Civic FC5 Civic FC5 Gaz yememe ve stop etme sorunu

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Merhaba arkadaşlar,

42.000 km de Fc5 aracımda, yaklaşık 2 aydır gaz yememe, gazdan ayağımı çektiğimde devir göstergesinin 1 in çok altına düşmesi sonucu stop etme gibi sorunlar yaşıyorum. Bu problemi bazen hareket halinde iken ayağımı gazdan çektiğim zaman da yaşıyorum, bu şekilde 40 km hızla giderken stop ettiği de oldu.

Çözüm kısmına gelir isek sorun henüz çözülmedi. Yapılan işlemleri yazıyorum, lpg enjektörleri ve regülatör değişti. Lpg parçaları beklenirken aracı 10 gün kadar benzinde kullandım sorun devam ediyordu. Lpg parçaları montaj yapılırken servis aracı tekrar kontrol etti, sorunun subap ayarından olabileceği söylenildi ve araca subap ayarı yapılarak araç teslim edildi. Aracın arızası devam ettiği için tekrar servise gittim, test sürüşüne çıktık ancak test sürüşü esnasında araç hiç bir sorun çıkarmadı. Şu anda arıza halen devam ediyor, önümüzdeki hafta tekrar servise gideceğim. Servisin vermiş olduğu bilgiye göre bilgisayarda araç hiç bir arıza göstermiyor. Durum bu şekilde çözüm önerisi olan var ise yazarsa sevinirim.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Aldım bujileri sanayiden yedek parçacı biz direk NGK DİSTRİBİTÖRDEN alıyoruz dedi.orjinal dedi..1050 tl verdim...araca öğlen bujileri takdırdım..şuan akşam oldu 1 saat kadar felan kullandım aracımı...benzinde sarsıntı marsıntı kalmamış...ama gaz da hafif var sarsıntı...rölantide dururken hafif oynuyor gaz devir çubuğu.özellikle P yada N konumunda hissediyorum..gazda vites geçisinde hafif hissettiyor devir düşüklüğünü...Brc servise en yakın zamanda garanti olsun diye tekrar uğrayacağım.....70.000 km de çıkan buji yi ve yeni aldıklarımın resmini atıyorum...Yorumlarınızı bekliyorum.... (FD6-FB7-FC5 hepsini kullandım :) 2012 yılından beri honda kullanıyorum.)...SAYGILAREkli dosyayı görüntüle 268529Ekli dosyayı görüntüle 268530

SM-A705FN cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hayırlı olsun hocam aldıkları yer sağlam ise sıkıntı yok. Fayda gördü iseniz doğru yoldasınız demektir. Kıyaslama için sıfır ile çıkanı yanyana bir fotoğraf çekilse güzel olurdu. Çünkü kutu içini görebilecek seviyeye henüz gelemedim. :)
Çıkan buji için yanma kısmının rengi güzel. Ama ucu kısalmış.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Hayırlı olsun hocam aldıkları yer sağlam ise sıkıntı yok. Fayda gördü iseniz doğru yoldasınız demektir. Kıyaslama için sıfır ile çıkanı yanyana bir fotoğraf çekilse güzel olurdu. Çünkü kutu içini görebilecek seviyeye henüz gelemedim. :)
Haklısınız :) Yeni bujiyi yanyana koyacak zaman yoktu çünkü araçtan çıkanlar aşırı sıcaktı ve hemen yenileri taktılar..kusuruma bakmayın...geniş zaman olsa çekerdim eskiyi yeniyi yanyana....Tam çözülmüş değil sorun LPG de hala bir bir sallantı hafif var...ÇÖZÜM OLARAK 1.Adım...Başka bir BRC servisine gidip gaz kesici filtreyi de değiştireceğim...çünkü 6 ay önceki LPG bakımında gaz kesici filtreyi değiştirmedi gittiğim servis. Bence oda hiç değişmemiştir...Araç 70.000 km de..genelde değiştirmiyorlar gaz kesici filtreyi BRC servisler...
2.Adım.... Subap Ayarı ?? Umarım bu ikisinden biridir de çok uğraştırmaz....Saygılar

