Civic FC5 Civic FC5 Gaz yememe ve stop etme sorunu

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Merhaba arkadaşlar,

42.000 km de Fc5 aracımda, yaklaşık 2 aydır gaz yememe, gazdan ayağımı çektiğimde devir göstergesinin 1 in çok altına düşmesi sonucu stop etme gibi sorunlar yaşıyorum. Bu problemi bazen hareket halinde iken ayağımı gazdan çektiğim zaman da yaşıyorum, bu şekilde 40 km hızla giderken stop ettiği de oldu.

Çözüm kısmına gelir isek sorun henüz çözülmedi. Yapılan işlemleri yazıyorum, lpg enjektörleri ve regülatör değişti. Lpg parçaları beklenirken aracı 10 gün kadar benzinde kullandım sorun devam ediyordu. Lpg parçaları montaj yapılırken servis aracı tekrar kontrol etti, sorunun subap ayarından olabileceği söylenildi ve araca subap ayarı yapılarak araç teslim edildi. Aracın arızası devam ettiği için tekrar servise gittim, test sürüşüne çıktık ancak test sürüşü esnasında araç hiç bir sorun çıkarmadı. Şu anda arıza halen devam ediyor, önümüzdeki hafta tekrar servise gideceğim. Servisin vermiş olduğu bilgiye göre bilgisayarda araç hiç bir arıza göstermiyor. Durum bu şekilde çözüm önerisi olan var ise yazarsa sevinirim.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Devam ediyorum anlatmaya ;) BENZİNDE oluşan silkelemeyi şöyle bitirdim :
1..Orj.NGK Buji değişim 1050+ 50 işçilik
2..Bobinleri kendim kontrol ettim sök tak çalışıyor..
3..Hava filtresi 3000 km önce Çin malı bosh takılarak değişmişti.. havanın ilk girdiği kısımda yağ toz karışımı ıslaklık vardı...Bende Wunder marka Hava filtresi aldım,yeniden değiştirdim 100 tl.
4..MAF sensörünü (hava filtresi üzerinde) kendim söktüm yağsız kontak sprey ile temizledim...
5..Youtube Honda jazz adaptasyon ayarı diye bir video var onu izledim....Bende aynısını yaptım, bilmiyorum araca yararı oldumu/olmadı mı....ve sonuç BENZİNDEYKEN olan SİLKELEME BİTTİ...

GELELİM BRC LPG SİSTEMİNE.....
0.. 2 Gaz firmasından aldığım gazı sonuna kadar kullanıp bitirdim. Her zaman aldığım firmadan Gaz aldım....
1.. Gaz kesici filtreyi değişin dedim 50 TL..
2..Güzel ve bu işten iyi anlayan bir BRC yetkili servis buldum...Bilgisayara bağladılar.Ayrıca aynı anda obd2 cihazı ile de enjektör verilerine baktılar vee...2.nci enjektör arızalı dediler...değişin dedim.... Gaz Ayarı+Kaçak kontrol+ 2.nci brc enjektör değişim + işçilik 850 TL.... LPG için yaptığım işlemler bunlar.

Toplam Masraf ,,,, 2000 tl....Şuan motor aşırı sıcak ve tam anlamıyla sorun çözüldü diyemiyorum 1-2 güne belli olur tam sonuç.. burdan haberdar edeceğim.....

SON OLARAK aracım 60.000 km ye kadar YETKİLİ SERVİSE giren bir araç...Bu sorun oluştuğunda telefon ile yetkili servisi aradım Benim Aracıma Subap ayarı yapılmış mı diye sordum..sistemden baktı 50.000 Km de yapılmış dedi....Bugün Honda Özel servise gittim aracım 70.000 km de abi Bi baksana üst külbütör kapak sökülmüş mü dedim...baktı usta bu araç orjinal duruyor SUBAP AYARI yapılmamış buna dedi,nerden anladık derseniz bobinlerin arkasındaki beyaz fabrikasyon sıvı contası ilk gün ki gibi duruyor ;)... Yetkili servise burdan selam olsun.benden önceki sahibine de ;)

Diğer arkadaşlara yardımcı olmak Bi fikir vermek için...çok uzun yazdım...umarım birilerine yardımı dokunur.Kusuruma bakmayın..Güzel sürüşler arkadaşlar

SM-A705FN cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
VE MOTOR SOĞUKKEN DENEDİM SORUN ÇÖZÜLMÜŞTÜR....Diğer arkadaşlara yardımcı olur umarım...Güzel sürüşler

