Civic FE1 Civic FE1 Üretim Hataları

Ad Soyad
Mesut Mesut
Aracınız
Civic FE1 2021
Merhaba Arkadaşlar,
Öncelikle 10 Aylık bir Honda kullanıcısı olduğumu belirtmek isterim. Daha öncesinde hiç Honda sahibi olmadım. Geçen sene performans nedeni ile "Civic 1.5L VTEC Turbo Benzin Otomatik Executive+" aracımı ikinci el olarak aldım. Aldığımda araç 8 ay önce trafiğe çıkmış ve sadece 4.000km kullanılmıştı. Poşetlerini falan ben söktüm sıfır sayılır anlayacağınız. Daha önce Alman ve Fransız araçlarını kullandığım için Honda'yı kullandıkça aracın özelliklerini, malzeme kalitesini, kaportasını kıyaslamaya başladım. Araçta gördüğüm bariz hatalar var. bunlara üretim hatası demek yanlış olmaz. Aracı almak isteyen arkadaşlara yol göstermesi açısından bu noktaları sizlerle paylaşmak istedim.

1 - Kaporta : Aracın kaporta sacını ölçme imkanımız yok ancak şunu net bir şekilde söyleyebilirim aracın sacı ya çok ince yada sac iskeleti çok zayıf konumlandırılmış. Tavan, ön kaput ve ön kapılar başta olmak üzere aracın bir çok noktasına serçe parmağınızla bile dokunduğunuzda yarım santim esneme yapıyor. Özellikle ön kaput ciddi almada zayıf. Kaputun sağ ve sol taraflarında alttan geçen direkler bunların dışında kalan orta kısım çarşaf gibi sallanıyor resmen. Oto yıkama tabancasının su taziği ile kaputumun orta kısmında hafif bir göçük oluştu. Fransiz arabalarının en düşük segmentinde bile bu zayıflıkta bir kaporta görmedim açıkçası. Alman araçları ile kıyaslamıyorum zaten. Beni ciddi anlamda hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim.

2 - Boya : Aracın boyası içinde kaportadan çok farklı bir şey söyleyemeyeceğim arkadaşlar. Boya o kadar hassas ki en ufak bir temasta çizik oluşuyor. daha önce kullandığım 4 yaşındaki Honda aracımda 10 ayda kapı kollarının altında ciddi tırnak çizikleri oluşmaya başladı, daha önce kullandığım 4 yaşındaki Alman aracımın kapı kol altında bunun yarısı kadar bile çizik oluşmamıştı. yoldan geçerken bir ot, ağaç dalı falan aman değmeyin yumuşak olduğuna aldanmayın hemen çizik oluşuyor. Aracımın ön kaput, tampon ve çamurluklarında kaput koruma filmi var. Filmin üzerine sıçrayan taş parçaları filme zarar vermiyor ancak alttaki kaputun boyasının atmasına neden oluyor. Özetle önerim aracı çok iyi korumanız lazım.

3 - Camlar : Aracın ön camları problemli. Ön camı açıkken dış kısımdan camın bitiş noktasına parmağınızla bastırdığınızda kapı sacının yarın santim ileri geri hareket ettiğini göreceksiniz. Clio da bile böyle bir şey göremezsiniz. Bundan sebep camları açıp kapattığınızda kapı sacı esniyor ve kapılardan takır tukur sesler çıkıyor. Servise gittiğimde 2 defa bu problemi anlattım ve kendilerine de gösterdim. Servisteki yetkili evet böyle bir sorun var bu araçlarda ama yapabileceğimiz bir şey yok dedi. :) Camlar demişken aracın tüm camlarının kalınlıklarının Avrupa araçlara göre daha ince olduğunu düşünüyorum ölçmedim ama gözle kıyasladığım da fark olduğunu görüyorum. Bundan sebep özellikle yüksek hızlarda araç içeriye çok rüzgar sesi alıyor.

4 - Plastik aksamlar : Aracın içinde kullanılan plastik aksamların C segment bir araca uygun olmadığını düşünüyorum. Özellikle kapı içleri çok zayıf bir malzemeden yapılmış. Yine yukarıda bahsettiğim cam kapatıp açınca olan esnemeler kapı içindede oluyor. Ön konsol kaplaması yumuşak malzemeden yapılmaya çalışılmış ama bu kısımda aslında muadillerinden çok zayıf kalmış yarı-yumuşak diyebiliriz belki.