Son düzenleme:
Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
@h.k_Ahmed üstad Bujiler değişince benzinde sorun kalmadı....ama LPG ye geçince motor arıza lambası yanıyor ve hafif motorda silkeleme oluyor...Gaz rölanti devri bazen 750-800 devir aralığında oluyor e tabi silkeleme de oluyor...Gazda sürüş esnasında 20 ile 60 km/h hızlarda vites değişimi çok çok hafif silkelemeli oluyor....birde gaz geçtiğimde Motor arıza lambasını yakıyor....benzine geçince bugün lamba söndü....Gaza tekrar aldığımda Lamba tekrar yandı....Kendim motor bölümü mezunu olduğum için Bobinleri tek tek söküp takıp denedim çalışıyor...BUJİ-BOBİNLER değil sorun.....BRC yetkili servise gittim...çok donanımlı değil açıkçası gittiğim yer..Benim ısrarımla Gaz kesici filtreyi değiştirdi usta.Brc sistemine bakıp araca elini bile sürmeden.Bir sorun gözükmüyor diyor.... Sorun olmasa neden arıza lambası yansın...neden hafif gazda silkeleme olsun değil mi ???....
Çorlu da hondacı Bi ustayı aradım...aracı görmeden konuyu telefonda anlattım.. Subap Ayarın gelmiştir diyor...Senin dediğin gibi yapıcam...Araçtaki total-opet karışım gazı bitirip ...sadece opet Gaz alıcam....deneyeceğim....düzelmezse....Başka daha donanımlı çorlu da Brc servise gideceğim....onlarda çözemezse...Honda yetkili bayiye uğrar sorarım....tuzlu gelirse....çorlu da iyi bir honda ustası bulup...ona götüreceğim....Böyle düşünmekteyim....Saygılar

Ad Soyad
Fatih binay
Aracınız
Civic FC5 2016
Herkese hayırlı akşamlar 2016 model fc5 fabrika çıkışlı lpg li aracım ısındığı zaman yavaş kalkışlarda ve düşük devir sürüşlerde tekleme yapıyor yokuş çıkarken istop etmesine bile sebep oluyor. Bunu sürekli olarak yapmıyor ama yaptığı zaman benzindede yapıyor lpgdede yapıyor. Araca birden yüklenince bu hataları yapmıyor hiç bir şekilde arıza lambası yakmıyor ve hatada vermiyor araç.
Bujiler değişeli 10 bin oldu sibop ayarı yaptırdım düzelmedi, boğaz kelebeği temizlettim düzelmedi, lpg sistemininin elektiripini kesip denedik yine sorun çözülmedi.
Aynı sorunları yaşayan ve çözüm üretenler varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Herkese hayırlı akşamlar 2016 model fc5 fabrika çıkışlı lpg li aracım ısındığı zaman yavaş kalkışlarda ve düşük devir sürüşlerde tekleme yapıyor yokuş çıkarken istop etmesine bile sebep oluyor. Bunu sürekli olarak yapmıyor ama yaptığı zaman benzindede yapıyor lpgdede yapıyor. Araca birden yüklenince bu hataları yapmıyor hiç bir şekilde arıza lambası yakmıyor ve hatada vermiyor araç.
Bujiler değişeli 10 bin oldu sibop ayarı yaptırdım düzelmedi, boğaz kelebeği temizlettim düzelmedi, lpg sistemininin elektiripini kesip denedik yine sorun çözülmedi.
Aynı sorunları yaşayan ve çözüm üretenler varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hocam bendede aynı sorun söz konusu..
Önce bobinleri tek tek söküp taktım sorunun bobinde olmadığına karar verdim..aracım 70.000 km de olduğu için bujileri değiştirdim ve benzindeki silkeleme kayboldu...Gazda sürüş esnasında ve rolantide hafif var silkeleme ve motor arıza lambası ara sıra yanıyor..birde hava filtresinde hafif yağlanma gördüm.....Yarın çorluya gidicem giderken de youtube da bir videoya denk geldim onu deneyeceğim. H.JAZZ ADAPTASYON AYARI DİYE...kolay Bi yöntem onu deneyeceğim

Malesef Rolantide silkeleme konusu geniş bir konu..

