyle bir sorun geldi.tekerleklilerin üstünde ki davlumbazlarda yalıtım yok.en ufak bozuk çakıllı yolda giderken tekerden seken taşlar davlumbazlara vuruyor ve sesleri direk arabanın içinde duyuyorum.can sıkıcı bir durum.sürekli çok seslide olmasa çat-pat sesleri duyuyorum.demin yetkili servisi aradım yalıtım konusunda ne yapılabilir diye araştırıp dönecez dediler.bunu çözmem lazım acilen.

Aracınız
Civic ES7 2002
Subigarage yalıtım yapıyor.. yukarıda bir arkadaş 30.000₺ yazmış sanırım full yalıtım o araç zemini ve tavan dahil.
Yaptıran oldu mu acaba ?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
O kadar pahalı mı bilmiyorum ama eğer öyleyse o kadarda uzun boylu değil o ne ya.. 10mm 180dns Bariyerli bondex al taban halısının altına kendin döşe.

Aracınız
Arkadaşlar yarın yetkili serviste ses yalıtımı yaptıracağım, yazılarınızı okudum ancak servis bir tık güvenli geldiği için yaptırmak istiyorum. Sizin önerebileceğiniz yada dikkat etmemi tavsiye edebileceğiniz bir şey var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Ben aracı aldığımda İstanbul park Honda bayisi large paket yalıtım yapıyoruz dedi yoksa satmayız dediler iyi yapın bari dedim, 4 Kapı kaput çamurlulara bagaja yaptık dediler dedim yalıtım yapmış haliniz buysa yalıtımsız araç nasıl Allah bilir , aracım executuve + 182 lik bu arada

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
Ben aracı aldığımda İstanbul park Honda bayisi large paket yalıtım yapıyoruz dedi yoksa satmayız dediler iyi yapın bari dedim, 4 Kapı kaput çamurlulara bagaja yaptık dediler dedim yalıtım yapmış haliniz buysa yalıtımsız araç nasıl Allah bilir , aracım executuve + 182 lik bu arada

rica etsem plaka yada fatura paylaşabilirmisiniz Honda Adana Tekbaş böyle bir hizmetimiz yok Honda'nında asla böyle bir servisi olmadığı iddiasında'da.

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
yanlış anlamayın ama benim 6bin tlye aldığım bir hizmeti siz total 15bin tlye almışsınız ki benim 6bine aldığım hizmet sanayide 3 ya eder ya etmez
bu mantıkla sizin yalıtım sanayide işçilik/hizmet dahil 3-5bintlik malzeme özetle çok birşey beklememek lazım realistik olmanız lazım birazda.

yalıtım konusunda kendi kimliğimi son dakikaya bırakmak istedim, gerek bu aracın yalıtımı, gerek subigarage için vs verilen yorumlara.

arkadaşlar Car Audio camiyasında çok bilindik bir isimim ve yıllardır bu hobiye sahip toplam 8 araca (2sine çok ciddi anlamda) yalıtım yapmış biriyim ve otomotiv sektöründen gelme makine mühendisiyim.

maalesef yalıtım türkiyede inanılmaz derecede bilinçsizce yanlış şekilde uygulanıyor, adam ev yapı malzemesi alıp sonuç bekliyor dahası ev yapı malzemeleri içersindede seçtiğidde yanlış malzeme :)

gelin doğruları nedir ele alalım.

1) rezonans, bunu azaltmak için buytl vb içeriği bulunan CTK Premium,Focal Bam gibi malzemelerle azaltırız budur arkadaşlar hoparlörlerinizin daha temiz bas üretmesini sağlayan,kapının daha tok kapanmasını sağlayan ve şu videolarda gördüğünüz gibi kapıya parmaklarıyla vurunca kaya gibi olmasını sağlayan malzeme ama ses yalıtımı yaparmı? HAYIR! yapmaz bu sadece ve sadece rezonans alır ötesini iddia eden satış ağızı yapıyordur profosyonel biri olsa bile..

2) peki ne yapmalı? ikinci bir katman koymamız gerekiyor CTK Caimat,CTK Elastic,CTK wavefix gibi türlü malzemelerden yararlanarak EMME işlevi görecek belli frekansları yutan bir ikinci kat malzeme kullanmamız gerekiyor.

3) buraya kadarki kısmı hem nispeten kolay (işçilik ve fiyat anlamında) hem nispeten çokça bu işi yapanın bildiği kısımlardır.

asıl sorun en ama en etkili silah olan BLOKAJ ürünü kullanmakta, burada yapmamız gereken şey sesin üretenini (rezonans),sesin kısmen emmeldiğini hallettikten sonra kalan sesin geçisini tamamen bloke etmektir burada kullanması gereken malzeme MLV türevi (Mass loaded vinyl) çok yoğun,özgül ağırlığı yüksek ve kapalı hücre bir mazleme kullanmaktır CTK Block pro gibi

ama en zorlu olanı şu,

A) bu blokaj malzemesini MM bile boşluklar bırakmadan uygulamaya çalışmanız gerekiyor yani bir cam gibi düşünün cam kapalıysa aracın içi sessiz ama 1cm bile açsanız isterseniz araç Mercedes S600 olsun isterseniz Bentley ses girecektir içeri aynı mantıkla Blokaj malzemesini uygulamanız gerekiyor boşluksuz ve bu çok akıl almaz derecede zor ve bilgi birikimi/tecrübe gerektiriyor

B) burda 2inci büyük zorluk ise kalınlık, 3 malzemeyi birden kullanınca ister istemez sığdırmaktada çok ciddi şekilde zorlanacaksınız hatta belki başarmayacaksınız bile ve bütün emek = çöp

C) söktüğünüz parçaları kırmamak,doğru şekilde yerine geri koymak vs ciddi sıkıntı.

