Civic FB7 Civic FB7 Otomatik Şanzıman yağ değişimi

Aracınız
Şanzımanın kendisi farklı yapısını merak ediyorsan aç bak videoları mevcut direkt youtube'da. Yağ konusunda kullanıcı tecrübeleri ve yağların farklı yapıları (viskozite) ile farklı içeriklerinden dolayı (çinko ve kalsiyum) sorun çıkma ihtimali mevcut.

Hocama ben de katılıyorum. 10binde bir değişen motor yağında bile markaya göre motorun çalışmasında ve sesinde farklılık olabiliyor. Bunu burada bir çok kullanıcı tecrübelerini paylaştı. 60binde ya da 100binde bir değişen şanzıman yağı için bence riske gerek yok 100 lira 200 lira fazla verilebilir. Herkesin görüşüne de saygı duyarım tabi.

Kün feyekün..

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Peki vakumla değiştirmek daha iyi olmazmı bütün araçlar için ? Bir de bu araçların şanzıman filtresi nerede biliyor musunuz baktım internetten ama bulamadım sadece merakımdan soruyorum

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Üstten yağ ekleme tıpası bulunmayan veya bütün yağı tek seferde vakumla çekilmesi gereken araçlarda vakumlu sistem gerekli (genelde 4 çeker veya arkadan çekişli araçlarda).
Hondalarda bu değişim işlemini kolaylaştırmak adına üstten ekleme yeri var.
Zaten dikkat ederseniz şanzıman yağ değişiminde 3 lt yağ değiştiriliyor ancak şanzımanda toplamda 6,5 lt civarı yağ mevcut.
Değişim periyodununda kısa olmasının nedeni de aslında yapılan işlemin şanzıman yağı değişiminden ziyade şanzıman yağının tazelenmesi gibi düşünebilirsiniz. (y)
Bu nedenle ilk değişim periyodu uzun, sonrasında yağı tazeme mantığıyla periyotlar arası 40bin km.yi geçirmemek bence şanzımanın ömrü açısından önemli (y)

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ben önceki aracım olan 94 model Civic'te 8 sene boyunca eneos da kullandım, maxlife da kullandım. Araba 370 bine geldi daha şanzıman henüz işlem görmedi. Demem o ki bu orijinal Honda yağı tamamen bir şehir efsanesi. Muadil kaliteli yağlar kullandığınız sürece yağdan kaynaklı bir sorun yaşamazsınız.
@münzevi bence yorumunuz gereksiz iddialı ve ifadeleriniz bu konuda geçmişte tecrübelerini paylaşan birçok kişiyi tek kalemde yok saymak gibi oluyor.
Bu hususta @İsmail Beşiroğlu 'nun tepkisine bende katılıyorum, hem de sorun yaşayan bireylere dayanarak bunu söylebilirim.
FD6sına Castrol ATF koyan tanıdığımın aracında bir müddet sonra şanzıman 4. vitese geçmemeye başladı, benzer şekilde başka bir kullanıcı şanzıman yağını Mobil ATF ile değiştirdikten sonra aynı sorunu yaşadığını belirtmişti. Bu 2 kullanıcı da orjinal yağ ile değişim sonrasında problemleri geçmişti.
Şimdi bu iki markanın yağları kalitesiz değil ama neden bu sorunları yaşadılar? Muadil değil diyecekseniz ama Castrol ATF'de Honda‘ya muadil olduğu resmi sitesinde belirtiliyor.
Siz istediğiniz yağı tercih edip ben bunu kullandım ve sorun yaşamadım diyerek paylaşabilirsiniz ama "orijinal Honda yağı tamamen bir şehir efsanesi" ifadeniz doğru değil.

Son düzenleme:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Şanzıman yağını kendi değiştirmek isteyenler için oldukça faydalı bir video,

Yağdan ziyade şanzıman yağ filtresini değişmek için iyi bir videoymuş hocam :D

Kolay görünüyor. Filtreinin içini açıp göstermesini bekledim işin aslı. Sanırım kesmeden bunu yapmak pek mümkün değil tabi. Filtre değişimi de yapmayı planlıyorum sonraki yağ değişiminde bakalım...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Kolay görünüyor. Filtreinin içini açıp göstermesini bekledim işin aslı. Sanırım kesmeden bunu yapmak pek mümkün değil tabi. Filtre değişimi de yapmayı planlıyorum sonraki yağ değişiminde bakalım...
Pardon hocam yanlış yazmışım düzelttim :)

Aracınız
Civic FD6 2009

Fd 6 larda da filtre değiştirme bu kadar kolay mı ? Ben de yakın zamanda şanzıman yağı bakımı düşünüyorum da bu kadar kolaysa filtreyi de değiştireyim diyordum .

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Selamlar dostlar,

Takip ettiğim kadarıyla daha önce atf dw1 şanzıman yağında üstteki ürünü kullananlar oldu. Bugün bu alışverişi yapmak üzere araştırmaya başladığımda bir de alttaki ürünü gördüm. Bunda da özellikle cvt için olduğundan bahsediyor. Satıcı aynı, Pazartesi satıcıya soracağım. Fakat satıcının iyi niyetli olsa da sözüne inanmak içimden gelmiyor. Sizlerle de paylaşmak istedim, fikri olan tecrübesi olan belki vardır.
Kitapçıkta bariz atf dw1 demesine rağmen bu ürün neyin nesi acaba merak ettim. IMG_20200628_234602.jpegIMG_20200628_234552.jpeg

Çağdaş Özkan
'12 FB7

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Selamlar dostlar,

Takip ettiğim kadarıyla daha önce atf dw1 şanzıman yağında üstteki ürünü kullananlar oldu. Bugün bu alışverişi yapmak üzere araştırmaya başladığımda bir de alttaki ürünü gördüm. Bunda da özellikle cvt için olduğundan bahsediyor. Satıcı aynı, Pazartesi satıcıya soracağım. Fakat satıcının iyi niyetli olsa da sözüne inanmak içimden gelmiyor. Sizlerle de paylaşmak istedim, fikri olan tecrübesi olan belki vardır.
Kitapçıkta bariz atf dw1 demesine rağmen bu ürün neyin nesi acaba merak ettim. Ekli dosyayı görüntüle 260196Ekli dosyayı görüntüle 260197

Çağdaş Özkan
'12 FB7
Alttaki son kasa fc5 için üstteki fb7 fd6 için. Yılbaşından önce kampanyalı yağ değişim ücreti 390tl idi serviste şuan yine kampanya var bende yetkili serviste değişin yağı. Yılbaşından önce şanzıman yağı şanzıman filtresi firen hidroliği değişimlerine toplam 750tl vermiştim.

Geri