Sizin soruna gelirsek...size yardımcı olmak adına.... 1.Akü ve Bobinler sağlam mı ? kılcal çatlak bile olabilir? 2.Buji orjinal mi ? Bunlara emin olun..... sağlamsa 3. Rolanti motoru, MAF, oksijen sensörleri sağlam mı...bunlara emin olun.. 4.Depo içi elektrikli benzin pompası sağlam mı araca yeterli benzini pompalıyor mı ? ....dediğim gibi ucu açık konu, konuyu daraltmak gerekli...

Öncelikle benzinde yapmamasını sağlamanız gerekli...

sonrasında LPG ye odaklanın... Lpg filtreleri ,regülatör ve diyaframı lpg enjektörleri, lpg basıncı vs.gibi

Şunu da belirtmek isterim bazı LPG arızalarıda motoru etkiler...örneğin gaz rügülatöründe arıza kaçak varsa emme monifolduna gaz dolar siz benzinde gidiyorum dersiniz ama benzin gaz karışımı gidiyordur motora vb.
Saygılar....

Son düzenleme:

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Konuya Güncelleme getireyim :)

Kış aylarının gelmesiyle sorun bir daha tekrarlamadı, arıza olmadığı içinde servise bir daha gitmedim ve aracın da garantisi bitti :)
İki gün öncesine kadar arıza yoktu ancak İzmir de havanın ısınması ile iki gün önce yine stop etti. Şunu belirtmek isterim bu olay ilk başıma geldikten sonra aldığım gazın %95 ini aynı istasyondan aldım, gazın kalitesinden kaynaklandığını düşünmüyorum.
Bence arızaya neden olan şey kesinlikle hava sıcaklığı, kışın kullanımda hiç stop etmedi.

@Harun Erciyes Araca geçtiğimiz yaz Halil usta bir çok sefer baktı sorunu bulamadı, arızayı kendisi de çok merak ediyordu ancak kış gelince bir daha arıza yapmadı.

@Ufuk Hondaşk Hocam sizin sorun benimkiyle aynı değil sanırım, bende hiç arıza ışığı yakmadı, defalarca bilgisayara bağlandı hiç arıza bulunmadı. Subap ayarı boşa yaptırmayın geçen yıl boşuna para verdim, arıza ile alakası olmadığı anlaşıldı :)

@Fatih61 Sizin sorun benimkiyle aynı, servis sorunu bulamadı, yaz geldi sanırım yine sorunlar başlayacak.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Konuya Güncelleme getireyim :)

Kış aylarının gelmesiyle sorun bir daha tekrarlamadı, arıza olmadığı içinde servise bir daha gitmedim ve aracın da garantisi bitti :)
İki gün öncesine kadar arıza yoktu ancak İzmir de havanın ısınması ile iki gün önce yine stop etti. Şunu belirtmek isterim bu olay ilk başıma geldikten sonra aldığım gazın %95 ini aynı istasyondan aldım, gazın kalitesinden kaynaklandığını düşünmüyorum.
Bence arızaya neden olan şey kesinlikle hava sıcaklığı, kışın kullanımda hiç stop etmedi.

@Harun Erciyes Araca geçtiğimiz yaz Halil usta bir çok sefer baktı sorunu bulamadı, arızayı kendisi de çok merak ediyordu ancak kış gelince bir daha arıza yapmadı.

