Aracı garantiden çıkarmak mantiklimi?

Aracınız
Civic FC5 2020
NGK bile bujilerine 60 bin ömür biçiyor ben 50 binde değiştirme taraftarıyım buji önemli benim için evet 120 bindi fb7 ve fd6 larda lakin sadece benzinde eğer aracınız benzinli ise 120 bin LPG li ise en geç 60 bin Honda ya bakmam buji üreticisine bakarım subab ayarıda LPG li kullanımda daha erken benzliye göre ha internette çok 200 binde daha subab ayarı yaptırmayan fark etmesenizde buji ve subab ayarının çok etkisi var arabaya en başta bobin ömrü ve motor ömrü açısından zaten hondaların uzun süre sorunsuz olmasının sebebi bakımlarının zamanında yapılması ve wag grubu gibi çok elektronik parçaları olmaması hondaların bakımlarını zamanında yapmayın ilerde çok baş ağıratacaktır şuan onu görüyorum artık hondam yolda kaldı marş basmadı yağ yakıyor LPG arıza veriyor eskiye nazaran artıyor problemler çünkü kimse adam gibi arabasına bakmıyor 2 yılda şanzıman yağı mı değişir yok ben 10 40 Castrol kullanırım adi yağ flitreleri subab ayarsız eski bujili insanlar dolaşıyor ama sadece Honda Civic alayım hem hava atarım hem daha pahalıya satarım sorsan kimsenin arabası kötü değil hepsi bakımlı hiçbiri arıza vermedi utanmasalar 5 bin de bir yağ değiştim diyecekler o yüzden kitapçıkta yazan bilgilerin doğru olduğunu uygulanırsa arabanın kesinlikle daha uzun ömürlü olacağı kanaatindeyim siz kısa süreli kullanacaksanız bile milli bir servet araba sonra sahibi size beddua etmesin aksine ne hayırlı adammış iyiki o adamdan arabayı almışız desin belkide bu dua size kaza beladan korur kötü insanlar ile karşılaşmassınız....

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

FC5 kullanım keyfi yüksek , segmentine göre üstün bir araç hakikaten.
Alım gücünün düştüğü bu devirde , ileride yaşananilecek olumsuzlukları hiçe sayarak garanti bozmak bana fazla fevri bir yaklaşım geliyor.
Kendi açımdan durumu yorumlasaydım..
Özellikle FC5'e karşı ilgim var diyelim.. Yenilemeyi düşünebilirdim. Mesela 2020-21 , maksimum 10-15.000 kilometre de yeni bir modeli ile..
Yada satarak farklı bir alternatif değerlendirmek olabilirdi.
Kesinlikle yapmayacağım şey ise servis bedelini öne sürerek aracı garantiden çıkarmak.
Benim aracım 2017 model , 2023 yılında garanti zaten pasif hale gelecek. Muhtemelen bitmesini beklemeden evvel satmış olacağım.

Bende servisten bu hafta 70bin bakimi için 1690 tl fiyat aldım.Garantiden çıkartıp çıkarmamak sizin insiyatifiniz.Ben olsam çıkarmam ama LPG li araçların bakimi hakikaten pahalı imiş,dizel araçların bakimi daha ucuz.Ben şahsen servis bakımlı olmasına dikkat ediyorum,tanıdık birinden alırsam o zaman farklı olabilir.
Lpgli bakımı pahalı diyosunuz bu tutum komik geldi bana ,Ege bölge distirbütör brc servisi lpg bakımı için 150 tl istiyor servis 350 tl istiyor yağ olarak ne kulandıklarını sizden ricam sorun , orjinal honda yağ kullanıyoruz diyorlar kullandıkları yağı varilden o orjinal yağ kutusuna koyuyorlar dış tedarik yazıyorlar , ben 6 bakımı serviste yaptırdım, yağ dış tedarik , lpg filtresi dış tedarik polen filtresi dış tedarik orjinal olan hava filtresi ve yağ filtresi , taksici bi abimiz var 130 binde subab ayarı yaptırmadı motor saat gibi diyorbuji değişimini 100 bin diyor bu forumda arkadaşlar, nedenini size söyleyiyeyim servis para için devamlı subab ayarı buji değişimi diyor çünkü burdan para kazanıyor , servis bakımı diyosunuz servisin ne kullandıgını çogu insan bilmiyor bile dot 4 5 fren hidroligi bile serviste dış tedarik :D 750 tl diyor serviss aynı hdrolik 250 tl dışarıda istediğiniz her yere sorabilirsiniz fren hidroligi bu ya en basit bakın en basit parça için, 500 tl işçilik istiyor

Ad Soyad
Suat Tanar
Aracınız
Civic HB 9. Jen.
Ben genel anlamda söyledim,komik olan bir durum olmamalı.CVT şanzımanın yağı,LPG bakımı vs herkesin servisten bakım fiyatı olarak pahalı bulduğu durumlar.Servis dayatıyorsa kullanıcıda serviste yaptırmasın veya aracını dinlesin ve bir şikayeti yoksa elletmesin derim.Dışarıda kendi aracım için bakım fiyatı aldım 750 tl fiyat verdiler,servis 1100 tl idi,garantiden çıkartmaya değermi?