5 - Hız ve Performans : Aracı aldığımdan beri 25.000km yol yaptım. Aracın mekanik aksamı ile ilgili hiç bir sorun yaşamadım. Şanzıman, motor ve diğer tüm aksamlar saat gibi çalışıyor. Aracın şanzımanı eski CVT lere göre çok daha tutarlı bir hale gelmiş. Özellikle eko modda motor 2.000 devri görmeden yolculuk yapıyorsunuz. Sakin kullanımda araç şehir içi 5-6lt yi geçmiyor. Hızlanma ve durma performansı gayet tatmin edici. %10-12 eğimli yokuşları tırmanırken düz yolda hızlanıyormuş gibi 12sn de 0-100 yapabiliyorsunuz. Bu kısım gerçekten beni tatmin etti diyebilirim. Ancak burada da gördüğüm bazı hatalar var. 120 yi geçince ciddi bir rüzgar sesi alıyor araç ve 150km sonrasında yan aynalarda titreme başlıyor. 200km ye geldiğinizde bu titremeler ayna görüşünüzü etkileyecek seviyeye çıkıyor. Titremenin nedeni yine aynaların bağlı olduğu ön kapı saclarının esnemesinden kaynaklı. Rüzgar aynaya çarpınca bir baskı uyguluyor ve ayna kökünün bağlı olduğu sac esneyince başlıyor titreme..

6 - Ses Sistemi : Aracın ses sistemi ciddi anlamda kötü. Muadili araçlarla kıyasladığınızda aralarında bariz bir fark var. Özellikle baslar boğuk geliyor EQ ayarından tizi arttırdığınızda da yine boğuk ve kötü bir ses alıyorsunuz. Bu araca yakışmamış açıkcası. Müzik meraklılarının bu tarafa biraz para harcayıp bir revizyon yapması şart yoksa keyif almak mümkün değil.

Buraya kadar yazdıklarım araçla ilgili gördüğüm genel kusurlar ve yorumlarımdı. Bundan sonrası ise araca göre değişkenlik gösterebilecek problemler. Benim aracımda yaşadığım ancak genelleyemeyeceğimiz sorunlar diyebiliriz.

7 - Bagaj Kapagı : Kullanma kılavuzuna göre bagaj kapağı kumandadan açılıyor. (kilit açma değil tamamen kapağın açılmasından bahsediyorum.) aldığımdan beri benim aracımda bu özellik düzgün çalışmıyor. 2 defa servise belirttim ancak çözüm bulunamadı.

8 - Android Auto : Araçta kablolu ve kablosuz bir şekilde android auto bağlantısı kurduğunuzda sürekli kopmalar yaşanıyor. Bağlandığında da sık sık "GPS Sinyali kayboldu" uyarısı veriyor ve sağlıklı bir şekilde navigasyonu kullanamıyorsunuz. Aldığımdan beri bu özelliği verimli bir şekilde kullanmadım. Servise son bıraktığımda belirtmiştim ama herhangi bir çözüm sağlanmamış.

Arkadaşlar, samimiyetle araçta gördüğüm kusurları ve problemleri yazdım. Her aracın eleştirilecek yada eksik olmuş denecek bir çok yönü olabilir. Torpito çok küçük, saklama gözü yok, bagaj askısı yok, arkada USB soket yok vs.. vs.. Yüzlerce yazarız buraya ama bunlar kimileri için sorun bile değildir kişiye göre değişen opsiyonel özelliklerdir. Bunları kusur olarak göremeyiz. Bu nedenle ben bu detaylara girmedim ve aracın sürüşü ve konforunu ciddi anlamda etkileyen problemlere değindim. Almayı düşünen arkadaşlara katkısı olur umarım. Herkese mutlu günler dilerim.

Not: Talep gelirse bu tespitlerimi videoya çekip yayınlamaya çalışacağım.

Ad Soyad
Cihan Tosunoglu
Aracınız
Civic FE1 2024
Direksiyonla ilgili kronik bir problem var öncelikle direksiyon kutusunda bir revizyon işlemi yapacağız yüksek ihtimalle düzeliyor eğer düzelmezse mutlaka getirin direksiyon kutusunun değişimi yapılacak garantiden dediler. 30.000 bakımında oldu bu olay. Yaptıkları işlemin tam detayını bilmiyorum ama sonrasında düzeldi şu an araç 44.000'de bir sıkıntı yaşamadım.
sevindim tekrar aynı sorunu yaşamamanıza. umarım benim derdime de derman olurlar.