SM-A705FN cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
adem edim
Aracınız
Civic FC5 2020
Merhabalar, @NoFeaR benim araçta senin bahsettiğin sorunun aynısı var. 4 ay önce aldım aracı kış mevsimizde o ara bakım yapıldı. son 2 haftadır havaların ısınmasıyla araç lpg veya benzin fark etmiyor. düşük devirde gaz yemiyor ve stop ediyor. Hata veya uyarı mesajı yok. aracı park ederken veya durup kalkarken Acaba sorunun kaynağını buldun mu.
teşekkürler.
kolay gelsin

Moderatörün son düzenlenenleri:

mturker

Özel Üye
Merhabalar, @NoFeaR benim araçta senin bahsettiğin sorunun aynısı var. 4 ay önce aldım aracı kış mevsimizde o ara bakım yapıldı. son 2 haftadır havaların ısınmasıyla araç lpg veya benzin fark etmiyor. düşük devirde gaz yemiyor ve stop ediyor. Hata veya uyarı mesajı yok. aracı park ederken veya durup kalkarken Acaba sorunun kaynağını buldun mu.
teşekkürler.
kolay gelsin
Ayni problem bende de baş gostermeye başladı kış aylarında problem yok havalar ısınınca ortaya çıktı tekrar çok şey denedim degistirdim ama bı sure sorunsuz kullandım o zaman tabi kişdi havalar soğuktu, şu aralar gene ara ara sapitmaya başladı araç, bence kronik gibi bişey km de düşük 67 binde, desemki 100bini geçti biseyler artık ters gitmeye başladı, yapılacak şeyler nelerse gene yaparim . Ama saldım artık çünkü yapacak bişey kalmadı
Buji değişimi , egr valf temizliği, boğaz kelebek temizliği ve adaptasyonu, LPG filtre değişim ve adaptasyonu, subap ayarı, bobin test kontrolü.
Yapacak bence bı bakım kontrol değişecek parça kalmadi 10 bin olmadı bunları yapalı.
Çözüm bulan usta varsa alnında opucem artık.

RMX3263 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
adem edim
Aracınız
Civic FC5 2020
merhaba @mturker benim araçta 50000 km de yeni serviste 6000 tl bakım ücreti verdim. yağ ve şanzuman yağ Subap ayarı ve lpg tüm bakımları yapıldı. ama sıcak havada araç yüksek viteste ama devir saati 2000 filan araç tekleme yapıyor. araçı durmaya yakın gaz yemiyor tekliyor stop ediyor. aracı park ederken durup vitesi geri aldığımda gene tekliyor yemiyor stop ediyor. ama hava soğuk olsun tık yok. acaba siz araçta hangi parçaları değiştirdiniz çünkü ayın 17 de servise gideceğim bu durumu anlatacağım ve honda genel bir yazı yazacağım.

Moderatörün son düzenlenenleri:

mturker

Özel Üye
merhaba @mturker benim araçta 50000 km de yeni serviste 6000 tl bakım ücreti verdim. yağ ve şanzuman yağ Subap ayarı ve lpg tüm bakımları yapıldı. ama sıcak havada araç yüksek viteste ama devir saati 2000 filan araç tekleme yapıyor. araçı durmaya yakın gaz yemiyor tekliyor stop ediyor. aracı park ederken durup vitesi geri aldığımda gene tekliyor yemiyor stop ediyor. ama hava soğuk olsun tık yok. acaba siz araçta hangi parçaları değiştirdiniz çünkü ayın 17 de servise gideceğim bu durumu anlatacağım ve honda genel bir yazı yazacağım.
Yukarıda yazdığım tüm parçalara işlem yapıldı son olarakda yakıt istasyonum sheldi opet'e geçtim iyi olur gibi oldu havalar ısınınca benimkiside sapitmaya başladı net şundan diyemem hala var çünkü.
Boğaz kelebeği temizliği ve adaptasyonu egr valf temizliği de yaptırdım aynı anda o zaman baya baya düzelmişti.

