Bugün Honda'nıza ne yaptınız?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ben şu kelepçe olayını anlamadım benimkide fabrikasyon lpg var bende mayısta ilk muayeneye girecem bendedemi metal kelepçe vardır neresinde vardır bi kontrol edeyim açıklarsanız sevinirim.

VIA_A3 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Fc5 ise bu konuda sıkıntı olmaz mevzuata uygun takılmıştır . Fb7 ise de daha önce muayeneden geçirilmiştir düzeltilip ve yine sıkıntı olmaz.

Aracınız
Civic FC5 2017
Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Arkadaşlar yarın mueyeneye gireceğim, LPG ile ilgili gaz sızdırmazlık raporu vs. almam mı lazım bir yerden ? Kontrol edilmesi mi gerekli ? Dikkat etmem gereken başka şeyler var mı ? Stepne, güvenlik çantası vs. ok. Bunun dışında lastik ve frenler de iyi. Ceza vergi vs olmadan randevu vermiyor zaten de bi kafama takılan lpg ile ilgili bir sıkıntı olur mu ?

Aracı sıfır aldıktan 2 sene sonra muayeneye girmiştim lpg'li diye, o zaman da metal kelepçe yerine plastik kelepçe kullanılmalıymış diye sıfır aracı muayeneden geçirmemişlerdi. Gidip bu lpg borularının geçtiği kısımlardaki metal kelepçeleri plastiklerle değiştirtmiştim... Umarım mevzuat yine değişmemiştir metal yönünde...

Egzoz muayenesini kesinlikle dışarıda yaptırın, asla ama asla muayene istasyonunda yaptırmayın. Geçen yıl beni egzoztan bırakmışlardı kavga edecektim, tanıdık biri denk geldi de değerlerle oynadı güya geçtim. Bana oksijen sensörün arızalı diye onay vermedi ilk başta. Sanayideki ustama söyledim durumu muayene sonrası aklıma takılmıştı. O da bilgisayara bağladı, değerleri gösterdi herhangi bir sorun yoktu. "Neye göre söylüyorlar anlamıyorum, hatalı iş yapıyorlar, yüksek devirde aracı rampada tutuyorlar, o gaz da orada birikiyor, sanki sorun varmış gibi sonuç çıkartıyorlar" dedi. "Arıza lamban yandı mı hiç, yakıtında değişiklik var mı" dedi yok dedim, boşver onları bir daha sanayide yaptır demişti.

Aracınız
Ben sürekli tuv'de emisyon ölçümü yaptırırım, hiçte sorun yaşamadım. Bence sanayilerde uyduruktan bu işi yapıpta çevreyi olması gerekenden fazla kirleten araçlar trafiğe çıkamasın. Bunun eskisi yenisi yok. Araç kamununda olsa trafiğe çıkmayacak, şahsında olsa trafiğe çıkmayacak.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok
Ben sürekli tuv'de emisyon ölçümü yaptırırım, hiçte sorun yaşamadım. Bence sanayilerde uyduruktan bu işi yapıpta çevreyi olması gerekenden fazla kirleten araçlar trafiğe çıkamasın. Bunun eskisi yenisi yok. Araç kamununda olsa trafiğe çıkmayacak, şahsında olsa trafiğe çıkmayacak.

TÜV ün para tuzağı olduğu bilmeyen yok sanırım. Trafiğe çıkamayacak araçların tanıdık vasıtası ile geçtiğini biliyorum. Ankara'da TÜV istasyonu işletmecisi arkadaşımın anlattıklarını duysanız şaşırırsınız. TÜV'ün dediği sözde arızayı olsa araç gösterir, göstermedi diyelim aracı bilgisayara bağladıklarında çıkar orada da gayet iyi değerlerde görünüyor, bunun nasıl bir açıklaması var o zaman? Adam simsiyah duman çıkartan araca egzozdan geçer veriyor benim arabamda sorun olmadığı halde veriyor, saçmalığın daniskası.

Yıllar önce Tayfun Talipoğlu'nun röportaj yaptığı bir adamın dediği gibi, her şeyimiz, yollarımız vs AB'ye uygun da bir aracımız kaldı. O yüzden TÜV'e zerre güvenmiyorum, o nedenle benden tavsiye gidin sanayide yaptırın kafanız ağrımasın. Bizim araçların hiçbiri çevreye zarar verecek yapıda değil.