özetle arkadaşlar eğer sizlere telafuz ettiğim mazlemeleri bir incelerseniz, bu zorlukları bir düşünürseniz emin olun 21bin tl Subigarage için akıl almaz derecede ucuz bile ne pahalısı :) ben şahsen kendisini tanıyorum ve eminim aracıma fiyat alsam 2000-2500 euro fiyat verek.

ha inatla ben ev yapı malzemeleriyle bu işi yaparım diyenleriniz varsa evet çeşit çeşit malzemelerle bu işi yapılabilir, ev yapı butyl malzemeside var, otomotiv keçeside var (emme görevi görecek), MLV alternatifleride var ama riskleri çok fazla, koku, yaz sıcağında akma erime, soğukta sertleşip düşme gibi sorunları sıklıkla yaşanıyor.

fakat uzun lafın kısası 11bin tlye üstelik honda servisinde 11bin tlye olacak iş kesinlikle değil.

Aracınız
Civic aracım yok
ben ankara'da servise sordum, abi bu araba böyle, malzeme bu, ne yaparsanız yapın yol sesini alacak, yanlış hatırlamıyorsam salıncak burçları mı ne dedi, oralardan alıyor oraya da yapacak bir şey yok dedi. iyi tamam dedim, olanı kabullendim :)

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
ben ankara'da servise sordum, abi bu araba böyle, malzeme bu, ne yaparsanız yapın yol sesini alacak, yanlış hatırlamıyorsam salıncak burçları mı ne dedi, oralardan alıyor oraya da yapacak bir şey yok dedi. iyi tamam dedim, olanı kabullendim :)

abi diyorum ya ülkemiz bu konuda acaip cahil.

arkadaşın söylediği doğru varsayarsak bizi yönlendirdiği sorun alt takım titreşim temelli yani diyorki burçlar sert ve içeriye titreşim gönderiyor,titreşim= ses.

doğrumu değilmi kontrol etmesi hem bedava hem son derece kolay gidin lastiklerinizi 32psi yerine 15-20psi yapın lastikler çok yumuşayacak ve dolaylı yönle bahsi geçen sorunu çözecek (eğer gerçekten sorun ise/doğru ise) bu sayedede siz not edilir,fark edilir şekilde sesin azaldığını farketmelisiniz ama tekrardan söylüyorum doğru ise :)

tabiki biliyoruzki değil ama buyrun deneyin dediğim gibi denemesi bedava :)

Aracınız
Civic aracım yok
abi diyorum ya ülkemiz bu konuda acaip cahil.

arkadaşın söylediği doğru varsayarsak bizi yönlendirdiği sorun alt takım titreşim temelli yani diyorki burçlar sert ve içeriye titreşim gönderiyor,titreşim= ses.

doğrumu değilmi kontrol etmesi hem bedava hem son derece kolay gidin lastiklerinizi 32psi yerine 15-20psi yapın lastikler çok yumuşayacak ve dolaylı yönle bahsi geçen sorunu çözecek (eğer gerçekten sorun ise/doğru ise) bu sayedede siz not edilir,fark edilir şekilde sesin azaldığını farketmelisiniz ama tekrardan söylüyorum doğru ise :)

tabiki biliyoruzki değil ama buyrun deneyin dediğim gibi denemesi bedava :)
Bence bu meseleden artık herkes sıkıldı, kimse üzerine düşünmek bile istemeden bir şey atıyor kafadan. madem çözülmüyor iyice karıştırayım bari niyetiyle olsa gerek :)

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
Bence bu meseleden artık herkes sıkıldı, kimse üzerine düşünmek bile istemeden bir şey atıyor kafadan. madem çözülmüyor iyice karıştırayım bari niyetiyle olsa gerek :)

maalesef gerçektende öyle ama ya :)

arkadaşlar araç üzerinde Bridgestone uzun ömür amaçlı üretilmiş sert hamurlu lastiklerle geliyor ve haliyle sert hamur titreşim üretir, herkes takmış bir lastik DB etiketine oysa bir lastik sadece dönmekle ses üretmez (etiketdeki lastiğin dönme kaynaklı üretiği ses) bir lastik sertliği sebebiyle alt takıma iletiği titreşimlede kabinde sese sebeb olur.

lütfen rica ediyorum bu aracı birde Hankook Ventus Prime 4 alarakta bir deneyin göreceksinizki aracın ruhu değişecek, çok daha konforlu olacak,daha az titreşimli ve bir tıkda olsa daha sessiz.

Aracınız
Geri