Civic FE Direksiyon problemi

Ad Soyad
Levent Kiraz
Aracınız
Civic FE1 2021
Herkese merhaba.15 bindeki aracımla 80-90 ile giderken direksiyon minik hareketler le düzeltmek istediğimde sanki böyle dişliden diğer dişliye geçer gibi tık tık şekilde direksiyondan hissediyorum hızlı çevirdiğimde bi şey hissedilmiyor ama sanki böyle içerde bi yerde sıkma hissi veriyor . Virajda dönerken sabit tutarken direksiyon bi diş daha atıyor ve çevirdiğim yöne kayıyor servise götürdüm aracın 5-6 gün kalmasını söylediler onlarda tesbit ettiler bu durumu ve 2-3 tane araçta da böyle sorunla geldiklerini söylediler çözüm içinde sensörleri sıfırladılar olmadı , direksiyon motoruna , alt takıma , amörtisör sistemine ve mafsallara bakılacağı söylendi bu tarz bi problemle karşılaşan oldu mu acaba ?
Teşekkürler

Çözüm
Merhabalar, 2023 FE1 Aracımda direksiyonda kasılmalar ve virajlarda gereksiz sertleşmeler vardı (12.000km). Yapılan kontrollerde direksiyon kutusu değişimi yapılacağı söylendi.
Parça tedariği yaklaşık 3-4 hafta sürdü. İşlem tamamen garantiden karşılandı ve sorun çözüldü. Benzer probleme sahip arkadaşlar garantiden değişim yaptırarak sorunu çözebilir.
Hız arttıkça direksiyonun sertleşmesi normal bir durum, olması gereken bu.
Aynen bende öyle biliyorum fakat sorun yaşan bir çok kullanıcı ilk olarak sertleşme olayından bahsetmiş akabinde takılma hissinden bundan dolayı sorma gereği hissettim sorun başta sertleşme yapıp devamında mı takılma durumuna evriliyor

Merhaba
Bendede düşük hızda bile hafif takılmalar ve sertleşme hissi vardı bu gün servise gittim rahatlatma ve bilgisayrla yazılım gibi birşeyler yapıldı eve dönüşte gayet güzel olmuş takılma falan yapmadı umarım tekrarlanmaz

Merhaba
Bendede düşük hızda bile hafif takılmalar ve sertleşme hissi vardı bu gün servise gittim rahatlatma ve bilgisayrla yazılım gibi birşeyler yapıldı eve dönüşte gayet güzel olmuş takılma falan yapmadı umarım tekrarlanm
Vallahi hocam aracım henüz 8 bin km de genelde bu sorun 10 bin üstü gibi gösteriyor kendini sanırım. Şuan için takılma hissi yaşamadım ve inşallahta yaşamam sadece belirttiğim gibi hız artınca sertleşme hissettim fakat bu durum fb7 aracında da böyleydi. Umarın herkes aracından keyif alarak kazasız belasız kullanır ve bu sorunlarda yaşanmaz

Selamlar dostlar
2021 eco elegance fe1 17 bin km aracım var . Ben bayadır direksiyon sertleşmesi yani dişliden dişliye geçmesi gibi sıkıntıyı bir buçuk yıldır çekiyormuşum ama farkında değildim yoldan fakan sanıyordum ama artık uzun yolda özellikle aracı şeritte tutmak için güç kullanmaktan yorulduğumu görünce dedim servise gideyim

Götürdüm dediler evet bu sorun var 30 a yakın direksiyon kutu değişimi yaptık garantiden ama öncesinde RAHATLATMA işlemi yapılacak servis bülteni varmı honda öyle söylemiş şikayet devam devam ederse değişim talebi oluşturalım dediler
Peki dedim verdim 40 dk sonra araç çıktı dedikleri gibi rahatlatma yapmışlar kullanın bakın biz teste çıkmıyoruz dediler teşekkür edip çıktım