Ad Soyad
Mesut Mesut
Aracınız
Civic FE1 2021
Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2023
Mesut bey,

yanlış anlamayın ama insanlar sizi nasıl karalamaya çalışmıyor olarak görecek halen devam ediyorsunuz be hocam :)

abi direksiyon kutusu arızası bilineli 3 yıl olacak ,Honda çözüm bulalı 1.5 yıl resmi anlamda kabul edeli 1 yıl bunu tekrar ama tekrar ve tekrar yayınlamak,ön plana çıkarmak neden?

gerçekten çok ama çok fazla üyeyi sadece sinirlendirmiş durumdasınız özelden mesaj atan,telefondan ulaşanı geçtim sizin bu konu başlığı yüzünden taa geçen sene watsapp grubu kuruldu be hocam küçük çaplıda olsa.

gerçekten YETER artık ,sat başka marka al hayırlı olsun ve diğer arkadaşlarıma katılıyorum siz yaşadınız yada abartınız bilmiyorum ama yazdıklarınızın %90ını ben veya çevremde veya tanıdık hiçbir üye yaşamıyor.

şöyle bir geri çekilin ve sitede yazdıklarınıza,takıldığınız yorum yaptığınız konuların hangi konular olduğuna ve hangi zamanlamada yaptığınız bakın emin olun çevrenizde dost,aile kim var ise %99u evet karalıyor gibi duruyorsun kardeşim der.

Ad Soyad
Mesut Mesut
Aracınız
Civic FE1 2021
Mesut bey,

yanlış anlamayın ama insanlar sizi nasıl karalamaya çalışmıyor olarak görecek halen devam ediyorsunuz be hocam :)

abi direksiyon kutusu arızası bilineli 3 yıl olacak ,Honda çözüm bulalı 1.5 yıl resmi anlamda kabul edeli 1 yıl bunu tekrar ama tekrar ve tekrar yayınlamak,ön plana çıkarmak neden?

gerçekten çok ama çok fazla üyeyi sadece sinirlendirmiş durumdasınız özelden mesaj atan,telefondan ulaşanı geçtim sizin bu konu başlığı yüzünden taa geçen sene watsapp grubu kuruldu be hocam küçük çaplıda olsa.

gerçekten YETER artık ,sat başka marka al hayırlı olsun ve diğer arkadaşlarıma katılıyorum siz yaşadınız yada abartınız bilmiyorum ama yazdıklarınızın %90ını ben veya çevremde veya tanıdık hiçbir üye yaşamıyor.

şöyle bir geri çekilin ve sitede yazdıklarınıza,takıldığınız yorum yaptığınız konuların hangi konular olduğuna ve hangi zamanlamada yaptığınız bakın emin olun çevrenizde dost,aile kim var ise %99u evet karalıyor gibi duruyorsun kardeşim der.
Merhaba hocam, konuyu ben açmadım bir tane arkadaş 2024 modelinde böyle bir problem olduğunu yazmış. Bunu dün konustuk ben kendi problemi nasıl çözdüğümü yazdım kendisine. Ama 2024 modellerde olamamsi lazım bunu çözdüler artık dedik ve konu kapandı. Bugün tesadüfen bu haberi gördüm ve arkadaşla paylaştım 2024 model araçlarda da böyle bir problem varmış servise gittiğinde bu bilgiyi versin arkadaşa herhangi bir sorun göremedik deyip göndermişler. yol gosterip bir çözüm sunmaya çalışıyorum insanlara burada. bu sizin bahsettiğiniz eski direksiyon sorunu değil bence çünkü 9 Ekim çarşamba günü Honda tarafından yapılan resmi bir aciklama. Habere dikkat lütfen..

Ben anlamadım burada ne konuşacağız? Sadece Honda guzellemesi mi yapmak amacımız. Problemleri konuşacağız tabiki.

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2023
Merhaba hocam, konuyu ben açmadım bir tane arkadaş 2024 modelinde böyle bir problem olduğunu yazmış. Bunu dün konustuk ben kendi problemi nasıl çözdüğümü yazdım kendisine. Ama 2024 modellerde olamamsi lazım bunu çözdüler artık dedik ve konu kapandı. Bugün tesadüfen bu haberi gördüm ve arkadaşla paylaştım 2024 model araçlarda da böyle bir problem varmış servise gittiğinde bu bilgiyi versin arkadaşa herhangi bir sorun göremedik deyip göndermişler. yol gosterip bir çözüm sunmaya çalışıyorum insanlara burada. bu sizin bahsettiğiniz eski direksiyon sorunu değil bence çünkü 9 Ekim çarşamba günü Honda tarafından yapılan resmi bir aciklama. Habere dikkat lütfen..

Ben anlamadım burada ne konuşacağız? Sadece Honda guzellemesi mi yapmak amacımız. Problemleri konuşacağız tabiki.

kardeşim yanlış anlama ama basit 2 soru.

1) okuyucu olarak hiç yorumlarınıza baktınızmı? bir geri çekil bakın bence LÜTFEN. halen sanki ek/farklı ,başka bir sorunmuş= size göre dahada sorunlu oldu araç özetle,bu önceki direksiyon kutusu sorunu değil bence diyorsunuz.

kardeşim halen aynı birebir aynı başta neydi ise şu andada o olan sorun bu, 150inci kez yayınlamaya gerek bulmuyorum.

2) bu en önemli sorum size, bu sitede bu aracı eleştiren onca konu var hiçbirinde bir tepki,küskünlük,hakaret yada adminin mesaj silme gereği, siteden ayrılan siteye küssen ve kendi grubunu kuran üyeler vs gördünüzmü? emin olun sadece ve sadece sizinkinde var.

beni lütfen yanlış anlamayın ama ben sizin yerinizde olsam birazcık yahu insanları artık çileden çıkarmışım geri plandamı dursam derdim ama siz maalesef PC başında vaktinizi bunu yapmakta devam

Ad Soyad
Mesut Mesut
Aracınız
Civic FE1 2021
kardeşim yanlış anlama ama basit 2 soru.

1) okuyucu olarak hiç yorumlarınıza baktınızmı? bir geri çekil bakın bence LÜTFEN. halen sanki ek/farklı ,başka bir sorunmuş= size göre dahada sorunlu oldu araç özetle,bu önceki direksiyon kutusu sorunu değil bence diyorsunuz.

kardeşim halen aynı birebir aynı başta neydi ise şu andada o olan sorun bu, 150inci kez yayınlamaya gerek bulmuyorum.

2) bu en önemli sorum size, bu sitede bu aracı eleştiren onca konu var hiçbirinde bir tepki,küskünlük,hakaret yada adminin mesaj silme gereği, siteden ayrılan siteye küssen ve kendi grubunu kuran üyeler vs gördünüzmü? emin olun sadece ve sadece sizinkinde var.

beni lütfen yanlış anlamayın ama ben sizin yerinizde olsam birazcık yahu insanları artık çileden çıkarmışım geri plandamı dursam derdim ama siz maalesef PC başında vaktinizi bunu yapmakta devam
Tamam hocam amacım kimseye rahatsızlık vermek değil. Gerçekten bu kadar rahatsız olduysanız artık yazmıyorum. Adminle konuşup bu konuyu da sildirin bence. Kalın selametle..

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2023
Tamam hocam amacım kimseye rahatsızlık vermek değil. Gerçekten bu kadar rahatsız olduysanız artık yazmıyorum. Adminle konuşup bu konuyu da sildirin bence. Kalın selametle..

bir sonraki aracınız hayırlı uğurlu olsun şimdiden ümit ederim tam istediğiniz gibi olur

Ad Soyad
Murat Demir
Aracınız
Civic aracım yok
Aracım 2024 Honda Civic Excutive plus. Direksiyon düşük hızlarda bile çok sert. Bir takılma yok ama sert bir direksiyonu var. Normal mi bu sertlik. Ve de bir arkadaşım Honda Civic Eco full paket 2024 almış onda da kronik direksiyon sorunu çıkmış daha 2-3 bin km de. Takılıyormuş. Demek ki 2024 modellerde LPG li olanlarda sorun olabilir. Benzinli de yok suanlik takılma ama direksiyon sert yani kol kası yapıyorum resmen 😃

Ad Soyad
Cihan Tosunoglu
Aracınız
Civic FE1 2024
Aracım 2024 Honda Civic Excutive plus. Direksiyon düşük hızlarda bile çok sert. Bir takılma yok ama sert bir direksiyonu var. Normal mi bu sertlik. Ve de bir arkadaşım Honda Civic Eco full paket 2024 almış onda da kronik direksiyon sorunu çıkmış daha 2-3 bin km de. Takılıyormuş. Demek ki 2024 modellerde LPG li olanlarda sorun olabilir. Benzinli de yok suanlik takılma ama direksiyon sert yani kol kası yapıyorum resmen 😃
Benim sorunun tamamen aynısı üstad. Benim aracımda 4000 km de suan da. Ama bunu yapmaya 3000 km de başlamıştı. Benim kide 2024 model executive Plus lpg li modeli.

Geri