@Ufuk Hondaşk Hocam sizin sorun benimkiyle aynı değil sanırım, bende hiç arıza ışığı yakmadı, defalarca bilgisayara bağlandı hiç arıza bulunmadı. Subap ayarı boşa yaptırmayın geçen yıl boşuna para verdim, arıza ile alakası olmadığı anlaşıldı :)

@Fatih61 Sizin sorun benimkiyle aynı, servis sorunu bulamadı, yaz geldi sanırım yine sorunlar başlayacak.
Hayırlısı :) Denizli Turkuazı yetkili honda bayisine aradım 50.000 km de subap ayarı yapılmış.. Başka Bi sebepten ve bulunca buradan paylaşacağım,herkese yardımcı olmak adına,hayırlı geceler..saygılar

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
@h.k_Ahmed üstad Bujiler değişince benzinde sorun kalmadı....ama LPG ye geçince motor arıza lambası yanıyor ve hafif motorda silkeleme oluyor...Gaz rölanti devri bazen 750-800 devir aralığında oluyor e tabi silkeleme de oluyor...Gazda sürüş esnasında 20 ile 60 km/h hızlarda vites değişimi çok çok hafif silkelemeli oluyor....birde gaz geçtiğimde Motor arıza lambasını yakıyor....benzine geçince bugün lamba söndü....Gaza tekrar aldığımda Lamba tekrar yandı....Kendim motor bölümü mezunu olduğum için Bobinleri tek tek söküp takıp denedim çalışıyor...BUJİ-BOBİNLER değil sorun.....BRC yetkili servise gittim...çok donanımlı değil açıkçası gittiğim yer..Benim ısrarımla Gaz kesici filtreyi değiştirdi usta.Brc sistemine bakıp araca elini bile sürmeden.Bir sorun gözükmüyor diyor.... Sorun olmasa neden arıza lambası yansın...neden hafif gazda silkeleme olsun değil mi ???....
Çorlu da hondacı Bi ustayı aradım...aracı görmeden konuyu telefonda anlattım.. Subap Ayarın gelmiştir diyor...Senin dediğin gibi yapıcam...Araçtaki total-opet karışım gazı bitirip ...sadece opet Gaz alıcam....deneyeceğim....düzelmezse....Başka daha donanımlı çorlu da Brc servise gideceğim....onlarda çözemezse...Honda yetkili bayiye uğrar sorarım....tuzlu gelirse....çorlu da iyi bir honda ustası bulup...ona götüreceğim....Böyle düşünmekteyim....Saygılar

Devam ediyorum anlatmaya ;) BENZİNDE oluşan silkelemeyi şöyle bitirdim :
1..Orj.NGK Buji değişim 1050+ 50 işçilik
2..Bobinleri kendim kontrol ettim sök tak çalışıyor..
3..Hava filtresi 3000 km önce Çin malı bosh takılarak değişmişti.. havanın ilk girdiği kısımda yağ toz karışımı ıslaklık vardı...Bende Wunder marka Hava filtresi aldım,yeniden değiştirdim 100 tl.
4..MAF sensörünü (hava filtresi üzerinde) kendim söktüm yağsız kontak sprey ile temizledim...
5..Youtube Honda jazz adaptasyon ayarı diye bir video var onu izledim....Bende aynısını yaptım, bilmiyorum araca yararı oldumu/olmadı mı....ve sonuç BENZİNDEYKEN olan SİLKELEME BİTTİ...

GELELİM BRC LPG SİSTEMİNE.....
0.. 2 Gaz firmasından aldığım gazı sonuna kadar kullanıp bitirdim. Her zaman aldığım firmadan Gaz aldım....
1.. Gaz kesici filtreyi değişin dedim 50 TL..
2..Güzel ve bu işten iyi anlayan bir BRC yetkili servis buldum...Bilgisayara bağladılar.Ayrıca aynı anda obd2 cihazı ile de enjektör verilerine baktılar vee...2.nci enjektör arızalı dediler...değişin dedim.... Gaz Ayarı+Kaçak kontrol+ 2.nci brc enjektör değişim + işçilik 850 TL.... LPG için yaptığım işlemler bunlar.

Toplam Masraf ,,,, 2000 tl....Şuan motor aşırı sıcak ve tam anlamıyla sorun çözüldü diyemiyorum 1-2 güne belli olur tam sonuç.. burdan haberdar edeceğim.....