Aracınız
Civic FC5 2020
Bence aracı garantiden çıkarmak mantıksız. Diyelim ki araca her 10 bin km'de bir bakım yaptırıp 60 bin km kullansam 6 bakım eder. Her bakımda 1000 TL fazladan verdigimi varsayarsak 6 bin TL eder. Peki bu bize ne sağlar.
Birincisi kafam rahat olacak, ikincisi her zaman servis bakımlı araç daha kolay ve daha pahalıya satılır. Merak etmeyin fazladan verdiğimiz parayı satarken geri alacağız.

Bence aracı garantiden çıkarmak mantıksız. Diyelim ki araca her 10 bin km'de bir bakım yaptırıp 60 bin km kullansam 6 bakım eder. Her bakımda 1000 TL fazladan verdigimi varsayarsak 6 bin TL eder. Peki bu bize ne sağlar.
Birincisi kafam rahat olacak, ikincisi her zaman servis bakımlı araç daha kolay ve daha pahalıya satılır. Merak etmeyin fazladan verdiğimiz parayı satarken geri alacağız.
Servis garanti versinde Hangi yağı kullandığı , subap ayarı için her 40 binde üst kül. kapagını açtığı 3 senede fren hidroliği değiştirdiği , 100 bin ömrü olan bujiyi 50 binde değiştirdiği ,lpg li araç için benzin filtresi değiştirdiği en kötü polen filtresi taktığı hiç önemi yok diyosunuz , brc orjinal filtresi 100 tl , adamlar onu bile dış tedarik yani daha ucuza alıyor orjinal degil , bunları sizden ricam sorup öğrenin benim aracımda hala garantili 3 yıldır serviste bakım yaptırıyorum.
Burdaki arkadaşlara teşekkür ederim buji ve subab ayarını forumdaki arkadaşlar sayesinde ve bi takisici abim sayesinde öğrendim yoksa servise 2 bin tl boşa vericektik yazık...

Aracınız
Civic FC5 2020
Servis garanti versinde Hangi yağı kullandığı , subap ayarı için her 40 binde üst kül. kapagını açtığı 3 senede fren hidroliği değiştirdiği , 100 bin ömrü olan bujiyi 50 binde değiştirdiği ,lpg li araç için benzin filtresi değiştirdiği en kötü polen filtresi taktığı hiç önemi yok diyosunuz , brc orjinal filtresi 100 tl , adamlar onu bile dış tedarik yani daha ucuza alıyor orjinal degil , bunları sizden ricam sorup öğrenin benim aracımda hala garantili 3 yıldır serviste bakım yaptırıyorum.
Burdaki arkadaşlara teşekkür ederim buji ve subab ayarını forumdaki arkadaşlar sayesinde ve bi takisici abim sayesinde öğrendim yoksa servise 2 bin tl boşa vericektik yazık...
Peki hocam, bu devirde araçlar tamamen teknolojik artık, aracınız beyin arızası yaptı diyelim ne yapmayı planlıyorsunuz? Şanzıman , motor arıza yaptı mesela. Araç yürümüyor ! Servis araç Garanti dışı yapamam, git istediğin yere şikayet et dedi ne yapacaksınız. Mahkemede hak aramaya kalksanız en iyi ihtimalle 2 yıl sürer. Bu sürede araç olmadan ne yapacaksınız? Beyin, motor şanzıman , klima sistemleri vb daha elektronik olan bir çok şey. Masraf deseniz dünya para. Tüm bunları göze alırım diyorsanız sizin bileceğiniz iş. Altımdaki araç ikinci elde 500 k. Fazladan vereceğim 5-6 liranın hesabını yapacak değilim kaldiki kar zarar dengesine baktığımız zaman tamamen anlamsız garantiden çıkmak. 5 lira kâr edeceğim diye 50 bin liralık zararı göze almam ben. O zaman araçlarımıza kaskoda yaptırmaya gerek yok.

Ad Soyad
Serkan Eder
Aracınız
Civic FC5 2020
Konuyu ben acmistim. Yılda 40-45 bin km yapıyorum. Yılda 10-15 bin km yapsam garantiden çıkarmak çok sacma tabikide ama yılda 15 bin lira civarı tutuyor her dediklerini yaparsam

Aracınız
Civic FD6 2008
Ben honda gibi bi markanin garantiden sadece dureksiyon kutusu ndan ariza verecegini onu da ses yaparak tum yeni araclarda olabilecek bi risk dusunuyorum diger arizalarin garanti bittikten sonra ortaya cikacagiji dusunuyorum

Geri