Eve doğru deneme imkanım oldu fakat hiç bir düzelme olmamış belki yüzde 10 yumuşamış direksiyon zaten sorun da sertlik yumuşaklık değildi resmen direksiyon dişlilere takılıyor ve her döndürdüğümde ses çıkarıyordu lak lak diye
Hemen geri döndüm bir kaç saate söyledim değişim istiyorum düzelme yok dedim şef varmış ona sordu demiş bir kaç gün sonraya randevu verelim aynı gün yapmayalım honda ne ara test ettiniz vs demesin kullansın diye randevu verdiler cuma gününe araç lifte kaldırılıp foto ve videosu çekilecek garantiye yollanacak herhangi bir itiraz red olmaz ama bir ay yada daha fazla bekleyebilirsiniz dediler
Hazır hondadayken showroom daki test aracına binme imkanım oldu gerçekten ben ne çekiyormuşum dedim yağ gibi ve çok mutlu hissettirdi sorunsuz direksiyon
Yani bende rahatlatma işlemi işe yaramadı belki yarayan arkadaşlar vardır bu deneyimimi sizinşe paylaşmak istedim
Kazasız belasız inşallah herkese

Selamlar dostlar
2021 eco elegance fe1 17 bin km aracım var . Ben bayadır direksiyon sertleşmesi yani dişliden dişliye geçmesi gibi sıkıntıyı bir buçuk yıldır çekiyormuşum ama farkında değildim yoldan fakan sanıyordum ama artık uzun yolda özellikle aracı şeritte tutmak için güç kullanmaktan yorulduğumu görünce dedim servise gideyim

Götürdüm dediler evet bu sorun var 30 a yakın direksiyon kutu değişimi yaptık garantiden ama öncesinde RAHATLATMA işlemi yapılacak servis bülteni varmı honda öyle söylemiş şikayet devam devam ederse değişim talebi oluşturalım dediler
Peki dedim verdim 40 dk sonra araç çıktı dedikleri gibi rahatlatma yapmışlar kullanın bakın biz teste çıkmıyoruz dediler teşekkür edip çıktım

Eve doğru deneme imkanım oldu fakat hiç bir düzelme olmamış belki yüzde 10 yumuşamış direksiyon zaten sorun da sertlik yumuşaklık değildi resmen direksiyon dişlilere takılıyor ve her döndürdüğümde ses çıkarıyordu lak lak diye
Hemen geri döndüm bir kaç saate söyledim değişim istiyorum düzelme yok dedim şef varmış ona sordu demiş bir kaç gün sonraya randevu verelim aynı gün yapmayalım honda ne ara test ettiniz vs demesin kullansın diye randevu verdiler cuma gününe araç lifte kaldırılıp foto ve videosu çekilecek garantiye yollanacak herhangi bir itiraz red olmaz ama bir ay yada daha fazla bekleyebilirsiniz dediler
Hazır hondadayken showroom daki test aracına binme imkanım oldu gerçekten ben ne çekiyormuşum dedim yağ gibi ve çok mutlu hissettirdi sorunsuz direksiyon
Yani bende rahatlatma işlemi işe yaramadı belki yarayan arkadaşlar vardır bu deneyimimi sizinşe paylaşmak istedim
Kazasız belasız inşallah herkese
Umarım en kısa zamanda sorununuz çözülür ve keyifli şekilde araçtan zevk alarak kazasız belasız kullanmaya başlarsınız. Bende de kısmet artık şuan takılma hissetmedim en azından ses çıkaracak kadar bir takılma duymadım.

Herkese iyi forumlar dilerim. Direksiyon takılma ve sertleşme olayı ile ilgili geçen zaman içinde geri çağırma durumu gündeme geldi mi ?. Bazı yerli ve yabancı kaynaklardan araştırdığımda fark ettiğim bir hususta fe kasalar için bu sorunun belli bir seride üretilen araçlarda olduğu yönünde oldu fakat bu seri hakkında net bir bilgiye ulaşamadım. Bu konuda bilgisi olan var mıdır. Model olarak forumdan gördüğüm kadarıyla fe kasa 2021,2022 ve 2023 lerde paket fark etmeksizin bulunuyor sanırım. Belirtilen belirli seri üretim araçlarda mevcut denirken sizce neyi kastediyorlar fikirlerinizi merak ediyorum saygılarımla

Geri