Civic FC5 Yeni Honda Civic Ortalama LPG Yakıt Tüketimi...

Hocam trafik olarak ne kadar yoğunlukta? Tandoğan kızılay gibi mi, keçiören köprüsü gibi mi, yoksa etimesgut/eryamandan cikip bolunmus yolda 50-80km hiz arasi yogun trafikte kullanmak mi ? Ben ankaradayken yogun bolgelerdi bunlar, hangi guzergahta kullaniyorsunuz merak ettim. Ayni araci sizden birkac ay once ben aldim, bu dediginiz yakit gereksiz hizlanma yapsakta yapmasakta 8.5 litreye hic dusmedi uzun yolda tek kisi yuksuz 110 hizla 8.5 litre lpg yakabiliyorum, sehir icinde 13-14 litre o yuzden bizde anlamaya calisiyoruz araclarimiz arasindaki fark ne diye.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Gölbaşı- Mevlana Bulvarı- YHT Gar-Maltepe güzergahında kulanıyorum. Sabah 8.30-9.00, akşam 17.00-17.30 saatleri arasında, yani trafiğin yoğun olduğu bir güzergahta ve saatlerde. Azami 100 km yapıyorum, genelde sakin kullanıp 80-90 Km leri aşmamaya çalışıyorum. Tampon- tampona gittiğim de çok oluyor sabah trafiğinden dolayı. Belirttiğim gibi aracım otomatik vites, devamlı econ modda ve sakin kullanmaya özen gösteriyorum. Hesaplamalarıma göre 8.5 lt, yol bilgisayarına göre ise 7.6 lt/100 Km lpg tüketimi var. Benzini 400 km önce fullemiştim, henüz en üst dolu çizgisinin altına bile düşmedi. Onu da hesaba katarsak km de 30 kuruş yakıyor görünüyor ve oldukça iyi bana göre. Yaza doğru hem havaların ısınacak olması, hem de aracımın km.sinin artacak olması sebebiyle 25 kuruşlara düşer gibi görünüyor. Ama işte sorunum şu ki yol bilgisayarındaki hesaplama ile benim manüel hesaplamam arasındaki fark neden kaynaklanıyor acaba? Farklı marka lpg'ler arasındaki yoğunluk vb. gibi farklardan mı, şamandıra veya sistemdeki bir hatadan mı oluyor yoksa?
Yakın zamanda 1000 km bakımına götürünce bunu soracağım servise...Haber ederim sizleri burdan.

SM-G935F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Bu güzel teknik değerlendirme ve bilgiler için teşekkürler. Ancak aracımda gözlemlediğim kadarıyla ortalama yakıt tüketimi şöyle oluyor. Aracı ilk çalıştırdığınızda bildiğiniz gibi lpg nin çalışma sıcaklığına gelinceye kadar benzin tüketiyor. Bu esnada yol bilgisayarından 22-23 lt/100 km yakıt ortalaması görülüyor. Lpg yanma sıcaklığına erişince hemen lpg'ye geçiyor ve önceki günden kalan lpg yakıt otalaması ile tüketim ölçülmeye devam ediyor. Hani yol bilgisayarı tüketilen benzini de hesaba katarak ortalama bir değer gösteriyor olsa benim hesaplama ile yapmış olduğum değerden (8.5 lt/100 km) daha yüksek olması gerekirdi, ki tersine daha düşük bir değer gösteriyor (7.6 lt/100 km). Bunun nedenini çözemedim işte. Ya belirttiğiniz gibi yoğunluk ve yanma verimlilikleri nedeniyle yol bilgisayarı benzin kullanıyormuş gibi bir hesaplama yapıyor ve bu ise doğal olarak yanlış bir sonuç veriyor, ya da sistemsel bir sıkıntı var...

Hocam araciniz benzin için üretildi, lpg nin ta tutturulması için kullanılan aksam buna uygun olmalı benzin sıvı ve benzin pompası ile motora gönderilir lpg de ise basınçla sıvılaştırılır kendi basıncı kullanılarak motora gider. Yukarda arkadasin belirttigi gibi agırliklari farkli olan maddeler olduğu için lpg tüketimini az hesaplaması normal. Fazla hesaplaması halinde sistemde hata olur.
Az önce de sormuştum hangi güzergahta bu tüketimi elde ediyorsunuz ankarada, benimkinin neden fazla yaktigini anlamaya calisiyorum.

Hocam araciniz benzin için üretildi, lpg nin ta tutturulması için kullanılan aksam buna uygun olmalı benzin sıvı ve benzin pompası ile motora gönderilir lpg de ise basınçla sıvılaştırılır kendi basıncı kullanılarak motora gider. Yukarda arkadasin belirttigi gibi agırliklari farkli olan maddeler olduğu için lpg tüketimini az hesaplaması normal. Fazla hesaplaması halinde sistemde hata olur.
Az önce de sormuştum hangi güzergahta bu tüketimi elde ediyorsunuz ankarada, benimkinin neden fazla yaktigini anlamaya calisiyorum.

Yukarıda güzergah ile ilgili bilgileri vermiştim hocam. Ilave sorularınız olursa haberleşiriz tekrardan.

Yukarıda güzergah ile ilgili bilgileri vermiştim hocam. Ilave sorularınız olursa haberleşiriz tekrardan.

