Afr ayarı

Evet Eskişehir konusuna girelim. LPG konusunda hakikaten usta vs sıkıntılı.

LPG montajına Bursaya Ankaraya hatta Çorum a gidenler var.

Ben de yaptıracak olsam kesinlikle il dışı tercih ederim.

ywzckr

0
AFR ayarı yol ayarından farklı!

Araçlarda iki yakıt sistemi var.

1-) Kapalı sistem: Oksijen sensörleri ile belirlenir. Hava yakıt karışımı en verimli oran olan 14.7'ye göre ayarlama yapar. Ekonomi esastır. Ltf (+5 -5) sinus dalgası yaparak dengede tutar. Ecu ya bilgi verir. Enjektörlerin yakıt püskürtmesini ona göre ayarlar.

2-) Açık sistem: Dip gaz veya tam gaz dediğimiz sistem. Max hava yakıt karışımın olduğu zamandır. Burda ekonomi değil performans önem arzeder. Ve araç zengin karışımda gider. Turbosuz atmosferikler için 12.5 ile 13.5 arası idealdir.

Bu sistemler beraber çalışmaz. Açık sistem devreye girdiğinde ecu oksijen sensörlerinden bilgi almayı keser. Fabrika beyne kaç oran yaptı ise ona göre gider. Bu araca AFR okuyucu sensör taktığımızda. Bu değeri ancak o zaman okuyabiliriz.
AFR ayarı için 30 km. yol yapılır. Bütün viteslere dip gaz yaparak Max AFR aralıkları kontrol edilir.
Bu seferde lpg için Max AFR ayarları kontrol edilir. Benzin için istenen değerleri ile eşlenir. Ardından bu bilgiler lpg beynine kopyalanır.
Sonrasında performans sıkıntısı gider. Yakıt olarak azalır gibi bir vaat vermiyorlar. Daha çok motorun daha verimli bir şekilde çalışıp lpgnin zararını minimuma indiriyor. Bazı yorumlarda yakıtta düzelme olduğunu yazanlarıda gördüm.

Aracı fakirde çalışanlar performans sıkıntısı çeker.
Aracı zenginde çalışanlar ise çok yakıyor aracım diye şikayet ederler.

Biraz araştırma sonucu öğrendiklerim.
Genel olarak gördüğüm. Afr ayarı hemen oldu bitti işi değil.
Tecrübe, sabır, bilgi ve emek isteyen bir iş!

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Hocam iste mehmet beyde de okudugum yazida bu bilgilerden bahsediliyordu ama hastayim baya tekrardan okuyup yazmaya erinmistim, baya bilgilendirmissiniz. Su var ordada open loop da cogu afr ayari yapan yerde adam afr ayari icin sensor takilmadigini verilerin obd uzerinden benzinde okunan degere gore ayar yapildigindan bahsediliyordu. O yuzden ne sekilde ayar yapildigini egzoza baglanti yapilarak( o da cikis noktasina baglanmasi yani baya icerde bi kisim) sensorle okunmasi gerektigi vb. Bilgiler vardi. Bu tarz bir islem yaptirmadiktan sonra ha baskasi kurcalamis ha siz ayni sekil tam olarak ayarlanmamis olacak yada hazir veriler giriliyormus genel olarak. Bende bundan bahsettim araca gore ya gercekten cok tecrubeli birine egzoza sensor baglayip okunacak veriler yada yaptirmamalari mantikli olabilir arkadasin dedigi gibi. Mesela akif tezel de bilgisi yoktu tam olarak fc5 icin mehmet bey ne dediyse dogrudur dedi. Her denilene inanmayin o yuzden ustalarda uyarayim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Hocam iste mehmet beyde de okudugum yazida bu bilgilerden bahsediliyordu ama hastayim baya tekrardan okuyup yazmaya erinmistim, baya bilgilendirmissiniz. Su var ordada open loop da cogu afr ayari yapan yerde adam afr ayari icin sensor takilmadigini verilerin obd uzerinden benzinde okunan degere gore ayar yapildigindan bahsediliyordu. O yuzden ne sekilde ayar yapildigini egzoza baglanti yapilarak( o da cikis noktasina baglanmasi yani baya icerde bi kisim) sensorle okunmasi gerektigi vb. Bilgiler vardi. Bu tarz bir islem yaptirmadiktan sonra ha baskasi kurcalamis ha siz ayni sekil tam olarak ayarlanmamis olacak yada hazir veriler giriliyormus genel olarak. Bende bundan bahsettim araca gore ya gercekten cok tecrubeli birine egzoza sensor baglayip okunacak veriler yada yaptirmamalari mantikli olabilir arkadasin dedigi gibi. Mesela akif tezel de bilgisi yoktu tam olarak fc5 icin mehmet bey ne dediyse dogrudur dedi. Her denilene inanmayin o yuzden ustalarda uyarayim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Bana göre sallamaktansa bilmiyorum demek erdemliktir. Tecrübe etmemiş olabilir. Afr ayarı deyip durduğumuz şeyin anlaşılabilir şekilde yazmaya çalıştım.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Geri