SON OLARAK aracım 60.000 km ye kadar YETKİLİ SERVİSE giren bir araç...Bu sorun oluştuğunda telefon ile yetkili servisi aradım Benim Aracıma Subap ayarı yapılmış mı diye sordum..sistemden baktı 50.000 Km de yapılmış dedi....Bugün Honda Özel servise gittim aracım 70.000 km de abi Bi baksana üst külbütör kapak sökülmüş mü dedim...baktı usta bu araç orjinal duruyor SUBAP AYARI yapılmamış buna dedi,nerden anladık derseniz bobinlerin arkasındaki beyaz fabrikasyon sıvı contası ilk gün ki gibi duruyor ;)... Yetkili servise burdan selam olsun.benden önceki sahibine de ;)

Diğer arkadaşlara yardımcı olmak Bi fikir vermek için...çok uzun yazdım...umarım birilerine yardımı dokunur.Kusuruma bakmayın..Güzel sürüşler arkadaşlar

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2018
Devam ediyorum anlatmaya ;) BENZİNDE oluşan silkelemeyi şöyle bitirdim :
1..Orj.NGK Buji değişim 1050+ 50 işçilik
2..Bobinleri kendim kontrol ettim sök tak çalışıyor..
3..Hava filtresi 3000 km önce Çin malı bosh takılarak değişmişti.. havanın ilk girdiği kısımda yağ toz karışımı ıslaklık vardı...Bende Wunder marka Hava filtresi aldım,yeniden değiştirdim 100 tl.
4..MAF sensörünü (hava filtresi üzerinde) kendim söktüm yağsız kontak sprey ile temizledim...
5..Youtube Honda jazz adaptasyon ayarı diye bir video var onu izledim....Bende aynısını yaptım, bilmiyorum araca yararı oldumu/olmadı mı....ve sonuç BENZİNDEYKEN olan SİLKELEME BİTTİ...

GELELİM BRC LPG SİSTEMİNE.....
0.. 2 Gaz firmasından aldığım gazı sonuna kadar kullanıp bitirdim. Her zaman aldığım firmadan Gaz aldım....
1.. Gaz kesici filtreyi değişin dedim 50 TL..
2..Güzel ve bu işten iyi anlayan bir BRC yetkili servis buldum...Bilgisayara bağladılar.Ayrıca aynı anda obd2 cihazı ile de enjektör verilerine baktılar vee...2.nci enjektör arızalı dediler...değişin dedim.... Gaz Ayarı+Kaçak kontrol+ 2.nci brc enjektör değişim + işçilik 850 TL.... LPG için yaptığım işlemler bunlar.

Toplam Masraf ,,,, 2000 tl....Şuan motor aşırı sıcak ve tam anlamıyla sorun çözüldü diyemiyorum 1-2 güne belli olur tam sonuç.. burdan haberdar edeceğim.....

SON OLARAK aracım 60.000 km ye kadar YETKİLİ SERVİSE giren bir araç...Bu sorun oluştuğunda telefon ile yetkili servisi aradım Benim Aracıma Subap ayarı yapılmış mı diye sordum..sistemden baktı 50.000 Km de yapılmış dedi....Bugün Honda Özel servise gittim aracım 70.000 km de abi Bi baksana üst külbütör kapak sökülmüş mü dedim...baktı usta bu araç orjinal duruyor SUBAP AYARI yapılmamış buna dedi,nerden anladık derseniz orjinal contası ilk gün gibi duruyor ;)... Yetkili servise burdan selam olsun.benden önceki sahibine de ;)

Diğer arkadaşlara yardımcı olmak Bi fikir vermek için...çok uzun yazdım...umarım birilerine yardımı dokunur.Kusuruma bakmayın..Güzel sürüşler arkadaşlar

üstad benimde araca subap ayarı yapıldığın da orjinal contası ile devam ettik çünkü tertemiz çıkmıştı. contaya bakarak subap ayarı yapılıp yapılmadığı anlaşılmayabilir. geçmiş olsun

Geri