Hocam mesajinizi gormeden yazmistim. golbasi yolu tikanik oldugu zaman oluyor ama genel olarak karma tuketime girer kullandiginiz yol tamamen sehir ici denilecek yer degil hatta bos oldugu zamanlarda sehirler arasi sayilabilecek bir guzargah, bence tuketiminiz gayet iyi.

Ya arkadaşlar @ywzckr @Kara Şimşek @insatiable @meshanicsado işte fotolar bitti ama henüz ötmedi İstanbul şehir içi trafik uzun yol dediğimiz 2.köprü yolunda Ümraniye havalimanı arası gittim bugün dönüş trafik akşam saati çok kötü idi. Bi bakmanızı rica ediyorum belki bi 10 km de daha gider gitmez gerçekten 100 km fark etmesi bi yerde yanlışlık olduğunu gösteriyor ben anlamadım gitti

Ekli dosyalar

• 75A7C524-CB50-4399-A709-36BCBBC72B59.jpeg
    75A7C524-CB50-4399-A709-36BCBBC72B59.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 54
  • 26808B7A-0353-4A51-8C20-4FA4AD88BCA6.jpeg
    26808B7A-0353-4A51-8C20-4FA4AD88BCA6.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 59
  • C6D77BFE-8484-4E76-ABDC-4AE198AA16DC.jpeg
    C6D77BFE-8484-4E76-ABDC-4AE198AA16DC.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 59
Haklısınız, belirtmem gerekirdi. Ankara'dayım, şehir merkezinde yani dur kalk fazla ve trafik yoğun olduğu halde kullanıyorum %80 mertebelerinde. Aracım otomatik vites, sakin ve econ modda kulanıyorum. Gereksiz hızlanma vb. ihtiyaç olmadıkça yapmıyorum. Lpg miktarı son çizgi de bittikten sonra depoyu doldurduğumda 33-34 lt mertebelerinde. Bu yakıt ile yaklaşık 400 km yol yapıyorum. Tüketim bence de fena değil, yazın daha da düşer diye tahmin ediyorum. Ancak belirttiğim gibi yol bilgisayarı 7.6 lt/100 Km olarak gösteriyorken, yaptığım hesaplamalara göre 8.5 lt olduğunu görüyorum. Yakın zamanda 1000 km bakımı için servise götüreceğim aracımı, acaba bir sorun mu var veyahut kalibrasyon mu gerekiyor diye sorabilirim de aslında.

Aman ? sormayın bu menzil ve yakıt gayet iyi bence ?

Ya arkadaşlar @ywzckr @Kara Şimşek @insatiable @meshanicsado işte fotolar bitti ama henüz ötmedi İstanbul şehir içi trafik uzun yol dediğimiz 2.köprü yolunda Ümraniye havalimanı arası gittim bugün dönüş trafik akşam saati çok kötü idi. Bi bakmanızı rica ediyorum belki bi 10 km de daha gider gitmez gerçekten 100 km fark etmesi bi yerde yanlışlık olduğunu gösteriyor ben anlamadım gitti
@ENOVA, kmyi sıfırlayıp denediğinizde kaç lt yakıyor 100 km de? Yani benim durumumla ilgili arkadaşların verdiği bilgilere göre sanırım maalesef ki gerçekte daha fazla yakıyor olacak arabanız. Acaba çok devirli ve agresif mi kullanıyorsunuz arabanızı? Valla ne yalan söyleyeyim, forumda yakıt tüketimi ile ilgili yazılanları okuyunca şükretmeye başladım kendi aracımın yakıt tüketimi için

@ENOVA, kmyi sıfırlayıp denediğinizde kaç lt yakıyor 100 km de? Yani benim durumumla ilgili arkadaşların verdiği bilgilere göre sanırım maalesef ki gerçekte daha fazla yakıyor olacak arabanız. Acaba çok devirli ve agresif mi kullanıyorsunuz arabanızı? Valla ne yalan söyleyeyim, forumda yakıt tüketimi ile ilgili yazılanları okuyunca şükretmeye başladım kendi aracımın yakıt tüketimi için

Ortalama yakıt tüketimi var ekranda 10.5 olması lazım fakat bu depoda İnanın hiç zorlamadan 2000 devir geçmemeye özen gösterdim yokuşlarda mecbur biraz devir yaptı araç fakat gövde farlar duruş daki agresiflik bu araca bu motor maalesef yakışmıyor bence bu benim düşüncem 0,40 kuruş a gelmiş bugün İstanbul 13 derece idi soğukta yoktu ki kış ayı desem

İşte artım valla 118 tl ye /290 km yol yaptı İstanbul içi

Bence sukret kardeşim. Ankara şehir içi 100km de, kasarsam 13 lt civarı kasmadan normal kullanırsam 13,5 - 14 litre sadece lpg tuketimi oluyor. Yani sizin aracinizdan en az % 30 daha fazla lpg tüketiyor aracim. Aracımı çok seviyorum ama bu durum çok canımı sıkıyor. Şu Filtre olayından sonra test yapamadım henüz. Eğer düşüş olmazsa yakıtta, artık az yaktığını iddia eden arkadaşlardan birine rica edip aynı istasyonda aynı pompadan depoları fulleyip aynı güzergahta aynı anda ayni mesafade yapılan tüketim değerlerini karşılaştırmak gibi bir fikrim var.

GT-I9300 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri