Civic FE1 Civic FE1 Üretim Hataları

Ad Soyad
Mesut Mesut
Aracınız
Civic FE1 2021
Merhaba Arkadaşlar,
Öncelikle 10 Aylık bir Honda kullanıcısı olduğumu belirtmek isterim. Daha öncesinde hiç Honda sahibi olmadım. Geçen sene performans nedeni ile "Civic 1.5L VTEC Turbo Benzin Otomatik Executive+" aracımı ikinci el olarak aldım. Aldığımda araç 8 ay önce trafiğe çıkmış ve sadece 4.000km kullanılmıştı. Poşetlerini falan ben söktüm sıfır sayılır anlayacağınız. Daha önce Alman ve Fransız araçlarını kullandığım için Honda'yı kullandıkça aracın özelliklerini, malzeme kalitesini, kaportasını kıyaslamaya başladım. Araçta gördüğüm bariz hatalar var. bunlara üretim hatası demek yanlış olmaz. Aracı almak isteyen arkadaşlara yol göstermesi açısından bu noktaları sizlerle paylaşmak istedim.

1 - Kaporta : Aracın kaporta sacını ölçme imkanımız yok ancak şunu net bir şekilde söyleyebilirim aracın sacı ya çok ince yada sac iskeleti çok zayıf konumlandırılmış. Tavan, ön kaput ve ön kapılar başta olmak üzere aracın bir çok noktasına serçe parmağınızla bile dokunduğunuzda yarım santim esneme yapıyor. Özellikle ön kaput ciddi almada zayıf. Kaputun sağ ve sol taraflarında alttan geçen direkler bunların dışında kalan orta kısım çarşaf gibi sallanıyor resmen. Oto yıkama tabancasının su taziği ile kaputumun orta kısmında hafif bir göçük oluştu. Fransiz arabalarının en düşük segmentinde bile bu zayıflıkta bir kaporta görmedim açıkçası. Alman araçları ile kıyaslamıyorum zaten. Beni ciddi anlamda hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim.

2 - Boya : Aracın boyası içinde kaportadan çok farklı bir şey söyleyemeyeceğim arkadaşlar. Boya o kadar hassas ki en ufak bir temasta çizik oluşuyor. daha önce kullandığım 4 yaşındaki Honda aracımda 10 ayda kapı kollarının altında ciddi tırnak çizikleri oluşmaya başladı, daha önce kullandığım 4 yaşındaki Alman aracımın kapı kol altında bunun yarısı kadar bile çizik oluşmamıştı. yoldan geçerken bir ot, ağaç dalı falan aman değmeyin yumuşak olduğuna aldanmayın hemen çizik oluşuyor. Aracımın ön kaput, tampon ve çamurluklarında kaput koruma filmi var. Filmin üzerine sıçrayan taş parçaları filme zarar vermiyor ancak alttaki kaputun boyasının atmasına neden oluyor. Özetle önerim aracı çok iyi korumanız lazım.

3 - Camlar : Aracın ön camları problemli. Ön camı açıkken dış kısımdan camın bitiş noktasına parmağınızla bastırdığınızda kapı sacının yarın santim ileri geri hareket ettiğini göreceksiniz. Clio da bile böyle bir şey göremezsiniz. Bundan sebep camları açıp kapattığınızda kapı sacı esniyor ve kapılardan takır tukur sesler çıkıyor. Servise gittiğimde 2 defa bu problemi anlattım ve kendilerine de gösterdim. Servisteki yetkili evet böyle bir sorun var bu araçlarda ama yapabileceğimiz bir şey yok dedi. :) Camlar demişken aracın tüm camlarının kalınlıklarının Avrupa araçlara göre daha ince olduğunu düşünüyorum ölçmedim ama gözle kıyasladığım da fark olduğunu görüyorum. Bundan sebep özellikle yüksek hızlarda araç içeriye çok rüzgar sesi alıyor.

4 - Plastik aksamlar : Aracın içinde kullanılan plastik aksamların C segment bir araca uygun olmadığını düşünüyorum. Özellikle kapı içleri çok zayıf bir malzemeden yapılmış. Yine yukarıda bahsettiğim cam kapatıp açınca olan esnemeler kapı içindede oluyor. Ön konsol kaplaması yumuşak malzemeden yapılmaya çalışılmış ama bu kısımda aslında muadillerinden çok zayıf kalmış yarı-yumuşak diyebiliriz belki.

5 - Hız ve Performans : Aracı aldığımdan beri 25.000km yol yaptım. Aracın mekanik aksamı ile ilgili hiç bir sorun yaşamadım. Şanzıman, motor ve diğer tüm aksamlar saat gibi çalışıyor. Aracın şanzımanı eski CVT lere göre çok daha tutarlı bir hale gelmiş. Özellikle eko modda motor 2.000 devri görmeden yolculuk yapıyorsunuz. Sakin kullanımda araç şehir içi 5-6lt yi geçmiyor. Hızlanma ve durma performansı gayet tatmin edici. %10-12 eğimli yokuşları tırmanırken düz yolda hızlanıyormuş gibi 12sn de 0-100 yapabiliyorsunuz. Bu kısım gerçekten beni tatmin etti diyebilirim. Ancak burada da gördüğüm bazı hatalar var. 120 yi geçince ciddi bir rüzgar sesi alıyor araç ve 150km sonrasında yan aynalarda titreme başlıyor. 200km ye geldiğinizde bu titremeler ayna görüşünüzü etkileyecek seviyeye çıkıyor. Titremenin nedeni yine aynaların bağlı olduğu ön kapı saclarının esnemesinden kaynaklı. Rüzgar aynaya çarpınca bir baskı uyguluyor ve ayna kökünün bağlı olduğu sac esneyince başlıyor titreme..

6 - Ses Sistemi : Aracın ses sistemi ciddi anlamda kötü. Muadili araçlarla kıyasladığınızda aralarında bariz bir fark var. Özellikle baslar boğuk geliyor EQ ayarından tizi arttırdığınızda da yine boğuk ve kötü bir ses alıyorsunuz. Bu araca yakışmamış açıkcası. Müzik meraklılarının bu tarafa biraz para harcayıp bir revizyon yapması şart yoksa keyif almak mümkün değil.

Buraya kadar yazdıklarım araçla ilgili gördüğüm genel kusurlar ve yorumlarımdı. Bundan sonrası ise araca göre değişkenlik gösterebilecek problemler. Benim aracımda yaşadığım ancak genelleyemeyeceğimiz sorunlar diyebiliriz.

7 - Bagaj Kapagı : Kullanma kılavuzuna göre bagaj kapağı kumandadan açılıyor. (kilit açma değil tamamen kapağın açılmasından bahsediyorum.) aldığımdan beri benim aracımda bu özellik düzgün çalışmıyor. 2 defa servise belirttim ancak çözüm bulunamadı.

8 - Android Auto : Araçta kablolu ve kablosuz bir şekilde android auto bağlantısı kurduğunuzda sürekli kopmalar yaşanıyor. Bağlandığında da sık sık "GPS Sinyali kayboldu" uyarısı veriyor ve sağlıklı bir şekilde navigasyonu kullanamıyorsunuz. Aldığımdan beri bu özelliği verimli bir şekilde kullanmadım. Servise son bıraktığımda belirtmiştim ama herhangi bir çözüm sağlanmamış.

Arkadaşlar, samimiyetle araçta gördüğüm kusurları ve problemleri yazdım. Her aracın eleştirilecek yada eksik olmuş denecek bir çok yönü olabilir. Torpito çok küçük, saklama gözü yok, bagaj askısı yok, arkada USB soket yok vs.. vs.. Yüzlerce yazarız buraya ama bunlar kimileri için sorun bile değildir kişiye göre değişen opsiyonel özelliklerdir. Bunları kusur olarak göremeyiz. Bu nedenle ben bu detaylara girmedim ve aracın sürüşü ve konforunu ciddi anlamda etkileyen problemlere değindim. Almayı düşünen arkadaşlara katkısı olur umarım. Herkese mutlu günler dilerim.

Not: Talep gelirse bu tespitlerimi videoya çekip yayınlamaya çalışacağım.

Ad Soyad
Sait Dündar
Aracınız
Civic FE1 2021
Yaşadığım sorun tamamen aynı seninle. 2024 model birde benim araç. Servisteki ustaların umursamaz davranışları beni deli ediyor. Adama diyorum yolda takiliyor. Viraj dönerken takılıyor ara ara yapıyor bazen her zaman yapıyor diyorum. 5 dakikalık turlama yapıyor düm düz yolda. Birsey anlayamadım. İlerleyen zamanlarda sorun büyürse getir diyor. Böyle sacmalik olur mu ? Benim yaşadığım Balıkesir de zaten servisi yok. Ben ilçeden Bursa’ya gitmek zorunda kaliyorum. Ve en az 150 km yol yapiyorum sadece gidiş için. En sonunda Honda Türkiye’ye şikayette bulundum. Ve servis aradı getirin detaylı inceleme yapalım vs vs bir sürü konuşma. Götüreceğim bakalım ne diyecekler. Yaa mantiken zaten servisteki adamın düşünmesi lazım. Bu adam buraya geliyorsa boş sebeple gelmiyor. Ben afedersiniz salak miyim durduk yere yakıt harcayıp durduk yere işimi gucumu bırakıp sıfır aldığım aracı habire servise getireyim. Ne karim var bu işte. Gerçekten üzdü bu durum
Bende dün şikayet yazdım hocam Honda Türkiye’ye konu ile alakalı. Sizde bir gelişme olursa bilgilendirirseniz sevinirim.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FE1 2022
Bende 2022 Fe1 civic sedan aldım 1 ay önce, bende durum şöyle 60 ile 100 arasında yolda sürüş esasında direksiyon sağa,bazen sola hafif itiyor,vuruyor gibi bi His oluşuyor, şerit takip devrede olmadığı halde devredeymiş gibi bir his oluşuyor,ister istemez direksiyonu düzeltme ihtiyacı oluşuyor bende, bu anlattığım olay direksiyon dişli kutusu ile ilgili bir problem mi ? Yoksa normal mi sizce..daha önceki araçlarımda şerit takip sistemi yoktu o sebeple karşılaştırma yapamıyorum..
(21 Ekim de Honda servise çağırıyor tabi ki gideceğim)..

Ad Soyad
erk tpr
Aracınız
Civic FE1 2021
Bende 2022 Fe1 civic sedan aldım 1 ay önce, bende durum şöyle 60 ile 100 arasında yolda sürüş esasında direksiyon sağa,bazen sola hafif itiyor,vuruyor gibi bi His oluşuyor, şerit takip devrede olmadığı halde devredeymiş gibi bir his oluşuyor,ister istemez direksiyonu düzeltme ihtiyacı oluşuyor bende, bu anlattığım olay direksiyon dişli kutusu ile ilgili bir problem mi ? Yoksa normal mi sizce..daha önceki araçlarımda şerit takip sistemi yoktu o sebeple karşılaştırma yapamıyorum..
(21 Ekim de Honda servise çağırıyor tabi ki gideceğim)..
Araçta şeritte tutma ve şerit takip asistanı ayrı çalışıyor. direksiyondan açılıp kapanan şerit takip. şerit takip kapalıyken şeritte tutma çalışıyor ve direksiyon titreyerek hafif müdahale ederek şeritte tutuyor. Ama bunu yaparken göstergede uyarı veriyor genelde.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FE1 2022
Araçta şeritte tutma ve şerit takip asistanı ayrı çalışıyor. direksiyondan açılıp kapanan şerit takip. şerit takip kapalıyken şeritte tutma çalışıyor ve direksiyon titreyerek hafif müdahale ederek şeritte tutuyor. Ama bunu yaparken göstergede uyarı veriyor genelde.
Anladım...Peki bu şeritte tutma özelliğini kapatabiliyormuyuz,ayarlardan felan ? Şeritte tutma ikazı yanıp sönüyor dediniz bunu bi takip edeyim..Teşekkür ederim bilgiler için