Aracınız
Elektronik LPG beyni sapıtmaya başlamış olabilir mi? LPG sisteminin bağlantıları komple iptal edip 1 ay öyle kullanarak sorun arabada mı LPG de mi test etmiş olursunuz. Araçta gaz yememe tekleme filan bende de vardı. Usta bujileri değiştirdi sorun devam etti. Sonra usta direk bobinler dedi, bobinleri değiştirecekti. Orhinal bobinler çok pahalı olunca o arada ben bir elektrikçiye de gösterdim ve onun tavsiyesi ile tüm lpgyi iptal ettirdim. motorun arka kısmından enjektörlerin filan kablolarını çıkarttılar. 1-2 dakika anca sürmüştür. Araç p günden sonra sorun vermedi. Sorun LPG sistemindeymiş ve LPG beyinindeymiş. Sıfır beyin takılınca benim sorum çözülmüştü.

Ad Soyad
adem edim
Aracınız
Civic FC5 2020
Yukarıda yazdığım tüm parçalara işlem yapıldı son olarakda yakıt istasyonum sheldi opet'e geçtim iyi olur gibi oldu havalar ısınınca benimkiside sapitmaya başladı net şundan diyemem hala var çünkü.
Boğaz kelebeği temizliği ve adaptasyonu egr valf temizliği de yaptırdım aynı anda o zaman baya baya düzelmişti.

hakan bey sizin araç benzinde de mi stop ediyordu. Çünkü 1 hafta benzile kullandım gene stop etti 5-6 kere
yada lpg ile ilgili tüm kiti beyin filan hepsini iptal edip bu şekilde mi kullanın diyorsunuz
teşekkürler

Aracınız
Civic FC5 2019
1 Benzin pompasıda yapabilir.
2. Benim başıma daha önceki bir aracımda gelmisti. Sorunu bı ton para harcanmasına ragmen cozulmedi. Yine bir forum sitesinde ben yaptım düzeldi diyenleri dinleyerek çözüme ulaştım. İlk aşama aracı hiç LPG ye almadan benzinde kullanmak, çözüm olmadı. 2. Akü kutup başını sokup 1 gece bekledikten sonra takmak, buda çözüm olmadi. 3. Akü kutup başını sokup 1 gece bekleyip Benzinde 80 100 km kullandiktan sonra direk LPG ciye gidip format attırdım. Valla düzeldi. Bidaha da yapmadı. 6 7 ay sonrada sattim..

Redmi Note 9 Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

mturker

Özel Üye
hakan bey sizin araç benzinde de mi stop ediyordu. Çünkü 1 hafta benzile kullandım gene stop etti 5-6 kere
yada lpg ile ilgili tüm kiti beyin filan hepsini iptal edip bu şekilde mi kullanın diyorsunuz
teşekkürler
Üstad ben LPG hattını tankla beraber komple bitirdim vanasını kapattım sigortasını soktum 1 ay kullandım gene yaptı.
Yakıt pompası diyecem ama kesinlikle o değil çünkü bizim 2016 model araçlar benzin pompa azirasi kategorisine şase olarak girmiyor onuda araştırdım.
Ayrıca benzin pompası olsa çalışmaz araç sogugunca çalışır ve LPG sonradan takılma 25 binde takıldı aldığımda 53 bindeydi sorun başlamıştı ertesi günü.
Tek bişey kaldı arkadaşın da dediği gibi LPG beyni, bobin buji subap vs diğer tüm herşeyi aklınızdan cikartin araç bence düşük devirde boğuluyor LPG ve benzin karışımı alıyor motor ondan dolayı sapıtıyor.
Yüklenince gaza düşük hızda kalkışlarda hiç bişey yapmıyor... Şunuda diyeyim afr ayarida yaptırdım 4 kere candan muhendislige gittim.

mturker

Özel Üye
1 Benzin pompasıda yapabilir.
2. Benim başıma daha önceki bir aracımda gelmisti. Sorunu bı ton para harcanmasına ragmen cozulmedi. Yine bir forum sitesinde ben yaptım düzeldi diyenleri dinleyerek çözüme ulaştım. İlk aşama aracı hiç LPG ye almadan benzinde kullanmak, çözüm olmadı. 2. Akü kutup başını sokup 1 gece bekledikten sonra takmak, buda çözüm olmadi. 3. Akü kutup başını sokup 1 gece bekleyip Benzinde 80 100 km kullandiktan sonra direk LPG ciye gidip format attırdım. Valla düzeldi. Bidaha da yapmadı. 6 7 ay sonrada sattim..

Redmi Note 9 Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Sizin bu 3 nolu taktikde denebilinir Arslan bey yazdım bunu kafama. Teşekkürler.

Geri