Aracı garantiden çıkarmak mantiklimi?

Benimde 50 bin bakımı geldi 2018 exe eco , götürmeyi düşünmüyorum 1700 buji değişicek dediler 1800 de yağ rutin bakımı dediler , 3500 tl tutuyor totelde , bujileri 100 binde değiştiren arkadaşlar mevcut servis 50 bin diye dayatıyor , yağ bakımını dışarda yağacağım bujilerde sıkıntı yaşayanda yok , geçen bakım subab ayarı yaptırmadım araba hala saat gibi sakın yaptırmayın devirde dalgalanma vs olursa yaptırın başka arkadaşlar varsa tavsiye vericek dinlemek isterim iyi günler

Ad Soyad
Serkan Eder
Aracınız
Civic FC5 2020
Bu şanzıman yağı ile ilgili fikriniz tecrübeniz nedir acaba. Mesela toyotada da cvt şanzıman var 4 yıl 80 yada 120 bin km değişim süresi tam hatırlamıyorum. Toyotada hava filtresi bile 40 bin km'de bir degisiyor. Bir önceki aracım Corolla idi bakım serviste istediğini çıkartabiliyordun aracın garantisini bozmamak için 700-800 gibi rakamlar verip bakım yapılabiliyordu, şuan oda 1000 civarıdır. Honda beni bakım ücreti konusunda baya zorluyor.

Bakım konusunda tek tavsiyem şanzıman yağını hiç atlamayın bizim Cvt şanzıman yağ içinde çalışan mekanik bi parça sonuçta onu serviste yaptırıp diğer tüm bakımları izmir yada manisada yaptıracağım hatta kendim yapmayı düşünüyorum , yağ konusunda çok kararsız kaldım motul enos liqui moly 3 yağ arasında sıkıştım kaldım.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aracınız
Civic FC5 2017
Benimde 50 bin bakımı geldi 2018 exe eco , götürmeyi düşünmüyorum 1700 buji değişicek dediler 1800 de yağ rutin bakımı dediler , 3500 tl tutuyor totelde , bujileri 100 binde değiştiren arkadaşlar mevcut servis 50 bin diye dayatıyor , yağ bakımını dışarda yağacağım bujilerde sıkıntı yaşayanda yok , geçen bakım subab ayarı yaptırmadım araba hala saat gibi sakın yaptırmayın devirde dalgalanma vs olursa yaptırın başka arkadaşlar varsa tavsiye vericek dinlemek isterim iyi günler
Bujileri 100binden önce sakın değiştirmeyin. Yüzbine gelince de kontrol ettirin gittiği kadar gitsin. Alın malzemelerinizi sanayide değiştirtin size maliyeti 700 lira civarı olacaktır. Servisin önerdiği fiyattan kalan 2800 lirayla da 3 aylık yakıt paranız çıkar :)

Bujileri 100binden önce sakın değiştirmeyin. Yüzbine gelince de kontrol ettirin gittiği kadar gitsin. Alın malzemelerinizi sanayide değiştirtin size maliyeti 700 lira civarı olacaktır. Servisin önerdiği fiyattan kalan 2800 lirayla da 3 aylık yakıt paranız çıkar :)
Sizinle aynı fikirdeyim mann yağ filtresi aldım , bosh hava filtresi aldım , tek yağ konusunda kararsızım bakalım , servisler iyice uçtu polen filtresi 500 hava filtresi 550 tl diyor :D şaka gibi ama gerçek

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Buji konusunda şu bilgiyi vermek istiyorum, FB7 ile FC5 kasaların bujileri birebir aynı.
FB7lerde buji ömrü yıllarca 100-120bin km. arası olarak belirtildi ve sorunsuzca bu şekilde bakım uygulamaları buna göre yapıldı, FC5te buji ömrünün 40-50binde tamamlamasının hiçbir açıklaması yok.
Yakıt filtresi içinde normalde yakıt filtresinin ömrü de ortalama 100-120bin km civarı. FB7lerde servis 4 yıl veya 80bin km. kuralı uyguluyordu.
Ancak araç rutinde LPGli kullanılıyor ve LPG filtresi de değişiyorsa benzin filtresinin değişmesi anlamsız kalmaya başlıyor, eski 170bin km.deki FD6da benzin filtresi orjinaldi ve hiçbir sorunla karşılaşmamıştım. FC5te önceki kasalardan çok daha dandik bir filtre kullanmadılarsa (Honda'nın böyle birşey yapacağını hiç sanmıyorum) LPGli bir araç 40binde değişmesinin hiçbir anlamı yok.