Ad Soyad
Mehmet Beşler
Aracınız
Civic FE1 2022
Anladım...Peki bu şeritte tutma özelliğini kapatabiliyormuyuz,ayarlardan felan ? Şeritte tutma ikazı yanıp sönüyor dediniz bunu bi takip edeyim..Teşekkür ederim bilgiler için
Kapatabilirsiniz ayarlardan. Bazı markalar gibi her aracı çalıştırdığınızda otomatik açık halde de gelmez. Bir güzel tarafı da bu.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FE1 2022
Kapatabilirsiniz ayarlardan. Bazı markalar gibi her aracı çalıştırdığınızda otomatik açık halde de gelmez. Bir güzel tarafı da bu.
Hocam baktım şeritte tutmayı zaten kapatmıştım (sadece çarpışma önleme açık)...ama kapattıktan sonra direksiyon itme işini bir daha yaptı mı onu hatırlamıyorum 😀..takipteyim..

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2023
Beyler kendimden irite ettirmek istemiyorum ama Direksiyon kutusu sorunu için zaten konu başlığı var bence temel konu o ise orada yazışmak daha doğru olur.

dahası dediğim gibi çıktı birebir aynı konu ve çözümü var topu topu 3-3.5 saat süren bir işlemle sizi memnun şekilde uğurluyorlar, serviste çözüm bulamayan arkadaşlar Honda Türkiyeyi arayın durumuzunu,şikayetinizi dile getirin sonra servis paşa paşa sizi arayacak geri çağıracak takacak.

not: Perşembe den bu yana aralarında konuya yazanda dahil toplam 3 üyemiz direksiyon kutusunu taktırdı, takılma vs kalmadı, kazasız belasız sürüşler diliyorum hepsine.

Ad Soyad
Cihan Tosunoglu
Aracınız
Civic FE1 2024
Beyler kendimden irite ettirmek istemiyorum ama Direksiyon kutusu sorunu için zaten konu başlığı var bence temel konu o ise orada yazışmak daha doğru olur.

dahası dediğim gibi çıktı birebir aynı konu ve çözümü var topu topu 3-3.5 saat süren bir işlemle sizi memnun şekilde uğurluyorlar, serviste çözüm bulamayan arkadaşlar Honda Türkiyeyi arayın durumuzunu,şikayetinizi dile getirin sonra servis paşa paşa sizi arayacak geri çağıracak takacak.

not: Perşembe den bu yana aralarında konuya yazanda dahil toplam 3 üyemiz direksiyon kutusunu taktırdı, takılma vs kalmadı, kazasız belasız sürüşler diliyorum hepsine.
Timur abi , Honda Türkiye gerçekten bu konuda çok ilgili. Asla hakkını yemem firmanın. Aynı durumu yaşadığım için biliyorum. Honda Türkiye ye durumu bildirmem ile servisin beni araması arasında geçen süre 1 saati aşmadı. Servis parçayı çarşamba sipariş etti pazartesi gelecek ve değişimi olacak dendi. Dedikleri gibi oldu 🙏

Ad Soyad
Murat Demir
Aracınız
Civic aracım yok
Timur abi , Honda Türkiye gerçekten bu konuda çok ilgili. Asla hakkını yemem firmanın. Aynı durumu yaşadığım için biliyorum. Honda Türkiye ye durumu bildirmem ile servisin beni araması arasında geçen süre 1 saati aşmadı. Servis parçayı çarşamba sipariş etti pazartesi gelecek ve değişimi olacak dendi. Dedikleri gibi oldu 🙏
Hayırlı olsun

Geri