Civic FB7 Civic Fb7 Eco Anlık Tekleme Sorunu...

Arkadaşlar merhaba. 2013 Civic Eco Otomatik sahibiyim. FDH de de bu konudan bahsedildi fakat çözümü konusunda elle tutulur bir yanıt bulamadım. Ben de burada sormak istedim.

Sıkıntım şu; araç ile düz yolda lpg de iken, özellikle 50-60 km hız aralığında, yavaşlayıp hafif gaza dokunduğumda bir miktar geri atıyor hissi oluyor. Her zaman olmuyor bu durum.

Bu durum hakkında bilgisi olan var mı?

Ayrıca çözümü konusunda bilgisi olan var mı?

Yanıtlarınızı bekliyorum.

İyi forumlar...

Çözüm
Çorum özençlerde sorunum çözüldü arkadaşlar. Mehmet Özenç ustam sağolsun kendisi işinde uzman ve oldukça misafirperver davrandı. Araçta fiziksel kontroller yapıldıktan sonra ileri düzeyde bir yol ayarı ile sorun çözüldü, sonrasında 300 km uzun yol ve şehiriçi karışık yol yaptım, tekleme, sarsıntı vs hiçbirşey kalmadığını gördüm, extradan vites geçişleri ve gazdan ayağımızı çektiğimiz cut off durumları da daha bi yumuşadı gözlemime göre.

Çözümle ilgili bilmemiz gereken ilk nokta; eco modellerde manifolt delikleri benzin enjektör girişlerine oldukça uzak geride bir noktadan bırakılmış. Bu ciddi bir gecikmeye neden oluyor. Brc'nin enjektörleri pistonlu yapıda, hortum uzunluklarını tolere edebiliyor ama manifolda gaz girişi yapılan nokta...

bestoo

0
Aracınız
Merhaba 10 yıl civic kullanıp memnun kalınca tekrar civic aldım 2016 fb7.Honda bayisi kendi garaj kısmında lpg montajı yapıyor. Ve burada sifir alındığında sahibinin isteği ile atiker lpg takılmış. Brc kullandım 10 yıl boyunca hep memnun kalmıştı. İlk defa otomatik aracım olduğu için anlık tekleme normal sandım. Ancak forumlarda görünce genel bir sorun olduğu belliydi. Hemen tanıdığım ve
tecrübesini guvendigim Çorum Brc ozencleri aradım. Mehmet bey sorunun ayar ve manifoldu kaynaklanacagini bunları kontrol ettirmemi söyledi. İşlerinde gerçekten uzmanlar. onların montajlarinda sorun gelmediğinisöyledi. Ayrıca o da direk değişken subap zamanlamasından bahsetti. Bende garantisi olmasına rağmen. Montajı bizzat yapan Honda bayiine gitmedim çünkü onlar belli ki becerememis standart prosedür uygulamışlar. İstanbul da candan muhendislige ulastim maille durumu anlattım Afr ayarı yapılması için bursa da sadece ayar yapan bir arkadaşa yönlendirdi. Gidip durumu anlattım. Önce montajı ve manifoldu kontrol ettik sorun yoktu. Ayar kısmına girince ecu dan aracın hataları bildir bölümünün pasiflestirildigini gorduk. yani bu bayi standart program atmış ve arıza ışığı yakmamasi için hataları pasiflestirmis.Sonra sensorler bağlayarak her koşulda kullandık ve ayar yaptık. Tekleme minimuma indi ama hala vardı.sonra ben bu arabada değişken subap zamanlamasından var dedim ve lpg programında supam değişim hassasiyetini uyum sağla bölümünü bulduk. Burası çok önemli....!!!!! O bölüm aktif edilince tekleme sabit hızlarda ki o anlık tekleme olayı ortadan kalktı. Denemeden yazmak istemedim yaklaşık 700 km yol yaptık ve hissettiğim bir tekleme olmadı. Herhalde şimdiye hissederdim olsaydi. Yani brc de atiker de olsa fabrikadan mühendis beklemeye gerek yok iyi bir ayarci ama sadece ayarda uzman birine ihtiyacınız var. İzmirde Honda üzerine ayarda vuzman biri varmış istyene telini bulurum. Bursada da benim araçta tecrübe kazanan Ahmet bey bu işi çözer sadece ayarlanması gerekiyor. Benim 150 tl masrafını oldu hiç bayiye de gitmedim derdimi anlatmak için umarım dener ve sorunu cozersiniz. Bursa ve İzmir için telefonlari bulabilirim isteyen arkadaşlara

Benim aracımda da atiker var fakat öyle obd li felan değil. Acaba o dediğiniz değişken sübap değişim hassasiyetine uyum sağla gibi bi sekme var mı içinde merak ettim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
1 aylık aracımda da sorun var. 1000 bakımında söyledim, Klasik VTEC açıklaması yaptılar... Ben de yaz kayıt olsun dedim, yazdırdım kayıtlara, 2 ay sonra tekrar gideceğim 10 bin bakımı için, orada da kayıt ettiririm... Bakmıyorlar bile arabaya, hatta önceki kasa 5 yıllık kullanıcı vardı, serviste ben aldığım gün fabrikayı aradım, sorun yok normal diye o da bahsetti... Çok takmıyorum ama kayıtlı olsun dedim, lazım olur;)

Geri