Aracınız
Civic FD6 2008
Buji eskidiginde kesinlikle tekleme vs ile belli eder kendini hata vermeden bence hic gerek yok degistirmeye , subap ayarida oyle 30 40 binde isteyecegini dusunmuyorum cok devirli vs kullanmiyorsaniz tabiki, fazla kurcalatilmamasi taraftariyim. Sattigim fd6 nin bujisi 120 bin km olmustu en ufak bi sorun yoktu, sibop ayarida ben satarken 90 bin km olmustu en ufak bi sorunu yoktu sattim alan kisinin de degisturdigini dusunmuyorum biniyordur. Tekleme vs sorunu olmustu sibop mu acaba demistim ama regulator bozukmus degistirdim saat gibi olmustu araba

Aracınız
Civic FC5 2019
Arkadaşlar merhaba.
2021 Fc5 Civic elegance Eco sahibiyim.
Araç 32 binde. 30 bin bakımında 2500 gibi fiyatlar olmasına rağmen Balıkesir şen plazada 1900 liraya yaptırdık güç bela geçen hafta.
Orada sohbet esnasında 40.000 bakımında şanzıman yağı, benzin filtresi, subap ayari vs birsuru şey yapılacak bakım 4-5 bin civarı tutar dediler. Ben yılda ortalama 45 bin km yol yapıyorum
Araci garantiden çıkarmalı miyim ne önerirsiniz. Şanzıman beni korkutuyor şikayet var sitesinde bir sürü şikayet okudum, araç 11 aylık. Civic sahibi deneyim sahibi arkadaşlara danışmak istedim. Selamlar.
aracım 2019 model ve 30 bin km oldu. yetkili servis 2500 tl standart bakıma fiyat verdi. artık yetkili servise standart bakım için gitmeyeceğim. şanzıman bakımını yetkili servisten başka yerde yaptırmam. sibop ayarı 40 binde yapılmak zorunda değil, önceki fc5 aracımda 65 bin km de ustama zorla yaptırdım. sibop ayarı için bujileri söktûğûnde bujilere zımpara attı ve 200 bin km ye kadar bujiler gider dedi. yakıt filtresi lpg li araçlarda 100 bin km den önce değişmesi bence gereksiz, çünkü 100 bin km deki araç kaç km benzinde yol almış olacak ki? ek olarak boya da pas gibi kahverengi nokta nokta renk değişimi var, demir tozu diyorlar, boya bakımı için yetkili servis 850 tl fiyat verdi. tavsiyesi olan, İzmir için?

MI 6X cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Suat Tanar
Aracınız
Civic HB 9. Jen.
Bende servisten bu hafta 70bin bakimi için 1690 tl fiyat aldım.Garantiden çıkartıp çıkarmamak sizin insiyatifiniz.Ben olsam çıkarmam ama LPG li araçların bakimi hakikaten pahalı imiş,dizel araçların bakimi daha ucuz.Ben şahsen servis bakımlı olmasına dikkat ediyorum,tanıdık birinden alırsam o zaman farklı olabilir.

Ad Soyad
Serkan Eder
Aracınız
Civic FC5 2020
Bende servisten bu hafta 70bin bakimi için 1690 tl fiyat aldım.Garantiden çıkartıp çıkarmamak sizin insiyatifiniz.Ben olsam çıkarmam ama LPG li araçların bakimi hakikaten pahalı imiş,dizel araçların bakimi daha ucuz.Ben şahsen servis bakımlı olmasına dikkat ediyorum,tanıdık birinden alırsam o zaman farklı olabilir.
Burda gördüğünüz rakamlar rutin bakım, 40 binde 4-5 bin 50 binde 6 bin civarı rakamlardan bahsediliyor, şeytan diyor sat aracı ama kıyamıyorum da :) garantiden cikarticaz mecbur. Teşekkürler cevaplar için.

Geri