Aracınız
Civic FC5 2019
Maalesef pompayla çok uyuşmuyor, yani benim tespitim bu yönde..
Ben de 9,2 Lt/100 km, gösterirken pompa da 10 Lt. civarı çıktı, Ortalama 0,5-0,8 Lt fark gördüm ben. :unsure:

Biraz garip olacak ama artık aracı ECON mod açık kullanmaya başladım :)
Şehir değişikliği sonrası yeni trafik düzeninde sürekli öndeki aracın arka tamponunun dibinde yol aldığımı ve biraz fazla makas attığımı farkettim :) Ankara’nın nacizane trafiğine alışmış biri olarak biraz agresif kalıyorum galiba :p
Bu nedenle hızımı rahatça arttıramıyorum, bari biraz yavaş hızlanayım hemde yakıt tüketimi biraz azalsın amacıyla aracı ECON’da kullanmaya başladım, gerçektende şimdiye kadar bu sayede trafiğe rahatça ayak uydurabiliyorum gibi geliyor :) Yanlız ECONda aracı üst viteste tutmak için çok kasıyor, normalde pedalın yarısına kadar bastıdığımda alt vitese hemen geçerken ECONda inatla üst viteste kalıyor :)
Pompa hesabı net olarak yapamadım, ama şu aşamada kışın göstergede 10 lt.nin altına düşmeyen tüketimim 9 lt civarlarında geziyor gibi, pompayla da uyuşursa ECONun şehiriçinde işe yarayabileceğini bende teyit etmiş olacam :)

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Egzoz muayenesini kesinlikle dışarıda yaptırın, asla ama asla muayene istasyonunda yaptırmayın. Geçen yıl beni egzoztan bırakmışlardı kavga edecektim, tanıdık biri denk geldi de değerlerle oynadı güya geçtim. Bana oksijen sensörün arızalı diye onay vermedi ilk başta. Sanayideki ustama söyledim durumu muayene sonrası aklıma takılmıştı. O da bilgisayara bağladı, değerleri gösterdi herhangi bir sorun yoktu. "Neye göre söylüyorlar anlamıyorum, hatalı iş yapıyorlar, yüksek devirde aracı rampada tutuyorlar, o gaz da orada birikiyor, sanki sorun varmış gibi sonuç çıkartıyorlar" dedi. "Arıza lamban yandı mı hiç, yakıtında değişiklik var mı" dedi yok dedim, boşver onları bir daha sanayide yaptır demişti.
Oldukça iyi değerlerde geçtim egzos muayenesini, şimdi normale gireceğim bekliyorum. Resim eklerim üzerindeki değerleri verirler muayeneden geçince herhalde. Ben vezneye verdim değerlerin yazdığı kağıdı da...

Aracınız
TÜV ün para tuzağı olduğu bilmeyen yok sanırım. Trafiğe çıkamayacak araçların tanıdık vasıtası ile geçtiğini biliyorum. Ankara'da TÜV istasyonu işletmecisi arkadaşımın anlattıklarını duysanız şaşırırsınız. TÜV'ün dediği sözde arızayı olsa araç gösterir, göstermedi diyelim aracı bilgisayara bağladıklarında çıkar orada da gayet iyi değerlerde görünüyor, bunun nasıl bir açıklaması var o zaman? Adam simsiyah duman çıkartan araca egzozdan geçer veriyor benim arabamda sorun olmadığı halde veriyor, saçmalığın daniskası.

Yıllar önce Tayfun Talipoğlu'nun röportaj yaptığı bir adamın dediği gibi, her şeyimiz, yollarımız vs AB'ye uygun da bir aracımız kaldı. O yüzden TÜV'e zerre güvenmiyorum, o nedenle benden tavsiye gidin sanayide yaptırın kafanız ağrımasın. Bizim araçların hiçbiri çevreye zarar verecek yapıda değil.

Çıkan dumanın rengine bakılmıyor, adı üstünde emisyon. Açığa çıkan NOx bileşiklerine bakılıyor yani ;)

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Muayeneden geçtim arkadaşlar. Plakasında delik olan, vidası olanlar geçemiyor şahit oldum orada. Bir de çift egzosla alakalı bir sorun yaşayan vardı...

Egzos ölçümleri ve fren - far durumunu gösteren raporları ekliyorum. Farlar sıkıntılı biraz. Ayar lazım. Frenlerin durumu fena değil ama 45bin km oldu alalı balataları.

Sol - Sağ - Sapma yazıyor üst kısımlarda 1. aks 2. aks yazan yerlerin...

Ekli dosyalar

• unnamed (2).jpg
    unnamed (2).jpg
    79.2 KB · Görüntüleme: 95
  • unnamed (3).jpg
    unnamed (3).jpg
    129.4 KB · Görüntüleme: 99
Geri